Iš Viniaus į gimtąją Palangą sugrįžusi Asta Tiškutė: „Visada norėjau dirbti su jaunais žmonėms“

Palangos tiltas, 2020-06-15
Peržiūrėta
1788
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos kultūros ir jaunimo centro (Kurhauzo) palėpėje įsikūrusi kurorto jaunimo erdvė „Be stogo“ vėl veikia ir laukia „senų“ ir naujų bičiulių. O bene svarbiausia – ji susilaukė rimto pastiprinimo: erdvėje pradėjo dirbti iš Vilniaus į kurortą grįžusi Asta Tiškutė. „Palangos tiltas“ kalbėjosi su ja. Priminame, kad Palangos atvira jaunimo erdvė laukia visų įprastu laiku, antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais nuo 14 iki 18 val.

–Papasakokite šiek tiek apie save. Kodėl pasirinkote darbą Palangos atviroje jaunimo erdvėje? Kas paskatino susidomėti ir galiausiai darbuotis šioje vietoje? Kodėl būtent Palanga?
–Esu iš Palangos, tačiau baigusi mokyklą buvau išvykus studijuoti ir kurį laiką dirbau Vilniuje. Labai mėgstu keliauti ir esu aplankiusi ne vieną šalį, tačiau visada norėjau ir planavau grįžti gyventi į Lietuvą ir būtent prie jūros. Man Palanga – namai. Daugiau nei du metus dirbau Jaunimo reikalų departamente prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taigi apie darbą su jaunimu ir Palangos kultūros ir jaunimo centro atvirąją jaunimo erdvę žinojau jau seniai. Taip sutapo, jog man grįžus ir pradėjus ieškoti naujo darbo, Palangos kultūros ir jaunimo centras ieškojo naujos jaunimo darbuotojos. Visada norėjau dirbti su jaunais žmonėms, ugdymo ar susijusioje srityje, taigi labai džiaugiausi, jog mane priėmė ir nieko nelaukiant nuo birželio pradėjau dirbti.

–Kas jums asmeniškai yra Palangos atvira jaunimo erdvė? Kokią žinutę ji perduoda kitiems, t.y. jaunimui?
–Tai vieta, kurioje kiekvienas jaunas žmogus yra laukiamas, kur jis ar ji gali praleisti laisvą laiką saugioje aplinkoje, išbandyti ir užsiimti vis kita veikla, susitikti ir pabūti su draugais ar susipažinti su naujais žmonėmis. Svarbu, jog atviroje jaunimo erdvėje visada bus jaunimo darbuotojas, kuris gali pasiūlyti įvairių veiklų, padėti įgyvendinti turimas idėjas, su kuriuo galima ir tiesiog pasikalbėti, pasitarti, jeigu kyla klausimų ar sunkumų. Man asmeniškai šiuo metu svarbiausia kurti teigiamą santykį ir pasitikėjimą vienas kitu.

–Kokia veikla jaunimas dažniausiai užsiima? Ar čia galima atrasti save kaip asmenybę? Tobulėti? Gal net susirasti gerų draugų? Atrasti tikrąją vietą gyvenime?
–Veiklos dažniausiai priklauso nuo to, koks jaunimas ateina ir nuo pačios atvirosios erdvės galimybių, kurių Palangoje tikrai turime daug. Jaunuoliai būna kartu, bendrauja, per įvairius užsiėmimus susipažįsta vieni su kitais ir su jaunimo darbuotoja, siūlo ir įgyvendina savo idėjas. Jauni žmonės taip pat sužino ir, jeigu norisi, įsitraukia į Palangos kultūros ir jaunimo centro bei kitų organizacijų renginius ir veiklas, tokiu būdu įgyja naujų įgūdžių, patirties, išbando jiems patinkančias sritis, atranda naujų pomėgių. Taip po truputį geriau pažįsta ir save, ir aplinkinius. Manau, jog daugumai mūsų, ne tik jauniems žmonės, kad ir ką veiktume yra svarbu išklausymas ir rodomas dėmesys, pagarba vienas kitam bei žinojimas, jog visada yra į ką kreiptis, jeigu reiktų pagalbos.

– Kokie žaidimai atvirose jaunimo erdvėse yra populiariausi?
–Pastebėjau, jog jauniems žmonėms gali būti vienodai įdomu žaisti stalo, XBOX ar kortų žaidimus arba užsiimti visai kita veikla. Tai priklauso nuo erdvėje kuriamos atmosferos, tuo metu esamos nuotaikos ir jų pačių pomėgių. Dar prieš pradedant dirbti girdėjau apie erdvėje populiarų XBOX žaidimą „Just Dance“, bei stalo žaidimus UNO ir „Dixit“. Dabar kartu su jaunimo erdvės lankytojais mokausi ir kitų žaidimų, taip pat nemažai mokausi pati, kad galėčiau pasiūlyti įvairių veiklų.
–Ar visi jaunuoliai yra pakankamai motyvuoti užsiimti viena ar kita veikla? Jaunimas nori daugiau individualios veiklos ar komandinės? Kur mieliau įsitraukia ir atsiskleidžia?
–Visi jauni žmonės yra skirtingi, skiriasi ir jų noras tam tikru metu įsitraukti į vieną ar kitą veiklą. Vienas pagrindinių atvirosios jaunimo erdvės principų yra savanoriškumo – jauni žmonės ne tik ateina savo noru, tačiau ir patys renkasi laiko leidimo formą, patys nusprendžia, kokiose veiklose dalyvaus, kiek dažnai ateis. Tai gali būti ir tiesiog buvimas su bendraamžiais draugais ar kitais erdvės lankytojais be jokių papildomų atsakomybių. Tačiau tuo pat metu kartu su jaunais žmonėmis ieškoma jiems įdomių, jų poreikius atitinkančių veiklų ir užsiėmimų, kuriuos gali pasiūlyti jaunimo erdvė. Jaunuoliai kviečiami ir skatinami prisidėti, įsitraukti į savo ar kitų organizacijų inicijuotų veiklų įgyvendinimą, o jeigu motyvacija mažėja, svarbu kalbėtis ir suprasti kas vyksta, kodėl jų tai nebetraukia. Jau girdėjau iš lankytojų apie filmų vakarus, taip pat laukiama jaunimo savaitės renginių, domina savanoriška veikla. Manau, kada jaunuoliai patys teikia idėjas ir jas įgyvendina, motyvacijos tikrai pakanka, svarbu stengtis juos suprasti ir palaikyti.

–Kokia įdomiausia/įsimintiniausia iniciatyva (ar keletas jų) buvo įgyvendinta atvirojoje jaunimo erdvėje?
–Praėjusiais metais – man dar nedirbant - vyko tikrai nemažai atvirosios jaunimo erdvės veiklų, mokymų, seminarų ir pan. Buvo įgyvendinamos iniciatyvos, skirtos ne tik jaunimo užimtumui, kūrybinei veiklai ar sportui, bet ir skatino ekologinį sąmoningumą, aplinkai draugišką gyvenimo būdą. Aš pati dalyvavau jaunimo savaitės renginiuose, girdėjau apie teigiamus atsiliepimus apie jaunimui skirtus mokymus, žinau, jog jaunuoliai dažnai savanoriauja įvairių renginių metu, taip pat šiais metais padėjo iš tūkstančių juostelių kurti Palangos trispalvę, kuri ir dabar plevėsuoja Tiškevičių alėjoje ir matyti pro jaunimo erdvės langus.

–Kokio amžiaus lankytojų yra daugiausia?

–Dažniausiai lankosi mokyklinio amžiaus jaunimas, 14-18 metų.

–Kodėl toks svarbus yra pasitikėjimas savimi, jo puoselėjimas? Kas dažniausiai kamuoja ar net vargina, jei taip galima pasakyti, jaunimą? Kiek svarbus paskatinantis, palaikantis, nuoširdus pokalbis ar žodis?
–Jaunas žmogus pereina iš paauglystės į suaugusiojo pasaulį ir vienu ar kitu būdu mokosi gausybės dalykų, kurie dažnai atrodo savaime suprantami suaugusiam žmogui. Tai reiškia ne tik pažinti save, suprasti, kas patinka ar nepatinka, tačiau ir bendrauti su kitais, išdrįsti išsakyti savo nuomonę, mokėti spręsti konfliktus, prisiimti atsakomybę, tvarkyti su nesėkmėm ir pralaimėjimais, būti poros santykiuose, planuoti ateitį, derinti skirtingus lūkesčius ir keliamus reikalavimus, tvarkytis su pinigais ir t.t., ir pan. Svarbu padėti jaunam žmogui pažinti save, išmokti išbūti įvairiose situacijose, net jei jos nemalonios ar kelia įtampą, padėti suprasti, kaip skirtingos patirtys veikia jo charakterį ir asmenybę. Tam pasiekti svarbu jauno žmogaus pasitikėjimas savimi ir jo puoselėjimas, o tai kuriama ir bendraujant, kalbantis, palaikant vienas kitą.

–Su kokiais sunkumais/kebliomis situacijomis susiduriate?
–Dar neturėjau didelių sunkumų ar keblių situaciją, dabar stengiuosi kuo daugiau savarankiškai mokytis, stebėti, kas ir kaip vyksta, būti atvira ir be išankstinių nuostatų.

Kaip manote, koks dabar yra jaunimas? Kokios jo vertybė, siekiai, norai?
–Manau, kad kiekvienu laikotarpiu jaunimas yra pats geriausias (šypsosi). Man asmeniškai jauni žmonės yra veržlumo ir drąsos pavyzdys, o jų siekiai ir noriai skiriasi priklausomai nuo amžiaus ir aplinkybių. Apibendrinus, moksleiviai dažniausiai nori pabaigti mokyklą ir planuoja, ką daryti toliau. Baigus mokyklą, studijuojant ar ne, vis svarbiau tampa kaip užsidirbti pinigų, kur gyventi? Vėliau pradedamos kurti šeimos, netikėtai tampa aktualu vaikų darželiai ir pan. Skamba pažįstamai turbūt ne vienam suaugusiam. Tačiau šiais laikais, kada internetas ir išmaniosios technologijos tampa savaime suprantamu dalyku, skirtumas toks, jog jauniems žmonėms prieinama informacija iš viso pasaulio, jie gali bendrauti su bendraamžiais visą parą, jie mokosi apie socialinį gyvenimą ir normas iš socialinių tinklų, prieinamų filmų, serialų ir pan. Nors dažnai girdžiu, jog jauni žmonės nieko neveikia ir nieko nenori, man atrodo, jie priešingai, nuolat užimti, nes galimybių, ką veikti, be galo daug ir vis didesnis iššūkis, kaip išsirinkti, kaip atskirti, kas yra tikra ir vertinga, kaip nejausti nerimo už viso pasaulio problemas ir gal dėl savo neveiklumo, kaip nuolatos nelyginti savęs su kitais ir t.t. Tačiau bet kuriuo atveju, jauni žmonės, kaip ir mes visi, mano nuomone, labiausiai nori būti išklausyti, suprasti ir jausti palaikymą ieškant savo vietos pasaulyje.

– Kas būtent jus gyvenime daro laiminga?
–Kelionės ir buvimas gamtoj, pokalbiai ir nuoširdus juokas, perskaityta gera knyga, išmokti ką nors naujo, garsiai dainuoti ir šokti su draugais. Mėgstu nuotykius ir staigmenas, bei filmų vakarus su šeimos nariais.

Kalbino Simona Bružaitė

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vaiko teisių gynėjai skirtingais keliais sukantiems sutuoktiniams primena – skiriasi vyras ir moteris, o tėvai visada išlieka kartu. 


Palangos kultūros ir jaunimo centro (Kurhauzo) palėpėje įsikūrusi kurorto jaunimo erdvė „Be stogo“ vėl veikia ir laukia „senų“ ir naujų bičiulių. O bene svarbiausia – ji susilaukė rimto pastiprinimo: erdvėje pradėjo dirbti iš Vilniaus į kurortą grįžusi Asta Tiškutė. „Palangos tiltas“ kalbėjosi su ja.


Koronaviruso pandemija sugrąžino Lietuvos krepšinio perlą Justę Jocytę iš Prancūzijos į gimtąją Palangą. Karantinas sustabdė sensacingai išgarsėjusios krepšininkės karjerą Eurolygoje. Išskirtiniame interviu TV3 žinioms keturiolikmetė atskleidė, kaip treniruojasi, ir papasakojo apie tai, ar Lione jaunimas žino, kur yra Lietuva.


Nėra Palangos miesto savivaldybėje nesvarbių pareigų, bet mero Šarūno Vaitkaus sekretorės Živilės Mačenskienės darbas, ko gero, vienas labiausiai stebimų. Ne juokas būti didžiausio šalies kurorto mero sekretore. Tenka ne tik arbatą ar kavą papilstyti, merui ryte pranešti, kokia krūva „popierių“ jo tądien laukia, bet net ir pūkelį nuo mero švarko atlapo...


Kaskart sustoję prie Naujųjų metų slenksčio mąstome: kažin kokie jie bus mums, mūsų artimiesiems, vaikams?.. Ir kiekvieną sykį, tartum plaktuku į širdį sau prikalame pačias slapčiausias mintis ir svajones. Manome, bėdos, kurios metų tėkmėje vienaip ar kitaip neaplenks nė vieno, – prabėgs pro šalį, mūsų sveikata, kaip tas Bekingemo rūmų sargybinis, –nejudės nė...


Povilą Šakinį didžiausi krepšinio sirgaliai įsidėmėjo kaip gerą, energingą kurorto reprezentacinio krepšinio klubo „Palanga“ krepšininką, o dabar jį atidžiai stebės ir naujose pareigose – kaip ir praėjusiais metais, P. Šakinis stovės prie „Palangos“, vėl rungtyniausiančios Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), vairo. Jis...


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė, matematikos mokytoja Laimutė Benetienė jau ne pirmus metus vadovauja šiai švietimo įstaigai. Ilgą pedagoginį darbo stažą turinti mokyklos vadovė teigė visada norėjusi būti mokytoja, todėl niekada nesvarsčiusi apie kitokią galimybę. Nuo pedagoginės praktikos laikų pamilusi V. Jurgučio mokyklą, pedagogė džiaugėsi, jog...


Širdimi visada jauni

Irena NENIŠKYTĖ, 2013 10 07 | Rubrika: Miestas

Spalio pirmoji – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena.Ta proga Klaipėdoje veikianti „Pagyvenusių žmonių asociacija“ organizavo koncertą-vakaronę „Širdimi visada jauni“.


Laikraščiui „Palangos tiltas“ reikalinga(-as) maketuotoja(-as)-dizainerė(-is) dirbti redakcijoje pirmadieniais ir ketvirtadieniais. Būtina mokėti dirbti Adobe


Daugeliui jaunimėlio atstovų vasara – „išsigelbėjimas“ nuo nemalonaus pinigų kaulijimo iš tėvų. Vieni moksleiviai renkasi ledų pardavėjo darbą, kiti – padavėjo. Tačiau neteko sutikti nė vieno, kuris, esant  galimybei, norėtų dirbti sanitaru ligoninėje. Palangos senosios gimnazijos moksleivis  Kasparas Aleknavičius, kuris kitų švelniai pravardžiuojamas „genijumi“, pasiryžo būtent...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius