Kurhauzo atstatymą stabdo bendraturčių užkardos

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-02-28
Peržiūrėta
367
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Vien kalbomis apie tariamą troškimą atstatyti Kurhauzą Palangą maitinęs Gediminas Jacka šią savaitę Palangos apylinkės teisme įvykusiame posėdyje viešai pademonstravo savo ketinimus.
Tuomet, kai mūrinės istorinio pastato dalies restauraciją baigianti savivaldybė pasiekė finišo tiesiąją, kai belieka tik įrengti pastato vidų ir pagaliau atgimęs Kurhauzas visuomenei dar šiemet turėtų atverti duris, G. Jacka atsisako pritarti miesto planams. Kurhauzo išorinio fasado restauravimui jo pritarimo nereikėjo, tačiau remontuojant pastato vidų bendrasavininkių leidimas yra būtinas.
Būsimiems darbams miestas iš Kultūros ministerijos jau gavo daugiau nei ketvirtį milijono litų. Šalies premjeras Algirdas Butkevičius mūrinio Kurhauzo atstatymo pabaigtuvėms valstybės biudžete įsipareigojo artimiausiu metu surasti dar pusantro milijono litų. Savivaldybė jau šiandien galėtų skelbti rangovo konkursą antrojo etapo darbams, kurie galėtų prasidėti jau balandį.
Tačiau užuot pradėjusi darbus Kurhauzo viduje baigsiančios įmonės paieškas, savivaldybė priversta prašyti teismo, kad šis leistų tęsti atstatymą be bendrasavininkių sutikimo.
Kodėl G. Jacka miestui trukdo galutinai įrengti mūrinę Kurhauzo dalį, suprasti nėra lengva. Argumentas, kad jis nenorįs pritarti projektui, kuris numatė esą neteisėto priestato atsiradimą, yra nerimtas. G. Jacka pasitelkia jau po gaisro dviejų paminklosaugos specialistų atliktą pastato ekspertizę, kurioje nurodyta, kad vakarinėje pusėje turėtų būti medinė veranda. Vietoj jos dabar atsirado apie 90 kvadratinių metrų ploto vieno aukšto priestatas.
Anot G. Jackos, priestatas atsiradęs neteisėtai ir dėl šios priežasties jis negalįs pritarti bendram pastato restauravimo projektui, kuriam, beje, pritarė visos valstybinės institucijos su Kultūros paveldo departamentu priešakyje. Be to, statybos teisėtumu galėtų suabejoti tik Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, tačiau teismas tokios pažymos neturi.
G. Jackos neįtikino ir teisme išgirsti Kultūros paveldo departamento atstovo aiškinimai, kad restauruojant Kurhauzą, pastatas pritaikomas šiuolaikiniams poreikiams: čia reikia pravesti vandentiekio, šildymo, elektros, ventiliacijos, priešgaisrines sistemas. Numatyti vietą tualetams, rūbinei. Todėl istorinis pastatas negali būti atstatomas visiškai toks pat, koks jis buvo prieš 100 metų. Beje, G. Jackos teisme cituotą ekspertizę pasirašęs paminklosaugos specialistas pats yra Kurhauzo restauravimo projekto autorius.
Tačiau net ir nesigilinant į išvedžiojimus apie priestato teisėtumą, ar tokiu argumentu miestui svarbią statybą galėtų mėginti stabdyti Kurhauzo atgimimo iš tiesų trokštantis žmogus? Savo pastato dalies neatstatantis G. Jacka, regis, turėtų tik džiaugtis, kad visuomenei grąžinama bent viena pastato pusė. Juo labiau, kad taip didėja bendra turto vertė, nes Jackų šeimai kartu su savivaldybe per pusę priklauso visas Kurhauzas. Prieš 10 metų teisme abi pusės tarpusavyje yra nusistačiusios tik pastato naudojimo tvarką.
Tačiau G. Jackai nebetinka ir šis, kadaise jo paties parašu patvirtintas pastato pasidalinimas. Kurhauzo atstatymą mėginantis stabdyti palangiškis savivaldybei smeigia dar vieną dūrį – kitoje byloje teismo prašo jam priskirti už valstybės ir savivaldybės lėšas atstatytos mūrinės dalies antrąjį aukštą. Mat po 2003 metais teismo patvirtintos taikos sutarties dėl pastato pasidalinimo, Jackų šeimos medinės dalies nebėra, todėl dabar iš naujo reikia dalinti tai, kas iš Kurhauzo yra likę.
Tai jau yra įžūlu ir akiplėšiška. Po gaisro su savivaldybe dalindamasis pastatą G. Jacka matė ir suprato, kokios būklės medinė dalis jam atitenka. Beje, ji nebuvo jau tokia tragiška. Po gaisro buvo išlikęs visas šiaurinis medinės dalies fragmentas su veranda. Buvo galima iš karto apsaugoti statinio likučius, restauruoti bent jau tą statinio dalį. Tačiau nieko nedarant ji taip sunyko, kad stipresnis vėjas ėmė versti jo sienas. Avarinę būklę pripažinusi komisija įpareigojo G. Jacką savo dalies likučius nugriauti.
Bet kuriuo atveju, bendros kalbos su savivaldybe nerasdama Jackų šeima savo pastato dalį galėjo atstatinėti nesižvalgydami į bendraturčius. G. Jacka aiškino, negalėjęs to daryti, nes prie Kurhauzo nebuvo suformuotas žemės sklypas. Ilgą laiką teismuose buvo bylinėjimąsi dėl didesnio Kurhauzo sklypo, nors tuo pat metu G. Jacka aiškino prie savo pastato dalies tenorintis nedaug žemės, kad mokesčiai būtų kuo mažesni.
Pagaliau, pradėti atstatyti pastatą Jackų šeimai niekas nebetrukdė, kai 2011 metais liepą buvo suformuotas ir valstybės vardu įregistruotas daugiau nei pusės hektaro žemės sklypas.
Tačiau tuomet G. Jacka pradėjo dėstyti, kad jo šeimai priklausančios pastato dalies nėra pasidalinęs su savo vaikais, kad jie atsisako pritarti projektavimui, kad neaišku, kaip projektuoti, nes nežinia, kas medinėje pastato dalyje atsiras po rekonstrukcijos – gal viešbutis, gal banko skyrius.
Žinant visą šią istoriją, dabar reikalauti savivaldybės atstatyto mūrinio pastato dalies, švelniai tariant, yra nesąžininga.
Kitą savaitę Klaipėdos apygardos administraciniame teisme prasidės civilinė byla dėl G. Jackai priklausančios medinės Kurhauzo dalies nacionalizavimo. Procesas bus ilgas ir sunkus, kuris, tikėtina, pasibaigs tik paskutinėje teismo instancijoje.
Tačiau tokia išeitis, ko gero, yra neišvengiama. Kurhauzo bendraturčiams susitarti niekada jau nebepavyks. Per toli nueita priešingomis kryptimis.

Jūsų komentaras:

Palongiškė 2013-03-09 12:00 (IP: 78.61.43.85)
Kad Tiškevičius Kurhauzą buvo pardavęs prieš karą savivaldybei,žino visi tikrieji palangiškiai. Ir pinigai buvo sumokėti.Tą pats Tiškevičius Tamarai Zaicevai apie 1995m interviu už liežuvio netraukiamas teigė.Apsukrių advokatų dėka kartą parduotas objektas parduotas dar kartą O kas tada buvo meras.Ogi-Žeimys. Gal patingėjo pasibylinėti ir turime rezultatą. Nacionalizuoti pastatą ir kuo greičiau, bylinėjantis pridėti visus ikikarinio pirkimo-pardavimo dokumentus.

to Kauksmas 2013-03-08 21:07 (IP: 78.61.175.229)
Ne meras pardavė, o grafas Tiškevičius, kuris su savo nuosavybe galėjo elgtis kaip nori.

tikinciam 2013-03-04 20:24 (IP: 78.61.224.151)
teis esi, pagerdawo a.a.,gal gerai, kad ta ////////// irstva sudege. kam reikejo atstatyt? pasieme auksciausias, ne zmogui jam kliudyt..

tikintis 2013-03-04 20:02 (IP: 78.61.224.151)
aciu swentam FLORIJONUI,kad leido gituoklio grafo pastatyta////////// kad dar kart sudegtu

Kauksmas... 2013-03-04 12:56 (IP: 86.100.60.112)
-Kas tuokart buvo MERAS,kas buvo atsakingas -kad toks objektas parduotas ? dar "tokiam" jackai PARDAVĖ tokią Lietuvos vertybę- vienintelę- KURHAUZĄ? Ar paminklosaugininkai tada miegojo letargo miegu? Čia jų "nuopelnas" ! Ką jie dabar gieda?

to Jonui 2013-03-02 08:43 (IP: 78.61.158.101)
Na, tegu stato tas barikadas, jau vaizdo nepagadins, jei gražios, restauruotos ir, jei prie "Rimi", suoliukų ir klombų tiks

interesas 2013-03-02 08:29 (IP: 78.61.224.151)
...gali ne nama, uztekeks KIOSKA,bet butinai DANTIMIS

interesas 2013-03-02 08:17 (IP: 78.61.224.151)
ALVYDAI ZIABKAU, ,,lietrityje;; rasei,kad GediminasJacka DANTIMIS kurhauza isikandes....Buk zmogus,parodyk fotkej,kap galima nama DANTIMIS isikati...gali mazesni. STATAU....

na na 2013-03-01 22:34 (IP: 78.61.224.151)
ar nematot,kokia BAIDYKLE pastatyta??? nagus nudauzl uz tokia,,RESTAURACIJA;...ar smegenu neber???????????

jonas 2013-03-01 22:21 (IP: 78.61.224.151)
kaaaa??? socialistai palangoj barikadas stato?

Nieko nesuprantu 2013-03-01 20:28 (IP: 78.61.158.101)
Nesuprantu, o į gatves prieš ką? Pasivadino "Palaikome merą" ir kviečia į gatves. Susimąstytas vardas neatitinka siūlomų veiksmų. Tai vis tik prieš ką į tas gatves eiti?

to Palaikome merą 2013-03-01 18:06 (IP: 78.61.158.101)
Už ką?

edas 2013-03-01 16:36 (IP: 86.38.181.143)
Pirma karta matau tokia susirupinusia savyvaldybe nors tada kodel nesisiulo is jo nupirkt jo dalies.Geda savivaldybei isvis turetu but,kad tiek metu savo dalies neatstate,tik dabar paaiskejo kad murine dalis ir taip savivaldybes tai kam cia geda turetu but cia skaitant juokas ima is viso sito stugavimo...

Palaikome merą 2013-03-01 07:51 (e / IP: 78.61.214.75)
Ar ne laikas sukilti Palangos visuomenei. Kiek dar Jackos gali tyčiotis ir palangiškių ir Valstybės. Nejaugi ir Teismai palaiko Jacką. Kitaip nesuprantama, kad tiek metų vidury centro buvo sudegusi degesiu kruva. Dziaugiames, kad nors dabartiniam merui pavyko restauruoti savivaldybės dalį. Reika mums piliečiams išeiti į gatves ir baigti šį apsurdą.

Taip pat skaitykite

„Atverkime vartus į jūrą“ – tai turbūt patys gražiausi ir prasmingiausi šiandien mano išgirsti žodžiai. Būtent tokiu sakiniu Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius šiandien, sausio 27 d., apibendrino komiteto poziciją Šventosios jūrų uosto atstatymo klausimu,“ – trečiadienio vakarą Facebook parašė meras...


Šiandien miesto savivaldybės Tarybos posėdis prasidėjo tylos minute – buvo pagerbta tragiškai auto įvykyje žuvusi Savivaldybės darbuotoja. Tarybos posėdyje dalyvavo 19 miesto politikų. Nedalyvavo konservatoriai Tomas Julius Žulkus ir Saulius Simė – abu išvykę į komandiruotes.


Visai Lietuvai kalbant apie Saulių Skvernelį užklupusią sunkią ligą – premjeras serga pirmos stadijos limfoma, vėžiu, Palangos politikai, vaizdžiai tariant, noriai kalba apie gyvybę Marse ir gėjų teises, tik ne apie savo sveikatą. „Palangos tilto“ šaltiniai kurorto sveikatos įstaigose teigė, kad miesto politiką jose išvysti galima išvysti nebent su sloga....


Palangoje, pėsčiųjų pamėgtoje J. Basanavičiaus gatvėje, planuojama atstatyti mineralinio vandens biuvetę – tokius ketinimus kurorto vadovams, Savivaldybės tarybos komitetų pirmininkams bei pavaduotojams, taip pat – atsakingiems Savivaldybės administracijos specialistams pristatė verslininkai, šios idėjos autoriai.


Vakar įvykusiame miesto Tarybos posėdyje už miesto politikų nugarų sėdo didžiausių savivaldybės valdomų įmonių direktoriai. Jie– UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė Giedrė Juršėnėir UAB „Klevas“...


Palangos miesto apylinkės teisme – vėl trys teisėjos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 04 10 | Rubrika: Miestas

Nuo sausio 26 dienos, pasibaigus teisėjos Liucijos Paulauskaitės kadencijai, visas darbo krūvis teko dviem Palangos miesto apylinkės teismo teisėjoms – laikinai einančiai teismo pirmininkės pareigas Eglei Žakevičiūtei ir Dianai Vercinskei. Nuo šio mėnesio pradžios teisėjos gali kiek lengviau atsikvėpti: balandžio 3 d. Prezidentės dekretu „Dėl apylinkių teismų teisėjų...


Kurhauzo atstatymą stabdo bendraturčių užkardos  14

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 02 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vien kalbomis apie tariamą troškimą atstatyti Kurhauzą Palangą maitinęs Gediminas Jacka šią savaitę Palangos apylinkės teisme įvykusiame posėdyje viešai pademonstravo savo ketinimus.


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Restauruojamo Palangos kurhauzo tvorą papuošė istorinės nuotraukos

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 06 28 | Rubrika: Miestas

Restauruojamą Palangos kurhauzą juosianti tvora papuošta senosiomis šio pastato nuotraukomis, tad J. Basanavičiaus gatve einantys miestiečiai ir svečiai turi puikią progą susipažinti su atstatomos kultūros vertybės istorija. Tokią istorijos pamoką besidomintiems pateikė kurhauzą restauruojančios Klaipėdos bendrovės „Pamario restauratorius“ atstovai....


Kas ir kada prie kurhauzo sudegusios sienos pritvirtino elektros kabelinę spintą? Jos pakabinimas turėjo būti suderintas ne tik su VST, bet ir Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriumi, bet nei elektrikai, nei savivaldybės komunalininkai apie ją teigia nieko negirdėję. Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka, dėl kibirkščiuojančios spintelės sustabdęs kurhauzo medinės dalies ardymo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius