„Palangos šilumos tinklai“ direktorė Giedrė Juršėnė: „Laiku atlikti „namų darbai“ palangiškiams lemia vieną iš žemiausių šilumos kainų Vakarų Lietuvoje“

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-10-14
Peržiūrėta
4919
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Giedrė Juršėnė yra UAB "Palangos šilumos tinklai" direktorė
Giedrė Juršėnė yra UAB "Palangos šilumos tinklai" direktorė

Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.

Kaip Palangos miesto šilumos ūkio tvarkytoja, UAB „Palangos šilumos tinklai“, pasitinka naująjį šildymo sezoną ir ko tikėtis palangiškiams?

Laimei, Palangos miesto savivaldybė laiku padarė „namų darbus“ – pastatė antrą biokuro katilą. Tad šiuo metu Palangoje turime du biokuro katilus – 5 ir 6 MWh., ir apie 85 procentus visos šilumos pagaminame naudodami biokurą. Likusį 15 proc. – su dujomis. Anksčiau, šilumos ūkį Palangoje valdant „Litesko“, šis santykis buvo kitoks – naudojant dujas buvo pagaminama net 60 proc. šilumos, ir tik 40 proc. – naudojant biokurą. Jei nebūtume pasistatę antrojo biokuro katilo, palangiškiai už šildymą šiandien mokėtų panašiai, kaip ir vilniečiai – apie 70 proc. brangiau. Taigi, pasistatę antrąjį biokuro katilą, išvengėme radikalaus šilumos brangimo, ir šiuo metu Vakarų Lietuvos regione Palanga pagal šildymo kainos pigumą yra antroje vietoje po Klaipėdos. 

Siekdami sumažinti gyventojų patiriamus šilumos praradimo trasose nuostolius, perėmę įmonę iš „Litesko“, renovavome ir nemažą dalį šilumos trasų. Dabar virš jų žiemą nebežaliuoja žolė, o už šilumą mokantys gyventojai netruko pajusti šiuos pokyčius kainoje. 

Kokia bus šilumos kaina, kaip ji kis, priklausys nuo pasaulinių tendencijų tiek biokuro kainos tiek ir dujų kainos. Šiems procesams Savivaldybė negali daryti įtakos, tačiau Vyriausybė rengia teisės aktus, kad visoje šalyje pristabdytų šilumos kainos augimą. Sunkiau besiverčiantys gyventojai gali kreiptis kompensacijų už šildymą nustatyta tvarka. 

Ar jums priimtinas Vilniaus pavyzdys – leisti gyventojams vasarą baigti mokėti už šildymą žiemą?

Tai yra Vilniaus sprendimas, jo nelabai galėčiau komentuoti. Tačiau kalbant apie mūsų kurortą reikia pastebėti, kad UAB „Palangos šilumos tinklai“ visada yra ir buvo lanksti įmonė – gyventojams, susiduriantiems su mokėjimo sunkumais, leidžiame juos išdėstyti per atitinkamą laiką. Kai kurie palangiškiai naudojasi šia galimybe, tačiau kalbant apskritai, mes didelių sunkumų dėl gyventojų mokėjimų už šilumą Palangoje neturime. 

Nuo pirmadienio šiluma jau pasiekia palangiškius. Ar startas sėkmingas?

Kol kas didelių nusiskundimų neturime.  Šiluma buvo paleista visuose mūsų prižiūrimuose namuose – didesnių bėdų kol kas nefiksavome.

Tačiau, kai mes kalbamės (kalbėjomės antradienį ryte – L. J.) nuo šilumos įjungimo yra praėjusi vos para – derėtų palaukti ilgiau, kad galėtumėme viską vertinti objektyviai. 

 Kaip vadinu, tų kasdieninių nusiskundimų, būdingų kiekvienam naujam šildymo sezonui, sulaukėme ir šįkart – kam nors  nešyla, nes „nenuorinti“ šildymo prietaisai.

Kokius darbus, ruošdamiesi naujam šildymo sezonui, atlikote vasarą?

Galime pasidžiaugti, kad naująjį šildymo sezoną pasitinkame atlikę visus suplanuotus einamuosius remontus. Esame pakeitę uždarymo sklendes Šiaurinėje šilumos tinklų magistralėje Vanagupės g., o ateityje, turėdami finansavimą, planuojame imtis vienos iš pagrindinių miesto šilumos arterijų vakarinėje miesto dalyje.

Hidraulinių bandymų metu išbandėme mobilią katilinę, kuri  padeda užtikrinti patikimą šilumos tiekimą bei vartotojų aprūpinimą šilumos energija avarijų atveju ar remontų metu. Laimei,  didelių avarijų kol kas nebuvo. 

 Ar, finansine prasme, įmonė pasitiko naująjį šildymo sezoną sukaupusi lašinukų?

Mūsų tikslas nėra „augintis lašinukus“ ir daryti iš to pelną. Mums svarbiausia – teikti kokybišką paslaugą vartotojams bei padengti pačių patiriamas išlaidas. Iš „Litesko“ perėmėme tikrai prastos būklės šilumos ūkį, tad džiaugiamės, kad galime investuoti į jo atnaujinimą bei kartu išlaikyti vieną iš žemiausių šilumos kainų Vakarų Lietuvoje.  

Ar problemos, su kuriomis susiduria „Palangos šilumos tinklai“, yra būdingos daugeliui šalies šilumos įmonių. Ar taip?

Išties, taip. Noriu pabrėžti, kad ne tik „Palangos šilumos tinklai“, bet ir dauguma kitų šalies šilumos gamintojų susiduria su tomis pačiomis kainodaros problemomis.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija yra pastebėjusi, kad griežtas ir nelankstus reguliavimas, šylantis klimatas ir paveldėtos infrastruktūros problemos nemažai daliai Lietuvos šilumos tiekimo įmonių tampa dideliais sunkumais. Šildymo sezono metu gautos pajamos panaudojamos įmonės veiklai užtikrinti ir būtiniems remonto bei sistemos atnaujinimo darbams finansuoti šiltuoju laikotarpiu. Tačiau dvi itin šiltos žiemos iš eilės lėmė, kad dalis šilumos įmonių negali surinkti pakankamai pajamų net VERT nustatytoms minimalioms veiklos sąnaudoms padengti.

Vykdant Europos Sąjungos žaliąsias direktyvas, prie jų turės prisitaikyti ir Lietuva, ir Palanga?

Taip, ir su jomis ateina nauji iššūkiai. Įgyvendinant europines direktyvas, Lietuva jau netolimoje ateityje, energetine prasme, turės tapti žalia – naudoti geoterminius vandenis, vandenilį, šilumos siurblius šilumai gaminti. Šios technologijos dar vystomos, skamba ne itin įprastai, bet tai – mūsų ateitis. Jai jau dabar turime ruoštis ir Palangoje.

Ar daugiabučius administruojančios įmonės – UAB „Palangos komunalinis ūkis“ ir UAB „Palangos butų ūkis“ bei pastatų savininkai – atliko „namų darbus“: parengė namus šildymo sezonui?

Taip, visi  parengties šildymo sezonui aktus pateikė.

Ar prie „Palangos šilumos tinklų“ šiemet prisijungė naujų šilumos vartotojų?

Taip. Palanga, neabejotinai, yra ta savivaldybė, kurioje yra sparčiai vystoma daug naujų infrastruktūros ir nekilnojamo turto projektų. Dalis jų taps mūsų vartotojais. 

Nors Palangoje jau yra renovuota maždaug pusė visų daugiabučių – gyventojams šilumos sąskaitos tokiu būdu sumažėjo nuo 30 iki 70 procentų – tačiau naujų vartotojų prisijungimas leis mūsų įmonei išlaikyti parduodamos šilumos kiekius. Kuo daugiau vartotojų prisijungia prie centralizuotų šilumos tinklų, tuo stabilesnes šilumos kainas galime išlaikyti. 

Jūsų komentaras:

Ekomomistas 2021-10-14 12:55 (pacioliseko@com / IP: 162.158.202.246)
Kretingai reikia imti pavyzdį iš Palangos!!!!

Taip pat skaitykite

Bloga žinia, kad šilumos kaina Palangoje, kaip ir visose kitose šalies savivaldybėse ir pasaulyje, kurorto gyventojams šią žiemą didės.


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad sąskaitos už gautas paslaugas vasario mėnesį vėluos dėl AB „Lietuvos paštas“ vykdomų darbų diegiant automatizuotą siuntų skirstymą.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad hidraulinių bandymų metu gegužės 6 d. trūko magistralinis šilumos energijos tiekimo vamzdis. Avarija įvyko ties Gintaro g. 46 pastatu.


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė UAB „Palangos šilumos tinklai“ šilumos bazinę kainą naujam 3 metų reguliavimo periodui – 5,19 ct/kWh be PVM, t. y. 0,8 proc. didesnę, palyginus su šiuo metu taikoma (5,15 ct/kWh be PVM).


Dar tik antras mėnuo, kai UAB „Palangos šilumos tinklai“ po 16 metų pertraukos iš privatininko „Litesko“ perėmė jai nuomotą miesto šilumos ūkį, tačiau karšto vandens kaina mieste jau sumažėjo net 30 procentų.


Apie daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų pasirinkimą „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos butų ūkis“ atstovu Jevgenij Sakovskiu


Pirmadienį miesto savivaldybės Kontrolės komitetas, apsvarstęs kontrolierių tarnybos pateiktas  UAB „Palangos šilumos tinklai“ audito išvadas, joms pritarė.


Kurorto valdžia, apsvarsčiusi ir pritarusi trijų dešimčių Savivaldybės įmonių vadovų  ataskaitoms, vienintelei UAB „Palangos šilumos tinklai“ vadovo veiklos ataskaitai nepritarė.


Savivaldybės uždaroji akcinė bendrovė „Palangos šilumos tinklai“ yra pagal sutartį išnuomoto turto UAB „Litesko“ valdytoja. Miesto savivaldybės Kontrolierių tarnyba, atlikusi bendrovės auditą, konstatavo, kad įmonės vadovybė neteisingai sudarė finansinę atskaitomybę bei pateikė klaidingą informaciją. Taip pat nustatyta, kad įmonė dirba nuostolingai bei jos veikloje yra nemažai ...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius