Atrasta lentelė užminė mįslių

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-02-23
Peržiūrėta
239
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ši lentelė, kuria norėta pagerbti Edmundą Šaltį, iškėlė daug klausimų.
Ši lentelė, kuria norėta pagerbti Edmundą Šaltį, iškėlė daug klausimų.

„1940 m. šiame pastate dirbo pašto tarnautojas, „Jaunosios Lietuvos“ Palangos skyriaus vadas Edmundas Šaltis (Šalčius), gimęs 1912 m., nužudytas Rainių miškelyje 1941-ųjų m. birželio 24 d.“ – tokia lentelė iš Klaipėdos atkeliavo į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką ir sukėlė darbuotojams galvosūkį, kas gi tas minimas žmogus buvo ir kodėl toji lentelė nebuvo pakabinta numatytoje vietoje.

Atrado metalo supirktuvėje
O štai kaip toji lentelė, kuri neabejotinai turėjo kaboti ant Palangos pašto pastato sienos, atsidūrė Klaipėdoje. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas, kuris ir perdavė palangiškiams lentelę, teigė, jog į jį kreipėsi Ričardas Malkus, buvusio Seimo nario sūnus, papasakojęs, kad apsilankęs metalo supirktuvėje aptiko žalvarinę vardinę lentelę, tiesiog išmestą kaip nereikalingą daiktą.
„Jis man pripažino, kad iškart įtarė kažką negero, kažkokį kriminalą, kaip taip galima išmesti tokį daiktą. Mintis šovusi, kad žalvario vagys pasidarbavo. Jis tą lentelę nusipirko už 14 eurų ir iškart man atnešė. O aš apimtas azarto tuoj ėmiau skambinti visiems pažįstamiems palangiškiams, gal ką žino, kaip čia su tąja lentele nutiko, kas gi tas paslaptingas žmogus, kuris turėjo būti pagerbtas, tačiau taip ir liko niekam nežinomas. Paskambinau profesoriui Vladui Žulkui, į Kurorto muziejų kreipiausi, taip pat į biblioteką ir Tremtinių muziejų, tačiau niekas nieko negalėjo papasakoti“, – pasakojo L. Kavaliauskas.

Lyg niekada lauke nekabojusi
Vyriausiasis valstybinis inspektorius atkreipė dėmesį į lentelėje išgręžtas skylutes, ketinant ją pakabinti, kurios visiškai nepakitusios, rodančios, kad ant sienos, lauko sąlygomis lentelė visai nekabojo.
„Labiau apžiūrėjęs lentelę, pastebėjau skylutes, kadangi lentelę ketinta kabinti. Lyg varžteliai ir buvo, bet abejonių sukėlė, kadangi žalvaris, pabuvęs kelias dienas lauke, oksiduojasi, o čia nieko, kaip nauja. Pagalvojau apie du galimus variantus: arba lentelė buvo tą pačią dieną pakabinta ir nugvelbta, arba apskritai ji nebuvo pakabinta“, – svarstė pašnekovas.
L. Kavaliauskas prisipažino, jog smalsumas ir jį nugalėjo, itin įdomu sužinoti, kodėl lentelę ištiko toks likimas, kodėl jos nebuvo pasigesta, jeigu jau norėta pagerbti šį žmogų, o jeigu jam ir atminimo lentelė skirta, vadinasi, būta už ką.
„Bandžiau ir internete paieškoti, bet nieko daug neradau. Gal visi bendromis jėgomis kažką ir atkapstysime, būtų labai įdomu“, – teigė Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus inspektorius L. Kavaliauskas.

Nedaug informacijos
Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys papasakojo, jog pamatęs šią lentelę, kreipėsi į kultūros darbuotojus kurorte, tačiau nei vienas jokių žinių nesuteikė.
„Pačiam įdomu pasidarė. Panaršiau ir internete. Daugiau žinių, negu parašyta šioje lentelėje, neradau. Radau, jog jis gimęs Rokiškio apskrityje, kreipiausi į kolegas bibliotekininkus ten, bus matyti, gal ką pavyks atkapstyti. Neaišku, kodėl toji lentelė buvo numesta, gal ką jūsų skaitytojai žinos ir pasidalins savo informacija, būtų labai gerai“, – kreipėsi bibliotekos direktorius.
Panaršius internete galima aptikti tokią informaciją: kaip politinis kalinys nužudytas 1941 m. Rainių miške. Likę trys broliai tapo partizanais, norėdami atkeršyti už brolį.
Edmundas Šalčius – g. 1912 m. Radžiunėlių k., Rokiškio aps., gyveno Palangoje, pašto tarnautojas. „Jaunosios Lietuvos" Palangos skyriaus vadas, šaulių sąjungos narys. Suimtas 1940 07 13, kalintas Kretingoje, vėliau perkeltas į Telšių kalėjimą. BBK: SSRS 8-osios armijos ir NKGB Telšių apskrities skyriaus atstovo specialiosios komisijos 1941 06 25 nutarimas – mirties bausmė pagal RSFSR BK 58-10 str. – įvykdytas 1941 06 25. Jam tuomet buvo 29 metai.
Artimiausi šeimos nariai: motina Konstancija Šaltienė, tėvas Motiejus Šaltis, sesuo Vanda Šaltytė, broliai Lionginas Šaltis, Jonas Šaltis, Albertas Šaltis.

Jeigu žinote ką apie šį žmogų, jo šeimą, artimuosius, nuspėjate, kur turėjusi būti atminimo lentelė ir kodėl ji nekabo jai skirtoje vietoje, kreipkitės į redakciją ar Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką. Bet kokios žinios bus naudingos.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga įamžino Stasio Povilaičio atminimą

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 02 | Rubrika: Kultūra

Palangoje gyvenusio žinomo šalies estrados grando Stasio Povilaičio atminimas šeštadienį, birželio 1 dieną, pagaliau buvo įamžintas: atidengta lentelė su dainininko autografu ant Palangos koncertų salės fasado. Savivaldybės konkursą pagerbti maestro atminimą laimėjo architektė Gerda Antanaitytė ir dalininkas-skulptorius Romas Klimavičius, kurie pasiūlė tokią idėją.


Atrasta lentelė užminė mįslių

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 02 23 | Rubrika: Miestas

„1940 m. šiame pastate dirbo pašto tarnautojas, „Jaunosios Lietuvos“ Palangos skyriaus vadas Edmundas Šaltis (Šalčius), gimęs 1912 m., nužudytas Rainių miškelyje 1941-ųjų m. birželio 24 d.“ – tokia lentelė iš Klaipėdos atkeliavo į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką ir sukėlė darbuotojams galvosūkį, kas...


Palangiškis Aidas Jurkštas, jau žinomas farologas, šiandien Palangos visuomenei pristatys naujausią savo darbą – knygą „Lietuvos švyturių istorija“. Kaip teigė švyturių istorijos tyrinėtojas, jeigu būtų prieš 20 metų atradęs tokią knygą, kokią dabar jis pats išleido, tuomet jo gyvenimas, ko gero, būtų kardinaliai pasikeitęs....


Kaunietis Arnoldas netrukus švęs 60-ąjį gimtadienį. Nors tokių metų žmonės dažnai laiką leidžia namuose, šio vyro atvejis – visiškas kitoks. Pastarieji ketveri metai buvo bene aktyviausi trijų vaikų tėvo gyvenime. Arnoldo gyvenimą aukštyn kojomis apvertė atrasta nauja aistra. Kaunietis pradėjo aktyviai keliauti ir išnaršė beveik pusę...


Pagreitį įgaunančiam UAB „Palangos butų ūkis“ administruojamų daugiabučių perėjimo į savivaldybės įmonę „Palangos komunalinis ūkis“ vyksmui sustabdyti, UAB „Vitės valdos“, valdanti UAB „Palangos butų ūkis“, kaip gelbėjimosi šiaudo griebėsi politiko – įmonės direktoriumi paskyrė Palangos miesto Tarybos narį, Lietuvos...


NAUJIENŲ PABIROS

2013 10 24 | Rubrika: Miestas

Vanduo: vakar rytą jau nuo septintos valandos į darbą Vytauto gatve pro sankryžą su Vasario 16-osios gatve skubėję palangiškiai išvydo neįprastą ir neraminantį vaizdą: šalia minėtosios sankryžos iš Vytauto g. važiuojamojoje dalyje esančio atidaryto šulinio kliokė vanduo, upeliu tekėdamas į Vasario 16-osios gatvę. Prie šulinio stovėjo kelio...


Šią vasarą Palanga sulaukė per 3 milijonus poilsiautojų. Tiek žmonių galėjo aplankyti kurortą suskaičiavus prie jūros važiavusias transporto priemones. Karšta ir daug žmonių prie jūros pritraukusi vasara Palangai užminė mįslę – kiek poilsiautojų didžiausią šalies kurortą aplankė per tris vasaros mėnesius? Pernai birželį įvestas „pagalvės“ mokestis...


Ankstų trečiadienio rytą į išvakarėse suplanuotą reidą nukeldinti ne tam skirtoje vietoje stovėjusį laikiną prekybos įrenginį nuvykę Viešosios tvarkos skyriaus (VTS) specialistai bei komunalininkai apstulbo: per naktį mažiausiai dvi savaites ramiai kėpsojęs „kioskelis“, palikęs šliūžes, persikėlė kiton vieton. Kaip „įrenginukas“ suprato, kad...


Kaip pusvelčiui įsikurti vaizdingame pajūryje? Palangoje šalia paplūdimio esantį pastatą užvaldęs advokatas Rimantas Jonynas įrodė: tam pakanka artimai bendrauti su dvasininkais, kuriems Andriaus Kubiliaus Vyriausybė buvo įtartinai dosni. Palangos pakraštyje, už dviračių tako, jūros link pasivaikščioti sumanę žmonės netikėtai atsiremia į tinklinę tvorą. Ant jos vartų...


Palangoje atrasta Amerika

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 11 01 | Rubrika: Kultūra

Jau 15 metų gyvuojantis Palangos „Grubusis“ mėgėjų teatras, įkurtas režisieriaus Virginijaus Milinio, nepaliaujamai didina savo gerbėjų skaičių visoje Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Šiuo metu aktoriai aktyviai platina savo spektaklį „Amerika Palangoje“, sulaukusį malonių atsiliepimų ir puikių vertinimų. Ne vienu savo darbu stebinę teatro mylėtojus, jie tęsia savo kilnią misiją ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius