Atostogauti – pasiėmus nedarbingumą: pažeidėjus tikrina „Sodra“, darbdaviai siūlo didesnį atlyginimą

Palangos tiltas, 2024-06-11
Peržiūrėta
1067
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vasariškas savaitgalis. FOTO: ELTA / JOSVYDAS ELINSKAS
Vasariškas savaitgalis. FOTO: ELTA / JOSVYDAS ELINSKAS

Atėjus vasarai pasitaiko, kad nedarbingumo pažymėjimą pasiėmę žmonės šį laiką išnaudoja atostogoms ar pramogoms. „Sodra“ patvirtino, kad šiuo laiku sulaukia daugiau prašymų patikrinti, ar nedarbingumo metu žmogus nepažeidė taisyklių. O štai „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis nurodė, kad anksčiau buvusią aštrią problemą pavyko išspręsti vasaros metu pakeliant žmonėms atlyginimus. 

Nors pasiėmus nedarbingumo pažymėjimą šį laiką reikėtų išnaudoti sveikimui ir poilsiui, realybėje pasitaiko ir kitokių praktikų. 

„Norfos“ įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis „Delfi“: sakė, kad anksčiau susirgusių skaičius padidėdavo prieš Jonines, tačiau problemą pavyko apmažinti šiltuoju metų laiku padidinus atlyginimus. Tokia praktika taikoma jau antrą trečią vasarą.

„Anksčiau „Sodros“ prašydavome, kad patikrintų tuos darbuotojus, bet manau, kad labai sunku rasti žmogų, kuris neturi kažkokios sveikatos problemos. Tad tikrinimai buvo betiksliai. Pasirinkome kitą metodą – vasarą 15–20 proc. pakeliame atlyginimus, tad noras piktnaudžiauti sumažėja“, – „Delfi“ komentavo D. Dundulis.

Pasak verslininko, aštriausiai ši problema pasireikšdavo sandėlyje, kuriame vasarą darbo padaugėja.

„Jei kitur darbo sumažėja, mes turime atvirkštinį dalyką. Kai sukyla ne apyvarta, o svoris, tonos, todėl reikia daugiau darbo jėgos. Jei žiūrėtume į vidurkį, vasarą tonažas yra apie 20 proc. didesnis. Anksčiau prisidėdavo neprognozuojamos atostogos, tad turėdavome labai didelę problemą“, – pripažino jis. 

Anot D. Dundulio, problema egzistavo ir tarp parduotuvių darbuotojų, taip pat pajūrio regionuose, kur pasiėmę nedarbingumo pažymėjimą žmonės išvažiuodavo dirbti į Palangą. 

„Bet atlyginimai yra tokie, kad rizikuoti su Palanga nelabai apsimoka“, – įsitikinęs jis. 

Trumpa: mažame mieste taip besielgiantys žmonės jaustųsi nepatogiai 

Savo ruožtu vienos didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ generalinis direktorius Dalius Trumpa, kad šios problemos nejaučia, nes nuo to apsaugo mažo miesto specifika, be to, ilgamečiai darbuotojai vieni kitus pažįsta, tad noro piktnaudžiauti nėra.

„Jei žmonės taip sukčiautų, jie nesmagiai jaustųsi prieš bendradarbius. Jeigu jie neateina į darbą, bendradarbiai turi darbą padaryti už juos. Pieno yra daug, jį reikia perdirbti, tad tokios problemos čia nėra“, – „Delfi“ sakė D. Trumpa. 

Anot pašnekovo, žmonėms suteikiama teisė suderinus grafiką pasiimti atostogų, galima išeiti ir neapmokamų atostogų. 

„Sodra“: 60 proc. iškviestų į komisiją pasveiksta 

Pasak „Sodros“ atstovės Malgožatos Kozič, įstaiga nuolat sulaukia skundų ir prašymų patikrinti, ar nebuvo pažeistos taisyklės, galiojančios laikino nedarbingumo metu. 

Kaip nurodė atstovė, paprastai gaunami keli tokie pranešimai per dieną, daugiau jų siunčiama šiltuoju metu laiku. 

Šių metų pirmojo pusmečio statistiniai duomenys bus žinomi liepą.

Ji pastebėjo, kad dauguma pranešimų yra anoniminiai, tad nėra žinoma, kas yra jų autoriai. Vis dėlto apie ketvirtadalį pranešimų atsiunčia darbdaviai, taip pat įvairios organizacijos, teisėsaugos institucijos ir kiti.

„Gavus skundą apie galimą taisyklių pažeidimą žmogus yra kviečiamas į Gydytojų konsultacinės komisijos posėdį sveikatos būklės ir darbingumo patikrinimui. 2023 metais „Sodros“ teritorinių skyrių specialistai iškvietė į komisijos posėdžius 403 laikinai nedarbingus žmones, 2022 metais – 361. Apie 60 proc. į komisijos posėdžius kviečiamų žmonių dar iki posėdžio gydančių gydytojų sprendimu pripažįstami darbingais ir jiems užbaigiami nedarbingumo pažymėjimai“, – informavo M. Kozič.

„Sodros“ specialistai atlieka, jos teigimu, nedarbingumo kontrolę ne tik remdamiesi skundais, bet ir pasitelkdami informacines sistemas – programinę įrangą, kuri analizuoja nedarbingumo pažymėjimų išdavimą pagal tam tikrus rizikos vertinimo kriterijus.

Po tokių patikrinimų į Gydytojų konsultacinės komisijos posėdžius kasmet iškviečiami apie 9 tūkst. žmonių.

Nors egzistuoja mitas, kad „Sodros“ darbuotojai gyventojus tikrina namuose, tai nėra tiesa. 

Tačiau „Sodra“ gali sužinoti, kad žmogus, pavyzdžiui, keliauja, mat įstaiga keičiasi informacija ir gauna duomenis iš įvairių institucijų. 

Išsiaiškinus, kad žmogus pažeidė taisykles metu, nedarbingumas yra užbaigiamas, ligos išmokos mokėjimas nutraukiamas. 

„Jei pripažįstama, kad ligos išmoka buvo mokama nepagrįstai, žmogus privalo grąžinti ligos išmokos permoką“, – informavo M. Kozič. 

Primename, kad sergant negalima lankytis masiniuose sporto ir kultūros renginiuose, keliauti, eiti į darbą, vartoti alkoholio, lankyti studijų.

Kornelija Mykolaitytė

DELFI

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą. 


Atėjus vasarai pasitaiko, kad nedarbingumo pažymėjimą pasiėmę žmonės šį laiką išnaudoja atostogoms ar pramogoms. 


Kur pigiau atostogauti rudenį – Lietuvoje ar užsienyje? Į šį klausimą keliautojas, kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas - Makalius atsako nedvejodamas: „Šiuo metu pigiau atostogauti Lietuvoje“. 


Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo Palangos aerodromo apsaugos zonoje.


Šalies pajūrio kurortai vasaros sezoną pasitinka naujais įkainiais. Palangoje išaugo rinkliavos už automobilių stovėjimą, o Neringoje ekologinį mokestį teks mokėti 20 dienų anksčiau nei pernai. Kalbama, kad lietuviams atostogauti Latvijoje jau yra pigiau nei Lietuvoje, tačiau „Žinių radijuje“ kalbėję kurortinių miestų merai tokiam teiginiui prieštaravo. Anot...


Šylant orams vis daugiau žmonių važinėja dviračiais ir paspirtukais, tarp jų – daug nepilnamečių. Balandžio mėnesį visoje Klaipėdos apskrityje policijos pareigūnai vykdo įvairias priemones važinėjančiųjų dviračiais ir paspirtukais saugumui užtikrinti. Palangos policijos komisariato (PK) bendruomenės pareigūnės balandžio 17-27 d. prevencinių priemonių metu bendravo su 150 tokio...


Teismas Kretingai iš sutartį pažeidusio, manekenės tragiškos mirties byloje išžaginimu kaltinamo gydytojo priteisė nuostolių atlyginimą bei baudą Klaipėdietės manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tragiškos mirties byla liepos viduryje pagaliau buvo imta nagrinėti iš esmės. Klaipėdos apylinkės teismą pasiekusi byla nagrinėjama jau antrus metus. Ričardas Pinikas ir...


Kai jaunas, dažniausiai be jokių darbinių įgūdžių žmogus nusprendžia per vasarą užsidirbti pinigų, kur geriausiai tai padaryti? Žinoma, Palangoje, kurios verslininkai vasarai samdo armiją darbuotojų: padavėjų, skrajučių platintojų, baro darbuotojų. Nesvarbu, kad, ko gero, dar aštuoniolikos nesulaukusio moksleivio rankose lėkštė dreba kaip per dešimties balų pagal Richterį...


Pinigų ištroškę darbdaviai, laiku nemokami atlyginimai, atleidimo lapeliai po dviejų savaičių bandomojo laikotarpio, darbuotojų išnaudojimas. Tai tik dalis to, su kuo susiduria Palangoje dirbantys sezoniniai darbuotojai. Apie tokį išnaudojimą galima išgirsti kiekvienais metais, tačiau ne iš pačių darbdavių, o iš darbu nusivylusių darbuotojų...


Apie palangiškės Dainos Eimanavičienės, gyvenančios Palangoje, Salomėjos Neries g. 1 ir Biliūno g. 3, užsispyrimą bandant išsiaiškinti šiame name vykstančių statybų teisėtumą mūsų laikraštis jau rašė. Priminsime, moteris vasaros pabaigoje nustebino pirmajame namo aukšte triūsiantys darbininkai. Kol darbų mastai buvo nedideli,  D. Eimanavičienė nepuolė teirautis dėl vykdomų darbų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius