Į PKU steigėjo E. Petrausko dvi pergales prokurorai atsakė trimis naujomis bylomis

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-09-30
Peržiūrėta
394
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

E. Petrauskas tikisi, kad teisingumas nugalės.
E. Petrauskas tikisi, kad teisingumas nugalės.

Vasaros pradžioje prieš Klaipėdos prokurorus svarbias pergales šventęs Evaldas Petrauskas, vienas Palangos kredito unijos (PKU) steigėjų, vėl spraudžiamas teisėsaugininkų į kampą. Išdrįsusiam priešintis jų volui, Klaipėdos prokurorai E. Petrauskui, nuolat po suėmimo 2012-ųjų pradžioje tvirtinusiam, kad unijos užgrobimas buvo surežisuotas Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) ne be Lietuvos banko žinios, teisėsaugininkai sukurpė tris naujas bylas: dėl tariamo poveikio liudininkui, dėl vekselio suklastojimo ir poveikio varžytinėms.

Tyrėjų, prokurorų ir
teisėjų klanas sukruto

Žinomas verslininkas neabejoja, kad teisėsaugininkų kirčių susilaukė po to, kai vasaros pradžioje po didelių pastangų jam pavyko pasiekti, jog Generalinė prokuratūra įpareigotų Klaipėdos apygardos prokuratūrą atlikti tyrimą pagal E. Petrausko pareiškimą dėl galimai neteisėtų pareigūnų veiksmų, didelės vertės turto pagrobimo, sudarant sąlygas pasisavinti E. Petrauskui priklausantį turtą, ir po to, kai Klaipėdos apygardos teismas (KAT) įpareigojo Klaipėdos apygardos prokuratūrą (KAP) tirti galimai nusikalstamas veikas dėl galimai neteisėto PKU valdybos narių išrinkimo, dokumentų suklastojimo perimant unijos valdymą.
Bet į E. Petrausko dvi pergales buvo atsakyta trimis naujomis bylomis prieš jį.
„Man vienas Klaipėdos teisėjas pasakė aiškiai: sujudinai širšių lizdą, tai nieko gero nesitikėk. Kitaip tariant, varnas varnui akies nekerta“, – šypsojosi geros nuotaikos neprarandantis  E. Petrauskas.
Priminsime, kad PKU įkūrėjui Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai pateikė kaltinimą dėl siekimo apgaulės būdu užvaldyti didelės vertės turtą – neva per tarpininkus sudarytos fiktyvios paskolų sutartys 5,8 milijono litų.
Kaltinamasis nuolat teigė, kad tai buvo absurdiškas kaltinimas: „Prokurorui pateikiau visas paskolines sutartis, nurodžiau, kad apie 3 milijonai litų yra įnešti į unijos pajinį kapitalą, kad tiek mano, tiek unijos veikloje viskas yra teisėta, tačiau prokuroras atmetė pateiktus dokumentus, neva tai nesusiję su byla. Dokumentus pateiksiu teismui“.
Šiandien tūkstančius puslapių bylos peripetijas perpasakoti būtų labai sudėtinga.
Bet, kas atrodo prokuratūrai kaip siekis užvaldyti didelės vertės turtą, E. Petrauskui tokie pareikšti kaltinimai kelia nuostabą ir šypseną – vyras neabejoja, kad jo nušalinimas nuo PKU administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų buvo surežisuotas LCKU, su kurios vadovais E. Petrauskas konfliktavo dėl skirtingų požiūrių į unijos vystymą.
„LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius, su kuriuo nesutariau, likus porai savaičių iki mano suėmimo, kalbėdamas telefonu, dėstė, kad manęs netrukus nebus Palangoje. „Jis bus lokalizuotas. Mes tvarkysimės unijoje...“ Tai užfiksuota pokalbių išklotinėje, pridėtoje prie mano bylos“, – anksčiau sakė pašnekovas.
E. Petrauskas teigia su LCKU „kariavęs“, kad ji nepadeda unijoms, kad nesuteikia paskolų.
„Kai pasikeitė Lietuvos banke šalies kreditų unijų veiklą prižiūrinčio departamento direktorius, LCKU vadovybė susirado naująjį unijų prievaizdą Lietuvos banke ir pasitarę nusprendė perimti į savo rankas ir Palangos kredito uniją. Žiūrėkite, dabar centrinis bankas jau siekia perimti visas šalies unijas“, – sakė E. Petrauskas.

Teisėsaugos pareigūnai klastoja dokumentus?
Į teisėsaugos mėsmalę pakliuvusį vyrą labiausiai stebina, anot jo, toli gražu su įstatymu ir elementariu padorumu prasilenkiantys teisėsaugininkų veiksmai.
„Kadangi jau greit bus du metai, kai tiesiogiai pats susiduriu su teisėsauga, tai galiu patvirtinti, kad žmonės ne tik neginami, bet patys policijos pareigūnai, prokurorai klastoja dokumentus, šmeižia viešoje erdvėje“, – sakė „Palangos tiltui“ E. Petrauskas.
Pagal jo pareiškimą, vasaros pradžioje Generalinė prokuratūra įpareigojo Klaipėdos apygardos prokuratūrą tirti galimą didelės vertės turto pagrobimą bei neteisėtus pareigūnų veiksmus, sudariusius sąlygas galimai pasisavinti E. Petrauskui priklausantį turtą.
„Prokurorei D. Stonienei pateikiau dokumentus, liudytojus, faktus apie atliktas nusikalstamas veikas. Tačiau prokurorė atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą ir net neapklausė liudininkų. Ji parašė taip: pareiškimo netenkinti, kadangi aš dalyvavau kratose, susijusiose su mano suėmimu, Palangos kredito unijoje, ir aš dėl to nepareiškiau jokių pretenzijų. Labai keista buvo tai iš jos girdėti, nes aš tose kratose, skirtingai nei yra užfiksuota dokumentuose, nedalyvavau, o fiziškai buvau namuose“, – stebėjosi E. Petrauskas.
Jis traukė pečiais, kai prokurorė rodė jo tariamai pasirašytą policijos komisariato tyrėjos apklausos protokolą.
„Žinau viena: jo aš nepasirašiau. Nors parašas gal ir panašus į mano, bet aš jo ten nedėjau“, – sakė buvęs vienas PKU vadovų.
Priimtą jos nutartį E. Petrauskas apskundė teismui.
Anot jo, teisėja D. Valošinaitė ir aukštesnės instancijos teisėjas E. Maškevičius paliko galioti prokurorės nutartį, nes pasak jų, E. Petrauskas dalyvavo unijoje darant kratą ir tuomet nepareiškė pretenzijų.
„Bet iš tiesų aš teisėjams pateikiau dokumentus, kad nedalyvavau unijos kratoje, nes tuo metu buvo daroma krata mano namuose. Unijos kratos protokolą galimai suklastojo tyrėja Lina Peskovienė, apgaulės būdu išgaudama mano parašą neva aš dalyvavau unijos kratoje. Kodėl prokurorė ir teisėjai dangsto galimai atliktus policijos pareigūnų nusikaltimus? Vien tai, kad su mano automobiliu pareigūnai po kratų važinėjosi, parodo pareigūnų piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Aš labai rimtai svarstau kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl dokumentų klastojimo ir panaudojimo prieš mane“, – sakė E. Petrauskas.
Bet į teisėsaugos mėsmalę pakliuvęs verslininkas būgštauja, kad tyrimas, jeigu bus pradėtas, vėl grįš tiems patiems tyrėjams Klaipėdoje, kur jau jie yra priėmę jam nepagrįstai nepalankius nutarimus.
„Savo kailiu įsitikinau, kad jeigu yra „užkabinami“ pareigūnai – prašoma prieš juos pradėti tyrimus, tai net drąsiausi teisėjai susigūš ir teigiamo sprendimo nelauk. Vienas teisėjas Klaipėdoje man tiesiai šviesiai pasakė: žinau, kad turi dar pinigų, bet ar žinai, ką „kabini“?.. Man labai keistas toks požiūris: jei esi pareigūnas, vadinasi, turi kitų teisėsaugos institucijų imunitetą. Paprastai kalbant, varnas varnui akies nekerta“, – dalijosi karčiu patyrimu verslininkas.

Užburtas ratas
Šių metų birželio pradžioje Klaipėdos apygardos teismas panaikino Klaipėdos policijos tyrėjos R. Liutkuvienės, prokurorės D. Stonienės, apylinkės teisėjos D. Valošinaitės nutartis, dėl neteisėtai priimtų nutarčių dėl Palangos kredito unijos užvaldymo klastojant dokumentus ir įpareigojo Klaipėdos prokuratūrą tirti galimai atliktas nusikalstamas veikas.
„Man sunku suvokti, bet prokuratūra perduoda medžiagą tirti tam pačiam Klaipėdos AVPK – tyrėjos R. Liutkuvienės kolegei L. Ulmienei, kuri, beje, sėdi priešais ją“, – pastebėjo pašnekovas.
Anot jo, nenuostabu, kad ši tyrėja vėl atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Prokurorė D. Stonienė panaikino jos nutartį ir įpareigojo tirti, tačiau tyrėja, pasakojo E. Petrauskas, nepradėjo ikiteisminio tyrimo.
Nepradėjo tyrimo ir prokurorė Inesa Šimkūnienė, nors, anot E. Petrausko, paaiškėjo, kad yra suklastoti dar trys protokolai – 19 prašymų įstoti į narius.
„Man akivaizdu, kad dokumentus galimai klastojo Lietuvos banko departamento direktorius Vytautas Valvonis ir Centrinės kredito unijos teisininkas Vytenis Tomkus. Nutartį apskundžiau Klaipėdos apylinkės teismui. Bet vėl skiriama teisėja D. Valošinaitė, nors jos nutartis tuo pačiu klausimu jau buvo panaikinta. Todėl  nenuostabu, kad minėta teisėja vėl priėmė analogišką sprendimą. Tikiuosi, kad Klaipėdos apygardos teismas nedangstys nusikaltimų, ir bus pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – vylėsi pašnekovas.
Susipažinęs su byla, E. Petrauskas paprašė Palangos apylinkės teisėjos D. Vercinskės, kad padarytų byloje esančios medžiagos kai kurias kopijas, nes pastebėjo, kad medžiagoje yra galimai suklastotų dokumentų, tačiau teisėja atsisakė tai padaryti.
„Jeigu per baudžiamąją bylų liniją policijos tyrėjai, prokurorai ir teisėjai dangsto vieni kitus, tai patartas advokato, bandysiu teisingumo, kiek galėsiu, ieškoti civiline tvarka. Dėl paprastos priežasties: nagrinėjant civilines ir baudžiamąsias bylas teisėsaugos pareigūnai „nesimaišo“, – bylinėjimosi plonybes perkando E. Petrauskas.
Vasarą verslininkas sulaukė prokurorų dar trijų naujų įtarimų dėl nusikalstamos veiklos – dėl vekselio suklastojimo, poveikio liudininkui ir pirkėjui.
„Man tokie kaltinimai juokingi, nors aišku tas juokas yra pro ašaras. Kai kuriems byloje figūruojantiems liudininkams parašiau po kelis laiškus, pakviečiau juos viską sąžiningai išdėstyti. Įspėjau, kad ir jiems, kaip ir man, gali būti taikomas spaudimas, todėl pakviečiau jų neišsigąsti ir tam pasiruošti. Kažkam nunešus tokį mano niekuo neypatingą laišką tyrėjams, jie mane išsikvietė ir inkriminavo mane poveikiu liudininkams. Nesąmonė!“ – stebisi E. Petrauskas.
Kitu atveju, į teisėsaugos pareigūnų dėmesį pakliuvęs vyras prie areštuotų savo verslo objektų atsivedė jiems galimus pirkėjus.
„Kadangi turiu dar negrąžintų paskolų, bankas įvertino objektų vertę, o antstolis paskelbė varžytines. Bet antstolis suteikė ir man galimybę pačiam ieškoti tiems objektams pirkėjų. Man pasakė paprastai: „Jeigu pats nerasi pirkėjų, mes nukainuosime objektus 20-30 procentų“. Kai atsivedžiau savo galimus pirkėjus, teisėja D. Vercinskė kreipėsi į prokuratūrą, kad neva aš taip pažeidžiau įstatymą. Trečiu atveju, esu kaltinamas, kad pasiskolinau pinigų ir nunešiau tyrėjai vekselį. Ji man sako: „Čia – suklastotas vekselis“. Aš jai aiškinu, kad mano paties ranka surašytas. O ji man aiškina, kad ne – suklastotas“, – stebėjosi E. Petrauskas.

Tiki, kad tiesa bus
atskleista

Jis vis tik viliasi, kad tiesa, kaip sako, unijos užgrobimo byloje, bus nustatyta.
„Jau aiškėja užsakovai, vykdytojai. Manau policijos ir prokurorų vykdomas kerštas teismuose sprogs kaip muilo burbulas“, – vylėsi E. Petrauskas.
Bet vyrą guodžia, kad yra nemažai ir sąžiningų, spaudimui nepasiduodančių pareigūnų. Bet jų mundurą teršia ir pasitikėjimą jais griauna dar didesnė, anot vyro, dalis pareigūnų, kurie neverti dirbti teisėsaugoje.
„Pavyzdžiui, teisėjas D. Kurpavičius man skyrė kardomąją priemonę – suėmimą, o neseniai visoje Lietuvoje nuskambėjo, kaip jis su prokuroru siautėjo bare. Tai kaip toks teisėjas gali priimti teisėtą nutartį, kai su prokuroru yra draugai, kurie laiką kartu leidžia bare?“ – stebėjosi vyras.
„Aš nuolat regiu, kaip dalis teisėjų – mano nuomone, ypač Sadauskaitė, D. Valošinaitė nuolat yra prokurorų įtakoje Klaipėdoje. Gali tokiu atveju per galvą verstis, ir nieko nepeši, – apgailestavo pašnekovas. – Nežinau net, kur galėčiau tokiu atveju sulaukti pagalbos. Pas teisingumo ministrą? Teisėjų taryboje?“
Jį stebina, kaip turintys gerai išmanyti teisinę terminologiją teisėsaugininkai viešai sako, kas pakliuvo ant liežuvio galo.
„Štai, prokuroras Ušinskas vienam laikraščiui paskelbė, kad aš esu teistas už finansinius nusikaltimus. Nors nesu!“ – sakė pašnekovas.
Jis svarsto galimybę privataus kaltinimo tvarka kreiptis į teismą.
Spalio viduryje E. Petrausko laukia eilinis baudžiamosios bylos posėdis Palangos miesto apylinkės teisme. Bylą nagrinės teisėja D. Vercinskė.

Jūsų komentaras:

mukas 2013-09-30 21:57 (IP: 86.100.75.88)
Evaldai, laikykis. kiti zmones paskaite tavo kryziaus kelius, irgi geriau supras ta sistema..

Taip pat skaitykite

2016-ųjų kovo 21-ąją įvyko Palangos kredito unijos visuotinis narių susirinkimas. Į susirinkimą užsiregistravo 192 unijos nariai. Retai kada unijų susirinkimuose balsuoja tiek daug unijos narių. Trečią kartą iš eilės per paskutinius dvejus metus susirinkimo pirmininku išrinko šių eilučių autorių Evaldą Petrauską. Į pirmininkus buvo pasiūlytas ir Centrinės unijos...


Klaipėdos apygardos prokuratūrai nusprendus nutraukti ikiteisminį tyrimą prieš buvusį Palangos kredito unijos (PKU) Valdybos pirmininką Vytenį Tomkų ir Lietuvos centrinės kreito unijos (LCKU) administracijos vadovą Fortunatą Dirginčių, buvęs PKU faktinis vadovas Evaldas Petrauskas, o dabar Kredito unijų narių gynimo asociacijos valdybos pirmininkas, nenuleido rankų: jis tikisi, kad...


Buvęs Palangos kredito unijos (PKU) faktiškas vadovas Evaldas Petrauskas, neseniai įsteigtos kredito unijų narių asociacijos pirmininkas, kreipėsi į Lietuvos banko Priežiūros departamentą dėl, jo nuomone, ydingos praktikos Palangos KU – dalies išduotos paskolos pajaus panaudojimui.


Kai Lietuvos bankas (LB) per praėjusius metus gerokai papurtė ne vieną kredito įstaigą, Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus pripažįsta, kad ir PKU teko dirbti pagal sugriežtintus LB reikalavimus, bet jų vykdymas yra garantas indėlininkams, kad PKU dirba skaidriai, efektyviai ir racionaliai. Net Lietuvos bankui žvelgiant pro padidinimo stiklą, PKU valdybos...


Artėjant gražiausioms metų šventėms Palangos kredito unija kviečia gyventojus pasinaudoti specialia paskolų akcija „Neribokite savo norų!“. Akcijos metu Palangos kredito unijoje bus taikomos draugiškos palūkanos vartojimo paskoloms (nuo 8 iki 10 proc. metinių palūkanų).


Vasaros pradžioje prieš Klaipėdos prokurorus svarbias pergales šventęs Evaldas Petrauskas, vienas Palangos kredito unijos (PKU) steigėjų, vėl spraudžiamas teisėsaugininkų į kampą. Išdrįsusiam priešintis jų volui, Klaipėdos prokurorai E. Petrauskui, nuolat po suėmimo 2012-ųjų pradžioje tvirtinusiam, kad unijos užgrobimas buvo surežisuotas Lietuvos centrinės...


Ilgai į kampą speistas buvęs Palangos kredito unijos (PKU) vienas steigėjų Evaldas Petrauskas, nuolat po suėmimo 2012-ųjų pradžioje tvirtinęs, kad unijos užgrobimas buvo surežisuotas Lietuvos centrinės kredito unijos ne be Lietuvos banko žinios, švenčia nedideles, bet svarbias teisines pergales. Generalinė prokuratūra įpareigojo Klaipėdos apygardos prokuratūrą atlikti tyrimą pagal E....


Skaitau Palangos kredito unijos valdybos pirmininko Vytenio Tomkaus pamąstymus praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje, straipsnyje „Palangos kredito unija augs ir šiais metais“, ir man jie sukelia šypseną.


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


  Teisėsaugininkams sulaikius Palangos kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Evaldą Petrauską ir vieną iš jos pajininkų, tarp miestelėnų kilusi sumaištis pamažu rimsta. „Darbas grįžta į vėžes. Pirmadienį visuotinio Palangos kredito unijos susirinkimo metu buvo išrinkta naujoji stebėtojų taryba, valdyba, paskolų komitetas, buvo paskirti šių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius