Trims mėnesiams suimtas Palangos kredito unijos įkūrėjas

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-01-09
Peržiūrėta
1276
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Trims mėnesiams suimtas Palangos kredito unijos įkūrėjas

Palangos kredito unija (PKU), per metus depozitų aktyvus padidinusi dukart, net krizės metais atrodė kaip itin sėkmingas verslo pavyzdys. Apie PKU įkūrėjo ir buvusio Lietuvos Centrinės Kredito unijų valdybos nario Evaldo Petrausko dosnumą kurorte sklandė gandai. Visiems buvo vieša paslaptis, kad jis paremdavo ir su knygos leidyba vargstantį menininką, ir kitos bėdos prispirtą palangiškį, todėl jo suėmimas praėjusį penktadienį daugelį palangiškių pribloškė.

 

Paskirtas naujas PKU administracijos vadovas

Nors pastaraisiais metais E. Petrauskas oficialiai tebuvo PKU administracijos vadovo Algirdo Rakausko pavaduotojas, kalbama, kad visi unijos sprendimai buvo priimami tik jam pritarus.

Penktadienį suėmus E. Petrauską, PKU valdyba atleido administracijos vadovą ir naujuoju vadovu paskyrė Vytenį Tomkų.

Vakar jis „Palangos tiltui“ sakė, kad tyrimas kredito unijoje vyks apie dvi savaites.

Jis patvirtino, kad iš PKU buvo sulaikytas tik E. Petrauskas.

„Kitas suimtas žmogus, girdėjau, yra palangiškis, bet nesusijęs su Palangos kredito unijos veikla“, – sakė V. Tomkus.

Jis sakė, kad kredito unija vakar dirbo įprastai.

 

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Klaipėdos apygardos prokuratūra, vykdanti ikiteisminį tyrimą, kol kas yra nešneki.

„Pasakysiu tik tiek, kiek ikiteisminį tyrimą vykdantis prokuroras gali pasakyti. Suimti du asmenys, dar šeši yra įtariamieji. Visi – palangiškiai“, – sakė „Palangos tiltui“  Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė spaudai Palmyra Martinkienė.

Ji pasiūlė pasižiūrėti prokuratūros internetiniame tinklalapyje vakar paskelbtą pranešimą dėl E. Petrausko sulaikymo.

Skaitytojams jį pateikiame neredaguotą: „Klaipėdos apygardos prokuratūra kartu su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnais atlieka ikiteisminį tyrimą dėl didelės vertės svetimo turto pasisavinimo (LR BK 183 str. 2 d.) ir dokumentų klastojimo (LR BK 300 str. 1 d.).

Praėjusią savaitę Klaipėdos miesto apylinkės teismas patenkino Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro prašymą ir trims mėnesiams leido suimti minėtomis nusikalstamomis veikomis įtariamus du su Palangos kredito unija susijusius asmenis. Byloje yra ir daugiau įtariamųjų, jiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.

Įtariamųjų namuose ir darbo vietose atliktos kratos, kiti procesiniai veiksmai.

Prokuratūra ikiteisminio tyrimo eigos nekomentuoja. Baigus ikiteisminį tyrimą ir bylą perdavus teismui, visuomenė apie tai bus informuota“.

 

Numatytas laisvės atėmimas

Baudžiamojo kodekso 183 str. 2 dalis sako: „Tas, kas pasisavino jam patikėtą ar jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę, arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas laisvės atėmimu iki dešimties metų“.

Baudžiamojo Kodekso 300 str. 1 dalis skelbia: „Tas, kas pagamino netikrą dokumentą, suklastojo tikrą dokumentą arba žinomai netikrą, ar žinomai suklastotą tikrą dokumentą laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“.

 

Pareigūnai nenoriai kalba

Kol kas ir kiti pareigūnai nenoriai kalba apie E. Petrausko suėmimą.

Klaipėdos  apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininkas Benonas Ivanauskas žurnalistui sakė, kad E. Petrauskas suimtas už „galimą nusikalstamą finansinę veiklą“, bet atsisakė kalbėti konkrečiau. Jis neatskleidė, kas yra antrasis asmuo.

Palangos miesto policijos komisariato viršininkas Alvydas Katkauskas sakė, kad tyrimą vykdo Klaipėdos apygardos prokuratūra ir Klaipėdos AVPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyrius.

„Sulaikė Klaipėdos pareigūnai. Palangos pareigūnai sulaikant įtariamuosius nedalyvavo. Mes suteikėme tik pagalbą dėl nelabai svarbių dalykų“, – sakė A. Katkauskas.

 

Aiškinsis, ar nebuvo viršyti įgaliojimai

Palangos kredito unija vakar taip pat išplatino pranešimą, kuriame sakoma, kad LKU pradėjo vidinį patikrinimą dėl galimo unijos administracijos darbuotojo E. Petrausko įgaliojimų viršijimo. „Kol atliekamas patikrinimas, šio unijos darbuotojo įgaliojimai sustabdyti“, – sakoma pranešime.

„Per pirmadienį pradėtą patikrinimą sieksime išsiaiškinti, kokie sprendimai unijoje buvo priimti su šio buvusio administracijos darbuotojo žinia ir patvirtinimu, kokius sandorius unija atliko su juo susijusiais asmenimis, kokie jo veiksmai galimai viršijo suteiktus įgaliojimus“, – teigė naujasis Palangos kredito unijos administracijos vadovas V. Tomkus, pakeitęs iki šiol šiame poste dirbusį A. Rakauską.

Kaip teigė V.Tomkus, pradėtas tyrimas neturės įtakos kasdienei unijos veiklai – unija veikia ir veiks kaip įprastai. „Teikiamos visos paslaugos, darbuotojai dirba tuo pačiu grafiku, vykdomi veiklos planai“, – sakė jis.

Palangos kredito unija įkurta 2002 metais. 2011 m. lapkričio 30 d. Palangos kredito unija turėjo 1706 narius ir klientus, kredito unijoje dirbo 10 darbuotojų. Kredito unijos turtas siekė 40,6 mln. litų, indėliai – 30,8 mln. litų, išduotos paskolos – 27,8 mln. litų.

 

LCKU pradėjo tyrimą

Lietuvos centrinės kreditų unijos (LCKU) valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius patvirtino, kad LCKU „pradėjo Palangos kredito unijos veiklos patikrinimą“.

„Kol kas labai mažai žinau, kodėl buvo sulaikytas PKU valdybos pirmininkas. Girdėjau, kad dėl asmeninių dalykų. Ar tie dalykai kaip nors buvo susiję su Palangos kredito unijos veikla, parodys mūsų tyrimas“, – „Palangos tiltui“ sakė F. Dirginčius.

Jis sakė, kad buvo susisiekęs su Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorais, bet jokių paaiškinimų iš jų neišgirdo.

„Pasakė, kad bus išplatintas pranešimas spaudai“, – sakė LCKU valdybos pirmininkas.

Anot jo, Palangos kredito unijoje padėtis pirmadienį „buvo rami, nesijautė, kad kažkas yra ne taip“.

„Jeigu Palangos kredito unijai reikės kokios nors pagalbos, Centrinė kreditų unija pagelbės“, – patikino pašnekovas.

Jis nesiėmė vertinti PKU veiklos. „Buvo ji ir geresnė, ir blogesnė. Mūsų tyrimas parodys, kokia yra tikroji Palangos kredito unijos padėtis“, – sakė F. Dirginčius.

Jis sakė, kad PKU indėlių aktyvai tesudaro vos 1,2 procento LCKU visų aktyvų.

„Tai, kad Palangos kredito unija savo aktyvus padidino dukart per paskutinius metus, nebuvo labai reikšminga visai Centrinei kreditų unijai“, – sakė LCKU valdybos pirmininkas.

Jūsų komentaras:

Narys 2012-01-09 18:00 (IP: 86.38.226.213)
LCKU Teisės ir kredito unijų finansinės veiklos vertinimo skyriaus vadovas,teisininkas Vytenis Tomkus , o dabar naujasis PKU administracijos vadovas.?

Taip pat skaitykite

Palangos kredito unija (PKU) su nerimu stebėjo beveik COVID-19 uždarytą Palangą kovą ir balandį – ne vienas smulkiojo verslo atstovas paprašė „kredito atostogų“, tačiau gegužė ir ypač birželis Sandrą Garjonytę, PKU valdybos narę ir pirmininkę, nuteikia optimistiškai. „Vis daugiau sulaukiame užklausų ir paskolų paraiškų, kuriose prašoma...


Palangos kredito unijos nariai išrinko naujus unijos vadovus, stebėtojų tarybos, paskolų komiteto narius ir antrai kadencijai perrinko unijos pirmininkę Sandrą Garjonytę. Pakartotinis kredito unijos visuotinis narių susirinkimas vyko kovo 21 d. Palangoje.


Buvęs Palangos kredito unijos (PKU) faktiškas vadovas Evaldas Petrauskas, neseniai įsteigtos kredito unijų narių asociacijos pirmininkas, kreipėsi į Lietuvos banko Priežiūros departamentą dėl, jo nuomone, ydingos praktikos Palangos KU – dalies išduotos paskolos pajaus panaudojimui.


Vienas iš Palangos kredito unijos įkūrėjų Evaldas Petrauskas, jau ketvirtus metus varstantis teismų duris, nuo šiol gina visos šalies kredito unijų narių teises. Su bendraminčiais įsteigė Kredito unijų narių asociaciją (KUNA), nes, anot jos pirmininko, kredito unijos šalyje neretai mausto ar net tyčiojasi iš unijos narių. „Skambučių iš...


Lietuvos centrinė kredito unija drauge su 13 kredito unijų, tarp jų ir Palangos kredito unija bei sporto komentatoriaus Roberto Petrausko komanda Vaikų finansinio švietimo savaitei suorganizavo edukacinį renginių ciklą. Daugiau nei 400 moksleivių iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių susikovė protų mūšyje „Neslėpk žinių, ateik į protų mūšį!“....


Po dviejų kredito unijų bankrotų ir padidinto Lietuvos banko dėmesio daugiau kaip šešioms dešimtims likusių kredito unijų šalyje, Palangos kredito unija jaučiasi saugi – nors po žiniasklaidoje nuskambėjusių įvykių praėjusių metų pradžioje pirmąjį jų pusmetį indėlių portfelis mažėjo, indėlių portfelis, pradėjęs augti 2011-ųjų antrąjį pusmetį...


Skaitau Palangos kredito unijos valdybos pirmininko Vytenio Tomkaus pamąstymus praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje, straipsnyje „Palangos kredito unija augs ir šiais metais“, ir man jie sukelia šypseną.


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


  Teisėsaugininkams sulaikius Palangos kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Evaldą Petrauską ir vieną iš jos pajininkų, tarp miestelėnų kilusi sumaištis pamažu rimsta. „Darbas grįžta į vėžes. Pirmadienį visuotinio Palangos kredito unijos susirinkimo metu buvo išrinkta naujoji stebėtojų taryba, valdyba, paskolų komitetas, buvo paskirti šių...


Palangos kredito unija (PKU), per metus depozitų aktyvus padidinusi dukart, net krizės metais atrodė kaip itin sėkmingas verslo pavyzdys. Apie PKU įkūrėjo ir buvusio Lietuvos Centrinės Kredito unijų valdybos nario Evaldo Petrausko dosnumą kurorte sklandė gandai. Visiems buvo vieša paslaptis, kad jis paremdavo ir su knygos leidyba vargstantį menininką, ir kitos bėdos prispirtą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius