Kieno prašymu šaudo STT patranka?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014-10-24
Peržiūrėta
471
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kieno prašymu šaudo STT patranka?

Artėja rinkimai – lauk kriminalizuoto politinio skandalo. Ši jau aksioma tapusi tiesa šią savaitę pasitvirtino dar kartą.

Lietuvos politikos orbitą sukrėtė STT kratos partijos Tvarka ir teisingumas būstinėje. Korupcijos tyrėjai įsisuko ne bet kur, o į šios partijos valdomos Vidaus reikalų ministerijos aruodus.

Pradėta siūbuoti net paties vidaus reikalų ministro, kuris yra ir partijos Tvarka ir teisingumas vicepirmininkas, Dailio Barakausko kėdė. Kol kas nuo griūties ją dar viena koja prilaiko premjeras Algirdas Butkevičius, tačiau panašu, kad šio ministro laukia jo pirmtako Raimundo Palaičio likimas. Kuo ilgiau atsistatydinti raginamas D. Barakauskas spyriosis, tuo triukšmingiau jis po mėnesio kito bus išverstas iš savo posto.

STT ir Generalinė prokuratūra pareikštus įtarimus buvusiam VRM ministro pavaduotojui, patarėjui, bei kai kuriems verslininkams ir partijos iždininku buvusiam Seimo nariui dangsto dar negirdėtu ir gana miglotu kaltinimu įtakingus asmenis prekiavus savo įtaka. Teisės ir politikos ekspertus pasitelkusi žiniasklaida šiuos kaltinimus šifruoja tiesmukiau – VRM organizuodavo neskaidrius ir perteklinius viešuosius pirkimus, nuo kurių dalis lėšų subyrėdavo į šią ministeriją kuruojamos partijos kasą.

Tokie įtarimai politine korupcija yra gana rimti ir neatrodo, kad jie būtų laužti iš piršto. Panašūs sandoriai tarp partijos kuruojamos ministerijos ir jos sprendimu finansavimą gavusio verslo buvo nustatyti garsiojoje Darbo partijos byloje. Dabar tampa dar aiškiau, kodėl į valdančiąją koaliciją susibūrusios partijos tarpusavyje taip plėšosi dėl atskirų ministerijų kontrolės. Po paskutiniųjų Seimo rinkimų Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas net viešai kalbėjo apie politikų paskaičiuotus ministerijų koeficientus. Ta, kurioje sukasi daugiausia biudžeto lėšų, vertinama dvigubai labiau, nei mažesnius pinigus valdančios ministerijos. Kaip kokiame turguje „brangesnė“ ministerija buvo atiduodama už du mažiau reikšmingus ministrų portfelius.

Kam partijai didesnius pinigų srautus valdanti ministerija? Ministrų portfelius besidalinantys politikai tada visuomenei aiškino, kad taip partijos norinčios prisiimti didesnę atsakomybę. Dabar jiems būtų galima atsakyti to paties Darbo partijos lyderio V. Uspaskicho dažnai kartojamais žodžiais: „Gerbamėji, neklaidinkit žūrovų“. Tauta iš tiesų nėra kvaila ir akla. Visi supranta, kas ir dėl ko politikoje daroma.

Gerai, kad biudžeto vagis, net jei jie sukombinuotus pinigus kiša ne į savo, o į partijų kišenę, bando gaudyti Specialiųjų tyrimų tarnyba. Tam ji ir buvo įkurta. Tuomet visuomenei taip ir buvo aiškinama – STT neužsiiminės iš prasižengusių vairuotojų pinigų reikalaujančiais kelių policininkais, o žvejos tik stambias žuvis, kurios daro žalą visai valstybei.

Tačiau tuomet, kai dideles žuvis pasižadėjusi gaudyti STT Vilniuje užgriebė VRM ir vienos iš didžiausių šalies partijų finansines sąsajas, Palangoje matome priešingą vaizdą. STT agentai rimtai nusitaikė į vienos miesto bendrovės vadovą. Net keletą mėnesių stebimas ir filmuojamas kurorto komunalinio ūkio direktoriaus Konstantino Skieraus namas Kretingoje, sodyba Plateliuose, sekamos komunalininkų mašinos. Kokiais sunkiais korupciniais nusikaltimais įtariamas tokio šios tarnybos dėmesio sulaukęs K. Skierus?

Pasirodo, jam privačiai talkina keli jo pavaldiniai, kurie darant remontą padėjo namuose perstumdyti baldus, prikibo prie kitų ūkio darbų, sodyboje nušienavo žolę. Gal pas K. Skierų komunalinio ūkio darbininkai dirbo darbo metu, už tai gaudami įmonės atlyginimą? Ne, pasirodo, kad jie direktoriui talkindavo po darbo arba per išeigines, o už talką K. Skierus jiems atsilygindavo iš savo kišenės. Maža to, direktoriaus kaimynystėje gyvenantys tie patys kretingiškiai jam padeda nuo 2000 metų, kai K. Skieraus Palangoje iš viso dar nebuvo.

Komunalinio ūkio technika buvo panaudota kitame rajone prie Vydmantų gimnazijos genėjant medžius, Barstyčiuose iš laukų išvežant akmenis, bet už tai kurorto komunalininkai gavo retų gėlių sėklų ir keletą tonų akmenų. Aišku, pagal įstatymo raidę, komunalininkai už šias paslaugas Vydmantų gimnazijai ir ūkininkui privalėjo išrašyti sąskaitas, o gėlių sėklas ir akmenis oficialiai nusipirkti, tačiau ar nuo to keičiasi esmė?

Direktoriaus sodyboje žolę šienavo į Platelius komunalininkų mašina atvežta žoliapjovė, tačiau pagal komunalinio ūkio kolektyvinę darbo sutartį, darbuotojams leidžiama pasinaudoti įmonės technika, o kuras jai buvo pirktas iš asmeninių lėšų.

Kita vertus, ar tokie „nusikaltimai“ nėra labiau savivaldybės kontrolės reikalas. Tačiau kai tokių tyrimų imasi STT, kyla abejonė, ar taip iš patrankos nešaudoma į žvirblius? Antai, Visagino merė į kalėjimą buvo įmesta ir už tai, kad savo vairuotojo paprašė senyvos ir ligotos motinos namuose įsukti elektros lemputę. Laimei, kad Palangoje prokurorams užteko proto K. Skierui neuždėti antrankių ir nenušalinti nuo pareigų.

Kieno paprašyta STT taip susidomėjo Palangos komunalininkų direktoriaus privačiu ūkiu? Kretingos rajono tarybos nario K. Skieraus stebėjimo pradžia keistai sutampa su tuo metu rajono laikraštyje išmesta žinia, kad jis esą savo kandidatūrą žada kelti Kretingos mero rinkimuose. Nors vėliau K. Skierus šią versiją paneigė, traukinys, matyt, jau buvo pajudėjęs.

Šią savaitę tas pats laikraštis džiūgavo: „Rajono tarybos narį suvystė STT“. Ar jau taip ir suvystė? O gal kažkas ir siekė, kad visą priešrinkiminį laikotarpį K. Skierus taip ir liktų „suvystytas“ – nei pakartas, nei paleistas. Ne veltui rajone iš pradžių visus domino, ar jis atsisakys tarybos Kontrolės komiteto pirmininko pareigų.

Per pastaruosius metus kurortą išpuošusio komunalinio ūkio vadovo kėdė kai ką vilioja ir Palangoje. Principu, kuo blogiau miestui ir jo valdžiai, tuo geriau mums, gyvena ir nemažai sau naudos besižvalgančių Palangos politikierių.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Kai kurorto gatvėmis pralekia kaukdama gaisrinė, krūpteli ne vienas: kas nutiko? Ar tik puodas prisvilo? Ar kieno nors – kaimyno? – troba pleška? Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Vidmantas Jarulis susitiko atviram pokalbiui su „Palangos tiltu.“ Skaitykite visą...


Savivaldybė parengė ir perdavė spaudai lankstinikus, kuriuose - visi karantino laikotarpiu gyventojams būtini kontaktai. Penktadienį turėsime 7 tūkstačius egzempliorių. Ieškome savanorių, galinčių lankstinukus operatyviai išplatinti po pašto dėžutes visame mūsų kurorte. Tai svarbu ir senjorams, kurie neišeina iš namų ir nesinaudoja internetu. Savanorių anketą...


Kieno prašymu šaudo STT patranka?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 10 24 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Artėja rinkimai – lauk kriminalizuoto politinio skandalo. Ši jau aksioma tapusi tiesa šią savaitę pasitvirtino dar kartą.


Skatinti glaudų bendradarbiavimą tarp mokyklų mokinių; spręsti galimybes, kaip motyvuoti mokinius siekti žinių bei būti aktyviais savo mokyklos ir miesto bendruomenės nariais; padėti mokiniams ugdyti socialinius ir demokratinius įgūdžius, aktyviai dalyvauti pilietinėje visuomenėje ir, žinoma, tikslingai ir rezultatyviai dirbti parlamento grupėje, deramai atstovaujant Palangos moksleivijai...


Savo balsus išbarstę palangiškiai netikėtai padarė stebuklą

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 03 07 | Rubrika: Miestas

Miesto tarybos rinkimai - ne balsavimas už labiausiai patikusią šokėjų porą, o tarybos nario mandatas - ne prizas, kuriuo galima būtų kažkam atsidėkoti ar įvertinti kieno nors gerumą.


Už kieno šiukšles sumoka pensininkai?

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto gyventojas, 2010 11 15 | Rubrika: Miestas

Baigiasi metai, kai Palangos gyventojus užgulė gerokai padidėjusi rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą. Dar šį pavasarį, kai buvo suskaičiuoti visi rinkliavos mokėtojai, buvo aišku, kad pinigų už šiukšles surinksime daugiau, nei reikia sukauptų atliekų išvežimui į sąvartyną.


Prokurorai narplios UAB „Litesko“ veiklą

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 05 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto daugiabučių namų esančių Žvejų g. 42  bei Taikos g.16 gyventojai kreipėsi į šalies generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ galimai padarytos nusikalstamos veikos. Daugiabučių gyventojai prokuratūros prašo pateikti kaltinimus minėtai bendrovei už neteisėtai naudojamą elektros energiją.


Palangiškės vargai dėl „vaiko pinigų“

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 11 24 | Rubrika: Miestas

Į „Palangos tilto“ redakciją kreipėsi palangiškė ir skundėsi, jog Socialinės rūpybos skyriuje jai nepavykę išsiaiškinti situacijos dėl taip vadinamos „vaiko pinigų“ išmokos gavimo. Moters teigimu, ji kreipėsi į skyrių su prašymu dėl tų nelemtų 52 litų. Anot jos, skyriaus specialistė paaiškino, kad pinigai bus skirti ne nuo rugsėjo mėnesio, kaip nurodyta prašyme, o taip, kaip numato įstatymas.


Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė dar pernai pareikalavo patvirtinti tarifą, pagal kurį Savivaldybės paskirtas butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administratorius skaičiuotų mokestį už namui paskirtos teritorijos priežiūrą. Tačiau miesto Savivaldybės prašymu reikalavimo įvykdymo terminas atidėtas iki kitų metų balandžio mėnesio.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius