Valstybės dieną – dėmesys šeimoms ir tautiniam paveldui

"Palangos tilto" informacija, 2016-06-30
Peržiūrėta
502
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Valstybės dieną – dėmesys šeimoms ir tautiniam paveldui

Liepos 6-ąją Palanga kartu su visa Lietuva minės Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šia proga kurorte organizuojama daug renginių, į kuriuos kviečiami įvairių pomėgių turintys palangiškiai ir miesto svečiai – veiklos atras bet kuris.

Šeimas suburs bėgimas
Palangos kultūros ir jaunimo centro renginių režisierė Aušra Latonienė sakė, jog Valstybės dienos minėjimas prasidės vidurdienį – šeimos bus kviečiamos į organizuojamą bėgimą „Vardan tos Lietuvos“. „Bėgikai rinksis prie „Labryčio“ bėgimo tako Žvejų gatvėje. Tikimės jaukaus šeimų susibūrimo, kuriame laukiami įvairaus amžiaus vaikai su tėvais“, – teigė renginių režisierė.
Bėgimą organizuojantis Kultūros ir jaunimo centro atstovas Tautvydas Lubys pabrėžė, jog Palanga yra šeimoms draugiškas kurortas, todėl ir buvo apsispręsta Valstybės dieną suburti šeimas. „Bėgimas sukvies ir bendram tikslui suburs įvairaus amžiaus žmones. Organizuosime tarsi šeimų sueigą, kuriai parinkom simbolinį, Valstybės dienos vertą pavadinimą – „Vardan tos Lietuvos“. Būsimieji dalyviai jau domisi bėgimu, mamos sakė ketinančios dalyvauti su savo mažamečiais vaikais, juos stumdamos vežimėliuose. Kreipėsi ir treneriai, norintys paskatinti bėgime dalyvauti savo ugdytinius. Taigi bėgime startuos įvairiausio amžiaus asmenys – pradedant nuo kūdikių, dar gulinčių vežimėliuose, mažamečių vaikų ir paauglių iki tėvų“, – apie organizuojamą bėgimą pasakojo T. Lubys.

Salvės ir tautinis kostiumas
Vakarop – 19 val. – visi bus kviečiami į šv. Mišias, kur bus meldžiamasi už mūsų valstybę. O 20 val. prie generolo Jono Žemaičio paminklo Valstybės diena bus palydėta salvėmis, kurias organizuos Palangos šauliai. Salves iššaus Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės nariai.
Tuo pat metu ant Birutės kalno vyks etnografinis renginys – čia bus pristatomi tautiniai kostiumai.
Kaip žinia, Lietuvos teritorijoje yra susiformavę penki etnografiniai regionai (Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija, Suvalkija ir Klaipėdos kraštas), kurie skiriasi tarmėmis ir įvairiais etninės kultūros aspektais, tarp jų ir tautiniais kostiumais. Šventadienį kostiumą visuose regionuose sudarė tos pačios pagrindinės dalys, skyrėsi tik drabužių sukirpimas, spalvos, ornamentai, atskirų dalių dėvėsena, papildomos detalės, papuošalai bei kiti aksesuarai.
Iki pat XX amžiaus pradžios tradiciniai liaudies drabužiai dažniausiai buvo siuvami iš specialių naminių lininių ar vilnonių audinių. Audimas buvo vienas iš svarbiausių kaimo moters užsiėmimų, jos geras vardas priklausė nuo sugebėjimo plonai verpti ir austi dailesnius ir sudėtingesnius audinius, negu kaimynės.
Tautiniais kostiumais itin sakralioje vietoje – ant Birutės kalno – galės pasigrožėti visi atvykusieji.
Beje, prieš dvejus metus liepos 6-ąją dieną pradėta minėti Tautinio kostiumo diena. Nuspręsta tautiniam kostiumui dėmesį skirti baigiantis jubiliejinei, 90-ajai, Dainų šventei. Tą padaryti – įtvirtinti Tautinio kostiumo dieną – užsibrėžė Liaudies kultūros centras. Siekiama, kad tautinis kostiumas būtų „nukeltas nuo scenos“ ir grįžtų į kasdienį gyvenimą, žmonių šventes.
Šios dienos nepamiršo ir palangiškiai. „Kviečiame visus šventės dalyvius atvykti pasipuošusius tautiniais drabužiais“, – pakvietė renginių režisierė A. Latonienė. Ji atskleidė, jog renginio metu bus pristatomi žemaitiški ir Mažosios Lietuvos tautiniai drabužiai. Juos demonstruos Birutiečių draugija iš Klaipėdos.

Giedosim himną
Ant Birutės kalno susirinkę kurorto gyventojai ir svečiai bus pakviesti dalyvauti Dainų vakare – belaukiant 21 valandos, kuomet visa Lietuva giedos Tautišką giesmę, ant Birutės kalno visi susirinkusieji dainuos populiarias, Lietuvai skirtas dainas.
„Pastebėjome, jog vien himno šios dienos minėjime lyg ir nepakanka, atrodo, kažko dar trūksta, tad nusprendėme kartu organizuoti ir dainų vakarą“, – paminėjo A. Latonienė.
Bene iškilmingiausias Valstybės dienos renginys vyks 21 val. – tęsiant tradiciją ant Birutės kalno visi bus pakviesti sugiedoti Lietuvos himną. Jį kasmet gieda ne tik visa Lietuva, bet ir lietuviai, esantys kitose šalyse. Tad visi vienu metu, tą pačią minutę pajunta vientisą ryšį, siejamą patriotiškumo.
Pernai palangiškiai himną giedojo dar ir siekdami rekordo – išskleista 1 km ilgio Lietuvos vėliava, užklojusi J. Basanavičiaus gatvę ir Palangos tiltą.
Pirmą kartą vieningai giedamas mūsų šalies himnas pasaulį apskriejo 2009-aisiais, švenčiant Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimą. Jachtos „Ambersail“ misijos „Tūkstantmečio odisėja“ buriuotojams pakvietus, pirmą kartą po visą pasaulį pabirusius lietuvius kelioms istorinėms akimirkoms į gyvą balsų grandinę sujungė Tautiška giesmė. Prieš septynerius metus pradėtas vieningas himno giedojimas iš mažo gesto išaugo į vieną didžiausių šiandien lietuvius visame pasaulyje vienijančių įvykių ir tapo gyva bei ryškia mūsų tautos tradicija švęsti Valstybės dieną.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Spalio 1 d., ketvirtadienį, minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Palangoje yra susiklosčiusi graži tradicija šią dieną senjorus pakviesti į nemokamas jiems skirtas veiklas, kultūrinius renginius, o verslo atstovai senjorus kviečia pasivaišinti puodeliu kavos, arbatos ar desertu bei pasimėgauti įvairiomis procedūromis.


Palangos mieste gyvenantys senjorai kviečiami būti aktyvūs bei dalyvauti jiems skirtuose renginiuose, vyksiančiuose spalio 1 d., Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius primena miesto gyventojams vieno svarbiausių kiekvienos suverenios valstybės atributų – valstybės vėliavos – iškėlimo tvarką. Valstybės vėliava – oficialus Lietuvos valstybės simbolis. Valstybinės vėliavos naudojimą reglamentuoja įstatymas.


Klaipėdos apygardos teismas praėjusį penktadienį, birželio 30 dieną, išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl netinkamai laikomos Kurhauzo dalies paėmimo valstybės nuosavybėn, atlyginimo priteisimo ir žalos atlyginimo, pakeitė Palangos apylinkės teismo sprendimą ir nutarė išlikusią medinę pastato dalį, priklausančią pastato bendrasavininkui Gediminui Jackai, perduoti valstybės...


Rytoj, rugsėjo 3 d., Palangos Birutės parkas pakvies į jau vienuoliktąjį tradicinį renginį – čia bus švenčiama Birutės parko diena. Šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas laiškams.


Valstybės dieną – dėmesys šeimoms ir tautiniam paveldui

"Palangos tilto" informacija, 2016 06 30 | Rubrika: Miestas

Liepos 6-ąją Palanga kartu su visa Lietuva minės Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šia proga kurorte organizuojama daug renginių, į kuriuos kviečiami įvairių pomėgių turintys palangiškiai ir miesto svečiai – veiklos atras bet kuris.


Šv. Mišios Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, iškilminga eisena, šlamančios vėliavos, gėlės, į dangų kylantys balandžiai bei patriotinės dainos prie paminklų J. Basanavičiui ir generolui J. Žemaičiui ir šventiškas koncertas Kurhauzo salėje, kurio metu, galima sakyti, gimė jaunas Palangos kultūros centro kolektyvas –...


Pirmąją vasaros dieną kasmet didžiausias dėmesys būna skiriamas vaikams, mat tą dieną minima Tarptautinė vaikų gynimo diena. Mažiesiems, nuolat skaidrinantiems pasaulį, tenka visos smagiausios pramogos, tarp jų klounai, atrakcionai, o kaip gi šventė ir be dovanų.


Šalies menininkų dėmesys – kuršių kraštui

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 19 | Rubrika: Sveikata

Liepos pabaigoje Šventojoje vyks jau ketvirtasis šalies menininkų vasaros pleneras. Kaip „Palangos tiltui“ sakė projekto įgyvendintojas skulptorius Petras Baronas, šįsyk kūrėjų dėmesys bus skirtas istoriniam, kultūriniam, archeologiniam kuršių žemių paveldui.


Paminėta valstybės atkūrimo diena

„Palangos tilto“ informacija, 2009 02 18 | Rubrika: Miestas

Užvakar palangiškiai paminėjo Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius