Komunalininkus apspito naudą užuodusios širšės

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016-04-14
Peržiūrėta
465
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Komunalininkus apspito naudą užuodusios širšės

Nespėjo STT apstumdytas Konstantinas Skierus sugrįžti į Palan kėdę, kaip šią kurorto įmonę vėl užgriuvo regioninės žiniasklaidos dėmesys. „Po lapais – eurų krūvos“ – trimituoja vienas uostamiesčio dienraštis. „Palangos valdininko byla grįžo į teismą“ – kitą dieną į K. Skierų įsikimba kitas regiono laikraštis.gos komunalinio ūkio vadovo
Dėl pastarosios, Klaipėdos apygardos prokuratūros skundą teismui perrašiusios publikacijos viskas aišku. Iš degtuko vežimą malkų priskaldę prokurorai pabūgo dėl savo reputacijos ir trūks plyš siekia, kad apygardos teismas panaikintų K. Skierų išteisinusį Palangos teismo sprendimą ir įklijavę bent kokią baudą po savaitės kurorto komunalininkų vadovą pripažintų kaltu.
Priešingu atveju rankoves raitysis net 6 metus teisėsaugos pareigūnų sekiotas ir šypseną keliančiomis smulkmenomis kaltintas K. Skierus bei reikalaus prokuratūros atsakomybės. Kad prokurorai tokie principingi būtų ir Palangos turguje šeimininkavusio Eimučio Židanavičiaus byloje, kuri jau yra nutraukta, o nusikaltimus pripažinęs bet nenubaustas kurorto politikas net teismo nepasiekė. Skirtingai nuo E. Židanavičiaus, komunalininkų vadovas formalius buhalterinės apskaitos pažeidimus darė bent siekdamas naudos įmonei.
Gerokai įdomesnis yra puolimas dėl prie karjerų sandėliuojamų rudeninių lapų ir miesto vejose nušienautos žolės. Publikacijoje teigiama, kad po tręšančia lapų krūva į gruntą sunkiasi pūvančių lapų skystis. Ir čia pat dėl viso pikto apsidraudžiama – tikėtina, kad sunkiasi.
Ar čia kas nors sunkiasi, ar ne, dar reiktų ištirti. Jei ir sunkiasi, tai ne daugiau, kaip miške iš po sukritusių lapų krūvų. Tiesa, Klaipėdos regione atliekas tvarkančio centro atstovų teigimu, mieste surinktos žaliosios atliekos skiriasi nuo miške nukritusių lapų, nes gatvėse sugrėbtose lapų ar nušienautos žolės krūvose yra visokių kenksmingų atliekų: nuorūkų, stiklo duženų, gyvūnų ekskrementų, šiaip šiukšlių. Todėl ant žemės atvirose erdvėse verčiamos tokios žaliosios atliekos gamtai kenkia labiau.
Kiek ten mieste surinktuose lapuose yra tų kenksmingų priemaišų ir kiek stipriau tos žaliosios atliekos iš tikro kenkia gamtai – dar derėtų ištirti. Aišku viena, jau apie dešimtmetį prie karjero kompostuojamos kurorto žaliosios atliekos labai nervina tą patį KRATC'ą, kuris siekia, kad visos Palangoje surenkamos žaliosios atliekos turi būti vežamos į regiono sąvartyną už toną sumokant po 29 eurus be PVM. Kasmet kurorte prikaupiama apie 2,5 tūkst. tonų žaliųjų atliekų. Vadinasi, jei jos visos būtų vežamos į KRATC'o sąvartyną, miesto biudžetui tai papildomai kainuotų apie 73 tūkst. eurų. Pridėjus papildomą atliekų gabenimo atstumą iki Dumpių sąvartyno, papildomos išlaidos pasiektų ir visą 90 tūkst. eurų.
KRATC'o atstovai tvirtina, kad žaliųjų atliekų tvarkymui Palangos komunalinis ūkis neturi nei tam įrengtos aikštelės, nei būtinos atitinkamos licencijos. Ir regiono atliekų tvarkymo centras yra visiškai teisus – kiekvienas turi užsiimti savo darbu. Tačiau kodėl pūdyti lapų negalėtų ir kurorto komunalininkai, kuriems atliekų tvarkymas, iš esmės, nėra visiškai jau svetimas darbo baras? Juo labiau, kad tuo komunalinis ūkis užsiima jau seniai ir kasmet miesto želdynų tręšimui iš pagaminto komposto paruošia apie 800 tonų juodžemio.
Ankstesniais metais dalis jo dar būdavo pardavinėjama aplinkiniams ūkininkams. Dabar, prasiplėtus viešųjų želdynų plotams, vos vos beužtenka patiems. Jei visos žaliosios atliekos, kaip reikalauja KRATC'as, būtų vežamos į regiono sąvartyną, iš Palangoje surinktų lapų paruoštą juodžemį miesto komunalininkams iš to paties KRATC'o tektų pirkti mokant mažiausiai po 20 eurų už toną.
Vadinasi, prie 73 tūkst. eurų vartų mokesčio ir papildomų kaštų atliekų gabenimui į sąvartyną reiktų pridėti ir 16 tūkst. eurų komunalininkų išlaidas už perkamą juodžemį miesto želdynų tręšimui. Ką tai reikštų Palangos gyventojams? O gi 10-15 proc. rinkliavos už atliekų tvarkymą padidėjimą. Iki šiol atliekas surenkantys kurorto komunalininkai sugebėjo tvarkytis taip, kad rinkliavos tarifas palangiškiams nedidėjo nuo pat jo įvedimo. Nors per tą laikotarpį KRATC'o vartų mokestis be PVM nuo 49 litų (apie 14,20 eurų) padidėjo dvigubai – iki 29 eurų.
Tai pavyko pasiekti komunalininkams sumažinus į sąvartyną vežamų atliekų kiekį. Prie to prisidėjo ir patys gyventojai, kurie aktyviai atliekas rūšiuoja, o išrūšiuotas antrines žaliavas išsiveža jas surenkančios tarnybos. Tačiau jei prisidėtų ir visų mieste sukaupiamų žaliųjų atliekų išvežimo kaštai, komunalininkai nieko jau nebeišbalansuotų ir gyventojams bei įmonėms tektų didinti rinkliavos tarifus.
Todėl kas įžiūri eurų krūvas po palangiškių lapais – aišku kaip diena.
Iš karjero kaupiamus lapus nesiskubinančiam išvežti K. Skierui aplinkosaugininkai dabar grasina per 200 eurų dydžio bauda. Už privalomo nurodymo nevykdymą įmonės vadovui numatoma pakartotinė bauda siekia jau 2 tūkst. eurų. Taip bauduojamas ilgai neišgyvensi, todėl reikalinga kažkokia išeitis.
Artimiausiu metu ketinama iš Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento gauti laikiną leidimą žaliąsias atliekas vežti į buvusio sovietų armijos dalinio teritorijos asfaltuotą aikštelę ir kuo greičiau pasirūpinti žaliųjų atliekų tvarkymo licencija.
Tam reikalingą įrengtą aikštelę savivaldybė jau turi Būtingėje esančios Palangos vandentiekio įmonės valymo įrengimų teritorijoje, kurioje kaupiamas dumblas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ankstyvą darbo dienos rytą, kuomet dauguma poilsiautojų dar miega, Palangos paplūdimiai būna dar beveik tušti – čia galima sutikti tik vieną kitą sportininką ar aktyviai dieną pradėti mėgstantį palangiškį ar kurorto svečią. Ir, be abejo, nuo ankstyvo ryto paplūdimyje triūsiančius Palangos komunalininkus.


Palangos miesto Savivaldybė kviečia palangiškius dalyvauti susitikime su energetikos ekspertais ir sužinoti daugiau apie saulės energijos teikiamą naudą, šilumos siurblius bei dujinius katilus ir jų efektyvumą.


Palangos ASPC įsigijo multifunkcinį profesionalų medicininį segmentinį kūno kompozicijos analizatorių „Tanita MC-780“, kurio gamintojas – pasaulinio garso japonų firma „Tanita“.


Daugiau nei 170 namų prižiūrinčiam „Palangos butų ūkiui“ vadovauti ėmė Jurgita Trinskienė. 10-ies metų patirtį rinkoje turinti specialistė vardina artimiausius įmonės planus: gerinti paslaugų kokybę, plėsti jų spektrą, siūlyti vis patogesnį aptarnavimą bei nuolat kurti naudą gyventojams.


Komunalininkus apspito naudą užuodusios širšės

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 04 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Nespėjo STT apstumdytas Konstantinas Skierus sugrįžti į Palan kėdę, kaip šią kurorto įmonę vėl užgriuvo regioninės žiniasklaidos dėmesys. „Po lapais – eurų krūvos“ – trimituoja vienas uostamiesčio dienraštis. „Palangos valdininko byla grįžo į teismą“ – kitą dieną į K. Skierų įsikimba kitas regiono laikraštis.gos komunalinio ūkio...


Palangos pulsas

2015 07 16 | Rubrika: Miestas

Savivaldybės specialistai ir pareigūnai tarėsi, kaip dirbti dar geriau Įpusėjus vasarai Palangos miesto vadovai į pasitarimą sukvietė specialiųjų tarnybų atstovus, gelbėtojus, komunalininkus bei už tvarką mieste atsakingų Savivaldybės administracijos skyrių specialistus. Pasitarimo tikslas – aptarti esamą situaciją kurorte, įvardinti pagrindines karštuoju metų sezonu...


Aplinkkelis duos tokią naudą, kokią sugebėsime pasiimti patys

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 03 06 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Šią savaitę oficialiai prasidėję Palangos aplinkkelio tiesimo darbai tapo gera proga pasidžiaugti visų lygių valdžių atstovams.


Iki sausio vidurio Palangos komunalinio vadovai pirmąją žiemos pusę vadino „svajonių žiema“, bet sausio pabaigoje ir vasario pradžioje speigais savo galybę įrodžiusi pavėlavusi žiema, jau kelias savaites šokdina UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbuotojus.   Valo apie dvidešimt komunalininkų „Kai viską stingdė speigai, gedo...


Jau bemaž dešimtmetį Palangoje masažo kabinetą turintis Napaleonas Maselskis veiklos stoka nesiskundžia – kaip pats paminėjo, ypač vasarą, seni klientai praveria duris ir praneša, jog jie jau čia. „Vasarą palangiškiai neserga“, - nusišypsojo masažuotojas, šią profesiją jau po ilgų metų puikiai įvaldęs. Regėjimą praradęs dar pačiame jėgų žydėjime, tarnaudamas Afganistane, palangiškis, kaip...


Šiuo metu naujoje komandoje bei aplinkoje taip pat gyvena ir kitas „Naglio“ komandos krepšininkas Vidmantas Užkuraitis. Jau praėjusį savaitgalį pademonstravęs, kad jo veržlumas atneša neabejotiną naudą komandai, nuo šiol sieks nuolat padėti Palangos ekipai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius