Naujųjų metų naujovės palies kiekvieną palangiškį

Linas JEGELEVIČIUS, 2019-01-04
Peržiūrėta
2005
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo Naujųjų metų naujovės palies visus šalies gyventojus, ir palangiškiai – ne išimtis. Kaip, pavyzdžiui, „Palangos tiltą“ informavo Jūratė Albrektienė, Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyr. specialistė, nuo šių metų liepos Migracijos padaliniai nebepriklausys policijai, o VRM Migracijos departamentui.
„Paslaugų gyventojams dėl to nesumažės, atvirkščiai – siekiama tobulinti paslaugas. Galbūt migracijos specialistai ir toliau dirbs policijos patalpose,“- teigė ji.
Anot jos, Palangos policijos Reagavimo skyrius turėtų netrukus gauti naują žymėtą tarnybinį mikroautobusą. Iš bendro Palangos savivaldybės, Klaipėdos apskrities policijos ir latvių vykdomo projekto lėšų ketinama įsigyti po du elektrinius dviračius ir riedžius, kuriais galimai nuo gegužės mėnesio naudosis būtent Palangos policijos pareigūnai.
„Nuolat atnaujinamas tarnybinis transportas, naujų technologijų taikymas policijos veikloje, aprūpinimas darbo priemonėmis (kompiuterizuotos darbo vietos automobiliuose, vaizdo registratoriai, greičio matavimo prietaisai) prisidės prie to, kad kiekvienas Palangos gyventojas ir svečias sulauktų greitos ir kokybiškos policijos pagalbos,“- sakė J. Albrektienė.


Didėja vaiko pinigai
Nuo sausio 1 dienos vaiko pinigai didės 20 eurų, o neįgaliems vaikams skirta suma - beveik 40 eurų.
Kaip anksčiau pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), nuo Naujųjų vaiko pinigai sieks 50 eurų per mėnesį (dabar - 30 eurų), o vaiko pinigai neįgaliam vaikui - 69,92 euro (dabar - 30 eurų). Tiesa, gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams bus mokama 20 eurų papildoma išmoka.
Didės ir vienkartinė parama mokinio reikmėms įsigyti - nuo kitų metų ji sieks 76 eurus (dabar siekia 57 eurus).
SADM nurodo, kad gausia laikoma tokia šeima, kuri augina 3 ir daugiau vaikų, nepasiturinčia - kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 183 eurai, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai ir 15-35 proc. su darbo santykiais susijusių pajamų priklausomai nuo šeimos sudėties.
Vaiko pinigai mokami visiems vaikams nuo gimimo iki 18 metų. Išmoka vaikui gali būti mokama ir iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, jeigu į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.
Įstatyme taip pat įtvirtinama, kad jei 16 metų sulaukęs nepilnametis teismo tvarka pripažįstamas emancipuotu ar jeigu sudaro santuoką, tokiu atveju jis galėtų pats gauti išmoką vaikui. Pilnametis asmuo iki 21 metų amžiaus, kuris mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, irgi turi teisę pats gauti vaiko pinigus. Tokią teisę turės ir vaikai nuo 14 iki 18 metų, turėdami tėvų sutikimą.
Gruodžio 11 dienos duomenimis, iš viso yra pateikta prašymų dėl 510,6 tūkst. vaikų, prašymai patenkinti dėl 506,7 tūkst. vaikų.


Mokesčių įstatymo naujovės
Mokesčių įstatymo naujovės numato, kad 2019 metais iki 27 procentų padidės Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas. Jis bus taikomas tiems, kurių metinės darbo užmokesčio pajamos viršys 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) sumą, t. y. 136344 eurus per 2019 metus. Didžiajai daliai gyventojų 2019 metais bus taikoma 20 proc. GPM tarifas. Beveik visi darbo jėgos mokesčiai bus išskaičiuojami iš darbuotojo atlyginimo. Darbdaviui liks sumokėti 1,47 proc. socialinio draudimo įmoka ir 0,32 proc. garantinio fondo ir ilgalaikio nedarbo įmoką. Darbuotojui teks susimokėti ir socialinio draudimo, ir pensijų kaupimo įmokas, ir GPM - 15, 20 arba 27 proc
Tačiau mokesčių įstatymo pataisos, įsigaliojusios nuo sausio 1 dienos, numato supaprastintą pajamų deklaravimo procesą. Šiemet pajamų deklaravimas vyks šiek tiek kitaip. Nebeliks suformuotos įprastinės preliminarios deklaracijos formos. Gegužės 1 arba 2 dienomis gyventojas, prisijungęs prie sistemos, „vedlio“ pagalba, turės užpildyti anketą, kurią patvirtinus ir pateikus, bus automatiškai suformuota GPM deklaracijos forma. Joje bu nurodyta grąžintina arba mokėtina suma. Tokia deklaracijos forma kiekvienam Lietuvos gyventojui turėtų leisti paprasčiau pateikti savo duomenis. „Vedlį“ VMI pristatys sausio pabaigoje.
Šiemet įstatymas buvo papildytas dar trimis teisės susigrąžinti pajamas punktais: būsto ir automobilio remonto išlaidos, išlaidos samdyti auklei.
Dar vienas svarbus dalykas, kad nuo 2019 metų sausio 1 d. darbdavys kartu su „Sodra“ turės perskaičiuoti darbuotojo bruto darbo užmokestį. Jis turės būti padidintas 1,289 karto. Niekas nepasikeis, tik bus taikomas didesnis GPM, bet sumažės mokesčiai „Sodrai“, o bendras mokesčių „krepšelis“ išliks toks pats.
VMI interneto puslapyje jau galima išbandyti ir pareikšti savo nuomonę apie naują nemokamą buhalterinės apskaitos programą I.APS, kitaip tariant „virtualų buhalterį.“ Ši sistema turėtų palengvinti metinės GPM deklaracijos procesą ir vykdantiems individualią veiklą gyventojams.


Sveikatos sistemos laukia pokyčiai
Sveikatos priežiūros ir gydymo sistemoje numatomi įvairūs pasikeitimai, tad pravartu su pokyčiais susipažinti iš anksto.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo sausio 1 dienos bus leidžiama tam tikrus nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse, bet ir kitose mažmeninės prekybos vietose, pavyzdžiui, prekybos centruose, parduotuvėse ar degalinėse. Taip bus sudarytos galimybės gyventojams būtiniausius vaistus įsigyti, kai nedirba vaistinės arba yra pernelyg nutolusios nuo jų gyvenamosios vietos.
Užtikrinant saugumą, prekybos vietose galima bus prekiauti ne visais nereceptiniais vaistais, o tik tais, kurie atitinka įstatyme nustatytas sąlygas ir yra įtraukti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) tvirtinamą sąrašą. Šiuo metu šiame VVKT parengtame sąrašo projekte numatyta, kad iš viso bus galima parduoti tik 50 tam tikrų vaistų. Šis sąrašas bus patvirtintas kitų metų pradžioje, kai sausio 1 d. įsigalios įstatymas, leidžiantis tam tikrus nereceptinius vaistus parduoti ne tik vaistinėse. Žinoma, šis vaistų sąrašas bus periodiškai peržiūrimas, nes svarbu užtikrinti, kad keičiantis situacijai vaistų rinkoje, būtų atnaujinamas ir šis sąrašas. Pavyzdžiui, jei tam tikri vaistai išimami iš rinkos arba įtraukiami, šis VVKT sudaromas sąrašas irgi keisis.


Sutaupys pirkdami vaistus
4,5 mln. eurų – tiek per metus sutaupys daugiau nei 700 tūkstančių mūsų šalies pacientų. 2019 m. sausio 1-ąją įsigalioja svarbi naujovė – jau antrą kartą per pusmetį didinamas kardiologinių vaistų kompensavimo lygmuo. Šįkart nuo 90 iki 100 proc. bazinės kainos.
Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, Tai jau antrasis vaistų kompensavimo lygio padidinimas. Šių metų liepą kraujotakos sistemos ligų kompensavimo lygmuo buvo padidintas nuo 80 iki 90 procentų, o nuo šiol šie vaistai bus kompensuojami 100 proc. Galimybė pakelti kompensavimo lygį šiems pacientams atsirado po to, kai buvo sumažintos kompensuojamųjų vaistų kainos, tad dėl šio sprendimo išlošė daugelis pacientų.
Nuo šių metų kovo turi didėti akcizų tarifas stipriems alkoholiniams gėrimams 10 proc. Prognozuojama, kad 0,5 litro stipraus alkoholinio gėrimo vidutiniškai galėtų pabrangti apie 0,39 euro ir dėl to Valstybės biudžetas 2019 metais papildomai surinktų apie 5 mln. eurų pajamų.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, pagal kurį per metus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) veiklos sutaupytos lėšos būtų skirtos gydytojų rezidentų algoms. Tam skirta daugiau nei 500 tūkst. eurų, tad artimiausiomis dienomis kiekvienas rezidentas gaus papildomų pajamų – apie 227 Eur vienkartines išmokas.


Pagalba sergantiems cukriniu diabetu

Nuo šių metų bus kompensuojama dar viena nauja pacientams labai reikalinga medicinos pagalbos priemonė – vienkartinės insulino adatos, kurios naudojamos, kai reikia suleisti insulino preparatus iš švirkštiklio. Pirmiausia šios adatos bus pradėtos kompensuoti vaikams, sergantiems I tipo cukriniu diabetu, skiriant po dvi adatas per parą.

Eilių pas gydytojus problema
Nuo naujųjų metų pradeda veikti dar viena naujovė e.sveikatos sistemoje - išankstinės pacientų registracijos informacinė sistema (IPR IS), kuri bus integruota su Elektroninės sveikatos paslaugų bendradarbiavimo infrastruktūros informacine sistema (ESPBI IS). Apjungus šias dvi sistemas bus galima efektyviau planuoti sveikatos priežiūros įstaigų ir jose dirbančių specialistų darbą, o kartu spręsti pacientų eilių problemą.
Taip pacientams atsiras dar viena nauja galimybė registruotis pas gydytojus, žinoma, išliks ir iki šiol įprasti būdai – registracija telefonu bei atvykus į registratūrą gydymo įstaigoje. Ši naujovė bus dar vienas svarbus žingsnis mažinant pacientų eiles pas gydytojus.
Nuo metų pradžios pradedami pacientų portalo ir specialistų portalo prototipų pristatymai sveikatos priežiūros įstaigoms, vėliau sukurta sistema bus išbandyta testinėje aplinkoje. Gyventojams galimybė prisijungti prie atnaujintos sistemos bus suteikta 2019 m. antrojo ketvirčio pradžioje.


Daugiau slaugos paslaugų

Nuo šiol daugiau slaugos paslaugų galės gauti namuose besigydantys sunkios būklės pacientai. Per metus šiems ligoniams namuose galės būti suteikta ne 24, kaip buvo iki šiol, o dvigubai daugiau – iš viso net iki 52 slaugos paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.
„Tai iš tiesų ilgai laukta žinia – šios paslaugos gyvybiškai reikalingos sunkiai sergantiems pacientams. Už šias sveikatos priežiūros paslaugas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams, turintiems gydytojo siuntimą, mokėti nereikia – gydymo įstaigoms už jas sumoka ligonių kasos“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.
Slaugytojai pacientų namuose atlieka nemažai įvairių slaugos procedūrų, t. y. suleidžia vaistus, prijungia ir prižiūri lašinės sistemą, paima kraują ar šlapimą laboratoriniams tyrimams, padaro elektrokardiogramą, užtikrina žaizdų bei pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų (stomų) priežiūrą, enterinį maitinimą ir kt. Visos slaugos paslaugų namuose rūšys bei slaugos procedūros išvardytos sveikatos apsaugos ministro įsakyme.


Pagal VMI, SAM pranešimus spaudai

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Fotografuojami įvažiuojantys automobiliai, atnaujinta paplūdimių infrastruktūra, pasodinta naujų želdinių, maitinimo paslaugos ir pramogos orientuotos į vaikus auginančias šeimas, kova su triukšmu – tai naujovės, su kuriomis vasaros sezoną pasitinka 770-ąjį gimtadienį švenčianti Palanga.


Sveikinu visus mokytojus ir pedagogus Mokytojo dienos proga ir dėkoju Jums už mažus stebuklus kiekvieną dieną. Tegul sėkmė lydi Jus šios kilnios misijos kelyje, būkite mylimi ir gerbiami.


„Sveikinu visas  šeimas su Tarptautine šeimos diena. Šeima – tai didžiausia vertybė, kurią būtina puoselėti ir branginti kiekvieną dieną. Mylėkime  ir būkime laimingi,“ – sekmadienį, gegužės 15 d., Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasveikino savo Facebook paskyroje.


Iš Palangos kilęs Karolis Genutis prieš 15 metų leidosi į piligriminę kelionę po Alpes, kurios paskutinė stotelė buvo Vokietija, Štutgartas. Likimas sudėliojo įvykius taip, kad Karolis čia gavo darbo pasiūlymą ir persikėlė į jį gyventi nuolatos. Palangiškis aktyviai įsitraukė į Štutgarto lietuvių bendruomenės veiklą, tapo jos valdybos nariu ir yra atsakingas...


Nuo Naujųjų metų naujovės palies visus šalies gyventojus, ir palangiškiai – ne išimtis. Kaip, pavyzdžiui, „Palangos tiltą“ informavo Jūratė Albrektienė, Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyr. specialistė, nuo šių metų liepos Migracijos padaliniai nebepriklausys policijai, o VRM Migracijos departamentui.


   Palangoje, Ligoninės gatvėje, trečiadienį, apie 11 val., buvo aptiktas beveik nuogo, tik su trumpikėmis vyro lavonas. Policija patvirtino, kad jis buvo nužudytas. „Palangos tilto“ šaltiniui priėjus prie gausių policijos pareigūnų pajėgų, jo pažįstamas policijos pareigūnas pasakė: „Papjautas žmogus“.


Naujųjų metų naujovės palies ir šeimas, ir senjorus, ir verslininkus – visus 2018-uosius Lietuvos gyventojai pasitinka didėsiančiomis pajamomis, įvairiomis išmokomis, pensijomis, vadinamieji „vaiko pinigai“ bus mokami visiems Lietuvos vaikams, šeimoms bus patogiau slaugyti sergančius vaikus. Numatytas ir teisinis pagrindas savivaldybėms skirti ne tik...


Penktadienį Palangos moksleiviai, mokytojai ir visi, kurie domisi šiuolaikinio meno kūrybos praktikomis bei nori jas išbandyti, tuėjo galimybę tai padaryti naujųjų medijų meno kūrybinės stovyklos užsiėmimuose.


Nepaliaujanti stebinti šiltais žiemos orais sausio pirmoji savaitė atnešė daugiau siurprizų – antradienį Palangoje griaudėjo perkūnija, sužaibavo, o ketvirtadienį pajūryje siautė iki 30 metrų per sekundę vėtra. 


Šiandien vienodai galvas skauda tiems, kas pinigų neturi ir tiems, kas jų   turi. Pasaulio finansų rinkos dramatiškai reaguoja į kiekvieną aukšto Europos Sąjungos pareigūno, reitingų agentūros ar žinomo ekonomisto pasisakymus ir prognozes. Ir tegul į mane meta akmenį tas, kuris gali paprieštarauti, kad šiandien, kaip niekada anksčiau, rinkos reaguoja į...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius