Prancūzijos kultūros mylėtojai minėjo Bastilijos šventę

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-07-10
Peržiūrėta
2339
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šventėje dalyvavo Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani, kalbinio ir švietimo bendradarbiavimo asistentė Snieguolė Kavoliūnienė, atlikėjas iš Prancūzijos Romain Lateltin.
Šventėje dalyvavo Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani, kalbinio ir švietimo bendradarbiavimo asistentė Snieguolė Kavoliūnienė, atlikėjas iš Prancūzijos Romain Lateltin.

Puoselėjant Lietuvos ir Prancūzijos draugiškus santykius, jau tradicija tampa Palangoje minėti Nacionalinę Prancūzijos dieną ir rengti Bastilijos šventę. Ši šventė šiemet minėta sekmadienį, liepos 9-ąją kultūros pievoje „I love Palanga“, šiek tiek anksčiau nei tikroji Nacionalinė Prancūzijos diena.

Pasidžiaugė prancūziška draugyste
Bastilijos diena yra švenčiama kasmet liepos 14 dieną Prancūzijoje bei regionuose, kuriuose kalbama prancūziškai.
Prieš 200 metų šiai šventei pradžią suteikė Prancūzijos revoliucija. Ir šiandien ji vis dar išliko vienu svarbiausiu įvykiu Prancūzijoje.
Nors 1789 metais Bastilijos kalėjimą puolė įsiutusi minia, tačiau šiais laikais šią šventę milijonai žmonių švenčia taikiai.
1789 liepos 14 dienos įvykiai padėjo įsitvirtinti La Fête Nationale – nacionalinei Prancūzijos šventei. Šią dieną prasidėjo revoliucija, kuri padėjo šiai tautai pereiti iš bauginančios monarchijos į didžią valstybę. Ši diena yra švenčiama nuo 1790 metų visoje Prancūzijoje.
Tradiciškai šią šventę mini ir kurorto Prancūzijos kultūrai, muzikai ir kinui neabejingi žmonės. Ją organizuoja Palangos frankofonų klubo nariai kartu su Prancūzų instituto Lietuvoje bei kultūros pievos „I love Palanga“ atstovais.
Šventę atidarė Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani, jo kalbą vertė Prancūzų instituto Lietuvoje kalbinio ir švietimo bendradarbiavimo asistentė Snieguolė Kavoliūnienė. Ypatingas Bastilijos šventės svečias buvo atlikėjas iš Prancūzijos Romain Lateltin.
„Prancūzams Bastilijos diena, Nacionalinė Prancūzijos šventė yra itin svarbi, – patvirtino J. M. Sani. – Būtent liepos 14-ąją buvo paimta Bastilija, o po metų imtas minėti ir tautos sujungimas, tad prancūzams tai dviguba šventė“.
Kaip švenčia prancūzai, direktorius paminėjo, jog visų pirma Prancūzijoje organizuojamas karinis paradas, eitynės, kadangi Bastilijos paėmimo diena siejama su armija, o antras privalomas šventės atributas yra fejerverkai – visuose regionuose laukiama nušviečiančių dangų fejerverkų. Tad Palangoje minėta šventė gerokai skiriasi nuo Prancūzijos minimos trankios šventės. „Mes labai džiaugiamės, kad gyvuoja toji prancūziška draugystė Palangoje“, – neslėpė Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius.

Koncertas ir kino seansas
Kiek vėliau prancūziška muzika visus susirinkusius malonino atlikėjas iš Prancūzijos R. Lateltin. Kaip teigė šventės organizatoriai, jis savo kūryba kviečia į kelionę po ištisą netipiškų personažų galeriją, pasakoja apie vaikystę, apie neformatą. Kaskart jo spektaklis juokingas, smagus, bet kartu absurdiškas ir jautrus. O performanso tikslas tėra vienas vienintelis – kad žiūrovas pasijustų laimingas. Romain‘ui svarbiausia išjausta akimirka, – paprastai, atvirai ir be ceremonijų.
Romain‘as groja gitara, armonika, ukulele, minonu, efektų pedalais. Jam dažnai talkina ir gitara bei ksilofonu pritaria Christian’as Morfin. Romain'o sceninė patirtis – per 200 koncertų, keletas Prancūzijos apdovanojimų.
Ankstesniuose įrašuose jo balsas jaunatviškas, bet gali būti ir prikimęs, puikiai mėgdžiojantis bambeklius. Jis lanksčiai perteikia kasdienio prancūzų gyvenimo kronikas, talentingai geba mesti ironijos kortą.
Po koncerto, kur koncertavo ne tik žymus prancūzų atlikėjas, bet ir palangiškė Paulina Skrabytė bei jaunieji atlikėjai iš Klaipėdos, kultūros pieva kvietė neišsiskirstyti ir likti dar vienam puikiam „Palanga – mon amour“ kino seansui, kurį pristatė Prancūzų institutas Lietuvoje.
Buvo rodoma Sébastien Betbeder 2013 m. komedija „2 rudenys, 3 žiemos“ („2 automnes, 3 hivers“), kurioje vaidina Vincent Macaigne, Maud Wyler, Bastien Bouillon ir kt.
Palangos frankofonų klubo aktyvi vedlė Miglė Jonaitienė džiaugėsi, jog pavyksta išlaikyti tradiciją ir minėti tokias šventes kaip Bastilijos. „Smagu, kad užmezgėme puikius bendradarbiavimo saitus su Prancūzų instituto Lietuvoje atstovais, taip pat su kultūros pievos kūrybininkais. Kai susidraugavome su pievos įkūrėjais, šventę organizuoti tapo daug paprasčiau, tai labai smagu“, – džiaugėsi M. Jonaitienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Vaikų globa - tai prasmingiausia dovana, kurią žmogus gali padovanoti kitam, mažesniam už save.  Jūs galite padovanoti savo šeimą vaikui, kuris jos neturi“ - renginių vedėjas Rokas Pilibaitis kreipėsi į gausiai susirinkusią miesto bendruomenę kviesdamas įsitraukti į šeimos šventės sūkurį. 


Sausio 13-ąją visa Lietuva, ir Palanga, minėjo Laisvės gynėjų dieną. 1991 metais šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybei jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą. Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas...


Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė ir dar 4 centro darbuotojai sugrįžoiš Italijos, kur gruodžio 7-8 dienomis dalyvavo Europos kultūros forume 2017.


Puoselėjant Lietuvos ir Prancūzijos draugiškus santykius, jau tradicija tampa Palangoje minėti Nacionalinę Prancūzijos dieną ir rengti Bastilijos šventę. Ši šventė šiemet minėta sekmadienį, liepos 9-ąją kultūros pievoje „I love Palanga“, šiek tiek anksčiau nei tikroji Nacionalinė Prancūzijos diena.


Vakar šalies ugniagesiai gelbėtojai minėjo Šv. Florijono – ugniagesių globėjo dieną. Tądien tradiciškai padėkos raštais apdovanojami kai kurie ugniagesiai, padėkų sulaukė ir palangiškiai. O šventės išvakarėse kvietė visuomenę pasižvalgyti, koks ugniagesių darbas, kokias priemones jie naudoja, skubėdami gelbėti degančio žmonių turto ar...


Praėjusį antradienį Klaipėdos apskrities ugniagesiai gelbėtojai minėjo savo profesinę šventę – šv. Florijono ugniagesių globėjo dieną – Kretingoje. Buvo aukojamos šv. Mišios už ugniagesius gelbėtojus Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, vėliau ugniagesiai dalyvavo šventinėje rikiuotėje...


„Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013 turi visas galimybes parengti Kultūros plėtros programos viziją ir, sukūrusi didžiulį bendradarbiavimo tinklą, jungiantį savivaldybės, biudžetines įstaigas, viešąjį ir verslo sektorių, nuoširdžiai ir nuosekliai dirbdama šiuos ir ateinančius metus, 2017-aisiais pateikti savo kandidatūrą tapti Europos kultūros sostine...


Valstybėje, kurioje kultūra atsidūrusi podukros vietoje, o vartotojiškas požiūris užgožia dvasinius dalykus, naivu būtų tikėtis, kad kas nors greitai pasikeis. Juolab, Palangoje, kuri daugumai pramogautojų ir atostogautojų niekada nesisiejo su kultūra. Pasidomėti, kaip žiemą blyksi trys mažyčiai kurorto kultūros židiniai – Palangos Gintaro muziejus, Antano Mončio namai-muziejus ir daktaro...


Praėjusią savaitę lietuviai minėjo Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 21-ąsias metines. Vieni aktyviau, kiti pasyviau, tačiau ši diena, žinoma, nepalieka abejingo nei vieno piliečio. Šią dieną minėjo ir palangiškiai, ypatingai šią dieną pagerbė jaunieji miestelėnai, dovanoję gražiausias dainas ir šokius Lietuvai.


Palangiškiai minėjo Vasario 16-ąją

Rasa GEDVILAITĖ, 2011 02 21 | Rubrika: Miestas

Tarsi pati gamta laimino dieną, kurią lietuviai mini kaip Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – saulėta diena suteikė progą pasidžiaugti ir visa širdimi pajusti Vasario 16-osios teikiamas vertybes. Palangiškiai šią šventę ėmė minėti jau išvakarėse, o tikrąją dieną pasitiko itin iškilmingai – pagerbdami iškiliuosius lietuvius, kovojusius už savą šalį bei teatralizuotu pasirodymu, padėjusiu...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius