Žvejų rojus Palangoje: prie Lietuvos krantų neršti atkeliavo neįprastos žuvys

Palangos tiltas, 2020-05-23
Peržiūrėta
1926
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pastarosios dienos pajūryje tikras džiaugsmas meškeriotojams. Iš Atlanto vandenyno prie Lietuvos krantų neršti atkeliavo neįprastos žuvys – vėjažuvės, rašo Vitalijus Čiapas iš TV3.lt Dėl ilgo snapo jas vietiniai praminė gandriukais ir traukia iš vandens dešimtimis. Nors žuvų kaulai ir mėsa pilni fosforo ir naktimis net šviečia, meškeriotojai pasakoja, kad to nereikia baimintis ir kviečia prie stalo. Veiklos turi ir pajūrio gamtininkai – jie tyrinėja prie Palangos sugautas retas žuvis – jūrines dygles. Tokių sako nematę, net užkietėję meškeriotojai. Pirmadienio popietė, o Palangos tiltas tiesiog lūžta nuo meškeriotojų. Vyrai ir moterys vieną po kitos traukia štai tokį laimikį. Tai – vėjažuvės, palangiškių vadinamos gandriukais. Matyt, dėl ilgo snapo, kuriuo ir gaudo grobį: „Aną savaitę va buvo atvažiavę, tai 38 pagavo, tas vėjažuves, tai neblogai kibo.“ „Viena pabėgo, jau traukiau į viršų, o kitos nepakirtau.“

Taip meškeriotojai vėjažuvėmis džiaugsis dar kelias savaites. Štai vienas jų rodo vos kelių valandų laimikį. Gamtininkai pasakoja, kad Lietuvos pajūrį metrą užaugti galinčios užaugti vėjažuvės pamėgo prieš trisdešimt metų. Šios, Atlanto vandenyno žuvys šylant pasauliniam klimatui pas mus ieško tinkamų vietų neršti. Tiesa, bergždžiai. „Kadangi šitom žuvim neršt reikia didelio druskingumo vandens, o Baltijos yra tik 7-8 promilės druskingumo tiktai, tad išneršusios šitos žuvys, ikrai yra pasmerkti žūti arba grundulam sumaitinti“, – sako Klaipėdos universiteto gamtininkas Gediminas Gražulevičius.

Tiesa, Lietuvos pajūrį pamėgo ir dar vienos vandenynų žuvys. Štai, Lietuvos jūrų muziejaus akvariume plaukioja retai mūsų pakrantėse sutinkamos jūrinės dyglės. Jas mokslininkams perdavė savo laimikiu nustebę žvejai. Gamtininkai spėja, kad šios žuvytės ieškojo ramaus kranto ruožo pasistatyti namus. „Patinukas pastato iš dumblių povandeninių dalių lizdelį ir ten pasikviečia patelę, ji ten išneršia ikrus, jis apvaisina, kartais net kelias pateles prisivilioja ir tada pavydžiai saugo ikrus, tam, kad išvystytų visa jo karta“, – pasakoja Jūrų gamtos skyriaus vedėjas Saulius Karalius. Jūrinė dyglė yra didžiausia iš visų dyglių rūšių. Žuvytė gali užaugti iki 22 centimetrų. Nuo priešų ginasi ant nugaros styrančiais dygliais. Kol kas mokslininkai jas stebi specialiose karantino patalpose muziejuje.

„Privalo pereiti karantiną. Kaip ir mes nuo koronaviruso privalom ir nieks mūsų neklausia, tai mes irgi neklausiam žuvų. Nes jos atsineša pavojingų ligų, jas reikia adaptuoti prie akvariumo sąlygų, žodžiu, eksperimentuoti“, – teigia S. Karalius. REKLAMA Jei čia žuvytės išgyvens, jas Lietuvos jūrų muziejuje galės pamatyti visi norintys. O susidomėjimas auga. Štai, kad prie mūsų krantų atklydo tokia žuvis, negali patikėti net užkietėję meškeriotojai: „Nu nežinau, Baltijos jūroj tai tikrai tokios žuvies bent asmeniškai aš tai tikrai nesu pagavęs ir nežinau ar žvejai yra pagavę. Kiek aš pažįstu čia Palangiškių, tikri tokios žuvies neturim.“ „Ne, ne, nei aš sugavęs, nei mačiau, kad kas sugavęs būtų.“ „Nesu matęs tokios.“ Kitų vandenų gyvūnai prie mūsų krantų atkeliauja vakarų srovėmis arba laivais. Šie kitose jūrose ar vandenynuose prisisiurbia laivo balansui išlaikyti reikalingo vandens, o jį išleidžia atplaukę pas mus. O su vandeniu atkeliauja ir susiurbta gyvybė.
 

www.tv3.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Penktadienį į Palangos miesto savivaldybę atkeliavo ypatinga dovana – Betliejaus Taikos ugnis. Ją miesto merui įteikė Lietuvos skautai.  


XIX a. pabaigoje Palangą atradę Lenkijos dailininkai joje leisdavo vasaras, čia ilsėjosi ir kūrė, mums palikę įamžintus ne tik to meto Baltijos pajūrio vaizdus, bet ir realius įvykius.


Ar žinojote, kad vos keli kilometrai už Palangos galite rasti tai, kas yra tikras rojus gėrybių ieškoti mėgstančiam turistui, o kartu ir galimybė tam, kuris nori šį bei tą parduoti.


Nekilnojamo turto kainų šuoliai jau praeityje ir rinkai žadamas stabilių kainų laikotarpis – kai kur net galima pamatyti, kaip ženkliai susitraukė kainos supratus, kad lietuviai neskuba pirkti neadekvačias kainas pasiekusio būsto. 


Prie Palangos krantų pagauta itin reta giliavandenė keturūsė vėgėlė nustebino net mokslininkus.


Pastarosios dienos pajūryje tikras džiaugsmas meškeriotojams. Iš Atlanto vandenyno prie Lietuvos krantų neršti atkeliavo neįprastos žuvys – vėjažuvės,


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Trečiadienio rytą Žvejų ir Vytauto gatvėje įvyko avarija. Iš Žvejų gatvės pagrindinę Vytauto gatvę kirtęs automobilis Hunday Getz, vairuojamas palangiškės, nepraleido Vytauto gatve važiavusio Klaipėdos UAB „Adrijus“ vairuotojo vairuojamo Citroen Berlingo. Abu vairuotojai atsipirko išgąsčiu. Moterį nuo didesnių sužalojimų apsaugojo smūgio metu...


Vytauto-Žvejų g. sankryžoje nukentėjo motociklininkas

"Palangos tilto" informacija, 2014 11 03 | Rubrika: Kriminalai

Praėjusio penktadienio rytmetį, apie 10 val. 30 min, Vytauto ir Žvejų gatvėje sankryžoje įvyko eismo nelaimė. Nuo „Lino“ Vytauto gatve važiavusio Volkswagen Sharan automobilio vairuotojas, sankryžoje bandęs pasukti į Žvejų gatvę, nepraleido nuo miesto centro motociklu Kawasaki važiavusio motociklininko.


Palanga – krantų erozijos stabdymo projekte

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 03 23 | Rubrika: Miestas

Ketvirtadienį vyksiančiame Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje numatoma svarstyti klausimą dėl pritarimo Baltijos jūros krantų erozijos stabdymo projektui. Kurorto politikai turi nuspręsti, ar Palanga partnerio teisėmis dalyvaus Tarptautinės aplinkos organizacijos (KIMO) inicijuotame projekte dėl Baltijos jūros regiono krantų erozijos stabdymo.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius