Teismo sprendimas įstrigo painiose miškų plotų schemose

Linas JEGELEVIČIUS, 2010-09-26
Peržiūrėta
1849
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vadovaujantis Aplinkos ministerijos ministro 2009-ųjų metų įsakymu ,,Dėl valstybinės reikšmės miškų plotų schemų tikslinimo“, buvo parengtas Palangos miesto savivaldybės valstybinės reikšmės miškų plotų schemos pakeitimo projektas. Šio žemės ir miško savininakms svarbaus projekto organizatorius yra Aplinkos ministerija, o rengėjas –Valstybinė miškų tarnyba. Šią savaitę su projektu buvo galima susipažinti Palangos miesto savivaldybėje – viešas projekto svarstymas įvyko praėjusį antradienį Palangos miesto savivaldybės salėje.

Palangos senbuvių bendruomenės pirmininko pavaduotojas Vilius Gedgaudas, ne vienerius metus bylinėjęsis dėl nuosavybės teisių atstatymo Šventojoje, į viešus svarstymus numoja ranka: „Visa tai – tik akių dūmimas. Man teismas dar 2006-ais metais priteisė grąžinti žemę Šventojoje – dalį sugrąžino, o pusantro hektaro iki šiol niekas negrąžino. Man vienas rimtas advokatas tiesiai pasakė: „Nesitikėk, kad grąžintų. Žemė yra pernelyg geroje vietoje. Įstatymai visi yra, bet bėda, kad jų niekas nesilaiko“, - piktinosi vyras.

V. Gedgaudas įsitikinęs, kad rengiamas valstybinės reikšmės miškų ploto schemos pakeitimo projektas sukels tik dar didesnės sumaišties: „Ko vertas toks projektas, jei dalį miškų išregistruoja iš valstybinio miškų registro, o kitus įregistruoja. Tai dažnai vyksta visai nesuprantamai, pažeidžiant žemės savininkų teises ir nepaisant teismo sprendimų“,- sako senbuvių bendruomenės pirmininko pavaduotojas.

Painiava buvo užprogramuota

„Palangos tiltas“ jau anksčiau kartą rašė apie palangiškių bėdas dėl Valstybinės miškotvarkos tarnybos priimtos Palangos valstybinės reikšmės miškų schemos. Prieš daugiau kaip keturis metus, vos miškininkai ėmėsi rengti tokią schemą, teritorijų planavimui ir grąžintinų žemės sklypų formavimui išleidę didelius pinigus, Palangos valdininkai ir nuosavybės teises į žemę besitikintys atgauti žmonės pasijuto apgauti. Mat, kaip pasirodė, miškų schemų rengėjai, inventorizuodami mišką Palangos mieste, nesivadovavo Valstybinio žemės registro duomenų baze ir neatsižvelgė į kitus teisės aktus bei įvykusius procesus.

Atvirkščiai - miškininkai ėmėsi viską taip kruopščiai inventorizuoti, kad net šiek tiek aukštesni nei įprasta želdiniai schemoje virto valstybinės reikšmės mišku. Patvirtinus tokią schemą, kai kurių palangiškių turima privati nuosavybė tapo...valstybine.  Vyriausybei patvirtinus schemą, vienoje teritorijoje vienu metu ėmė veikti du vienas kitam prieštaraujantys teisės aktai - savivaldybės patvirtinti detalieji planai ir Vyriausybės sprendimas dėl miškų schemos. Valstybinės reikšmės miškuose, kuriais virto privatūs žmonių sklypai, buvo negalima nieko daryti. Palangos gyventojai, tarp jų ir V. Gedgaudas, užvertė skundais Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, Aplinkos ministeriją, Seimo narius, žemėtvarkininkus, Miškotvarkos Institutą, bet veltui.

Anksčiau ne vienas politikas, paklaustas, kaip vertina Aplinkos ministerijos veiksmus dėl Palangos valstybinės reikšmės miškų plotų schemos, sakė, kad akivaizdu, jog ministerijos veiksmai kvepia korupcija.

Miškų plotų schemos tikslinimas padės spręsti problemas

Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas sakė, kad Miškotvarkos Instituto inicijuotas valstybinės reikšmės miškų plotų schemų tikslinimas padės spręsti esančias problemas.

Anot jo, savivaldybės įsikišimas į šiuos klausimus yra gan ribotas. „Savivaldybė pati savarankiškai nenustato miškų ribų. Tai gali padaryti tik Miškotvarkos institutas, kai bus atlikti visi kadastriniai matavimai. Procesas kol kas vyksta. Tik iš žemės kadastro gavus tikslias ribas, visi duomenys bus pateikti žemėtvarkos tarnybai. Tada ir mes pagal jos pateiktas sklypų koordinates galėsime formuoti žemės sklypus“, - sakė V. Kuznecovas.

Pasak jo, savivaldybė, senbuvių bendruomenės reikalavimu, surašė Miškotvarkos Institutui raštą, kuriame jį įspėja, kad savivaldybė nederins miškų schemos, jeigu savaiminiai miškai nebus išbraukti iš jos. Dar 2005-aisiais metais, po miškininkų inventorizacijos, net šiek tiek aukštesni nei įprasta želdiniai schemoje virto valstybinės reikšmės mišku.

Anot direktoriaus, miškų plotų schemos patikslinimas padės gyventojams atstatyti nuosavybės teises greičiau.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo svarbūs valstybinės žemės valdymo, naudojimo ir administravimo pokyčiai – valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduodama valdyti savivaldybėms.


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Palangos miesto savivaldybė parengė Palangos miesto savivaldybės 2023-2025 m. strateginio veiklos plano projektą ir kviečia miesto bendruomenę su juo susipažinti ir teikti siūlymus.


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir 116.1...


Pradedamas svarstyti Palangos miesto savivaldybės 2022 metų biudžeto projektas.


Pasibaigus Palangos miesto savivaldybės 2011–2020 m. strateginio plėtros plano įgyvendinimo laikotarpiui bei pasikeitus socialinei ir ekonominei aplinkai savivaldybėje, buvo parengtas naujasis Palangos miesto savivaldybės strateginis plėtros planas.  


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka organizavo ir įgyvendino kvalifikacijos bei kompetencijų ugdymo projektą bibliotekininkams „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų“. Nuo rugsėjo 10 d. bibliotekoje įvyko 7 mokymai, kuriuose dalyvavo bibliotekininkai iš Palangos miesto švietimo įstaigų, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos...


Kultūros ministerija siūlo gerokai išplėsti Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Pagal ministerijos parengtą projektą, jis turėtų pailgėti beveik dvigubai.


Vadovaujantis Aplinkos ministerijos ministro 2009-ųjų metų įsakymu ,,Dėl valstybinės reikšmės miškų plotų schemų tikslinimo“, buvo parengtas Palangos miesto savivaldybės valstybinės reikšmės miškų plotų schemos pakeitimo projektas. Šio žemės ir miško savininakms svarbaus projekto organizatorius yra Aplinkos ministerija, o rengėjas –Valstybinė miškų tarnyba. Šią savaitę su projektu buvo...


Alkoholis – iš apytamsių rūsių ir miškų

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 24 | Rubrika: Miestas

Nuo šių metų sausio 1-osios Lietuvoje įsigaliojo naujos įstatymų pataisos, ribojančios alkoholio prekybą nakties metu – nuo 22 valandos vakaro iki 8 valandos ryto. Beveik nėra manančių, kad alkoholio vartojimas sumažėjo. Labiau tikima, kad klesti šešėlinė prekyba – kenčia didieji alkoholinių gėrimų gamintojai, o pelną krauna nelegaliai gaminantys svaigalus. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius