Palangos liberalų viltis skandina smūgis V. Stalmokui

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016-06-16
Peržiūrėta
1573
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos liberalų viltis skandina smūgis V. Stalmokui

Iš Vilniaus ir Kauno atskriejusiais Liberalų sąjūdžio vadovų skandalais užbombarduoti ir dėl to partijos senbuvių netenkantys Palangos liberalai sulaukė dar ir spyrio į paširdžius.
„15 min“ naujienų portalas paskelbė bendrą Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro ir partnerio Bulgarijoje „Bivol“ tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad savo turtus Bulgarijoje slėpė ir buvęs Palangos meras Vytautas Stalmokas.

Regis, nieko nuostabaus, kai turtingas verslininkas, keletos įmonių akcininkas ir Bulgarijoje įsteigia įmones, užsienio pajūryje įsigyja žemės sklypų, kuriuos pardavęs tampa 4 butų savininku. Tačiau kai savo turtą rinkėjams sąžiningai deklaruoti privalantis politikas šį faktą nuslepia, kaip kartą išsireiškė viena Seimo narė, kyla negerų minčių.
Pirmoji mintis – nuo Lietuvos visuomenės bandytas paslėpti turtas yra įsigytas už nelegaliu būdu gautas lėšas. Tai kas yra lengvai patikrinama Valstybinės mokesčių inspekcijos – deklaruojama, o pirkiniai, už kuriuos sunku būtų įrodyti pinigų kilmę, pamirštami.
Antroji mintis – Palangos verslininkas Bulgarijoje paprasčiausiai investavo į nekilnojamąjį turtą, iš jo vėliau tikėdamasis uždirbti. Tačiau jei tam buvo panaudotos legaliu būdu įgytos lėšos, jos turėjo atsispindėti mokesčių inspekcijos dokumentuose, o kartu ir politiko turto deklaracijose.
Trečioji mintis – mokesčių inspekcijai yra viskas žinoma, bet V. Stalmokas yra toks žioplas, kad nuo 1997 metų būdamas politikoje ir nuo to laiko privalomai deklaruojantis turtą, nežinojo, kad Lietuvos rinkėjams reikia pranešti ir apie užsienyje įgytą turtą.
Gal dėl to „15 min“ žurnalisto kalbinamas žinomas palangiškis dėjosi labai nustebusiu, kai sužinojo, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai teiktose jo deklaracijose apie turtus Bulgarijoje nėra nė žodžio. V. Stalmokas net atsisakė tuo patikėti. Na, geriau jau likti žioplam, nei būti nepaklususiam bent vienam Dievo įsakymui.
Tačiau šioje verslininko V. Stalmoko istorijoje palangiškius turėtų jaudinti kitkas. Verslą Bulgarijoje palangiškis pradėjo sukti 2008 metų balandį, prieš pat tapdamas Palangos meru. Ar ne dėl to net pustrečių metų vadovaudamas mūsų kurortui V. Stalmokas Palangai nespėjo padaryti nieko apčiuopiamo? Nes didesnį dėmesį reikėjo skirti saviems verslams. Tikriausiai nelengva sėdint mero kabinete, visiems „prie akių“, kontroliuoti situaciją ir Bulgarijoje. Beje, kalbama, kad tuomet užėjus į V. Stalmoko kabinetą, interesantai merą dažnai užtikdavo kompiuteryje įnikus į akcijų biržos internetinį puslapį.
Įdomus ir kitas faktas – V. Stalmoko meravimo laiku jo turtas kažkodėl šoktelėjo vos ne geometrine progresija. Sutapimas? Verslo sėkmė? Kažkaip abejotina, nes būtent 2008 metais, V. Stalmokui atsisėdus į mero kėdę, tų pačių metų pabaigoje Lietuvą užgriuvo ekonominė krizė. Įmonės bankrutavo glėbiais, o V. Stalmoko verslai ne tik kad išsilaikė, bet ir davė keleriopai didesnį pelną.
Spręskite patys: 1997 metais pirmą kartą miesto tarybos nariu tapęs UAB „Pavilka“ direktorius V. Stalmokas deklaravo kuklų 236 tūkst. litų (dabar – 68,3 tūkst. eurų) turtą. Po 3 metų jau tos pačios bendrovės prezidento bendras turtas išaugo iki 813,6 tūkst. litų (235,6 tūkst. eurų). 2002 metų savivaldybių rinkimams V. Stalmokas deklaruoja kiek daugiau nei 1 mln. litų (296 tūkst. eurų) vertės turto ir 273 tūkst. litų (79 tūkst. eurų) piniginių lėšų.
Prieš 2007 metų savivaldos rinkimus V. Stalmoko privalomas deklaruoti nekilnojamasis turtas siekė 2,8 mln. litų (811 tūkst. eurų), vertybiniai popieriai ir meno dirbiniai – 297,9 tūkst. litų (86,2 tūkst. eurų), piniginės lėšos – 185 tūkst. litų (53,5 tūkst. eurų), suteiktos paskolos – 310,4 tūkst. litų (89,9 tūkst. eurų), gautos paskolos – kiek daugiau nei milijonas litų (309 tūkst. eurų).
Taigi, tais metais, kai po sėkmingų savivaldos rinkimų liberalai taryboje gavo vos ne absoliučią daugumą, priskaičiavus suteiktą paskolą ir atmetus pasiskolintus, taigi – grąžintinus pinigus, V. Stalmoko bendras turtas siekė 2,525 mln. litų (731,4 tūkst. eurų).
Po tos kadencijos, kurios metu paskutiniuosius pustrečių metų V. Stalmokas vadovavo Palangai, šio politiko turtai stebuklingai išaugo: privalomas deklaruoti turtas pasiekė 3 mln. 313 tūkst. litų (960 tūkst. eurų), vertybiniai popieriai – 1,430 mln. litų (414,2 tūkst. eurų), piniginės lėšos – 801,8 tūkst. litų (232,2 tūkst. eurų), suteikta paskolų – beveik 3,7 mln. litų (1,065 mln. eurų), gauta paskolų – 570,5 tūkst. litų (165,2 tūkst. eurų).
Vadinasi, prieš 2011 metų rinkimus V. Stalmoko turtas siekė beveik 8,7 mln. litų (2,5 mln. eurų) – pusketvirto karto daugiau nei prieš 4 metus. Kokie kaukai tiek Palangos verslininkui sunešė per patį ekonominės krizės įkarštį?
Beje, dar po ketverių metų, praėjusių metų rinkimuose miesto taryboje realios valdžios nebeturėjusio politiko turtai kažkodėl nebedidėjo. Priešingai, jie net sumenko iki 7,588 mln. litų (2,2 mln. eurų).
Kodėl mūsų liberalų politikų turto augimo kreivė keistai sutampa su mero poste išbūtu laiku? Štai ir pustrečių metų meru prabuvusio R. Kirstuko deklaruotas turtas per ketverius metus nuo 467,7 tūkst. litų (135,4 tūkst. eurų) staiga padidėjo iki vieno milijono 38 tūkst. litų (300,6 tūkst. eurų), o jis pats persikraustė į prestižinėje vietoje pasistatytą namą.
Nei R. Kirstuko, nei V. Stalmoko dabar miesto taryboje nebėra, tad ir jų, kaip privačių žmonių turtai rinkėjams nebeturėtų rūpėti. Tačiau Bulgarijoje investicijas nuo rinkėjų kažkodėl slėpęs V. Stalmokas vis dar vadovauja Palangos liberalų skyriui. Ar dabar jo nariai begautų bent vieną mandatą miesto taryboje, jei savivaldos rinkimai vyktų rytoj?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Savaitgalį vykęs Liberalų sąjūdžio suvažiavimas sukėlė klausimų, kokia juoda katė perbėgo tarp liberalų ir konservatorių. Liberalų renginyje nepasirodė nei vienas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas, nors paprastai koalicijos partneriai vyksta pasveikinti kolegų suvažiavimų – tai laikoma mandagumo gestu. 


Kartu su pavasariu, atbundančia gamta mus aplanko ir Prisikėlimo džiaugsmas – su pakiliu virpesiu širdyse pasitinkame vieną iš gražiausių švenčių – šv. Velykas. Tebūna jos džiaugsmingos ir jaukios, te kiekvienus namus, kiekvieną širdį aplanko vidinė ramybė, šiluma ir pilnatvė. Te šv. Velykų varpų gausmas prišaukia laimę...


UAB „Kauno būstai“, labiausiai Palangoje žinomi dėl „Malūno vilų“ kotedžiukų Ganyklų gatvėje, sulaukė dar vieno smūgio: Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas neskundžiama nutartimi panaikino ankstesnės teisminės instancijos sprendimą ir statytojui nurodė, kad naujas kotedžiukų kompleksas Malūno gatvėje privalo jungtis prie miesto centralizuotų šilumos...


Prieš Kalėdas miesto meras ir TS-LKD Palangos skyriaus pirmininkas Šarūnas Vaitkus visiems SMS žinute išplatino džiugią žinią: „Palangos TS-LKD frakcija pasipildė dar vienu nariu, Sauliumi Sime. Jis tapo ir partijos nariu. Partijos valdyba balsavo vienbalsiai. “ Kai kurie Liberalų sąjūdžio Palangos skyriaus vadai partiją palikusį Saulių Simę vadina...


Palangos liberalų viltis skandina smūgis V. Stalmokui

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 06 16 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Iš Vilniaus ir Kauno atskriejusiais Liberalų sąjūdžio vadovų skandalais užbombarduoti ir dėl to partijos senbuvių netenkantys Palangos liberalai sulaukė dar ir spyrio į paširdžius. „15 min“ naujienų portalas paskelbė bendrą Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos centro ir partnerio Bulgarijoje „Bivol“ tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad savo...


Kol skandalingą buvusį ministrą „veža“ praeities vežimas, liberali Palangos, Neringos ir Klaipėdos dalis šiuose rinkimuose turi jam gerą ir labai stiprią alternatyvą – Liberalų sąjūdžio keliamą Aliną Velykienę.


Laikrodžio rodyklėms slenkant prie 2011-ųjų pabaigos, prisiminkime svarbiausius bei ryškiausius į istoriją nueinančių metų įvykius, kurie buvo svarbūs kurorto ir mūsų visų, palangiškiai, gyvenimui. Net didžiausi niurzgliai turėtų sutikti, kad Palanga 2011 – keitėsi: gražėjo, tapo mielesnė ir, svarbiausia, klojo pamatus dar didesniems kurorto projektams, kurie mūsų miesto...


Likus mažiau nei dviems mėnesiams iki savivaldos rinkimų, vietos politikos nustumtųjų ir nuskriaustųjų kastą papildė nauji veidai, kurie, nors ir panašūs į  politinių lavonų, sulaukė savo tapatybės vis dar ieškančių partijų dėmesio. Taip apie vis dar vicemerę Marytę Vačerskienę, iš „tvarkiečių“ vairininko vietos išmestą kaip musę iš barščių, sparną ėmė rėžti kai kurie Liberalų...


Valdančiųjų smūgis smulkiesiems verslininkams

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 11 23 | Rubrika: Miestas

Šį ketvirtadienį kurorto politikai tvirtins naująją paplūdimių tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemą. Pastaroji parengta motyvuojant tuo, kad vietoj buvusių palapinių, paplūdimiuose atsirastų nesudėtingi laikini statiniai. Taip pat išskirtos zonos aktyviam sportui ir renginiams. Verslininkas, laimėjęs konkurse viešąją vietą, privalės sumokėti ne tik vietinę rinkliavą, bet ir pagal...


Pasikeitus Reklamos įstatymui, metų pradžioje Palangos miesto savivaldybės taryba patvirtino naująją tvarką dėl vietinės rinkliavos mokesčio už išorinę reklamą surinkimo. Valdžios padejavimai, kad šiemet sudėtinga surinkti planuotas pajamas, nieko verti. Baigiantis metams taip niekas ir nepajudino nė piršto, kad įplaukos už reklamą nors kiek padėtų užlopyti skylėtą biudžetą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas