Į filosofiją jaunystėje ranka numojęs Jonas Siaurukas: „Palangai būtina išsaugoti kurorto vardą, o sveiko tautiškumo bijoti nereikia“

Jonas Siaurukas – aukštaitis, įsimylėjęs Lietuvos pajūrį ir puoselėjantis viltį, kad mūsų tautiškumas bus išsaugotas. Jaunystėje jam buvo siūlyta studijuoti filosofiją, o jis pasirinko ekonomiką, baigė laivavedybą ir rašė eiles. Viena, kas visą gyvenimą buvo svarbu ir išliko nuoseklu – tautinė savimonė, kuri sulaukus 82-ejų visad tebėra esminis dalykas.
Artimoje aplinkoje – daug mokytojų
J.Siaurukas pastebi, kad jo artimoje aplinkoje – labai daug mokytojų: abu tėvai, žmona, dukra, žentas, pusseserė. Gal todėl Jonui tokios svarbios švietimo problemos, o jis pats sako mokosi visą gyvenimą ir iš visų. Tuo tarpu mūsų šalyje pati švietimo sistema neturi sistemos, joje daug biurokratizmo, padidėjo mokytojų krūviai, ir tai blaško tiek vaikus, tiek jų tėvus bei mokytojus.
„Pastebiu, kad jaunosios kartos ugdymas sudėtingėja – tenka pripažinti, kad vaikams patys suformavome priklausomybę telefonams. Ne kartą mačiau, kaip tėvai kūdikiui bruka „mobiliaką“, kad tik jis būtų ramus. Mūsų vaikus, kai neklausydavo, baugindavo policija (tada – milicija), dabar, įsivaizduokit, - knygomis. Aną-kart girdėjau kaip tėvas sūnui pasakė: „Jei neklausysi, atimsiu telefoną ir gausi skaityti knygas“. Neįtikėtini dalykai, juk dar neseniai lietuviams knygų pasaulis, bibliotekos būdavo šventovė. Knygynuose galėjai rasti mokslinės literatūros, dabar – gausybė menkaverčių romanų. Noriu tikėti, kad dar ne viskas prarasta, juk sakoma, kad svarbiausia pradėti nuo savęs: jeigu pirmoji pasiturinčių žmonių karta ir netaps skaitanti, nesuras knygoms laiko, tai jų vaikai jau perskaitys 1-2 knygas, o vaikaičiai užaugs inteligentais“, – pastabomis dalijasi pašnekovas.
Save vadina nepartiniu tautininku
Šiuo metu, kaip pats Jonas sako, jis gali gyventi sau, nes darbai, iš kurių reikėjo išgyventi, baigti, beliko tik pomėgiai. Į Palangą su šeima jis atsikėlė palyginti neseniai – likus porai metų iki pensijos, į kurią išėjo sulaukęs 64-erių. Bet per tuos dvidešimt metų vyras perprato kurorto dvasią, pažino miestelėnus. Netgi darbavosi trijose rinkimų komisijoje, nors pats nėra jokios partijos narys.
„Save vadinu nepartiniu tautininku. Kultūringas tautiškumas yra reikalingas visoms partijoms – tiek kairiesiems, tiek dešiniesiems. Jis nėra kokios tai partijos nuosavybė. Pastebiu, kad beveik visi politiniai dariniai Lietuvoje tarsi vengia tautiškumo, apie jį nekalba, nutyli. Kodėl? Viena pusė negeba įrodyti tautiškumo būtinybės ir naudos, kita „piešia“ tautininkus juodomis spalvomis arba tapatina su neonacistais. Bet juk gyvename kitame laikmetyje, kai demokratiniuose rinkimuose rinkėjai patys pasako , kuo pasitiki. Kadangi dirbau rinkimuose, drąsiai sakau, jokių papirkinėjimų, kaip sovietmečiu, nebėra. Yra tik viena bėda – kandi-datų gausybė, o balsuoti nėra už ką. Jau viešai ironizuojama, kad pas mus vienas rinkėjas, o partijos penkios. Dabar jų tiek daug prisidaugino, kad sunku ir susigaudyti, kuris kandidatas, kuriai partijai priklauso, nes partijos įsigudrino pyktis ir skaidytis savo viduje. Klasikinė politika rodo, kad užtenka dviejų-trijų partijų, atspindinčių pagrindines žmonių ideologijas. Tokiu atveju rinkėjų balsai neišsiskaidytų, taptų aiškiau, už ką balsuojama ir t.t. Galbūt ateityje prie tokios politikos ateis ir Lietuva, nes dabartinė situacija nepadeda išugdyti lyderių“, – apie politiką prašneko J.Siaurukas.
Vien kritika nieko gero neduoda
Vyras pastebi, kad dabar labai populiaru vieniems kitus kritikuoti, nors vien kritika nieko gero neduoda – reikia teikti siūlymus, o juos pateikus, pradėti veikti ir darbais įrodyti savo žodžių pagrįstumą. Bet, kad taip nutiktų, reikia stoti į partiją, o kadangi jų tiek daug, sunku išsirinkti „teisingiausią“ ir t.t. Gaunasi uždaras ratas – blaškomi ne tik rinkėjų balsai, blaškosi ir patys politikai.
„Pats asmeniškai šia linkme rimčiau ėmiau dirbti tik išėjęs į pensiją – iki tol nerasdavau laiko: rašau publikacijas, leidžiu knygas. Lietuviai – kūrybingi, darbštūs žmonės, valstybė turėtų padėti kūrėjams save realizuoti, bet turime vieną „lietuvišką ligą“ – esame susiskaldę. Net tarp žemaičių yra trys tarmės, o juk turime būti vieningi, jeigu norime, kad lietuvių tauta, Lietuva išliktų. Štai kodėl labai norėčiau, kad susikurtų tikra konservatorių partija, kuri vadovautųsi pagrindinėmis Europos civilizacijos nuostatomis: šeima, tauta, tikėjimas, pagarba nuosavybės teisėms. Dabartyje regiu daugiau liberalizmo nei konservatyvumo, o mūsų tauta juk itin konservatyvi, nestokokime tad ne tik pagarbos kitam žmogui, bet ir patiems sau. Geriausiai šią mano mintį nusako istorikės Jūratės Statkutės de Rosales pastaba apie jos išleistą knygą „Europos šaknys“: „Kai Europa susipažins su mano knyga, pradės labiau gerbti lietuvių tautą“, - rekomenduodamas kiekvienam lietuviui ir ne tik perskaityti šį leidinį, tautiškumo ir lietuvybės išsaugojimo svarbą akcentuoja pašnekovas.
Žavisi žydais, prognozuoja niūrią Europos ateitį
J.Siaurukas giria kitų tautų atstovus, kurie geba kovoti už savo tautiškumą, jį išlaiko net emigravę į kitokios kultūros žemynus. „Žaviuosi žydų tauta, kuri po dviejų tūkstančių metų atkūrė savo valstybę“.
Palangiškis yra įsitikinęs, kad Europos laukia liūdna lemtis: „Esame vis geriau ir patogiau gyvenančios tautos, o tai kažkodėl reiškia mažesnį gimstamumą (mažiau vaikų – mažiau vargų?). Bet tuščios vietos visatoje nebūna – mūsų žemėse kuriasi Azijos piliečiai ir nyksta tautų skirtumai. Seniai užmiršti laikai, kai inteligentijos, kariuomenės atstovai privalėjo užauginti bent tris atžalas. Aš nieko prieš kitataučius, imigrantus, juk ir patys, gyvendami po sovietų uždanga, norėjome į Vakarus. Panašiai, kaip emigrantai atvyksta pas mus, taip ir mes veržėmės ten, nors nieko apie tas šalis nežinojome.“
„Kai kas išvyko, aš likau ir nesigailiu – pas mus labai graži gamta, kasmet gražėjanti Palanga. Norėčiau, kad ji visada išliktų kurortu, nepavirstų didmiesčiu. Jeigu kas klaustų mano nuomonės, kategoriškai priešinčiausi vėjo jėgainių parko statyboms Baltijos jūroje ties Palanga. Juk jūros dugno dar neištyrėme, mažąją laivybą draudėme, žvejų uostelius išnaikinome, o tuos monstrus statyti leisime? Mano galva, jūra turi būti naudojama jūriniams tikslams ir jau geriau rastųsi dar bent keli uostai, kasdien kursuotų keltai į Stokholmą, Helsinkį, Rygą, Taliną nei kraštovaizdį niokotų, žuvis ir paukščius gąsdintų vėjo malūnai. Atsigręžkime veidu į jūrą. Juk Lietuva turi tokį mažą jūros lopinėlį – saugokime ir tausokime jį ateities kartoms“, – linki tautiečiams J.Siaurukas.
Nugyveno išties laimingą ir turiningą gyvenimą
Paprašytas apibūdinti savo paties indėlį, gyvenimą, Jonas atsako, jog nugyveno išties laimingą ir turiningą gyvenimą – be didelių ligų, skyrybų, nelaimių, piktumų. Bet pripažįsta, kaip nėra idealios santvarkos, taip nėra ir idealių žmonių.
„Kostas Kaukas yra pacitavęs „Jei nepasisekė gyvenimas, gal mirtis pasiseks“, o aš sakau kad gyvenimas pasisekė: jaunystėje su žmona dirbome Šiauliuose, nes ten gavome darbus, vėliau persikėlėme į Priekulės, apylinkę, nes esu žmogus iš kaimo ir visada norėjau jame likti. Tik persikėlus supratau, kad man kaime gera, o dėl mano nepraktiškumo žmonai –ne. Bet nėra to blogo, kas neišeitų į gerą: Priekulėje susipažinau ir teko kurį laiką artimai bendrauti su Ieva Simonaityte. Net eilėraštį jai buvau parašęs“, – dalijasi gerais atsiminimais J.Siaurukas.
Paaiškėjo, kad rašytoja nevyniojo žodžių į vatą ir tiesiai šviesiai pasakė: „Labai filosofiška, esu paprasta moteris, ne filosofė“. Tad Jonas ir iki tol džiaugęsis, kad netapo tarybiniu poetu, tąkart nusprendė, kad gerai jog pasirinko studijuoti ekonomiką. Jonas sako supratęs, kad tikra poezija neturi būti per daug filosofiška, abstrakti, bet vaizdinga, jausmus išreiškianti. Ir padeklamavo kaip iliustraciją savo seną sovietinių laikų eilėraštį:
„Ne, nepatenkintas Orfėjas
Nei praeitim, nei dabartim.
Jis grožio grynojo kūrėjas
Jisai gyvena ateitim“.
Palangiškis įsitikinęs, kad kurti ateitį privalome jau šiandien. Kiekvienas. Tuo pačiu reikia neužmiršti ir praeities bei įvertinti dabartį. Ypač gyvenant Palangoje – juk čia taip gražu, kad negali kamuoti jokia depresija.
„Gyventi yra įdomu ir smagu – tik spėk suktis, dairytis, veikti. Gyvenimas – didžiulė dovana, mokėkime ja pasidžiaugti“, – atsisveikindamas linki J.Siaurukas.
Žydrūnė MILAŠĖ
Autorės nuotr.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Jonas Siaurukas – aukštaitis, įsimylėjęs Lietuvos pajūrį ir puoselėjantis viltį, kad mūsų tautiškumas bus išsaugotas. Jaunystėje jam buvo siūlyta studijuoti filosofiją, o jis pasirinko ekonomiką, baigė laivavedybą ir rašė eiles.
Palangos meras Šarūnas Vaitkus: „Ar toliau Šventosios ir kitus uostus bei uostelius statysime su nuolat ištiesta ranka?“
"Palangos tilto" informacija, 2024 01 30 | Rubrika: Miestas
Klaipėdoje sausio 26-ąją surengtoje konferencijoje „Vartai į jūrą. Lietuvos uostų proveržis“ Palangos meras Šarūnas Vaitkus sukėlė gyvą diskusiją, atvirai papasakojęs apie Palangos dedamas pastangas atstatyti Šventosios jūrų uostą. „Ar tikrai esame jūrinė valstybė? Arba kodėl plojame estams ir ar toliau Šventosios ir kitus uostus bei uostelius statysime su nuolat ištiesta ranka?“ – visų klausė...
„Gyvenimas toks nuostabus! Net jaunystėje to nebuvome patyrusios. Kas galėjo pagalvoti! Lyg vėl šešiolikos!“ – viena per kitą kalbėjo senjorės iš Kretingos.
Skverui suteikė skulptoriaus Antano Mončio vardą
2020 12 07 | Rubrika: Miestas
Palangoje prieš Antano Mončio namus-muziejų esančiai erdvei suteiktas pavadinimas: Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė pasiūlymui skverą pavadinti mūsų kraštiečio skulptoriaus Antano Mončio vardu. Prašymą suteikti skverui didžiąją gyvenimo dalį Prancūzijoje gyvenusio ir kūrusio, iš Kretingos rajono kilusio, didelę dalį savo kūrybos palikimo padovanojusio...
Balti pašto karveliai ir ranka rašyti laiškai – jau praeities romantiška nostalgija 1
Kotryna REKAŠIŪTĖ, 2015 10 15 | Rubrika: Miestas
Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją...
Ar turime sveiko proto?
2014 07 14 | Rubrika: Nuomonės
Visiems bent kiek mąstantiems žmonėms būdinga tausoti, puoselėti medžius, krūmus, želdinius ir visa kas gyva mūsų nuodėmingoje žemelėje. Man, kaip ir daugeliui palangiškių, malonu, kad miestas yra gražinamas, puoselėjami žalieji plotai. Malonu, kad priešingai nei kai kuriuose netgi greta esančiuose miestuose, mūsų kurorte stengiamasi medžius genėti, menkaverčius šalinti...
Angelina Jolie rado dar vieną būdą būti žvaigžde – ši aktorė, „Oskaro“ laureatė ir Jungtinių Tautų (JT) ambasadorė pabėgėlių reikalams, dabar sulaukia pagarbos pareiškimų iš sveikatos apsaugos aktyvistų, gydytojų ir savo gerbėjų, kai atskleidė, jog ryžosi abiejų krūtų pašalinimo operacijai, kad sumažintų riziką susirgti vėžiu. 37 metų aktorei abi...
Palangos vardą reprezentuojančios komandos raginamos ieškotis rėmėjų
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 31 | Rubrika: Sportas
Jeigu viskas vyks, kaip suplanuota, metų pabaigoje Palanga pagaliau turės ilgai lauktą universalią sporto salę. Ir ne tik ją: ruošiamasi atnaujinti futbolo aikštę bei sirgalių tribūnas, kalbama apie naują aikštę su dirbtine danga. Tačiau ar liks kam atstovauti mūsų miestui, nes, kaip beveik kasmet, Palangos vardą garsinantys krepšinio ir futbolo klubai abejoja, ar...
Pagerbti Palangos vardą garsinantys jaunieji sportininkai
"Palangos tilto" informacija, 2012 09 21 | Rubrika: Sportas
Vakar kurorto vadovai pagerbė keturis jaunuosius Palangos sporto centro auklėtinius už tai, kad, pasiekę puikių rezultatų aukšto lygio varžybose, jie garsina mūsų miesto vardą šalyje ir už jos ribų.
„Banguolis“ aktyviai garsina kurorto vardą
Lina Žukauskienė, tautinių šokių kolektyvo „Banguolis“ narė, 2010 04 17 | Rubrika: Miestas
Palangos kultūros centro vyresniųjų žmonių tautinių šokių kolektyvas „Banguolis“, kuriam vadovauja Janina Serapinienė, aktyviai dalyvauja įvairiuose konkursuose, garsina Palangos vardą ir patys pasisemia naujų jėgų bei idėjų drąsiai žengti toliau. Vykę į Salantus, o neseniai sugrįžę iš Žiežmarių, jie iki šiol gyvena patirtais įspūdžiais.