Nekenčiamos pareigos – direktorius: Palangoje beveik pusė švietimo įstaigų jo ieško
„Vyti velniop tuos „validolius“. Jų mokymo kokybe apgailėtina, darbe sėdi, kad tik valandas „atitemptų“, o algų kosminių nori. Nepakeičiamų nėra!“. Šitaip publikaciją apie tai, kad artėjant naujiems mokslo metams, daugiau nei Lietuvos 1000 mokytojų nori palikti savo darbus, komentuoja straipsnio viename naujienų portale skaitytojai. Palanga – ne išimtis: kurorte yra paskelbti net 8 konkursai į švietimo įstaigų vadovų postus. Tai, ko gero, absoliutus (anti) rekordas šalyje, imant santykį, kiek savivaldybėje yra švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu yra ieškoma.
Palangos miesto savivaldybė skelbia konkursus Palangos „Baltijos“ pagrindinės, Palangos pradinės, Palangos Stasio Vainiūno meno, Palangos Šventosios mokyklų, Palangos sporto centro, Palangos švietimo pagalbos tarnybos, Palangos lopšelių-darželių „Gintarėlis“ ir „Sigutė“ direktorių pareigoms eiti. Ar tokia situacija normali?
Labai neapibrėžta
„Manau, kad Palangoje trūksta švietimo įstaigų vadovų dėl to, kad daugeliui jau baigėsi penkerių metų kadencija. Jei Savivaldybė esamus vadovus įvertina gerai arba labai gerai, dalyvauti konkurse, pasibaigus kadencijai nereikia. Negaliu kalbėti už savo kolegas Palangoje, bet, mano nuomone, Lietuvoje situacija su mokyklų vadovais yra gana kebli. Mokyklos vadovas – viešas asmuo, prisiima milžinišką atsakomybę, turi kurti palanką ugdymo ir mokymosi aplinką mokytojams, mokiniams, pavaduotojams, bendrauti su tėveliais. Sakyčiau, kad dėl čia suminėtų priežasčių ir kitų niuansų direktoriaus pareigybė tikrai nėra patraukli,“– „Palangos tiltui“ sakė Leonas Šidlauskas, Palangos senosios gimnazijos direktorius.
Į rankas – vos 1150 eurų
„Pavyzdžiui, mano alga „į rankas“ yra 1150. Dar kartais būna priedų. Manau, kad tai – mažai, turint omeny mano išvardintus faktorius. Koks vyras eis dirbti už 800-900 šimtus (eurų) ir prisiimti šitokią atsakomybės naštą? Toks žmogus turi būti arba savo darbo entuziastas, arba vedamas kitų, ko gero, ne visiems suprantamų motyvų“, – sakė L. Šidlauskas.
„Tai yra esminis dalykas dėl ko ugdymo įstaigos direktoriaus darbo vieta nekonkurencinga, norinčių į jas eiti beveik nėra. Išsilavinę, kompetentingi žmonės paprastai dirba kitur. Nors konkursiniai reikalavimai užimti švietimo įstaigos vadovo vietą krinta, ir tai mažai padeda – niekas nesiveržia,“ – sakė L. Šidlauskas.
„Palangos tilto“ žiniomis gimnazijos bibliotekininkės atlyginimas mažai tenusileidžia jos direktoriaus atlyginimui.
Didelis stresas
Dar vienas dalykas – stresas, kurį itin patiria švietimo įstaigų vadovai.
„Maža paslaptis: iš mūsų reikalauja ir tėvai, ir mokiniai, ir mokytojai, ir vietos Švietimo skyrius, ir profsąjungos, ir – kas tik gali,“ – neslėpė direktorius.
„Mums pavestų funkcijų – labai daug, atsakomybė yra milžiniška, didžiuliai reikalavimai, sudėtingas vertinimas. Visi supranta, kad vadovas – ugdymo įstaigos veidas, turėti gerą jį labai svarbu. Bet atlygis aiškiai parodo, kad šie specialistai vis dėlto nevertinami,“ – sakė L. Šidlauskas.
Anot jo, jau ne vienerius metus mokytojo, ir mokyklos vadovo darbo vieta yra nekonkurencinga – dažnai apskritai neatsiranda norinčių į atsilaisvinusią darbo vietą.
„Priežastys, mano nuomone, yra kelios: kaip minėjau, dėl menko atlyginimo į mokyklos vadovo pareigas neina gabūs žmonės. Turi įtakos ir nustatytos kadencijos – nepatiksi ir tavo kaip mokyklos vadovo paslaugų bus atsisakyta. Tokiu atveju, maža vilties, kad atleistas iš pareigų gausi mokytojo darbą mokykloje. Dar viena priežastis – didžiulė biurokratija ir susikurtais beprasmiais, daug laiko atimančiais ritualais veikiantis švietimo viešasis administravimas,“ – buvo atviras L. Šidlauskas.
„Senų laikų“ įpročiai
Anot jo, „senų laikų“ papročiai dar labai dažnai yra aplinkybė, su kuria susiduria mokyklos vadovas.
„Kad yra mokyklos valdymo ir problemų, kad Lietuvos mokyklos veiklos kokybė prastoka, žinoma jau seniai. Jei koks pokytis ir yra, tai jis yra daugiai mokyklos vadovo asmeninis pasiekimas, paskatintas reputacijos ar ambicijų. Susidaro įspūdis, kad sistema pokyčių ir veiklesnio mokyklos vadovo nepageidauja. O priežastis paprasta – gera mokykla kainuoja,“ – įsitikinęs L. Šidlauskas.
Anot jo, mokyklos vadyba blaškoma nuo „atleisime visus mokyklų direktorius“ iki „niekas neina vadovauti mokyklai“.
„Dėl vadovavimo mokyklai nepatrauklumo lengvinamos mokyklos vadovo paskyrimo sąlygos, pasibaigus kadencijai paprasčiau leidžiama dirbti ir toliau. Tai sprendžia susidariusią situaciją. Tai, kad mokytojo ir mokyklos vadovo darbo vieta tapo nekonkurencinga, kuria pasekmes,“ – sakė Senosios gimnazijos direktorius.
L. Šidlauskas prisipažino, kad planuojąs gimnazijai vadovauti dar kelis metus.
Tik fanatikai?
„Permainos švietimo sistemoje nesibaigia nuo tada, kai aš baigiau pedagoginį 1979 metais. Ko tik mes nesame matę? Bijau, kad tai niekada nesibaigs. Bet koks laikinumas, kadencijos ir panašiai daugeliu atveju įneša chaosą, vadovui trumpalaikė perspektyva nėra motyvuojanti,“ – „Palangos tiltui“ sakė Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Arvydas Dočkus. Jis – ir pedagogas, ir savivaldybės Tarybos Švietimo, Kultūros ir Sporto komiteto narys.
Po savivaldybių tarybų rinkimų, anot jo, keičiasi švietimo politikos formuotojai, o su jais dažnai – mokyklų vadovai.
„Naujai atėjusieji tarybos nariai ima kopijuoti ir taikyti įvairiausių valstybių patirtį čia pas mus. O juk geram rezultatui reikia stabilumo, didžiulio įdirbio ir nors 8-10 metų, kad pasimatytų darbo vaisiai,“ – įsitikinęs A. Dočkus.
„Manau, kad Palangoje dirbantys švietimo įstaigų vadovai – puikūs specialistai, nusiskundimų dėl jų nėra, moksleivių rezultatai geri. Mano galva, direktorių kadencijos galėtų būti ilgesnės. Juk atėjusiam į naują vietą žmogui reikia adaptuotis, perprast sistemą, padaryt įdirbį, o vos apšilus kojas, pasikeitus savivaldybės vadovams, neretai tenka trauktis,“ – sakė žinomas kurorto pedagogas.
Rotacija kartais yra pagrįsta
Anot jo, turi būti matoma ir antra medalio pusė – yra vadovų, kurie „užsisėdi“ savo pozicijose daugiau nei 30 metų, neretai pasijunta nepajudinamais.
„Tokiu atveju rotacija būtų pagrįsta. Jei mokykla veikia blogai, nepatenkintas kolektyvas, vadovo kaita taip pat būtina. Jeigu ilgametį vadovą pakeis žmogus be patirties, darbo suvokimo ir elementaraus gebėjimo dirbt, tuomet situacija toje mokykloje tik blogės,“ – įsitikinęs A. Dočkus.
„Palangos „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje psichologinė atmosfera gera, darbo santykiai nuoširdūs, nusiskundimų nėra,“ – sakė pašnekovas.
Jis taip pat kaip priežastį, kodėl nedaugelis nori vadovauti ugdymo įstaigai, nurodo mažą atlyginimą.
„Kas eis mokytojauti už atlyginimą, kuris kartais nesiekia tūkstantį eurų? O ir vadovo atlyginimas – vos „tūkstantį“ tik „perlipa.“ Tad eina dirbti – ir vadovauti – tik fanatikai. Galbūt todėl jauni, baigę aukštuosius mokslus, pedagoginės ir/ar vadybinės patirties įgavę jaunuoliai, į tokias pareigas ir neina. Neitų, net jei ir kvalifikaciniai reikalavimai leistų,“ – sakė A. Dočkus.
„Nors tai, kad vienu metu Palanga ieško 8 vadovų švietimo įstaigoms, įdomus sutapimas, bet švietimas Palangoje veikia gerai, tuime daug puikių specialistų“, – sakė A. Dočkus.
Išdrįsta ne visi
„Palangos tiltas“ unikalią situaciją paprašė pakomentuoti ir Laimos Valužienės, Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos
„Šiandien spartūs gyvenimo pokyčiai vyksta visose srityse, ypatingai švietime susiduriame su naujais iššūkiais, todėl keliami dideli reikalavimai ir ugdymo įstaigų vadovams. Vadovauti šiuolaikinei mokyklai gali vadovai, ieškantys, kaip keisti mokyklos valdymą, gebantys valdyti kaitos procesus, nuolat tobulinantys vadybinius gebėjimus ir galintys būti vadovais lyderiais. Tikrai nėra paprasta rasti tokių žmonių,“ – sakė L. Valužienė.
Anot jos, būti ugdymo įstaigų vadovu – didelis iššūkis ir atsakomybė, gal todėl ne visi perspektyvūs jauni mokytojai, anot jos, išdrįsta teikti savo kandidatūras vadovo pareigoms užimti.
„Be to, ugdymo įstaigos vadovui tenka labai didelė atsakomybė, nes tenka organizuoti ne tik ugdymo procesą, bet taip pat rūpintis ir mokyklos ūkiu, mokinių maitinimu, personalo ugdymu, gerai išmanyti teisinę bazę. Palangos ugdymo įstaigoms vadovauja ilgamečiai direktoriai. Kai kurie jų – daugiau nei 10 metų. Dabartiniai teisės aktai numato penkerių metų kadencijas“, – pabrėžė Palangos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja.
Geri specialistai mokyklų vengia?
Pasak L. Valužienės, vadovų trūkumas – ne tik Palangos, o nacionalinio masto problema. Ji džiaugėsi esamais mokyklų vadovais, kurie, jos nuomone, yra puikūs vadybininkai ir savo srities profesionalai. „Palangos ir Šventosios ugdymo įstaigų vadovų veikla šiais metais kasmetinio vertinimo metu buvo įvertinta labai gerai. Apie puikius vadybinius gebėjimus ir šiuolaikišką ugdymo procesą bylojo ir Palangos moksleivių aukšti akademiniai pasiekimai,“ – sakė L. Valužienė.
Anot jos, skiriant vadovą labai svarbios yra jo vertybinės nuostatos bei turimos vadybinės kompetencijos – kūrybiškumas, atsakomybė, gebėjimas dirbti komandoje, strateginis, kritinis mąstymas, pokyčių valdymas, vadovavimas žmonėms, ugdymui ir mokymuisi.
„Nacionalinėje švietimo agentūroje Vilniuje pretendentų kompetencijų vertinimą atlieka kvalifikuoti ekspertai, tad palangiškiai gali tikėtis tinkamų kandidatų,“ – patikino pašnekovė.
Tačiau ji prisipažino, kad laukti konkurse didelės konkurencijos nereikėtų.
„Pastaruoju metu man susidarė įspūdis, jog švietimo sistemos vengia daugelis gerų specialistų,“ – sakė L. Valužienė.
Dana LUKAUSKIENĖ
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Asts 2020-07-29 21:07 ([email protected] / IP: 172.69.190.57)
Pati geriausia nepakeičiamiausia nors sako kad laikina yra dabartinė Gintarėlio darželio ponia, kurią Gargždų taryba išmetė iš direktorių už finansinius nusižengimus. Palangos tarybai tokios -pats tas, laikė, laiko ir spėju laikys dar ilgai....Taip pat skaitykite
Viešo konkurso būdu į pareigas paskirtų švietimo įstaigų vadovų meras nebegalės vienasmeniškai atšaukti iš pareigų.
Nacionalinis švietimo įstaigų moksleivių piešinių konkursas „Vaikai Palangai“
2023 03 14 | Rubrika: Miestas
Palangos 770 metų gimtadienio proga Palangos moksleivių klubas organizuoja moksleivių piešinių konkursą ,,Vaikai Palangai”, kurio metu mokiniai savo darbuose kviečiami kurti ateities Palangos viziją.
Kalba skaičiai: kompensuojamuosius vaistus Lietuvoje vartoja beveik pusė pacientų
2023 03 07 | Rubrika: Sveikata
Praeitais metais Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones vartojo apie 1,2 mln. gyventojų. Tai yra 42 procentai prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigų prisirašiusių gyventojų, rodo Valstybinės ligonių kasos atlikta analizė.
Specialistai išnagrinėjo jau beveik pusę savivaldybių pateiktų prašymų nukelti sovietinius memorialus, siejamus su palaidojimo vietomis, sako Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras.
Palangoje lankėsi bei aktualius švietimo klausimus aptarė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė (FOTO GALERIJA)
"Palangos tilto" informacija, 2021 11 19 | Rubrika: Miestas
Penktadienį, lapkričio 19 d., Palangoje lankėsi bei aktualius švietimo klausimus su Savivaldybės atstovais bei miesto ugdymo įstaigų vadovais aptarė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Pernai iš devynių paskelbtų konkursų įvyko vos du kurorto švietimo įstaigų vadovų kėdėms užimti
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 01 25 | Rubrika: Miestas
„Palangos tiltas“ vasarą rašė, kad Palangoje pernai vasarą buvo paskelbti net devyni konkursai miesto švietimo įstaigų vadovų kėdėms užimti. Tai, ko gero, buvo absoliutus (anti) rekordas šalyje, turint oment, kiek mūsų kurorte yra švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu buvo ieškoma. Kas pasikeitė per pusę metų?
Nekenčiamos pareigos – direktorius: Palangoje beveik pusė švietimo įstaigų jo ieško
"Palangos tilto" redakcija, 2020 07 29 | Rubrika: Miestas
Palangoje yra paskelbti net 8 konkursai į švietimo įstaigų vadovų postus. Tai, ko gero, absoliutus (anti) rekordas šalyje, imant santykį, kiek savivaldybėje yra švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu yra ieškoma. Palangos miesto savivaldybė skelbia konkursus Palangos „Baltijos“ pagrindinės, Palangos pradinės, Palangos Stasio Vainiūno meno...
Krėslas, kurio Palangoje visi purtosi - beveik pusė kurorto švietimo įstaigų ieško vadovų (VISĄ STRAIPSNĮ SKAITYKITE NAUJAME „PALANGOS TILTAS“ NUMERYJE)
"Palangos tilto" informacija, 2020 07 23 | Rubrika: Miestas
Kurorte yra paskelbti net 8 konkursai į švietimo įstaigų vadovų postus. Tai, ko gero, absoliutus (anti) rekordas šalyje, imant santykį savivaldybėje esančių švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu yra ieškoma.
Už 2 500 eurų parduodama Palangos interneto svetainė www.palangoje.info
"Palangos tilto" informacija, 2020 02 24 | Rubrika: Miestas
Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.
Bendrovės apetitas – beveik pusė milijono litų
Dalia JURGAITYTĖ, 2009 05 16 | Rubrika: Miestas
Praėjusiame Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas klausimas dėl daugiabučių namų administravimo mokesčio. Šiuo metu bendrovė „Palangos butų ūkis“, laimėjusi skelbtą konkursą ir pasiūliusi vieno cento už kvadratinį metrą buto naudingojo ploto mokestį, jau pageidauja net dvidešimt kartų didesnės kainos. Norima, kad Taryba patvirtintų 22 centus (be PVM) už 1 kv....