Liberalcentristams requiem skamba ne tik Vilniuje, bet ir Palangoje

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012-12-07
Peržiūrėta
604
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Liberalcentristams requiem skamba ne tik Vilniuje, bet ir Palangoje

Po Seimo rinkimų į, regis, jau aklinai užkaltą Liberalų ir centro sąjungos karstą šią savaitė įmušta dar viena vinis.
Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Vitalijus Gailius prieš 9 mėnesius buvo neteisėtai atleistas iš pareigų. Jį atleidusio eksministro Raimundo Palaičio įsakymai panaikinti, o V.Gailiui priteista per 130 tūkst. litų kompensacijų už patirtą moralinę žalą ir priverstines pravaikštas.
Prieš tai tas pats teismas buvo išteisinęs lygiai taip pat atleistą V.Gailiaus pavaduotoją Vytautą Giržadą. Abiem atvejais kol kas dar liberalcentristų vadovaujama Vidaus reikalų ministerija griebiasi šiaudo ir šiuos teismo sprendimus skundžia aukštesniajam teismui. Tačiau priešingas sprendimas yra menkai tikėtinas, o ir jis liberalcentristų nebeišgelbės.
Tokios partijos Lietuvos politikos aukščiausioje lygoje nebėra. Tokio kracho nebuvo patyrusi net 2008 metais Seimo rinkimuose 5 procentų barjero neįveikusi Naujoji sąjunga. Tada bent vienas socialliberalas į Seimą prasmuko vienmandatėje apygardoje.
Po šių metų rinkimų praėjusioje kadencijoje valdančiojoje daugumoje buvusių liberalcentristų Seime nebeliko visai. Tai reiškia ne ką kitą, kaip šios politinės jėgos priešmirtinę agoniją, kuri gali trukti iki kitų savivaldos rinkimų. Tuomet ir paaiškės, ar ši partija dar domina Lietuvos žmones, ar ne.
Tačiau liberalcentristų gyvavimo laikotarpis gali užsibaigti ir anksčiau, nes užsitraukė bet kurios politinės jėgos gyvybę palaikantys finansavimo kanalai. Visų pirma, Seime nebesanti partija nebeteks valstybės dotacijų. Nuo liberalcentristų jau dabar nusigręžė rėmėjai, kurie nebemato prasmės šelpti šalies politiniame gyvenime bet kokią įtaką praradusią partiją.
Numirusios Naujosios sąjungos nariai politinį prieglobstį gavo Darbo partijoje. Liberalcentristai jau dabar žvalgosi į Seime išlikusį giminingą Liberalų sąjūdį. Šią savaitę liberalcentristų vadovas Algis Čaplikas partijos vadovybę informavo, kad su Liberalų sąjūdžio pirmininku Eligijumi Masiuliu aptartas galimas bendradarbiavimas kitų metų kovo 3 dieną vyksiančiuose pakartotiniuose rinkimuose trijose vienmandatėse apygardose. Liberalcentristams atsiranda bent teorinis šansas patekti į šį Seimą.
Tačiau apie kokį bendradarbiavimą su mirusia partija galėjo kalbėti E.Masiulis? Tai tas pats, kaip plaukiant į krantą kartu prigriebti ir didelį akmenį. Nepraeis nė pusmetis, o politikoje norintys išlikti liberalcentristai patys išdums į kitas partijas. Idėjiniai liberalai prisiglaus pas E.Masiulį, o karjeristai belsis į socialdemokratų bei konservatorių duris.
Kodėl liberalcentristus ištiko tokia žiauri pabaiga? Vieši pasiteisinimai, kad partijai koją pakišo buvimas valdžioje su nepopuliariais konservatoriais ir pasisakymas už atominę elektrinę yra „zuikio dainos“ lengvatikiams. Toje pačioje valdančiojoje daugumoje buvęs ir už atominę elektrinę balsavęs Liberalų sąjūdis Seime turi 11 mandatų. Konservatoriai, dėl kurių, neva nukentėjo liberalcentristai, pagal gautų mandatų skaičių užėmė antrą vietą.
Vadinasi, priežastys yra kitur. Liberalcentristai tarpusavyje partijos duobkasiu aiškiai įvardija FNTT skandalo autorių R.Palaitį. Įdomus buvusio ministro istorinis vaidmuo.
Daugiau nei trejus metus trukęs skrydis į politinės karjeros aukštumas buvusiam provincijos politikui taip susuko protą, kad jis pasijuto neklystančiu ir visuomet teisiu. Tokiu savotišku pusdieviu. Paprastai vyrai suvedžioja moteris, tačiau FNTT skandalo metu ministrą išdūrė savo paramą pažadėjusi, o po to ant ledo R.Palaitį palikusi valstybės prezidentė.
Tačiau tauta nuo R.Palaičio ir jį aklai gynusio A.Čapliko nusisuko ne vien dėl abejotinomis aplinkybėmis atleistų FNTT vadovų. Visuomenei koktu buvo stebėti, kaip ilgai liberalcentristas nagais laikosi įsikibęs į brangią ministro kėdę. Nepaisydamas nei premjero raginimų trauktis, nei valstybėje prasidėjusios politinės krizės.
Nesėkmingi palangiškio politiniai viražai Vilniuje per liberalcentristų populiarumą neabejotinai kirto ir pačioje Palangoje. Nuo 2011 metų pradžioje vykusių savivaldos rinkimų iki Seimo rinkimų šių metų spalio mėnesį už liberalcentristų partiją Palangoje balsavusių žmonių sumažėjo nuo 1083 iki 331. Iki ateinančių savivaldos rinkimų, kurie vyks po kiek daugiau nei dviejų metų, liberalcentristų įtaka mieste dar labiau mažės.
Kalti patys Palangos liberalcentristai, kurie užuot bendradarbiavę su sėkmingai dirbančiais konservatoriais, bando pūstis lyg kalakutai. Antai liberalcentristų skyriaus pirmininko pavaduotojas E.Simutis, lyg užsikirtusi plokštelė tebekartoja mantrą, kad konservatorių pasiekimai yra ankstesnėje kadencijoje miestą valdžiusių liberalų pradėti darbai. Ar tokia savo malda jis ketina įtikinti palangiškius, kurie liberalų darbų ir akyse nematė?
Apskritai, vietos liberalcentristai sėkmės ateityje galėtų tikėtis nebent pakeitę savo lyderius. Šiokį tokį autoritetą mieste turintys partiečiai pasitraukė į antrą planą į priekį išstumdami valdyti trokštantį jaunimą. Tokio sprendimo pasekmė – partijos skyriaus pirmininkas S.Simė gavo vos 299 balsus ir vicemero poste toliau demonstruoja, kad yra atsitiktinis žmogus politikoje. Jo pavaduotojai A.Martinkėnas ir E.Simutis visai nepateko į tarybą. Vienas yra dingęs iš akiračio, o antrajam labiausiai rūpi, kad rinkliava už mašinų stovėjimą būtų renkama visus metus.
Ar su tokiais lyderiais Palangos liberalcentristai po dviejų metų kurorte tikisi savo partijos atgimimo?

Jūsų komentaras:

atsiliepkit 2012-12-10 20:15 (IP: 78.61.104.50)
po kiek mesites Palaiciui pagelbeti ???

BRONIUS 2012-12-09 12:38 ([email protected] / IP: 78.61.114.17)
Nemanau kad sajudis nores tersti savo gera varda

palangiškė 2012-12-08 15:35 (IP: 78.61.204.18)
kaži ar to proto iš vis pas liberalcentristus kada nors buvo.Kad ir mūsų buvęs meras abejoju ar ką sugeba,Gal tik ir galėjo Lino susivienijime komjaunuoliu būti,net komjaunuoliško mokesčio nesugebėdavo surinkti.Toks prasižiojęs iš kaimo atvykęs.Ir dabar,man atrodo,jei ne jo žmona,kaži ar ką ir versle būtų pasiekęs.tai va,o tokie dar ir mero kėdėse sugeba pasėdėti.

Petras 2012-12-07 16:40 ([email protected] / IP: 82.135.193.177)
Kas galėtų paneigti , kad tai specialiai užsakytas straipsnis atsiradęs po to kai liberalcentristai miesto taryboje nepritarė per dideliam žemės mokesčio kėlimui .

Algis 2012-12-07 16:13 (IP: 78.61.51.119)
Vyrai gavę didelę valdžią protelį prarado, o be proto nelabai kam ir reikalingi liko.....

2012-12-07 15:39 (IP: 78.61.226.98)
Šventa tiesa.

Taip pat skaitykite

Nors šalyje dar karantinas, Palangos senoji gimnazija buvo pakviesta dalyvauti projekte „Iššūkis sporto žvaigždei“. Kovo 9 dieną Zoom platformoje gimnazistai dalyvavo susitikime su olimpiečiu Artūru Mastianica, sporto žvaigžde, sportinio ėjimo dalyviu Tokijo olimpinėse žaidynėse.


Baigėsi rinkimų į 2020-2024 Seimą balsavimas jo pirmajame ture. Po rezultatų iš Mėguvos rinkimų apygardos Saulės rinkimų apylinkės Palangoje (jie paaiškėjo 23 val. 15 min.)  kurorto konservatorių pirmininkas ir miesto meras Š. Vaitkus sveikindamas apglėbė M. Skritulską: "Mes laimėjome. Mes - antrajame rinkimų ture." Paryčiais suskaičiavus balsavimo...


Šiandien, antradienį, „Palangos tiltas“ susilaukė įdomaus svečio, Vaidievučio Ipolito Geralavičiaus.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Prieš Seimo rinkimus 2020-aisiais vėl perbraižomas rinkimų apygardų žemėlapis. Pagal naująjį projektą, bus suformuota nauja rinkimų apygarda, kuris vadinsis Mėguvos. Mėguvos rinkimų apygardą turėtų sudaryti minėtos Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijai priklausančios apylinkės su 11,9 tūkst. rinkėjų, visas Palangos miestas (14,6 tūkst. rinkėjų) ir dalis Kretingos rajono apylinkių...


Balandžio 23-29 dienomis visose Lietuvos bibliotekose organizuota tradicinė Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šiemet Lietuvos bibliotekininkų draugijos surengta savaitė vyko jau penkioliktąjį kartą.


Liberalcentristams requiem skamba ne tik Vilniuje, bet ir Palangoje  6

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 12 07 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Po Seimo rinkimų į, regis, jau aklinai užkaltą Liberalų ir centro sąjungos karstą šią savaitė įmušta dar viena vinis.


Praėjusį penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Palangiškiams labiausiai rūpėjo komisijos sprendimas dėl Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje konservatoriaus Prano Žeimio pergalę vos 39 balsais „darbietė“ Genoveita Krasauskienė užginčijo, reikalaudama panaikinti rinkimų rezultatus ir skelbti naujus rinkimus.


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Likus mažiau nei dviems mėnesiams iki savivaldos rinkimų, vietos politikos nustumtųjų ir nuskriaustųjų kastą papildė nauji veidai, kurie, nors ir panašūs į  politinių lavonų, sulaukė savo tapatybės vis dar ieškančių partijų dėmesio. Taip apie vis dar vicemerę Marytę Vačerskienę, iš „tvarkiečių“ vairininko vietos išmestą kaip musę iš barščių, sparną ėmė rėžti kai kurie Liberalų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius