Seime pristatyta sveikatos priežiūros sistemos pertvarka: gerės paslaugų kokybė ir gyventojų sveikata

Palangos tiltas, 2022-04-21
Peržiūrėta
1964
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Seime pristatyta sveikatos priežiūros sistemos pertvarka: gerės paslaugų kokybė ir gyventojų sveikata

Balandžio 21-ąją sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Seime pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, kuri yra vienas svarbiausių šios Vyriausybės programoje numatytų darbų. Pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros paslaugos.  

Planuojama, kad įgyvendinus pokyčius, žmonės gaus daugiau ir įvairesnių ambulatorinių paslaugų savo savivaldybėse, dėl sunkių ligų bus greičiau patenkama pas gydytojus specialistus, o dėl sunkesnių ligų greičiau ir patogiau pateks į regioninius centrus. Bendrą sistemą papildo ir jau prieš tai Seimui pateiktas greitosios medicinos pagalbos pertvarką reglamentuojantis įstatymų paketas – daugiau brigadų turinti greitoji medicinos pagalba (GMP), kuri  greičiau atvyks pas pacientus, bus geriau pasirengusi krizinėms situacijoms. O ilgalaikės priežiūros sistema, teiksianti slaugos ir socialines globos paslaugas namuose, dienos centruose ir stacionare, bus svarbi pagalba slaugantiesiems sunkius ligonius ir neįgaliuosius. Įstaigų tinklą pertvarkyti planuojama iki 2025 metų.

„Gyventojų apklausa tą patvirtino: net 83 proc. respondentų patvirtino, kad prireikus rinktųsi ligoninę, kurioje yra šiuolaikinė gydymo įranga ir aukščiausios kvalifikacijos medicinos personalas, net jei ji būtų toliau nuo mano gyvenamosios vietos. Apie 50 proc. vyksta į didesnius miestus dėl paprasčiausių ambulatorinių paslaugų. Todėl mūsų tikslas – sugrąžinti 80 proc. visų įmanomų atvejų gydymą savo savivaldybėje. O likę 20 proc. turėtų būti sprendžiami daugiaprofilinėse ligoninėse – tai sunkūs, nekasdieniai atvejai. Toks santykis yra daugelyje kitų šalių,“ – sakė sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys. 

Jis pabrėžė, kad gydymo įstaigos nėra uždaromos, priešingai – jos bus įgalintos racionaliai naudoti savo turimus išteklius. 

„Yra keičiama paslaugų struktūra tam, kad būtų patogiau gyventojams: daugiau paslaugų žmonėms labiau patraukliomis ambulatorinėmis sąlygomis, nauja pavėžėjimo paslauga, ilgalaikės priežiūros paslaugos. Mažinama šeimos gydytojo administracinė našta, peržiūrint darbo krūvius ir daugiau atsakomybių deleguojant komandos nariams bei įvedamos kitos veiklos gerinimo priemonės. Tikiu, kad tai leis mums įgyvendinti reikalingus sprendimus, kurie kurs geresnę gyventojų sveikatą,“ – sakė ministras.

Planuojama, kad įgyvendinti sprendimai per trejus metus padės sumažinti išvengiamo mirtingumo atvejų iki 25 proc., 30 proc. išaugs dienos stacionaro paslaugų skaičius (pavyzdžiui, onkohematologijos, terapijos, vaikų ligų, alerginių ligų ir kt.), 20 proc. išaugs dienos chirurgijos paslaugų apimtys. Vienas iš uždavinių – galimybė patekti pas specialistus greičiau nei per 30 dienų, gauti skubią pagalbą – ne ilgiau kaip per 15 minučių mieste ir 25 minučių kaime. Daug dėmesio bus skiriama regionų konkurencingumui didinti ir sveikatos priežiūros specialistų pritraukimui į juos – tikimasi, kad regionuose specialistų padaugės trečdaliu.  

Atnaujinant sveikatos priežiūros  veiklą daug dėmesio skiriama paslaugų kokybei: sukurti bei atnaujinti anestezijos, skubios pagalbos, dienos chirurgijos bei kitų paslaugų teikimo kokybės standartai. Taip pat Sveikatos apsaugos ministerijos įpareigojimu bus nustatytas bazinis medicinos paslaugų paketas, privalomas visoms įstaigoms. Tai leis užtikrinti, kad sveikatos paslaugų kokybė bus vienoda tiek mažose, tiek didelėse gydymo įstaigose. 

Dabartinis sveikatos tinklas neužtikrina gyventojų sveikatos ir medikų tobulėjimo. Per mažai teikiama ambulatorinių paslaugų savivaldybėse, netolygus medikų pasiskirstymas regionuose, perteklinės administracinės funkcijų šeimos gydytojams, dėl kurių skiriama per mažai laiko paciento ištyrimui ir gydymui, būtina spręsti neatidėliojant. GMP ir ilgalaikė priežiūra neatitiko keliamų kokybės ir paslaugų prieinamumo reikalavimų visiems, kuriems šios paslaugos reikalingos. Sveikatos sutrikimai, kuriuos galėtų pagydyti šeimos gydytojai ar specialistai ambulatoriškai – sprendžiami didžiosiose ligoninėse taip didinant eiles sudėtingiems pacientams. Įvertinta, kad iki 15 proc. pacientų šiuo metu į ligonines yra guldomi netikslingai, o ligoninės lovų efektyvumas yra vienas mažiausių ES.

Šie veiksniai turėjo įtakos, kad gyventojų sveikata yra gerokai prastesnė negu Europos Sąjungos vidurkis. Turime daug ligoninių ir gerų medikų, bet gyventojų mirtingumas didelis, o gyvenimo trukmė trumpesnė nei kitose ES valstybėse. Sveikatos sutrikimai, kuriuos galėtų pagydyti šeimos gydytojai ar specialistai ambulatoriškai – sprendžiami didžiosiose ligoninėse taip didinant eiles sudėtingiems pacientams. Lietuvos žmonės nusipelnė turėti vakarietiško lygio sveikatos apsaugą. 

SAM Spaudos tarnyba

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šių metų balandžio 26 d., trečiadienį, vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas.


Balandžio 21-ąją sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Seime pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, kuri yra vienas svarbiausių šios Vyriausybės programoje numatytų darbų. Pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros paslaugos.   


2021 metais VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras buvo išsikėlęs dar vieną veiklos tikslą – užtikrinti savalaikį ir saugų paslaugų teikimą ekstremalios situacijos metu. Ir nors 2021 metais įstaigos veiklą įtakojo pandemija ir netrūko iššūkių, tačiau tai visiškai nepablogino sveikatos priežiūros įstaigos veiklos rodiklių. 


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centrobudintys šeimos gydytojai teiks nuotolines konsultacijas pacientams, prisirašiusiems prie VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro bei Šventosios bendrosios praktikos gydytojo kabineto, nuo 9 val. iki 13 val. ir, esant poreikiui, budinčio šeimos gydytojo paskirtu laiku kontaktines konsultacijas nuo 13.00 val. iki 17.00 val. pagal grafiką.


 VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) nuo lapkričio 10 dienos tapo elektrą gaminančiu vartotoju – nuo šiol pats pagamins 100 proc. visos įmonės reikmėms reikalingos elektros energijos. 


Kaip „Palangos tiltą“ informavo Palangos miesto Savivaldybė, iš 123 kurorte dirbančių slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų įstaigų darbuotojų skiepytis neprieštarautų 81. Anot Savivaldybės, reikėtų paskiepyti 15 Palangoje dirbančių medikų, susijusių su labai didele sąlyčio su užsikrėtusiais rizika....


Gegužės 23 dieną Palangos asmens sveikatos priežiūros centre atidarytas naujas Diabetinės pėdos kabinetas. Lėšų reikiamai įrangai įsigyti skyrė Palangos Rotary klubas bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (VRA).  


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius informuoja, kad gripo vakcina, skirta 2018–2019 m. gripo sezonui, įsigyta už valstybės lėšas, rizikos grupių skiepijimui pristatyta į visas Klaipėdos apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigas (ASPĮ). Šių metų gripo sezonui Klaipėdos...


Nors Palangoje radiatoriai visur jau šyla, tačiau Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro patalpose šiluma nesijaučia. Darbuotojai dirba ne itin tinkamomis sąlygomis, o ir atėjusieji pacientai nejaučia jokio malonumo nešildomose patalpose, juk tarp besilankančiųjų yra ir mažų vaikų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius