Jaunas, gabus ir jau pavargęs. Ar tai – nauja abiturientų norma?

Ar įmanoma po brados egzaminų keliauti į suaugusiųjų gyvenimą be emocinio išsekimo? Pastarųjų metų duomenys rodo, kad vis daugiau jaunuolių jaučia nerimą, nuovargį, psichologinį spaudimą, o brandos egzaminai – tarsi paskutinis lašas. Apie tai, kaip egzaminai, visuomenės spaudimas, tėvų lūkesčiai veikia jaunų žmonių psichiką, diskutavo ir sprendimo būdų ieškojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė kartu su Vilniaus universiteto rektoriumi Rimvydu Petrausku.
„Paaugliams neretai primetama atsakomybė už švietimo sistemos spragas. Tai didelė našta jautriame gyvenimo tarpsnyje“, – pastebi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Jaunimo psichologinė sveikata kelia nerimą
Praeitų metų Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad trečdalis medicinos studentų patenka į depresijos rizikos zoną. Beveik penktadalis nurodė kada nors gyvenime save žaloję. Tad Vilniaus universitetas stiprina psichologinių konsultacijų galimybes.
„Ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje stebime išaugusių psichologinių konsultacijų poreikį. Viena vertus, sakyčiau, kad tai yra ir šios kartos jaunimo bruožas. Jaunimas tiesiog atviriau kalba apie savo problemas. Psichologinė konsultacija nėra tabu tema. Todėl iš dalies atvirumas visuomenėje skatina psichologinių konsultacijų paslaugų populiarumą. Kita vertus, mes gyvename post-krizinėje kasdienybėje. Visa ši karta išgyveno pandemiją, geopolitinė situacija taip pat sukelia nerimą. Todėl natūralu, kad kiekviena institucija turi ieškoti pagalbos būdų, bandyti suvaldyti jaunimui kylantį nerimą“, – universiteto patirtimis dalinasi Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas.
Anot vaiko teisių gynėjų vadovės I. Skuodienės, stresą prieš lemiamus egzaminus išgyvena ne vienas abiturientas ir šis stresas – visiškai natūralus. Vis dėlto spaudimo ir kartais pernelyg didelių lūkesčių, krentančių ant jaunimo pečių, galima ir išvengti: „Kalbėdami su vaikais, vaiko teisių gynėjai labai dažnai išgirsta, kiek jiems dabar yra daug streso, kokie jiems keliami aukšti reikalavimai, kad jie išgyvena mokytojų, tėvų ir apskritai visuomenės nuolatinį spaudimą, o neretai ir nuvertinimą.“
Tėvų ir visuomenės vaidmuo – esminis
Pagalbininkais vaikui nurimti gali tapti pirmiausia šeima, o anot vaiko teisių gynėjų, iškart su 18-uoju gimtadieniu jaunuoliui poreikis sulaukti pagalbos ir palaikymo iš artimiausių žmonių nesumažėja.
„Tėvai neretai pasidalina patirtimis, kaip augina paauglius. Sako, kad augina laisvą, kūrybingą kartą, suteikia jiems daugiau laisvių patiems priimti sprendimus. Tačiau vis tiek vaikams saugumo labiausiai sukuria aiški disciplina ir aiškios taisyklės. Tai svarbu nuo vaikystės, tačiau ir paskutiniais metais mokykloje tėvai savo vaikui geriausiai gali padėti patardami, kaip susidėlioti savo dienotvarkę, kaip palaikyti miego, sveikos mitybos režimą. Jaunuoliui svarbu susidėlioti ne tik mokslų, bet ir poilsio, laisvalaikio laiką, nepamiršti fizinio aktyvumo“, – pastebi I. Skuodienė.
Tiesa, Vilniaus universiteto rektorius tikina, kad ne ką mažiau svarbus ir bendruomenės vaidmuo. Ypač jau po mokyklos baigimo, kai jaunuolis įstoja į universitetą, kolegiją ar profesinę mokyklą: „Universitetas visų pirma yra bendruomenė. Ir persilaužti, priprasti prie naujos tvarkos, naujų atsakomybių, gal net pasikeitusios gyvenamosios vietos lengviausia tiems, kurie atranda bendraminčių. Vieni prisijungia prie sportinių veiklų, kiti užsiima kūryba, treti – sielovada. Žinoma, atsiranda nemaža dalis studentų, kurie aktyviai užsiima akademine veikla. Nauji žmonės, erdvės, bendraminčiai, kartais ir aplinkos pakeitimas gali tapti tuo nauju įkvėpimo šaltiniu ir nauja motyvacija.“
Kada nuovargis, o kada perdegimas?
Vaiko teisių gynėjai abiturientams primena, kad prašyti pagalbos, o labai pervargus sustoti ir pailsėti – normalu ir ne gėdinga. O tėvams, globėjams I. Skuodienė pataria kasdienybėje rasti laiko tarpusavio ryšio stiprinimui: „Pabendraukite su vaiku, kaip jis jaučiasi, ar nepervargo, kokie iššūkiai jam kasdien kyla. Kartais jaunam žmogui reikia tiesiog būti išgirstam, suprastam. Neskubėkite dalinti patarimų, tiesiog girdėkite vaiką ir leiskite jam jausti palaikymą, norą padėti.“
Signalai, kad paaugliui pagalba reikalinga – tai jaunuolio elgesio pokyčiai. Pavyzdžiui, jeigu paauglys buvo pakankamai aktyvus, gerai mokėsi, lankė būrelius, bet staiga pradėjo izoliuotis, atsirado bendravimo sunkumų, nebenori lankyti būrelių, suprastėjo mokslo rezultatai ar netgi pradėjo praleisti pamokas, pasireiškė miego sutrikimai.
Vienas pagalbos būdų – emocinės paramos linijos, skirtos tiek jaunimui, tiek tėvams – tai gali padėti atrasti naujų įžvalgų dėl esamos situacijos. Ši greita pagalba tinkama tais atvejais, kai reikia išklausymo, pasikalbėjimo apie sunkumus „čia ir dabar“.
Diskusiją „Po brandos egzaminų – be perdegimo. Misija (ne)įmanoma?“ Žiūrėkite čia.
Kilus klausimams, kviečiame žiūrėti Vaiko teisių TV arba konsultuotis su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Jaunas, gabus ir jau pavargęs. Ar tai – nauja abiturientų norma?
2025 05 14 | Rubrika: Miestas
Ar įmanoma po brados egzaminų keliauti į suaugusiųjų gyvenimą be emocinio išsekimo? Pastarųjų metų duomenys rodo, kad vis daugiau jaunuolių jaučia nerimą, nuovargį, psichologinį spaudimą, o brandos egzaminai – tarsi paskutinis lašas.
Lietuvos švietimo būklę stebiantis ir analizuojantis žurnalas „Reitingai” prieš savaitę paskelbė, kad Palangos miesto savivaldybė pagal 2022 m. abiturientų stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatus didžiausiu nuošimčiu išsiskiria iš Lietuvos savaivaldybių.
Įteikti brandos atestatai 114 Palangos senosios gimnazijos abiturientų (FOTO GALERIJA)
"Palangos tilto" informacija, 2022 07 21 | Rubrika: Miestas
Gausybės gražių ir švytinčių jaunuolių iškilminga eisena trečiadienį, liepos 20 dieną, papuošė Palangą – įteikti brandos atestatai 114 Palangos senosios gimnazijos abiturientų.
Premjero ir jį remiančio Seimo nesutarimai, kartais peraugantys į konfrontaciją su šalies prezidentu – jokia naujiena. Įtampų tarp šių valdžios institucijų buvo apstu be išimties tiek visų Seimo kadencijų, tiek prezidentų valdymo metu. Ką ten įtampų – buvo net apkalta prezidentui Rolandui Paksui, buvo ir pareikštas prezidento Valdo Adamkaus nepasitikėjimas premjeru Gediminu Vagnoriumi, kuris...
Palangos senoji gimnazija išlydi 79-ąją abiturientų laidą, dalis šimtukininkų laimės ieškos užsieny 1
"Palangos tilto" informacija, 2019 07 29 | Rubrika: Jūros vaikai
Į iškilmingą atestatų įteikimo šventę Palangos senojoje gimnazijoje rinkosi 79-oji abiturientų laida. Šiemet gimnaziją baigė net 15 šimtukininkų. Gabiausieji moksleiviai aukščiausius rezultatus pelnė net iš kelių dalykų. Palangos senosios gimnazijos abiturientams Mantui Birškui ir Dianai Macaitytei įteikti atestatai su pagyrimu.
Palangos senąją gimnaziją baigė 79 abiturientų laida
"Palangos tilto" informacija, 2019 07 19 | Rubrika: Miestas
Palangos senosios gimnazijos abiturientams iškilmingai buvo įteikti atestatai. Gimnaziją baigė 79 abiturientų laida, kurią gimnazijos bendruomenė prisimins kaip jautrius, vienas kitam dėmesingus, draugiškus jaunus žmones, labai organizuotas ir kūrybiškas, turinčias neeilinius talentus, didžiules galimybes ateičiai asmenybes. Šiais metais 15 gimnazijos abiturientų...
Į piligriminį žygį leidęsis jaunas palangiškis iš naujo pažino save
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 11 03 | Rubrika: Miestas
Palangiškis Vytautas Liakas nepabūgo ilgos varginančios piligriminės, tačiau itin prasmingos kelionės, trukusios 24 dienas, ir nukeliavo su bičiuliu 800 kilometrų iki Ispanijos ir per visą šią šalį. Vytautui ištvermės netrūksta, jis mokosi Lietuvos karo akademijoje, tai daug apie jauną vyrą pasako. O šiuo piligriminio žygio keliu, pasak istorinių...
Palangos abiturientų egzaminų rezultatai aukštesni nei šalies vidurkis
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 07 03 | Rubrika: O man ne dzin
Užvakar paskelbus valstybinių lietuvių kalbos ir literatūros, chemijos ir informacinių technologijų brandos egzaminų rezultatus ir paaiškėjus, jog net 12 proc. abiturientų neišlaikė lietuvių kalbos egzamino, žiniasklaidoje nuvilnijo komentarų banga, jog kasmet daugėja mokyklas baigiančių „beraščių“. Tuo tarpu Palangos senoji gimnazija, nors jos abiturientų...
Senosios gimnazijos abiturientų vertinimai – aukštesni nei Lietuvos vidurkis 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 07 11 | Rubrika: Jūros vaikai
Pagaliau dvyliktokai gali būti ramūs – trečiadienio rytą paaiškėjo paskutiniai valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Deja, jie nudžiugino ne visus : pavyzdžiui, informacinių technologijų egzamino nepavyko išlaikyti net 17 proc. jį laikiusių šalies abiturientų.
Kurorto socialdemokratus ves ne profesorius, o jaunas vedlys
Linas JEGELEVIČIUS, 2010 12 01 | Rubrika: Miestas
Virš Socialdemokratų partijos Palangos skyriaus pirmininko Viktoro Pivriko jau nuo vasaros tvenkęsi debesys praėjusį šeštadienį „Vanagupės“ viešbučio konferencijų salėje virto į trumpą, veržlų lietų – daugiausia skyriaus „Pirmūnų“ grupės balsais V. Pivrikas buvo atstatydintas, o skyriaus jaunimas išsirinko naują lyderį –Daną Palucką. „Jau lankydamasis Palangoje vasarą, pajaučiau skyriaus...