Viktoras Uspaskichas: „Būsiu geriausias premjeras per 22 Lietuvos nepriklausomybės metus“

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-05-28
Peržiūrėta
2236
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Viktoras Uspaskichas: „Būsiu geriausias premjeras per 22 Lietuvos nepriklausomybės metus“

Viktoras Uspaskichas praėjusią savaitę posėdžiavo Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje Strasbūre. Į sesiją buvo pakviestas ir „Palangos tilto“ redaktorius, šių eilučių autorius. Plenarinėje sesijoje daugiausiai dėmesio buvo skirta Europos Sąjungos šalių ekonomikos atsigavimui ir ypač Graikijai. Parlamente pavyko pakalbinti Lietuvos europarlamentarą ir Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą, kurio pavardė jau minima kaip galimo premjero po Seimo rinkimų rudenį.

– Sprendžiant pagal pateiktų rezoliucijų, sprendimo projektų ir pasisakymų skaičių Europos Parlamente, jūs esate stebėtojas. Dauguma Lietuvos europarlamentarų jų pateikė gerokai daugiau nei jūs. Ar manote, kad neverta Briusely burnos aušinti?

– Rezoliucijų čia kiekvieną dieną pateikiamos krūvos, jos štampuojamos kaip fabrike, ir dauguma jų neturi jokios naudos. Todėl jos nėra tas kriterijus, pagal kurį būtų galima vertinti mano darbą Briuselyje. Antra vertus, statistikoje rezoliucijos, kurioms pritariu ir pasirašau, neatsispindi. Kai manau, jog reikalinga pasisakyti per plenarinius posėdžius, visada taip ir padarau. Man nelabai suprantama, kokia statistika jūs remiatės. Veidmainių, dirbančių dėl statistikos ir kad juos pastebėtų žurnalistai, yra labai daug – ir Lietuvos Seime, ir Briuselyje. Man nepakeliui su tokiais. Be to, Briuselyje svarsto tūkstančius klausimų – natūralu, kad visų jų neišmanai, tada kartais geriau patylėti.

– Darbo partija bene anksčiausiai pradėjo Seimo rinkimų agitaciją surengusi „Turą po Lietuvą“. Ar tai buvo jūsų mintis anksčiau už kitus startuoti rinkimų maratone?

– Apie rinkimus turi galvoti jau kitą dieną po įvykusių rinkimų. Kitaip gali nesvajoti gerų rezultatų. Mes savo štabo vadovą patvirtinome prieš du metus, nes rinkimai – ne kelių mėnesių dalykas. Jis su partijos Taryba maždaug prieš tiek laiko ir patvirtino Seimo rinkimų strategiją. Ja ir sekame.

– Bet jūsų partijos pamatai, sutikite, yra ant jūsų. Sunku patikėti, kad jūs netarėte savo žodžio...

– Kalbant apie programą, aš tik išsakiau savo kertines nuostatas, o ją ruošė specialistai. Kai jie ją surašė, aš tik ją perskaičiau ir paprašiau patobulinti kelis dalykus.

Man nepatinka, kai jūs Darbo partiją vadinate vieno žmogaus – tai yra mano – partija. Mes jau sudalyvavome dviejuose Seimo, Europos Parlamento, savivaldybių rinkimuose ir tiek pat prezidento rinkimuose. Visuose mes gerai pasirodėme. Negi manote, kad rezultatai būtų buvę geri, jei partija būtų vieno žmogaus?

– Bet neverta neigti, kad Darbo partija yra identifikuojama su jumis.

– Pasakykite man kurią nors partiją pasaulyje – Amerikoje ar Europoje – kuri nebūtų identifikuojama su savo lyderiu? Ar galite įsivaizduoti dabar Amerikos demokratų partiją be B.Obamos? Aš – ne. Ar Vokietijoje krikščionių demokratų partiją be A.Merkel? Nelabai, ar ne? Tokia identifikacija, turėjimas lyderio, kuris veda partiją, yra normalu visame pasaulyje. Tik Lietuvoje kai ką tai gąsdina. Mane partijos viduje dėl lyderystės vadina „garvežiu“. Didžiuojuosi tuo.

– Kas nulemia jūsų partijos lyderystę daugelyje viešosios nuomonės apklausų?

– Mes nemeluojame.

– Ar reiškia, kad kitos opozicinės partijos meluoja?

– Per 22 Nepriklausomybės metus mes buvome pusantrų metų, kartu su socialdemokratais, valdžioje.

Daug dalykų, kuriuos buvome pažadėję rinkėjams 2004 metais, net ir neturėdami savo premjero, įgyvendinome. Padidinome pensijas – nuo 372 Lt 2004 metais iki 800 litų 2008 metais.

– Kažin ar derėtų jums tai laikyti savo nuopelnu. Tuo metu vyko ekonomikos spartus augimas, o socialinei rūpybai buvo skirta daugiau lėšų negu buvo realios biudžeto galimybės.

– Ekonomika pati savaime niekada neauga, jei nėra sudarytos sąlygos jos augimui.

Pasižiūrėkite: mums esant valdžioje, buvo sumažintas gyventojų pajamų mokestis, didinama minimali alga, socialinės išmokos, nuolat didėjo vartojimas.

– Kodėl teismai dėl Darbo partijos tariamai neskaidrios buhalterijos nelabai veikia partijos reitingus?

– Ačiū Dievui, kad neveikia. Visuomenė supranta, kad byla yra falsifikuota. Nuo pat pradžių. Kažkodėl byloje neliko kaltinimų dėl sukčiavimo, kitų baisių dalykų. Liko tik nelabai reikšmingi kaltinimai dėl galimai netvarkingos buhalterijos. Net jeigu ji buvo ir netvarkinga, kodėl tuomet atsakomybėn traukiamas partijos vadovas, o ne vien tik buhalteriai, kurie ją tvarkė? Kai Seimo kasininkė grobstė Seimo lėšas, niekam net nekilo minčių teisti Seimo pirmininkės. Mes visiems įrodysime, kad byla buvo sukurta.

– Bet gal tai yra Lietuvos bėda, kad nemažai daliai visuomenės nusispjauti į teismo sprendimus ir visą teisėsaugą?

– Ne man šis klausimas turi būti adresuojamas. Ar manote, kad visuomenė yra tokia naivi, kad negalėtų net iš informacijos, kurią turi, pasakyti, kas yra kas ir kas už to slepiasi?

– Bet, neabejoju, jūs galvojate, kokios viešųjų ryšių akcijos partijai reikės griebtis, jei teismas jums paskelbs nepalankų sprendimą prieš pat Seimo rinkimus...

– Ne, apie tai negalvoju. Tegul skelbia. Kada jie paskelbs, man ir partijai visai nesvarbu. Pagal normalių civilizuotų šalių teisminę praktiką už tokius dalykus atsako buhalteris.

– Bet kaltinimai pareikšti ir jums. Vadinasi, ir jūs galite būti nubaustas.

– Pirmiausia teismas turi labai nelengvą užduotį: įrodyti, kad Viktoras Uspaskich prisidėjo prie partijos „juodos“ buhalterijos.  O jei ir nuteis mane, tai lieps susimokėti baudą. Ką aš ir padarysiu.

– O jeigu skirs laisvės atėmimą, nes Europos Parlamentas, Lietuvos prašymu, panaikino jūsų teisinę neliečiamybę...

– Netiesa. Europos Parlamentas tik leido vykdyti teisminį procesą prieš mane ir susimokėti užstatą. Kalbos apie mano laisvės atėmimą nebuvo. Jeigu Lietuvos teismas norės man skirti realią laisvės atėmimo bausmę, Lietuva vėl turės kreiptis į Europos Parlamentą su tokiu prašymu..

– Arba į Seimą, jeigu būsite išrinktas į jį. Neverta abejoti, kad taip ir bus. Jeigu suformuosite naujojo Seimo valdančiąją koaliciją, naivu tikėtis, kad ji leis iš jūsų atimti teisinę neliečiamybę...

– Visi  pamatysime, kaip bus. Jūs – taip pat.

– Bet kuriuo atveju, jums nereikės važiuoti slėptis į Rusiją kaip 2006-aisiais...

– Pone žurnaliste, jūs meluojate arba kažką labai maišote... Niekada nevažiavau į Rusiją slėptis.

Važiavau į Rusiją, kai sudegė mūsų namas ir žuvo mano brolis gaisre... Išvažiavus, du mėnesius būnant Rusijoje, nesulaukiau jokių Lietuvos prokurorų kaltinimų, jokio šaukimo į teismą... Keista, kad jūs to negirdėjote.

– Bet jūs išbuvote Rusijoje beveik pusantrų metų.

– Kiek reikėjo, tiek ir buvau.

– Lietuva, regis, stovi dviejose barikadų pusėse dėl Garliavos įvykių. Kurioje jūs stovite?

– Nė vienoje. Aš nedalyvauju ir nesisieju su įvykiais, kuriuose kas nors vaiko sveikatos ir gerbūvio sąskaita „daro“ politiką.

Deja, Lietuvos tikrovė tokia, kad šalyje yra labai daug vaikų, kurie yra mušami, prievartaujami ir neprižiūrėti, bet jiems nėra skirta jokia pagalba. Nekalbant apie valstybės užtikrintą apsaugą 24 valandas kasdien.

Pasižiūrėkite, ko ten, Garliavoje, buvo daugiau: to vaiko reikalų ar politikos. Politikai net „bačką“ pastatė.

– Jeigu neįvyks kardinalių pokyčių, jums, kaip ir kitoms opozicijos partijoms, teks greičiausiai formuoti naują Vyriausybę. Ar jau su socialdemokratų lyderiu A. Butkevičiumi sutarėte, kaip dalinsitės premjero postą?

– Pirmiausia sulaukime rinkimų.

Aš esu pasiruošęs po rinkimų tapti naujos vyriausybės premjeru. Ir esu įsitikinęs, kad būsiu geriausias ir efektyviausiai per 22 nepriklausomos Lietuvos metus dirbantis vyriausybės vadovas.

– Bet tokias ambicijas galėsite galimiems koalicijos partneriams pareikšti, jeigu Darbo partija rinkimuose susilauks didžiausio rinkėjų pasitikėjimo.

– Iš tiesų taip. Logiška, kad ta partija, kuri susilauks didžiausio pasitikėjimo, turi teisę siūlyti savo lyderį premjeru.

A. Butkevičius irgi būtų geras premjeras.

– Kokių trijų darbų pirmiausia imtumėtės kaip premjeras?

– Pirmiausia, nuo sausio 1-osios padidinsime minimalų atlyginimą iki 1200 litų, o nuo 2013-ųjų metų pradžios – 1500 litų.

– Čia – jūsų rinkiminis jaukas. Lietuvos biudžetas neturi tokių galimybių.

– Ne, jūs klystate arba pernelyg įtikėjęs, ką kalba šios vyriausybės vadovas ar finansų ministrė. Patikėkite, tai biudžetui itin daug nekainuotų, kiek kas nors teigia. Su verslu esame jau kalbėję – verslininkai jau ir dabar sutinka minimalią algą kelti iki 1200 litų. Tai automatiškai sureguliuotų pačią rinką: sumažės vokelių, šešėlinės ekonomikos apimtis.

– Bet net visos profsąjungos pirmiausia siekia, kad minimali alga didėtų iki 900 litų.

– Esmė ta, kad nė vienas šios vyriausybės ministras nėra sukūręs nė vienos darbo vietos. Jie nesupranta paprasčiausių dalykų.

– Koks būtų antras darbas?

– Mūsų verslininkams ir pramoninkams, kurie kuria dalį kaupiamojo produkto, sudaryti palankias konkurencines sąlygas. Kitais žodžiais tariant, tiems, kurie uždirbinėja valiutą ir konkuruoju su importu.

Trečias neatidėliotinas darbas – kurti naujas darbo vietas, kurių verkiant Lietuvai reikia. Kalbant apie mokesčius, juos mažinsime tiems, kas uždirbinėja valiutą, kai kuriuos mokesčius teks didinti.

– Aišku, kad dabartiniam premjerui A. Kubiliui daug simpatijų nejaučiate, bet ar galima ignoruoti jo įdirbį, kad Lietuva neatsidūrė tokioje padėtyje, kaip, pavyzdžiui, Graikija.

– Jis jokios krizės nesuvaldė. Skolintis ir pravalgyti didelio proto nereikia. Laimė, kad A. Kubilius, nesugebėdamas kurti, sugebėjo nors taupyti, įtikėjęs, kad tai – vienintelis valstybės kelias. Akivaizdu, kad taupymas atsilieps labai skaudžiai tiek jo partijai, tiek jam pačiam. Bet žmogus ėmėsi tokios politikos sąžiningai. Tai irgi nemažai.

– Jeigu tektų formuoti naują Vyriausybę, ar sieksite Visagino atominės elektrinės projekto įgyvendinimo?

– Pirmiausia turėsiu asmeniškai įsitikinti, kad toks projektas ekonomiškai pagrįstas.

– Kaip tai padarysite? Samdysite užsienio auditorius?

– O kam? Pats pasižiūrėsiu į skaičius. To pakaks. Man atrodo, kad šita vyriausybė siekia turėti energetinę nepriklausomybę, paverčiant Lietuvą ilgam priklausoma nuo kitų valstybių finansinių išteklių. Tai – ne tas kelias, kuriuo turime eiti.

Jeigu kalbame apie savo saugumą – ne energetinį, o atominės elektrinės – ateitis mums nieko gero nežada. Juk jei ne pas save, greičiausiai turėsime atomines elektrines Lietuvos pašonėje. Tad jeigu „triaxnet, tai triaxnet“. Statysime ar ne savo elektrinę, nuo jos pavojų mes nepabėgsime dar daug metų.

Jūsų komentaras:

2012-05-30 07:10 (IP: 83.171.4.141)
Gal ir arogantiškas, bet nors šypsosi ir galvą žemyn nuleidžia, o Kubilius nežiūrėjo žemyn, ėjo galvą pakėlęs ir užkliuvo - visada reikia žiūrėti, kas po kojom, nes apvirsi.

Surskis 2012-05-30 04:47 (IP: 78.61.251.251)
Mes kaltinam Kubilių arogancija, bet pažiūrėkit kokio lygio šis arogantiškas žmogeliukas...

Algimantas 2012-05-29 14:51 ([email protected] / IP: 78.61.158.101)
Nereikia kalbėti visų palangiškių vardu. Aš esu palangiškis ir už darbiečius balsuosiu. O, jei būtų straipsniai svarbūs tik darbiečiams, tai po jų komentarų nebūtų, nes niekas jų neskaitytų. O skaito ir dar komentuoja. Kad palangiškiai ne kvailiai, tai tikrai pritariu, čia tikra tiesa. Atsirinks palangiškiai savarankiškai patys už ką balsuoti ir be kieno nors pagalbos.

2012-05-28 20:25 (IP: 78.61.214.75)
Pamenu šį ženklą jis rodė kai antrankius uždėjo. O kur pažadai 1 111 1111 dienų ? Visi veržiasi prie lovio keistai galvodami, kad rinkėjai yra buki. Gaila, kad nesulaukus rinkimų rezultatu ir žmonių verdikto save pasiskiria Premjerais. Iš principo už tokius nebalsuosiu

romas 2012-05-28 20:09 (IP: 78.61.214.75)
Palangiskiai tikrai nebalsuos už si "premjera" būkite ramus darbiečiai. O Jūsų usakomieji straipsniai kainuojantys tūkstančius svarbus tik jums. Mes nesame kvailiai is kur tie pinigai visoje Lietuvos žiniasklaidoje?

Taip pat skaitykite

Į „Palangos tiltą“ užėjęs palangiškis Aloyzas piktinosi, kad moderni Palanga nėra tokia moderni


Trečiadienį, gegužės 19 dieną, Vilniuje, Seime, su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen susitiko Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius ir viceprezidentas Šarūnas Vaitkus.


Ko gero, pirmąkart per ilgą savo žurnalistinę karjerą savo pašnekovui sunkiau nei įprastai formulavau interviu klausimus. Ko dabar, karantino suvaržymų metu, klausti žmogaus, kuris iki koronaviruso pandemijos sukosi visų Palangos kultūros renginių centre? Kokia gali būti kultūra kurorte karo, kaip šių eilučių autoriui pasakė viena „Palangos tilto“ skaitytoja –...


Buvęs Krikščionių sąjungos (KS) kandidatas į Seimą Mėguvos rinkimų apygardoje, Vaidievutis Ipolitas Geralavičius, sakė „Palangos tiltui“, kad jo atstovaujamos politinės jėgos rezultatas Seimo rinkimuose jį „aiškiai“ nuvylė. „Maniau, kad nors pusantro procento gausime visoje šalyje, o dabar – vos 0.75 procento nuo visų balsų. Palyginus su...


Lapkričio 18–21 d. Seime vyko Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos posėdžiai, kuriems pirmininkavo parlamentaras Antanas Vinkus, kuris yra komisijos pirmininkas Seime.


Kas kaltas, kad Druskininkai iki pastarųjų metų susilaukė daugiau dėmesio nei Palanga? Kas, anot premjero Algirdo Butkevičiaus, iki šiol labiausiai rūpėjo buvusiems Palangos merams? Kodėl Palanga, palyginti su Birštonu ir Druskininkais, trypčioja vietoje vystydama sveikatingumo turizmą? Išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ premjeras A. Butkevičius...


Viktoras Uspaskichas praėjusią savaitę posėdžiavo Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje Strasbūre. Į sesiją buvo pakviestas ir „Palangos tilto“ redaktorius, šių eilučių autorius. Plenarinėje sesijoje daugiausiai dėmesio buvo skirta Europos Sąjungos šalių ekonomikos atsigavimui ir ypač Graikijai. Parlamente pavyko pakalbinti Lietuvos europarlamentarą ir Darbo...


Praėjusią savaitę parodų centre „Litexpo“ Vilniuje vyko jau 18-oji tarptautinė turizmo, sporto ir laisvalaikio paroda Baltijos šalyse „Vivattur 2012“. Į parodą susirinko turizmo profesionalai iš įvairių Lietuvos regionų ir 15-os užsienio šalių. Didžiausias šalies kurortas Palanga buvo pristatytas 25 kvadratinių metrų stende, parodoje...


Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad sunkiai įsivaizduojanti vasarą be atostogų Palangoje.


Pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą Palangoje jau yra užbaigtas ES projektas „Palangos turizmo informacijos centro infrastruktūros plėtra“, kurio bendra vertė siekė 285 325 litų, o Europos Sąjungos paramos suma buvo 242 526 litų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius