Pakvietusi į Baltų vienybės ir Jūros šventę Šventoji prisiminė ir žuvusius žvejus bei jūrininkus

"Palangos tilto" informacija, 2014-09-22
Peržiūrėta
1866
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pakvietusi į Baltų vienybės ir Jūros šventę Šventoji prisiminė ir žuvusius žvejus bei jūrininkus

Lietuva – jūrinė valstybė, o Jūros diena pirmą kartą mūsų šalyje paminėta būtent Šventojoje – tokią žinią šį savaitgalį paskelbė Šventosios bendruomenė bei Palangos kultūros centras. Mieste švenčiama ir Baltų vienybės diena.

„Išties šventė buvo puiki, šilta ir šeimyninė. Kitokių atsiliepimų ir negirdėjau. Nebuvo, kaip sakau, turgaus, jo šurmulio, bet jo niekas ir nepasigedo. Ir smagu, kad sulaukėme didelio dėmesio. Buvo ir Savivaldybės administracijos direktorė, ir ne vienas savivaldybės Tarybos narys“, – vardijo Šventosios bendruomenės pirmininkas Domininkas Jurevičius.

Šeštadienis Šventojoje prasidėjo nekasdieniškai – vidurdienį Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už žuvusius žvejus bei Lietuvos jūrininkus, taip pat buvo šventinami žuvusiesiems pagerbti skirti vainikai.

Vėliau šiuos vainikus pašventino ir liuteronų parapijos kunigas. Šalies Prezidentės, Palangos miesto savivaldybės bei du Šventosios bendruomenės vainikai vietos žvejų buvo išplukdyti į jūrą Šventosios uoste.

Pasak Palangos kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkės Monikos Jarulytės, Jūros dienos 80-mečio paminėjimas Šventojoje išskirtinis vien jau tuo, kad idėja paminėti šią svarbią datą iškelta ne kultūros darbuotojų, o pačių Šventosios bendruomenės narių.

„Žymusis Mikelis Balčius, kuris yra puikiai susipažinęs su Šventosios istorija, surado faktą, kad pirmą kartą Jūros diena prieš 80 metų buvo švęsta ne Klaipėdoje ar kitame šalies mieste, o būtent Šventojoje. Sužinoję tai, šventojiškiai nusprendė, kad šią sukaktį vertėtų paminėti“, – pasakojo M. Jarulytė.

Ėmus dėlioti būsimosios šventės scenarijų, nutarta kartu paminėti ir Baltų vienybės dieną, juo labiau, kad Šventojoje gyvena ir nemaža latvių bendruomenė. „Vietos lietuviai ir latviai tarpusavyje puikiai bendrauja, tad stengiamasi šią draugystę palaikyti ir skatinti“, – teigė Kultūros centro atstovė.

Šventojiškiai neapsiribojo tik iškelta šventės idėja – jie ir patys noriai prisijungė, planuodami būsimąją šventę.

Vietos gyventojų pageidavimu, šventės kultūrinę programą praturtino iš Kauno atvykęs armėnų ansamblis „Hayrenik“, šventojiškės Audronės Bukauskienės iniciatyva jau šiuo metu miestelyje veikia parodos „Šventosios žemės atminties ženklai“ bei „Šventosios giminės“, kuriose atsispindi senoji bei dabartinė Šventoji, istoriniai motyvai, žymūs šiandienos ir praeities šventojiškiai.

Armėnų pasirodymas bene labiausiai sužavėjo ir D. Jurevičių. „Išties buvo labai įspūdingas pasirodymas. Kažkas naujo mūsų tradicinėse šventėse“, – pastebėjo D. Jurevičius „Palangos tiltui“.

Įžanga į Jūros dienos 80-mečio paminėjimo šventę buvo penktadienis, rugsėjo 19 d., kai Klaipėdoje vyko mokslinė konferencija „Mažieji Baltijos jūros uostai“.

Jūros dienos 80-mečio ir Baltų vienybės dienos paminėjimo šventės metu buvo galima sužinoti daug įdomių faktų, susijusių su Šventąja.

Pajūrio regiono gyventojus sudomino Šventosios pagrindinėje mokykloje įvykusi konferencija „Šventosios uosto ateities perspektyvos“ bei po jos vykusi diskusija.

Diskusiją vedė ir mokslinės konferencijos „Mažieji Baltijos jūros uostai“ rezultatus pristatė šventojiškis Kęstutis Oginskas.

Šventę vainikavo mokyklos salėje įvykęs jaunųjų Šventosios talentų koncertas bei po valandos aikštėje prie Šventosios kultūros centro vykusi šventojiškių šventinė sueiga, kurios metu vietos gyventojai buvo kviečiami pasiklausyti koncerto, susipažinti su Šventosios medžiotojų klubo veikla bei įranga, pasivaišinti medžiotojų vaišėmis – specialiu žvėrienos troškiniu bei pabendrauti neoficialioje aplinkoje.

Šios sueigos metu šventojiškiams buvo perduotas ir šventės globėjos LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šių metų pavasarį Šventojoje startavęs renginių ciklas „Šventoji - vėjų žemė“ baigia savo kelionę šventėje per Baltų vienybės dieną.


Jau kitą savaitgalį verta skubėti į Šventąją – pasisemti gerų emocijų galėsite čia vyksiančioje tradicinėje Jūros ir žvejų šventėje. Ji sėkmingai apjungs daug įvairių veiklų – ir sporto, ir pramogų, bus pagerbiami žvejai, vyks ir gatvės prekyba.


Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT), prašydama pripažinti, kad Lietuvos Respublika, Seimui atsisakius suteikti šiai bendrijai valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą, pažeidė Europos Žmogaus teisių konvencijos 9 straipsnį (Minties, sąžinės ir religijos laisvė), 14 straipsnį (diskriminacijos draudimas) bei...


Palanga intensyviai rengiasi jau šeštadienį, vasario 17 d., vyksiančiai Stintų šventei, o žvejai – tradicinei šios šventės daliai – stintų meškeriojimo varžyboms Mero taurei laimėti.


Šventojoje tradiciškai bus švenčiamos Jūros ir Baltų vienybės dienos. Šios šventės idėja – vietinės bendruomenės iniciatyva, kilusi prieš keletą metų. Iki šiol minėjimas išliko kaip simboliškas vasaros uždarymo renginys ir Šventojiškių sueiga.


Ką pastatė ant Šventosios Alkos kalno, žemaičiams ir visiems pagonims šventos vietos? Tinkamus baltų dieviškų būtybių pakaitalus? Ar beverčius „baibokus“, kaip teigia senųjų skulptūrų autorius ir architektas Virgilijus Vaičiūnas ir Palangos Žemaičių draugijos seniūnas Augustas Narmontas. Jie piktinasi, kad su jais dėl naujų skulptūrų išdrožimo net...


Lietuva – jūrinė valstybė, o Jūros diena pirmą kartą mūsų šalyje paminėta būtent Šventojoje – tokią žinią šį savaitgalį paskelbė Šventosios bendruomenė bei Palangos kultūros centras. Mieste švenčiama ir Baltų vienybės diena.


Lietuva – jūrinė valstybė, o Jūros diena pirmą kartą mūsų šalyje paminėta būtent Šventojoje – tokią žinią šį savaitgalį skelbs Šventosios bendruomenė bei Palangos kultūros centras. Miestelyje šurmuliuos renginiai, skirti pirmosios Lietuvoje Jūros dienos paminėjimo 80-mečiui. Kartu bus švenčiama Baltų vienybės diena.


Šeštadienį Šventoji jau penkioliktąjį kartą pagerbė žvejus – čia vyko nuo 1999 metų organizuojama Žvejų šventė. Į paplūdimį ar jau iš jo traukiančius poilsiautojus viliojo Šventosios uostelio teritorijoje įsikūrusi amatininkų mugė, kuršių ir baltų papuošalų paroda.


Šventoji trumpiausią metų naktį kviečia sutikti prie jūros

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 20 | Rubrika: Miestas

Lietuvai laikas turėti Joninių sostinę, ir šis garbingas titulas atiteko Šventajai, kviečiančiai trumpiausią metų naktį sutikti jūros ir gamtos prieglobstyje. Joninių sostinės atidarymas Šventojoje – birželio 23 d


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius