„Gėda“, „Mums nereikia žaidimų“: dėl akibrokšto įpykę gyventojai nušvilpė Kretingos merą

Palangos tiltas, 2024-02-29
Peržiūrėta
928
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

 Piketas Kretingoje.  A.Ziabkaus nuotr.
Piketas Kretingoje. A.Ziabkaus nuotr.

Prie Kretingos rajono savivaldybės pastato su protesto plakatais vėl būriavosi dėl Auksūdžio kaime ketinamos statyti vandenilio ir metanolio gamyklos sunerimę Darbėnų krašto bendruomenių atstovai. Įpykę žmonės reikalavo atsisakyti tokių planų, surinkta ir daugiau nei 7 tūkstančiai parašų prieš gamyklos statybas.

Susirinkę žmonės neslėpė nerimo, kad gamykla pagal planą išdygtų prie pat gyvenamosios zonos, statybos galėtų paliesti ir jų namus. Nerimas jaučiamas ir dėl to, kad gamykla per metus sunaudos didžiulį kiekį vandens – gyventojai svarsto, kad taip gali ištuštėti požeminio gėlo vandens baseinas Darbėnuose.

Ketvirtadienį savivaldybėje prasideda rajono tarybos posėdis, kuriam opozicijos atstovai paruošė sprendimo projektą, kuris tarybą verčia jau dabar pasisakyti – ar jie yra už chemijos gamyklą Auksūdžio kaime, ar prieš. Tarybos valdančioji dauguma tokio balsavimo vengia ir ragina palaukti poveikio aplinkai vertinimo procedūros pabaigos. 

Tačiau į piketą susirinkę apie 100 žmonių reikalauja, kad jų išrinkti politikai savo poziciją paskelbtų jau dabar nelaukdami PAV išvadų. Juo labiau, kad vasario viduryje su Darbėnų ir Lazdininkų bendruomenėmis susitikęs rajono meras Antanas Kalnius tikinom, kad jis atstovausiąs gyventojų interesams.

Žmonės prisimena ir tai, kad dabar poveikio aplinkai vertinimo išvadų laukiantis meras prieš mėnesį vykusiame pikete pareiškė, kad PAV procedūros turėtų būti stabdomos.

„Matome, kad mūsų meras viena šneka mums, o visiškai kitą daro užsidaręs savo kabinete. Dabar jis kartu su pavaldžia dauguma laukia tų išvadų, norėdami už jų pasislėpti. 

Jei PAV patvirtins, kad tokia gamykla numatytoje vietoje gali stovėti, politikai matyt sakys, kad jie neturi teisinio pagrindo prieštarauti jos statybai. O jei netyčia išvados gamyklai bus neigiamos, taryba vaizduos didvyrius, kurie neva sustabdė grėsusį pavojų“, – kalbėjo į piketą susirinkę žmonės. 

Jų nuogastavimas, kad tarybos nariai gali išvengti numatyto balsavimo, turi pagrindo. Opozicijos parengtas sprendimo projektas nėra įtrauktas į darbotvarkę, nes jam nepritarė savivaldybės juristas. Jo teigimu, balsavimas dėl nepritarimo gamyklos statybai nebūtų teisėtas, nes dar nėra nuspręsta ją statyti Auksūdžio kaime. 

Teigiama, kad pagal teisės aktų nuostatas, savivaldybės taryba neigiamą motyvuotą sprendimą priima gavusi PAV ataskaitą, nes tik tuomet bus žinoma, ar šio objekto statyba galima. 

Atmesto sprendimo projekto autorius, buvęs rajono meras Juozas Mažeika teigė nesuprantantis, kodėl privačios bendrovės užsakytas poveikio aplinkai vertinimas stabdo savivaldybės tarybos teisę jau dabar išreikšti nuomonę dėl gamyklos statybos.

Juo labiau, kad chemijos pramonės objekto statyba nėra numatyta rajono Strateginės plėtros plane, kuriame prioritetas skiriamas turizmui. 

Nušvilpė merą 

„Gėda. Kalba apie demokratiją ir teisinę valstybę, o pats meluoja“, – tokiais šūksniais merą A. Kalnių pasitiko protestuotojai, po to, kai paskelbus tarybos posėdžio pertrauką rajono vadovas išėjo pasisakyti prie savivaldybės durų susirinkusiems žmonėms. 

A. Kalnius pranešė, kad taryba išreiškė savo valią, kurią reikia gerbti, nes Lietuva yra teisinė ir demokratinė valstybė. Meras bandė perskaityti tarybos priimtą protokolinį sprendimą, tačiau jo niekas neklausė, nes daugiau nei dvi valandas lauke šalę Darbėnų krašto gyventojai tiesioginės transliacijos pagalba patys viską girdėjo, kas dėjosi posėdžių salėje. 

Dėl savivaldybės juristės pastabų į darbotvarkę atsisakius įrašyti J. Mažeikos pasiūlytą tarybos sprendimo projektą, politikas pateikė tokio paties turinio protokolinį sprendimą, kuriam nereikia derinimo procedūrų. Šiuo sprendimu tarybos nariams buvo siūlomas nepritarti vandenilio ir metanolio gamyklos statybai Darbėnų seniūnijoje Auksūdžio kaime ir į pareigoti merą apie tai informuoti investuotojus atstovaujančią įmonę. 

Tačiau tarybos daugumos atstovai išsisukinėjo nuo tokios formuluotės teigdami, kad neturi pilnos informacijos apie būsimą gamyklą, kurios dar niekas nestato.

Protokolinį sprendimą pateikusiems politikams nesutikus koreguoti jo teksto, pertraukos paprašę daugumos tarybos nariai pasiūlė alternatyvų protokolinį sprendimą, kuris nepritarimą gamyklai numatė su išlyga: taryba ir meras yra prieš gamyklos statybą Auksūdžio kaime, kol investuotojas neįgyvendins Darbėnų gyventojų lūkesčių ir prašymų. 

Už J.Mažeikos sprendimą iš 25 tarybos narių balsavo tik dešimt jį pasirašiusių politikų, likusieji susilaikė, o opozicinei socialdemokratų frakcijai priklausantis tarybos patys balsavo netgi prieš. 

Užtat tarybos daugumos sprendimas sulaukė 15 tarybos narių palaikymo ir buvo priimtas. 

„Mums nereikia jūsų žaidimų. Mes prašėme balsuoti už mūsų išreikštą valią – gyventojai yra prieš šią gamyklą Auksūdžio kaime nepaisant jokių sąlygų. Reikės, prieš pirmąjį buldozerį atsistos žmonių siena“, – sakė tarybos verdiktą išgirdę žmonės. 

Žinią sužinojo iš skelbimo laikraštyje 

Kaip anksčiau skelbė „Lietuvos rytas“, vandenilio ir metanolio gamyklos statybų planai gyventojams virto tikru sprogimu, o investicijos – mįsle. Auksūdžio kaimo gyventojai pasakojo, kad apie danų planus sužinojo tik iš skelbimo laikraštyje, nors pačios statybos liestų ir jų namus. Apie statybas nežinojo ne tik paprasti gyventojai, bet Darbėnų seniūnaitis, sakęs, kad naujieną sužinojo irgi tik iš laikraščio. 

Registrų centro duomenimis, gamyklos statytojams 50 metų išnuomoti keturi sklypai priklauso trims savininkams. Išrašų istorijos liudija, kad jie tas žemes arba paveldėjo, arba iš artimųjų gavo dovanų. 

Įtarimų kelia ir faktas, kad poveikio aplinkai vertinimą užsakė bendrovė „Perkūnas hydrogen“. Registrų centro (RC) duomenimis, jos steigėja – Danijoje registruota įmonė „European Energy Lithuania Holding“, įstatinis kapitalas – 1 tūkst. eurų. Bendrovės steigimo metu, 2023 m. birželį, Lietuvoje jai atstovavo 4 asmenys, iš kurių vienas – Tadeušas Konkovskis šiuo metu yra prokuristas – įgaliotasis šios bei kitų Danijos kapitalo įmonių attovas Lietuvoje. 

Pranešime teigiama, kad gamykla per metus pagamintų 100 tūkst. tonų metanolio ir apie 19,3 tūkst. tonų vandenilio. Visa tai gamykloje būtų laikoma iki 5 dienų antžeminėse talpyklose. 

Nurodoma, kad gamybai reikalingo vandens sąnaudos per metus sudarytų 274,4 tūkst. kub. metrų, o susidarančių nuotekų metinis kiekis siektų 85 tūkst. kub. metrų. Elektros suvartojimas per metus sudarytų apie 1200 GWh.

 

Lrytas.lt

Alvydas Ziabkus

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prie Kretingos rajono savivaldybės pastato su protesto plakatais vėl būriavosi dėl Auksūdžio kaime ketinamos statyti vandenilio ir metanolio gamyklos sunerimę Darbėnų krašto bendruomenių atstovai. 


Kompiuteriniai žaidimai, neretai, tampa įtraukiančiu hobiu, puikiui laisvalaikio praleidimo būdu, o kartais net ir pajamų šaltiniu. Tačiau, siekiant, kad kompiuterinių žaidimų patirtys būtų geros ir įtraukiančios, neužtenka vien įdomaus kompiuterinio žaidimo. 


Daugelis savo kasdienybės nebeįsivaizduoja be kompiuterio, o ypač juos vertina žaidimų entuziastai. 


Norite pasinerti į nuostabų žaidimą ir pilnai mėgautis jo suteikiamu pojūčiu? Tam, kad valdymas būtų dar patogesnis ir sklandesnis, bus reikalingas kokybiškas žaidimų pultelis ir kita įranga, kuri užtikrina gerą vaizdą, garsą ir bendrą žaidimo kontrolę. Toliau skaitydami sužinosite būtent apie kompiuterinių žaidimų pultelių pasirinkimus ir galėsite atrasti sau tinkamą gera kaina.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus priėmė labai protingą sprendimą, sutikdamas, kad paminklas Antanui Smetonai būtų pastatytas Palangoje, nors jis pradžioje buvo sumanytas Vilniuje


Mažiesiems palangiškiams ir kurorto svečiams Palangoje šiais metais įrengtos keturios naujos, modernios vaikų žaidimų aikštelės daugiabučių kiemuose dėmesį vilioja ryškiaspalviais žaidimų įrenginiais. Jie, beje, yra įrengti ir kurorto vaikų darželiuose, o spalį naujomis atrakcijomis praturtėjo ir Vaikų parkas, esantis visai šalia jūros. Dar du sklypai...


Mažieji palangiškiai ir kurorto svečiai džiūgauja – kurortas praturtėjo naujomis, moderniomis žaidimų aikštelėmis daugiabučių namų kiemuose. Nauji ryškiaspalviai žaidimų įrenginiai įrengti ir kurorto vaikų darželiuose, o netrukus naujais atrakcionais praturtės ir populiarumo nestokojantis Vaikų parkas, esantis visai šalia jūros.


Kurorte remontuojamos vaikų žaidimų aikštelės

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 30 | Rubrika: Miestas

Palangos daugiabučių kiemuose įrengtos vaikų žaidimų aikštelėse šią savaitę triūsia kurorto komunalininkai. Per keletą dienų planuojama suremontuoti susidėvėjusias medines įrenginių dalis, kad mažieji palangiškiai jiems skirtose vietose dūkti galėtų saugiai. Pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Konstantino Skieraus, vaikams skirtos žaidimų...


„Tai yra baisu. Mano dukra prarado daug gyvenimo džiaugsmo – po nelaimės olandų atrakcionuose dėl galvos skausmų, svaigimo negali lankyti šokių ir sporto užsiėmimų, o galbūt po Palangos prokuratūros sprendimo nebus ko reikalauti atlyginti žalą už sveikatos sutrikdymą ir moralinius išgyvenimus“, – „Palangos tiltui“ sakė rugpjūčio mėnesį per...


Palanga – ne toks jau ir didelis miestas, tačiau čia gyvena maždaug 2 tūkstančiai žmonių su negalia. „Palangos neįgaliųjų draugijai priklauso 110 gyventojų, tad papasakoti galiu tik apie jų gyvenimą“, - laikraščiui sakė miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Antanas Šiupinys.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius