Ilgai lauktas pasaulio futbolo kokteilis pateikė netikėtų skonių

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018-06-29
Peržiūrėta
1373
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ilgai lauktas pasaulio futbolo kokteilis pateikė netikėtų skonių

Pasaulinis klimato atšilimas planetoje sujaukė ne tik orus, bet aukštyn kojom viską apvertė ir futbolo pasaulyje.
Kas galėjo pagalvoti, kad Vokietijos rinktinė ne tik 0:2 pralaimės futbole mažai žinomai Pietų Korėjai, ne tik pirmą kartą nepateks į pasaulio pirmenybių aštuntfinalį, bet dar ir užims paskutinę vietą grupėje trijose rungtynėse įmušusi vos 2 įvarčius.
Ta pati Vokietija, kuri prieš ketverius metus ketvirtą kartą tapo pasaulio čempione, o pakeliui į šį titulą pačioje Brazilijoje 7:1 sumindė futbolo dievus brazilus. Ta pati Vokietija, kuri šių metų čempionato atrankos turnyre vienintelė iš visų dalyvių laimėjo visas rungtynes ir neabejotinai buvo laikoma viena iš Rusijoje vykstančio pirmenybių finalinio etapo favoričių.
Tokia futbolo mėgėjus iš koto išvertusi sensacinga Vokietijos rinktinės žygio šiame pasaulio čempionate pabaiga nustelbė ir daugiau Rusijoje vien tik grupių varžybose jau įvykusių kitų sensacijų.
Pasaulio vicečempionė Argentina tik per rakto skylutę prasmuko į aštuntfinalį, paskutinių rungtynių pabaigoje išvargusi pergalę (kas galėjo pagalvoti) prieš palyginti neseniai apskritai futbolą išmokusią žaisti Nigeriją.
Europos čempionė Portugalija, sugebėjusi įmušti tik vieną įvartį, nesitvėrė džiaugsmu nugalėjusi Maroką, kurio taip ir nepajėgė nugalėti Ispanija. Ta pati Portugalija lygiosiomis 1:1 kapojosi su Iranu, dėl kurio prieš keletą metų dar būtume rimtai suabejoję, ar ši musulmoniška šalis apskritai futbolo komandą turi.
Po tokių nesąmonių šioje grupėje bent jau pabaiga dėsninga – futbolo išsišokėlius palikę už nugarų Ispanija su Portugalija pateko į aštuntfinalį.
Kitoje grupėje Brazilija išvargo tik lygiąsias su Šveicarija ir per teisėjo pridėtą laiką perlaužė Kosta Rikos komandą. Savotiška futbolo sensacija įvyko dar prieš futbolo čempionato finalinę dalį Rusijoje. Kas būtų išdrįsęs pagalvoti, kad jis vyks be atrankos filtro neįveikusios Olandijos ir Italijos?
Futbolo pasaulio „akiplėšas“ šiame čempionate į vietą pastatė tik Rusija 5:0 įveikusi Saudo Arabiją, Belgija 5:2 nugalėjusi Tunisą ir 3:0 Panamą, bei rezultatu 6:1 dar kartą pastarąją komandą pamokiusi Anglija. Vos keturi didesne favoritų persvara pasibaigę susitikimai iš 24 iki šiol įvykusių rungtynių, kuriose buvo aiškūs autsaideriai. Šiandien labiau aklą gynybinį futbolą propaguojantys pasaulio pirmenybių naujokai tapo pernelyg kietu riešutu aikštėje improvizuojantiems futbolo virtuozams.
Sporto karaliumi vadinamo futbolo grandams pirmasis pavojaus skambutis nuskambėjo lygiai prieš 36 metus tai pačiai Vokietijai. Ispanijoje 1982 metais vykusio čempionato pirmosiose grupių etapo rungtynėse tuometė Vakarų Vokietijos komanda 1:2 pralaimėjo Alžyrui.
Ir nors daugiau netikėtumų šiame čempionate neįvyko, o į tolimesnį pirmenybių etapą pateko visi favoritai, šis vokiečių pralaimėjimas Afrikos komandai buvo vertinamas kaip nesusipratimas, kažkoks blogas sapnas. Kamuolio valdymo technika ir futbolo strategijos išmanymu šimtus kartų pranokstantys vokiečiai tose istorinėse rungtynėse tiesiog nespėdavo paskui sprinterišką greitį demonstravusius afrikiečius.
Nuo to laiko kiekvienas futbolo čempionatas vis aiškiau mums primena, kad šį žaidimą išmoksta žaisti vis daugiau pasaulio. Jau seniai pasibaigė tie laikai, kai futbolo aukštumas tarpusavyje dalinosi vos kelios Lotynų Amerikos ir Europos šalys. Į šias dalybas jau seniai yra įsibrovusios Afrikos šalys, neprognozuojama rungtynių baigtimi favoritams grasina Azijos komandos. FIFA pasaulio reitingo viršutiniame ešelone valstybes senbuves privertė pasislinkti lyg iš rūko išnirusi Šveicarija, futbolo pasaulio masteliu vertinant nykštukinė Islandija, anksčiau pilka buvusi Belgija.
Panašius procesus regime ir krepšinyje. Dar nuo pokario pasaulyje ilgą laiką karaliavo JAV, Sovietų sąjungos, Jugoslavijos ir Brazilijos rinktinės. Tik per pastaruosius dešimtmečius į pasaulio krepšinio elitą prasibrovė ir ten įsitvirtino ispanai, prancūzai, italai, turkai, argentiniečiai, australai, Sovietų sąjungos komandoje dominavę lietuviai, iš subyrėjusios Jugoslavijos išsiritę serbai, kroatai. Dabar net pripažintiems krepšinio favoritams reikia pavargti su Vokietija, Lenkija, Kinija, Ukraina ir net Anglija.
Po pasaulį vis plačiau plintantis krepšinio, futbolo virusas šias sporto šakas ne sargdina, o gydo. Populiariausi komandiniai žaidimai plečia ne tik savo geografiją, bet ir kokybę. Vargdami su vadinamais futbolo atsilikėliais ne vokiečiai, argentiniečiai ar brazilai žaidžia blogiau, o vakarykščiai šio žaidimo naujokai favoritams nebeleidžia žaisti taip, kaip jie įpratę.
Viename ankstesniame pasaulio čempionate plačiai buvo pasklidusi pasipūtusio Brazilijos rinktinės trenerio frazė: „Skirtumas tarp Brazilijos ir kitų komandų yra tas, kad mūsų varžovai mums įvarčių įmuša, kiek gali, o mes – kiek norime“.
Galima tik nuspėti, kur tas Brazilijos futbolo specialistas slėpėsi, kai praėjusiame čempionate šios šalies rinktinę ketvirtfinalyje mindė Vokietija, o šiame čempionate brazilų futbolo virtuozai buvo euforijoje vos ne vos sugebėję nugalėti Kosta Rika.
Prie televizijos ekranų sutraukdama šimtus milijonų gerbėjų visame pasaulyje nenuspėjama futbolo fiesta Rusijoje dar tęsis iki liepos vidurio. Kas pasaulio futbolo soste pakeis Vokietiją? Įsibėgėjanti Brazilija? Atsigavusi Argentina? Kol kas visus klupdantis Urugvajus ar Kroatija? Pagaliau žaidimo skonį pajutusi futbolo pradininkė Anglija? O gal ir Senegalas, kuris patvirtintų, kad klimato kaita paveikė ir futbolą?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Paklaustas, ar žinąs be Palangos kitą maždaug 16 tūkstančių miestuką, kurio vaikų futbolo klube dirbtų net trys užsieniečiai treneriai, Ricardo Casalero,  Palangos vaikų futbolo akademijos „Gintaras“ vyriausiasis treneris iš Portugalijos, juokėsi: „Oi, ne. Tai, ko gero, retenybė.“


Su Palangos vaikais dirbs futbolo specialistas iš Portugalijos, o jo asistentas - kamerūnietis.


Liepos 4-5 dienomis Kaune esantis Nacionalinės futbolo akademijos manieže vyko vaikų futbolo turnyras „Hegelmann Cup 2020“, kuris sukvietė per 300 jaunųjų futbolo talentų iš Lietuvos.


Palangos miesto mero patarėjas Pranas Žeimys teigia, kad popiet Palangos oro uoste nusileis lėktuvas su 160 Lietuvos piliečių, tačiau kur juos visus reikės apgyvendinti, iki šiol nėra aišku. „Kalbamės su viešbučiais, tačiau ne visi nori priimti atvykstančius, o kai kurie pateikė savivaldybei kainas, prilygstančias 5 žvaigždučių apgyvendinimui,“ – sako...


Ilgai lauktas pasaulio futbolo kokteilis pateikė netikėtų skonių

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018 06 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Pasaulinis klimato atšilimas planetoje sujaukė ne tik orus, bet aukštyn kojom viską apvertė ir futbolo pasaulyje.


Įvažiavimas į Palangą jau neilgai trukus taps gerokai erdvesnis – penktadienį Lietuvos valstybinė automobilių kelių direkcija pasirašo rangos darbų sutartį su konkurso laimėtojais dėl Kretingos gatvės Palangoje (atkarpos nuo įvažiavimo į miestą iki sankryžos su Klaipėdos plentu bei Klaipėdos plento atkarpos nuo Virbališkės tako iki sankryžos su Vasario 16-osios ir Vėžių...


Antradienį Palangoje draugiškoms rungtynėms susitiko Lietuvos vyrų krepšinio ir futbolo rinktinės. Po rungtynių sportininkai palinkėjo vieni kitiems sėkmės prieš „Eurobasket 2017“ ir prieš atrankos į 2018 m. pasaulio futbolo čempionato rungtynes su Škotija.


Kai buvę miesto futbolo fanatikai 2010 metais iš naujo suformavo futbolo klubą FK „Palanga“, tai buvo džiugus įvykis, sugrąžinęs į miestą aukštesnio lygio futbolą – neeilinis įvykis visiems Palangos futbolo aistruoliams.


Lietuva pasaulio futbolo elite: nepasiekiama svajonė ar realybė?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 07 17 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ketverius metus lauktas ir mėnesį trukęs Pasaulio futbolo čempionatas baigėsi futbolo istorijoje dar neregėtomis sensacijomis.


Su kokiu įkarščiu kurorto šešiamečiai-aštuonmečiai, stebimi kai kurių tėvų, praėjusį trečiadienį gainiojo futbolo kamuolį, reikėtų pamatyti savo akimis. O prieš treniruotę, lyg sekant geriausias Ispanijos ar Anglijos futbolo tradicijas, mažieji skubėjo fotografuotis su savo treneriu Marseliu Balasanovu. „Na, Mesi, ateik čia, dabar tavo, Ronaldo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius