Pagalba kenčiantiems nuo triukšmo – greta oro uostų įsikūrę gyventojai galės gauti kompensacijų

Palangos tiltas, 2024-02-06
Peržiūrėta
619
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vilniaus oro uostas / D. Umbraso / LRT nuotr.
Vilniaus oro uostas / D. Umbraso / LRT nuotr.

Prie oro uostų įsikūrę gyventojai, gydymo, švietimo ir poilsio įstaigos galės gauti kompensacijų už išlaidas triukšmą mažinančioms priemonėms. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose rengiami perspektyviniai triukšmo žemėlapiai, jais remiantis bus nustatomos apsauginės zonos, nuo jų priklausys kompensacijų dydis.

Sostinės pietinėje miesto dalyje, Salininkuose, įsikūrę beveik 15 tūkst. gyventojų. Lėktuvų vaizdas ir garsas šiems vilniečiams – kasdienybė. Tačiau tai, pasak sodininkų bendrijos „Tyla“ pirmininko, patinka ne visiems.

„Ypač vasarą, kada šilčiau, langai atidaryti, tai triukšmas, nuo jo kenčia žmonės“, – sako sodininkų bendrijos „Tyla“ pirmininkas Genadijus Litvinovas.

Pasak jo, lėktuvų triukšmas ypač sunkiai pakeliamas šeimoms, auginančioms mažamečius. Sudėtinga ir naktį.

„Buvau apskaičiavęs, kad nuo maždaug 23 valandos iki 6 ryto praskrenda kokie 8 lėktuvai. Yra ir naktinė veikla“, – teigia bendrijos pirmininkas.

Problemą bandoma spręsti. Oro uostuose pradėti rengti perspektyviniai triukšmo žemėlapiai. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose bus nustatytos trys pagrindinės zonos pagal triukšmingumą. Jei gyventojai į jas pateks, galės gauti kompensacijų už išlaidas triukšmą mažinančioms priemonėms.

„Pirma zona yra triukšmingiausia aerodromo teritorijoje. Antra – mažiau triukšminga, trečia – dar mažiau. Pirmoje zonoje gali būti kompensuojamas langų keitimas, išorės sienų, vėdinimo sistemų įrengimas. Antroje, trečioje zonoje – tik langai ir atitinkamai jau pagal patalpų paskirtį“, – komentuoja Lietuvos oro uostų (LTOU) plėtros departamento direktorius Arnas Dūmanas.

Planuojama, kad kompensacijos dydis priklausys nuo zonos, į kurią patenka pastatas, kiekvienas atvejis bus analizuojamas individualiai. Pasak LTOU atstovo, gyventojai galės gauti iki 6 tūkst. eurų. Išlaidos bus kompensuojamos tik kartą.

Preliminariais duomenimis, į triukšmo apsaugines zonas patenka maždaug 850 namų ūkių trijuose miestuose.

„Teritorijos gan didelės. Sakykime taip, Vilniaus mieste matome, kad aerodromo žemėlapiai bus nustatyti beveik 10 kvadratinių kilometrų spinduliu nuo kiekvieno kilimo, tūpimo tako kurso“, – nurodo A. Dūmanas.

Vieni gyventojai kompensacijomis džiaugiasi, kiti abejoja, ar pažadai bus tesimi.

„Būtų labai gerai, žmonės tikrai pasinaudotų. <...> Aš pati, žinoma, gal padaryčiau langus geresnius, kad tokio nebūtų garso“, – LRT TELEVIZIJAI sakė sutikta moteris.

„Aišku, kad pasinaudočiau, jei būtų tokia galimybė“, – teigė kita gyventoja.

„Langus sudėjęs, stogas irgi apšiltintas. Suprantate, ką kas sako čia, negalime tikėti“, – samprotauja vyras.

Pasak oro uostų atstovo, triukšmo apsaugos zonų įteisinimas turėtų būti baigtas per kelis mėnesius. Gyventojai dėl kompensacijų galės kreiptis po žemėlapio viešo paskelbimo per 3 metus.


Urtė Šlevaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo šių metų gegužės 1-osios pacientų, kuriems reikia endoprotezuoti sąnarius, laukia keli svarbūs pokyčiai. Naikinama nuostata, kad vyresni nei 65 metų žmonės negali būti įtraukiami į eilę gauti mechaninio tvirtinimo klubo sąnario endoprotezų.


Prie oro uostų įsikūrę gyventojai, gydymo, švietimo ir poilsio įstaigos galės gauti kompensacijų už išlaidas triukšmą mažinančioms priemonėms.


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad pakartotinio balsavimo metu balsuoti už savivaldybių merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Kurorto gyventojai kviečiami padėti Palangos miesto-partnerio Bučos žmonėms, kenčiantiems nuo karo Ukrainoje. Per Bučos miestą, esantį vos už 30 kilometrų nuo Kijevo, eina automagistralė į Ukrainos sostinę, tad Kijevo prieigose esanti Buča šiuo metu yra tapusi itin didelių karinių veiksmų auka. Miestas verčiamas griuvėsiais, vietos gyventojams jau trūksta ne tik medikamentų, bet ir maisto. 


Pagal pilną schemą nuo COVID-19 ligos paskiepyti ir šia liga persirgę gyventojai nuo šiol taip pat galės pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze. Atnaujinta skiepijimo tvarka taip pat numato galimybę „Janssen“ vakcina pasiskiepijusiems gyventojams anksčiau gauti sustiprinančiąją tos pačios vakcinos dozę – tai padaryti jau galima ne po 120, o po 60 dienų.


Siekiant sumažinti neigiamą triukšmo poveikį prie civilinių oro uostų ir aerodromų esančiose teritorijose, planuojama parengti perspektyvinius triukšmo žemėlapius, juose nustatyti triukšmo apsaugines zonas ir atitinkamas konkrečias triukšmo mažinimo priemones. Aerodromus valdančios įmonės teiks kompensacijas tokioms priemonėms apsauginėse zonose įrengti. Tai palies...


Visi 60 Lietuvos merų raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą ir Vyriausybę, išsakydami poziciją, jog šalies gyventojai privalo turėti galimybę gauti viešąsias paslaugas,nesiekiant pelno.


Palangiškiai plūsta kompensacijų už šildymą

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 09 09 | Rubrika: Miestas

Sparčiai artėjantis šildymo sezonas kelia galvos skausmą ne tik palangiškiams suskubusiems pildyti prašymus kompensacijai už šildymą ir karštą vandenį gauti, bet ir socialinės rūpybos skyriaus darbuotojams. Dėl kompensacijų prašančių žmonių antplūdžio specialistai pradėjo vykdyti išankstinę gyventojų registraciją. Miestiečiai su nerimu...


2009 metais gruodžio pabaigoje Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pasirašė trišalę sutartį. Įgyvendinant ES struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę „Verslumo skatinimas“ yra steigiamas verslumo skatinimo fondas skirtas skatinti verslumą, savarankišką užimtumą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius