Ligonių kasos: gyventojai galės rinktis sąnarių endoprotezus pagal poreikį ir galimybes

Palangos tiltas, 2024-02-15
Peržiūrėta
1070
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ligonių kasos: gyventojai galės rinktis sąnarių endoprotezus pagal poreikį ir galimybes

Nuo šių metų gegužės 1-osios pacientų, kuriems reikia endoprotezuoti sąnarius, laukia keli svarbūs pokyčiai. Naikinama nuostata, kad vyresni nei 65 metų žmonės negali būti įtraukiami į eilę gauti mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų. Taip pat atsiranda galimybė pacientams, norintiems įsigyti endoprotezus savo lėšomis, pasirinkti kokybės reikalavimus atitinkančias priemones iš gydymo įstaigos siūlomų variantų.

Užtikrins sąnarių endoprotezų kokybę ir saugumą

Sąnarių endoprotezavimas yra vienas iš efektyviausių būdų gydyti sąnarių ligas, kurios sukelia skausmą, judėjimo ribojimą ir negalią. Sąnarių endoprotezavimas padeda atkurti sąnarių funkciją, sumažinti skausmą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Kasmet Valstybinė ligonių kasa (VLK) nuperka apie 11 tūkst. kelio ir klubo endoprotezų. Jie skiriami tiems, kurie įrašyti į eilę šiems protezams gauti. VLK centralizuotai perka tik kokybiškus ir saugius sąnario endoprotezus iš pasaulinio lygio gamintojų. Pacientai gali būti ramūs, kad implantuotas sąnario endoprotezas atitiks visus kokybės ir saugumo reikalavimus bei standartus.

,,Kai kurie gyventojai nori savo lėšomis įsigyti kitokį, nei kompensuoja VLK, sąnario endoprotezą. Pavyzdžiui, pernai tokių žmonių buvo apie 1,8 tūkstančio. Sąnarį jie nusipirkdavo tiesiogiai iš gamintojo ar tiekėjo, tačiau tokia tvarka neužtikrino šios priemonės kokybės reikalavimų laikymosi. Todėl nuo gegužės 1-osios sąnarius šiems pacientams turės nupirkti gydymo įstaigos, o ne įsigyti patys pacientai“, – aiškina VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė.

Įsigaliojus naujai tvarkai, pacientui pačiam nereikės ieškoti tiekėjo, prekiaujančio endoprotezais. Jis galės pasirinkti priemonę iš gydymo įstaigos siūlomų variantų ir sumokėti tik skirtumą tarp VLK kompensuojamos ir pasirinkto endoprotezo kainos.

Tokiu būdu sąnarių endoprotezavimo paslaugas teikianti įstaiga, norėdama apdraustiesiems pasiūlyti kitokį sąnario endoprotezą, nei skiria VLK, pirmiausia turės pati reikiamus sąnarių endoprotezus įsigyti. Sąnarių endoprotezų pirkimo išlaidų kompensacijas VLK mokės gydymo įstaigoms. Dabar pagal galiojančią tvarką kompensacija mokama savo lėšomis įsigijusiam endoprotezą pacientui.

Nauja tvarka leis gyventojams rinktis sąnarių endoprotezus pagal savo poreikį ir galimybes gydymo įstaigoje, kurioje jie ketina operuotis. Taip pacientams bus daug patogiau. Be to, nauja tvarka užtikrins, kad visi sąnarių endoprotezai, naudojami gydymo įstaigose, bus kokybiški ir saugūs, nes bus pirkti iš patikimų šaltinių, prieš tai įvertinus, ar jie atitinka kokybės reikalavimus.

Neliks apribojimų

Nuo gegužės 1-osios mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezai galės būti skiriami ir vyresniems nei 65 metų žmonėms, kurie anksčiau negalėjo būti įrašyti į eilę gauti kompensuojamųjų mechaninio tvirtinimo endoprotezų.

Tinkamiausią tiek pagal endoprotezo tipą, tiek pagal tvirtinimo prie kaulo būdą sąnario endoprotezą pacientui prieš operaciją arba operacijos metu parinks operuojantis gydytojas ortopedas traumatologas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, kaulo būklę ir gretutines ligas. Kompensuojamąjį mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezą, jei leidžia paciento sveikatos būklė, galima bus implantuoti neatsižvelgiant į asmens amžių, tačiau visada siūloma pasitarti su gydytoju – jis paaiškins visus sąnario endoprotezo pasirinkimo kriterijus ir galimus rizikos veiksnius.

Viena eilė operacijai 

Pernai pasikeitus sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkai, buvo patikslinta endoprotezavimo operacijų laukiančiųjų eilės sudarymo tvarka gydymo įstaigose.

„Įstaigoje yra sudaroma viena eilė kompensuojamajai paslaugai gauti, atsižvelgiant į pacientų kreipimosi laiką ir nepriklauso nuo to, ar pacientas pageidauja savo lėšomis įsigyti endoprotezą ar gauti VLK kompensuojamą. Taigi lėšos, kuriomis įsigytas endoprotezas, nėra pagrindas gauti kompensuojamąją stacionarinę paslaugą kita nei bendros eilės tvarka“,– teigia VLK Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja L. Reinartienė.

Tokiu būdu siekiama, kad visi gyventojai, turintys finansines galimybes įsigyti endoprotezą savo lėšomis ir tokios galimybės neturintys, endoprotezavimo operacijos lauktų vienodą laiką.

Šiuo metu kompensacijos už savo lėšomis įsigytą endoprotezą mokamos tik tuomet, kai pacientai yra sulaukę savo eilės nemokamam sąnario endoprotezui gauti. Kompensacijos už savo lėšomis įsigytą sąnario endoprotezą dydis atitinka mažiausią VLK perkamo standartinio sąnario endoprotezo ir jo priedų kainą.

Pernai Lietuvoje buvo atlikta per 6 tūkst. klubo sąnario keitimo operacijų ir apie 4 tūkst. kelio sąnario endoprotezavimo operacijų. Sąnarių endoprotezų šiuo metu laukia per 12 tūkst. žmonių.

Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyrius

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo šių metų gegužės 1-osios pacientų, kuriems reikia endoprotezuoti sąnarius, laukia keli svarbūs pokyčiai. Naikinama nuostata, kad vyresni nei 65 metų žmonės negali būti įtraukiami į eilę gauti mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų.


Prie oro uostų įsikūrę gyventojai, gydymo, švietimo ir poilsio įstaigos galės gauti kompensacijų už išlaidas triukšmą mažinančioms priemonėms.


Birželio 19–25 dienomis minėdamos Tarptautinę inkontinencijos savaitę, ligonių kasos kviečia pacientus, turinčius šlapimo ar išmatų nelaikymo problemų, drąsiau kreiptis į medikus pagalbos ir primena, kokios priemonės kokiais atvejais yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.


Minėdamos Pasaulinę sveikatos dieną, ligonių kasos kviečia šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad pakartotinio balsavimo metu balsuoti už savivaldybių merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Pagal pilną schemą nuo COVID-19 ligos paskiepyti ir šia liga persirgę gyventojai nuo šiol taip pat galės pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze. Atnaujinta skiepijimo tvarka taip pat numato galimybę „Janssen“ vakcina pasiskiepijusiems gyventojams anksčiau gauti sustiprinančiąją tos pačios vakcinos dozę – tai padaryti jau galima ne po 120, o po 60 dienų.


Pavasarį Palangos gyventojams pristatyta apsipirkimo internetu paslauga „Barbora Express“ smarkiai plečia asortimentą. Nuo šiol, užsisakant maisto ir kitus kasdienio vartojimo produktus internetu, bus galima rinktis iš daugiau kaip 9 tūkst. skirtingų prekių. Asortimentas plečiamas visame „Barbora Express“ tinkle, siekiant patenkinti augantį paslaugos...


Spalio 9 dieną Palangos senosios gimnazijos III-IV klasių mokiniai buvo pakviesti į susitikimą su ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto atstovais.


Valstybinės ligonių kasos atstovai susitiko su vietos medikais aptarti opiausių problemų

Jurgita Vanagė, Palangos savivaldybės mero patarėja, 2011 06 30 | Rubrika: Miestas

Antradienį, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės (KLJ) Palangos departamente lankėsi bei opiausias problemas aptarė Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai. Su KLJ Palangos departamento vedėju Remigijumi Kirstuku, skyriaus vedėja Laimute Ežerinskiene bei S. Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojų centro savininke Sondra Kulikauskiene susitiko VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius