Seimas leido savivaldybėms be konkurencinės procedūros perimti savo lėšomis pastatytus visuomeninius objektus

Palangos tiltas, 2023-06-29
Peržiūrėta
656
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos baseino atidarymas. FOTO: ALDAS TEN / F360.LT
Palangos baseino atidarymas. FOTO: ALDAS TEN / F360.LT

Antradienį Seimas priėmė konservatoriaus Mindaugo Skritulsko pateiktas pataisas ir leis savivaldybėms be konkurso perimti baseinų, koncertų salių ir kitų visuomeninės paskirties objektų valdymą.

M. Skritulskas siūlo suteikti teisę savivaldybėms pačioms per jų įsteigtas įstaigas valdyti už biudžeto lėšas pastatytus nekilnojamojo turto objektus – koncertų sales, muziejus, parodų rūmus, bibliotekas, kultūros namus, sporto sales, maniežus, stadionus, baseinus ir teatrus. Kitiems objektams šis įstatymas negaliotų. 

Pokyčius įteisinus, savivalda galėtų sudaryti vidaus sandorį be Konkurencijos tarybos sutikimo ir konkurencingos procedūros taikymo. Tokiam vidaus sandoriui siūloma nustatyti ir tam tikrus reikalavimus. Šias Vietos savivaldos ir Konkurencijos įstatymų pataisas palaikė 102 parlamentarai, 2 – susilaikė.

Pataisų rengėjas tikina pastebintis, jog privatus verslas siekia perimti naujų, už savivaldybės arba valstybės lėšas pastatytų objektų, pavyzdžiui, baseinų Jonavoje, Kretingoje ar Naujojoje Akmenėje, valdymą. 

Anot M. Skritulsko, pakeitus šiuos du įstatymus, savivaldybės įgautų daugiau savarankiškumo spręsti, ar tokius objektus valdyti per savo įsteigtą viešąją arba biudžetinę įstaigą, ar atiduoti juos verslui.

Projektui anksčiau nepritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei dalį tokių objektų valdantis verslas tikinę, kad jis perteklinis. 

Pasak jų, ir dabar savivaldybės įmonės gali ir tokius objektus dažniausiai valdo pačios, o svarstomas projektas prieštarauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Konstitucinio Teismo reikalavimams užtikrinti konkurencinę valdytojo atrankos procedūrą. 

Kelis baseinus Kaune ir Klaipėdoje, taip pat uostamiesčio „Švyturio“ areną bei Palangos koncertų salę valdančios įmonės „Infrastruktūra LT“ partneris ir verslo vystymo vadovas Vitalijus Kuodis Eltai yra sakęs, kad privataus verslo ir savivaldybės valdomų objektų, pavyzdžiui baseinų, paslaugų kainos yra labai panašios. 

Prieš balsuojant pasisakęs konservatorius Edmundas Pupinis ragino projektą palaikyti. 

„Savivaldybė negali paprašyti verslo, kad jis užtikrintų visas paslaugas. Verslas sukurtas tam, kad turėtų pelnus, savivaldybės – kad palaikytų savo žmones ir aprūpintų tam tikromis paslaugomis“, – sakė konservatorius.

Mišrios parlamentarų grupės narys Artūras Skardžius teigė, jog pakeitimai užkirs kelią verslui valdyti savivaldybės lėšomis pastatytus objektus. Jis gailėjosi, jog priimtas įstatymas leis savivaldai perimti tik sporto ir kultūros infrastruktūros valdymą.

„Vilniaus miestas labai skausmingai išgyveno „Rubikono“ laikus, kada šilumos ūkis buvo perduotas. Matėme, kaip jis buvo nugyventas, nebuvo investuota į jokias kompensacines priemones, filtrus ir visa kita“, – teigė A. Skardžius. 

Konservatorius Andrius Kupčinskas kalbėjo, jog pataisos skatins viešąją partnerystę tarp verslo ir valstybės ar savivaldybės institucijų. 

„Ta partnerystė būtų kaip tik sąžiningesnė, nes verslas sukurtų vieną ar kitą objektą (...) ir savivaldybė atitinkamai susiderėjusi jau kompensuotų už tą įrengtą viešą infrastruktūrą“, – teigė A. Kupčinskas. 

Kitas didžiausios valdančiųjų frakcijos narys Vilius Semeška taip pat pritarė projektui, tačiau teigė įžvelgiąs rizikų, jog savivaldybės įmonės gali objektus valdyti neefektyviai.

„Tai taip pat gali būti tam tikra našta“, – teigė V. Semeška.

ELTA

Lukas Juozapaitis

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ketvirtadienį, birželio 29-ąją, Seimas pritarė Vietos savivaldos įstatymo 55 straipsnio 2 dalies pakeitimo įstatymo projektui, numatančiam  viešųjų paslaugų administravimo pataisas. Dabar savivaldybės galės pačios administruoti ir užtikrinti viešųjų paslaugų teikimą gyventojams, nustatyti šių paslaugų teikimo būdą, taisykles ir režimą, steigti biudžetines ir viešąsias įstaigas...


Antradienį Seimas priėmė konservatoriaus Mindaugo Skritulsko pateiktas pataisas ir leis savivaldybėms be konkurso perimti baseinų, koncertų salių ir kitų visuomeninės paskirties objektų valdymą.


Antradienį Seimas svarstys konservatoriaus Mindaugo Skritulsko pateiktas pataisas, kuriomis siūloma leisti savivaldybėms be konkurso perimti baseinų, koncertų salių ir panašių visuomeninės paskirties objektų valdymą.


Antradienį, birželio 13 d., Seimas žengė pirmą žingsnį sakydamas STOP savivaldybių turto užvaldymui neinvestuojant nei euro. 


Antradienį, gegužės 16 d., kartu su kolegomis palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas registravo Konkurencijos ir Vietos savivaldos įstatymų projektus, kuriais siūloma leisti savivaldybėms pačioms valdyti už jų biudžeto lėšas pastatytus nekilnojamojo turto objektus.


Ligonių kasos sulaukia niekur nedirbančių vyresnio amžiaus gyventojų klausimų, kokios trukmės pensijų socialinio draudimo (darbo) stažas jiems garantuoja sveikatos draudimą, apmokamą valstybės lėšomis. 


Savaitgalį Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo minimos Europos paveldo dienos, šiemet gavusios pavadinimą „Kultūros paveldas ir bendruomenės“. Į jas aktyviai ne pirmus metus įsitraukė ir jaunieji palangiškiai, besimokantys Palangos S. Vainiūno meno mokyklos. Jaunieji menininkai su mokytojais prie vilų „Mahorta“ bei „Buršteinas“...


Palanga iki šių metų birželio 1-osios numačiusi atlikti du didelius darbus: perimti iš „Litesko“ visą miesto šilumos ūkį ir paleisti naująją 5 megavatų biokuro katilinę. UAB „Palangos šilumos tinklai“ sutartis dėl šilumos tinklų nuomos su „Litesko“ baigiasi birželio 15 dieną, bet siekiant supaprastinti buhalterinius...


Valstybės vardu Kultūros paveldo departamentas (KPD) apsisprendė Jackų šeimai priklausančią Palangos Kurhauzo dalį perimti į savo nuosavybę. KPD kreipėsi į teismą, kad būtų apribota Jackų šeimos teisė disponuoti savo pastato dalimi. Prieš tai departamentas pranešė Gediminui Jackai, vienam Kurhauzo bendrasavininkų, kad KPD neleis jam net pradėti atstatymo darbų...


Aptarti aktualūs savivaldybėms klausimai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 04 14 | Rubrika: Miestas

Miesto meras Vytautas Stalmokas dalyvavo Vilniuje įvykusiame Savivaldybių asociacijos merų susitikime su premjeru Andriumi Kubiliumi. Pasak mero, susitikimo metu daug dėmesio skirta biudžetui. Ministro pirmininko prašyta, jog savivaldybėms lėšos būtų skiriamos toms funkcijoms vykdyti, kurios deleguotos. Diskutuota ir dėl verslo skatinimo, nes jei jis nebus vystomas, savivaldybių biudžetų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius