Nori būti gera mama? Įsiklausyk į vaiką!

Psichologė Jelena BACHLINA, 2013-04-15
Peržiūrėta
2366
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nori būti gera mama? Įsiklausyk į vaiką!

Mieli skaitytojai, kaip manote, ar motinos požiūris į motinystę turi įtakos motinos-vaiko santykiams?
Kadangi imliausi asmenybės raidos laikotarpiai yra iki šešerių metų ir šiais raidos periodais šeimos įtaka yra didžiausia, todėl apklausėme Palangos darželius „Nykštukas“, „Pasaka“, „Ąžuoliukas“ lankančių vaikų mamas.

Paaiškėjo, kad būtent mamų požiūris į motinos vaidmenį lemia jų santykius su vaikais. Santykių darną garantuoja aiškus moters-motinos vaidmens suvokimas, o kartu ir vaikų poreikių atitikimas.
Motinystė, visų pirma, tai suvokimas, kad esi motina. Tik tada pasidaro aišku, kad tai ir pareiga, ir didžiulė atsakomybė.
Kokios gi svarbiausios motinos savybės? Motinos jautrumas, švelnumas, rūpestingumas, atsidavimas, kantrybė, prieinamumas, gebėjimas bendrauti su vaiku jo lygmenyje. Motinystė atsispindi motinos-vaiko emociniame santykyje. Galima išryškinti šio santykio kokybinius ypatumus: kokias emocijas mama rodo (reiškia) vaikui? Ar vaiką palaiko, skatina ar slopina, atstumia? Koks mamos emocionalumas? Ar ji šilta, jausminga, atvira ar šalta, užsidariusi? Koks psichologinis atstumas tarp mamos ir vaiko? Ar vaikas jaučia artumą, draugiškumą ar svetimumą, priešiškumą, sklindantį iš mamos?
Kokiu būdu mama bendrauja su vaiku? Ar mama kalbasi, žvelgia į akis, žaidžia su vaiku?
Ar mama sugeba apginti vaiką pavojaus metu? Ar vaikas yra saugus, ramus ar irzlus, piktas?
Motinai besąlygiškai priimant vaiką tokį, koks jis yra, susidaro šiltas emocinis santykis su vaiku. Motina atjaučia vaiką: dėmesinga jo veiksmams, supranta jausmus, mintis, būsenas, reaguoja į elgesį, atsižvelgdama į amžių ir individualius ypatumus.
Taigi, motinos savybių formavimo pamatas yra orientacija į vaiko poreikius. Motinos meilė vaikui išreiškiama per rūpestį, paguodą, susidomėjimą, bendrą veiklą.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiomis dienomis socialinius tinklus apskriejo vaiko paėmimo iš motinos vaizdo įrašas. Nors nepilnamečio paėmimo operacijos vaizdai internete išplito tik dabar, aiškėja, kad veiksmai vykdyti prieš maždaug kelis mėnesius. 


21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...


Dėl COVID-19 įvesto infekcijų plitimo ribojimo režimo dviem Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinėms klasėms – 2 A ir 1 emocijų ir raidos sutrikimų klasių mokiniams – lapkričio 3-13 d. bus taikomas nuotolinis mokymas (šių klasių mokiniai mokysis namuose).


Multisensorinio kambario įrengimas lopšelyje-darželyje „Žilvinas“ yra labai svarbus Palangos miesto bendruomenei, nes sukurta sensorinė aplinka padėtų ugdyti vaikų akademinį, socialinį ir emocinį elgesį, palengvintų jų adaptaciją visuomenėje


Vasario 13 dieną Šiaulių universiteto gimnazijoje įvyko Apskritojo stalo diskusija „Ar gera būti lietuviu?“ Diskusijos metu padėkomis apdovanoti visi respublikinio rašinių konkurso „Ar gera būti lietuviu?“ dalyviai ir paskelbti nugalėtojai.  


„Palangos tilto“ straipsnis „Pyktis socialinėms darbuotojoms iššaukė skaudžias pasekmes – vaiko netektį“ (paskelbtas lapkričio 24 dieną) sulaukė didelės mūsų skaitytojų reakcijos. Redakcija sulaukė Palangos miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Ilonos Lingytės komentaro, kurį žemiau skelbiame. Redakcija primena...


Ar Vytauto Didžiojo motinos vardas buvo Birutė?

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2016 05 16 | Rubrika: Nuomonės

Atrodytų, jog klausimas visai ne retorinis. Nuo pat Birutės, XV amžiuje didžiausios Europos valstybės – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės – valdovo Vytauto motinos, vardo paminėjimo XVI a. pradžioje Vilniaus vyskupo Povilo Alšėniškio parašytoje „Bychovco kronikoje“ iki šių dienų toks klausimas nekėlė jokių abejonių ne tik eiliniams...


Artėjant vienai iš pačių gražiausių pavasario švenčių – Motinos dienai – mintys skrieja pas mamas. Būti motina – neabejotinai prasmingas ir pasiaukojimo reikalaujantis kelias, tačiau džiaugsmo ir ašarų kiekvienai mamai Dievulis atseikėja skirtingai. Vienintelė palangiškės Inos Sudimtienės dukra Danielė – ypatingas vaikas. Nors supantį...


Nori būti gera mama? Įsiklausyk į vaiką!

Psichologė Jelena BACHLINA, 2013 04 15 | Rubrika: Sveikata

Mieli skaitytojai, kaip manote, ar motinos požiūris į motinystę turi įtakos motinos-vaiko santykiams? Kadangi imliausi asmenybės raidos laikotarpiai yra iki šešerių metų ir šiais raidos periodais šeimos įtaka yra didžiausia, todėl apklausėme Palangos darželius „Nykštukas“, „Pasaka“, „Ąžuoliukas“ lankančių vaikų mamas.


Šokių studijos „Palangos Vėtrungė“ narė Indrė Bartkutė dėkoja savo mamai, jog vaikystėje ragino ją šokti, ko ji pati nemėgo. Mergina jau devynerius metus džiugina savo artimuosius, draugus ir savo aistruolius nuostabiais šokių pasiekimais. „Stengiuosi scenoje atlikti viską tobulai, nenuvilti nei savo kolektyvo, nei savo miesto – Palangos“...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius