Benamiams vasara Palangoje – Lietuvos valkatų sostinėje – lyg rožėmis klota

Vytenis MIŠKINIS, 2012-08-06
Peržiūrėta
526
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Benamiams vasara Palangoje – Lietuvos valkatų sostinėje – lyg rožėmis klota

Sakoma, jog be namų negerai. Tačiau taip gali ir nepasirodyti pabendravus su benamiais Palangos gatvėse. Šie gyvenimu per daug nesiskundžia ar net tiesiog trykšta optimizmu. Nustebkite: nemaža jų dalis gali pasigirti didesnėmis pajamomis nei dirbantys žmonės – per dieną išgražbyliauja ne vieną dešimtį litų. Palangos valdžiai benamiai, paverčiantys kurortą elgetų ir išmaldos prašinėtojų sostine, nė motais. „Tie žmonės – kurorto bėda. Bet Viešosios tvarkos skyrius turi ir didesnių bėdų be jų“, – gynė skyriaus neveiklumą miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Bronius Martinkus.

Sugužėjo iš visų pasaulio kampelių

Klaipėda, Molėtai, Vilnius, Kaunas, Oslas, Aarhus – tai miestai, iš kurių vasarą į Palangą uždarbiauti atkeliauja benamiai. Tik retas gatvėje sutiktas valkataujantis asmuo pasirodo esantis vietinis.

„Visur gerai, bet Palangoje geriausiai“, – šypsosi Ženka prisistatęs benamis, paklaustas apie gyvenimą pajūryje.

170-u numeriu pažymėtame Vytauto gatvės pastate, apleistoje ligoninėje sutiktas Ženka stebina savo išvaizda: tvarkingai apsirengęs maždaug 35-40 metų vyras jokiu būdu neprimena benamio. Jis atvirai pasakojo, kad nėra nieko paprasčiau nei vasaras leisti Palangoje, gyvenimas čia lyg rožėmis klotas.

„Kodėl Palanga taip traukia benamius iš kitų miestų? Jūra, puikus oras, gražios merginos, o kas čia gali nepatikti? – juokdamasis sako Ženka. – Čia vasarą tikrai visai neblogai galima pragyventi. Žmonės net iš užsienio grįžta, tokie geri čia pinigai“.

Ženkos žodžius patvirtina ne pirmą kartą iš užsienio vasaroti Palangoje sugrįžęs Rokas, kuris neslėpė, jog šiltuoju metų laikotarpiu čia gali lengviau atsikvėpti. Gyvenant ten tvyro nuolatinė įtampa, badas priverčia vogti parduotuvėse maistą, o čia galima laisvai išsiversti ir be to.

„Čia lengviau gali atsikvėpti, ir alaus išgerti. Gyvenau Danijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, ten vos galą su galu tenka sudurti. Nors čia irgi žiemą ne ką geriau, norint išgyventi tenka po konteinerius knistis“, – sakė Rokas.

 

Pelningiausias verslas – butelių rinkimas

Paklausti iš ko gyvena, visų benamių atsakymas buvo toks pats – jie renka ir priduoda butelius.

„Aišku, gyventi galima, tiesiog dirbti reikia, netingėti. Per dieną renkant butelius laisvai galima užsidirbti 40-50 litų“, – sakė apleistame dvare, J.Basanavičiaus gatvėje įsikūręs Barysas.

Rokas pasakojo, jog kartais užsienyje gyvenimas priverčia atsisėsti ir prašyti išmaldos, bet taip žemintis čia nėra prasmės.

„Išmaldos prašyti gal ir verta, tačiau ir policija vaiko, ir žmonės nepalankiai žiūri, nemalonu. Geriau sąžiningu darbu užsidirbti. Ir paprastą dieną iš butelių galima pasipelnyti, o jei savaitgalis, privažiuoja milijonai žmonių, tai tik spėk rinkti“, – aiškino Rokas.

Nors benamių čia ir nemažai, ir beveik visi jie užsiima tuo pačiu verslu, tačiau dėl teritorijos jie nesivaržo, kaip kad neretai pasitaiko tarp jų. Čia jie stengiasi gyventi draugiškai.

„Kokia čia dar konkurencija? Susėdam po darbų, išgeriam, tokia ir konkurencija. Dėl butelių tikrai nesimušam, kas pirmesnis – tas gudresnis, ir viskas“, – situaciją nupasakojo Ženka.

 

Studentai irgi atsikanda benamių duonos

Netoli Palangos centro teko išvysti ir labai neįprastą vaizdą: vaikinai sėdintys ant šaligatvio ir ten pat įsikūrę lauko virtuvėlę – pasistatę dujų balioną virė sriubą. Iš pradžių pasirodė, jog tai benamiai, tačiau užkalbinus juos paaiškėjo, kad tai viso labo tuščiomis kišenėmis į pajūry atvykę poilsiauti studentai.

„Atvažiavom iš Vilniaus autostopu beveik be pinigų. Pasiėmėm tik tiek, kad užtektų kelias dienas pašvęsti ir badu nenumirti. O ką daugiau daryti, kai pasilinksminti norisi, o pinigų nėra? Tenka improvizuoti“, – pasakoja vienas iš studentų Mantas.

Pasirodo, vaikinai čia jau praleido savaitę ir išvykti vis dar neplanuoja, jie atrado puikų pasipelnymo šaltinį.

„Kol kas laiką leidžiame puikiai. Gerai, kad draugas sugalvojo pasiimti gitarą, užsidirbame iš jo dainavimo pinigų. Nors turbūt mums aukoja ne dėl jo dainavimo, nes dainuoja jis nevykusiai, o dėl atvirumo. Visada laikome iškėlę ženklą „Reikia pinigų alkoholiui“. Žmonės praeidami nusišypso ir įmeta po porą centų, per kelias valandas surenkame tiek, jog galime normaliai  pavakaroti“, – sakė Mantas.

 

Gyvenimo neapkartina

Gatvėse sutikti palangiškiai tvirtino, jog benamiai jiems gyventi netrukdo ir problemų nesukelia. Miesto gyventojau džiaugėsi, jog jie dažniausiai elgiasi gana solidariai ir žmonėms dieną į akis stengiasi nelysti, o darbuotis išlenda jau sutemus.

„Benamių juk yra visur, čia jau nieko nepakeisi. Visiems reikia kažkaip gyventi“, – sakė praeivė Regina.

Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai taip pat patvirtino, jog valkataujantys asmenys didesnių problemų nesukelia.

„Išmaldos prašyti mieste negalima, todėl tokius asmenis paprašome pasišalinti ir daugiau taip nebedaryti. Tačiau butelių rinkti neuždrausi. Svarbiausia, kad jie nevogtų ir žmonėms poilsiauti netrukdytų“, – sakė neprisistatęs pareigūnas.

Nors Palangos miesto tvarkymo ir švaros taisyklės draudžia elgetavimą ir išmaldos prašymą, bet, regis, niekam jos – nė motais.

O kaip ir nubausti laimingą elgetą? Juk asmens dokumentų jie neturi, o lįsti į kišenę ir reikalauti baudą susimokėti iš surinktos išmaldos – nevalia.

Jūsų komentaras:

Sonja 2012-08-26 12:37 ([email protected] / IP: 88.216.94.204)
Sakes, istikruju siaubingas straipsnis. Tiesiog pazystu zmogu kurio nuotrauka cia yra ;D ir galiu pasakyti jog tai jokiu budu nera valkatos. Jai zmogus sugalvojo buda usidirbt paprasciau, tai dar nereiskia jog jis valkata. matyt zurnalistas pavyduolis ;D ir pats tiek negauna, kiek gatves muzikantai ;D

Edvinas 2012-08-19 15:33 ([email protected] / IP: 82.135.141.17)
As esu tas gitaristas toje fotografijoje, ir esu sokiruotas kad viskas kas parashyta "Studentai irgi atsikanda benamiu duonos" yra visiskas melas! Musu niekas nekalbino, ir jokio draugo Manto su mumis nebuvo kuris ale pasakoja sia istorija, melas, grynas melas! "Palangos Tiltas" GEDA! Vyteniui Miskiniui GEDA!

Valerija 2012-08-09 12:52 (IP: 86.100.3.246)
Labai nepatenkinta straipsniu, tikriausiai raso ne palangiskis , nes kaip galima apie save rasyti.Palangai didele geda

Marius 2012-08-08 22:48 (IP: 78.61.251.251)
Teisybe juk parašė. Pilna Palanga bomžų. Galit piktintis iki nugriuvimo, bet yra kaip yra.

njk 2012-08-08 19:31 (IP: 78.63.212.60)
straipsnis tai visiška nesamoonė, net nesiskaito, o pavadinimas tyliu..

rasa 2012-08-08 18:16 ([email protected] / IP: 78.61.18.188)
Straipsnio autorius turbut dar neapsiplunksnaves zurnalistas, tai su rasiniu pavadinimais sunkoka...

na 2012-08-07 23:23 (IP: 78.61.104.50)
as sokiruota del tokio straipsnio pavadinimo! Kad Palanga - Lietuvos valkatu sostine ? Ar sio laikrascio redaktorius toli toli atostogauja ??? Kaip galima taip rasyti ? Suprantu , kad rasytu kokie konkurentai is kito kurorto , o dabar savo miesto laikrastis taip apie savo miesta ??? Negerbiamasis korespondente ,gal perkaitai sauleje ??? Man geda uz tavo rasliava ,na nebent tamsta esi vienas is tu benamiu ...Tfuuuuu

Taip pat skaitykite

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento specialistai tik po mėnesio suprato, kad šalia Palangos esantis poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“ veikia pažeisdamas karantino metu nustatytą tvarką. Siekdami išvengti karantino metu taikomų apribojimų, kai kurie pajūrio verslininkai griebėsi gudrybių, nepaisydami, kad jų siūlomos...


Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas eis Violeta Staskonienė – šią kandidatūrą patvirtino praėjusią savaitę (gegužės 30 d.) posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba. V. Staskonienė direktoriaus pavaduotojos pareigas ėjo ir praėjusią, 8-ojo šaukimo Savivaldybės tarybos kadenciją. Vilniaus inžineriniame statybos institute...


Miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus (VTS) darbuotojams vasara – darbymečio karštymetis. Kiekvieną dieną skyriaus specialistai pėstute ar automobiliu pagal iš anksto numatytą planą ar signalus leidžiasi į miesto žvalgytuves. Kaip įsitikino „Palangos tilto“ žurnalistas, dalyvavęs su VTS vyr. specialistu Karoliu Gailiumi tokiame reide po Palangą...


Miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui (VTS) minint penktąsias veiklos metines, niekas, ko gero, neabejoja, kad tokio skyriaus įsteigimas buvo laiku ir reikalingas. Nuo šių metų įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui (ANK), skyriuje dirbantys aštuoni darbuotojai pažeidėjams galės surašyti protokolus ne, kaip iki šiol, pagal 53 iki...


Artėja pirmasis naujos kadencijos savivaldybės tarybos posėdis, kuris įvyks balandžio 14 dieną 9 valandą Kurhauzo salėje. Pirmąjame posėdyje, kaip numato Vietos savivaldos įstatymas, meras Tarybai teiks ateinančius ketverius metus dirbsiančio mero pavaduotojo ir savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūras.


Viešosios tvarkos skyrius: daug gražių kalbų, mažai skaičių  34

Linas JEGELEVIČIUS, Livija GRAJAUSKIENĖ, 2013 02 11 | Rubrika: Miestas

Kiek surašyta savivaldybės taisyklių ir administracinių teisės pažeidimų protokolų? Kiek surinkta baudų? Ar tikrai skyriaus veikla pasiteisina? Metus laiko Palangos miesto savivaldybės administracijoje veikiančio Viešosios tvarkos skyriaus specialistai tvirtina, jog jų darbo rezultatai jau matosi, bet paklausti apie konkrečius skaičius, neskubėjo jų pateikti. Savivaldybės...


Sakoma, jog be namų negerai. Tačiau taip gali ir nepasirodyti pabendravus su benamiais Palangos gatvėse. Šie gyvenimu per daug nesiskundžia ar net tiesiog trykšta optimizmu. Nustebkite: nemaža jų dalis gali pasigirti didesnėmis pajamomis nei dirbantys žmonės – per dieną išgražbyliauja ne vieną dešimtį litų. Palangos valdžiai benamiai, paverčiantys kurortą...


Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad palangiškiai permokėjo už vandenį, kurorto meras Šarūnas Vaitkus iškart kreipėsi į bendrovės „Palangos vandenys“ vadovą Praną Madzajų. „Sureagavęs į viešai pateiktą informaciją, kad palangiškiai už vandenį permokėjo 450 tūkstančių litų, paprašiau, kad iki rytojaus man ant...


Šią savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paskelbė, kad Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, liberalsąjūdietis Bronius Martinkus pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Jo bendražygiai partijoje B. Martinkaus likimą nusprendė jau rugsėjo mėnesio pabaigoje, VTEK dar nepaskelbus sprendimo...


Vyriausybės atstovė  Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė pateikė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriui reikalavimą, įpareigojantį sudaryti komisiją, kuri organizuotų seniūnaičių rinkimus - sudarytų seniūnaičių rinkimų grafiką ir nustatyta tvarka skelbtų seniūnaičio rinkimų datą. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, savivaldybės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius