„Jei reikėtų rinktis specialybę iš naujo, vėl rinkčiausi kirpėjos amatą“

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015-03-16
Peržiūrėta
2396
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Jei reikėtų rinktis specialybę iš naujo, vėl rinkčiausi kirpėjos amatą“

Grožio studijos kirpėja Irena Vainorienė kerpa ir šukuoja jau 35 metus ir teigia niekada nesigailėjusi, jog pasirinko kirpėjos profesiją. Moteris sakė, jog iš kirpyklos išeinantys gražūs ir patenkinti klientai yra didžiausias džiaugsmo ir pasitenkinimo šaltinis. „Aš galiu nepastebėti žmogaus aprangos, bet šukuoseną matau visada“, – sakė palangiškė.

Darbas patinka
Ilgametę darbo patirtį turinti specialistė teigė esanti labai patenkinta savo pasirinkimu ir kalbėdama apie kirpėjo darbą nestokojo entuziazmo. „Patinka bendrauti su žmonėmis, puošti juos, džiugu matyti, kad klientai išeina patenkinti“, – sakė pašnekovė ir teigė ne tik daranti jau žinomas šukuosenas, bet ir pati jas kurianti.
Atėjus klientui kirpėja su juo aptaria būsimą šukuoseną, pasiūlo, kas jam ar jai tiktų, tačiau galutinį sprendimą visada palieka klientui – jis turi likti patenkintas rezultatu. „Aišku, pasitari, pasiūlai, kas tiktų, pavartai kokius žurnalus, kiti, būna, jau ateina žinodami, ko nori, tuomet dirbti lengviausia. Gerai, kai žmogus žino ko nori, kai randi su klientu bendrą kalbą“, – kalbėjo palangiškė.
Pati ne vienerius metus daranti šukuosenas savo klientams, moteris prisipažino, jas pastebinti ir gatvėje. „Kartais matau einantį žmogų ir kyla minčių, kad jam netinka šukuosena. Aš apskritai atkreipiu dėmesį į plaukus. Aprangos nematai, bet plaukus, šukuoseną – visada“, – juokėsi kirpėja ir pridūrė, jog dabar daugelis žmonių prižiūri plaukus, vaikšto tvarkingi.
Stebėdama praeivių šukuosenas kirpėja neabejotinai turėtų pastebėti ir jų kirpėjų padarytas šukuosenų klaidas, tačiau pati specialistė to sureikšminti nėra linkusi. „Ne, nematau kitų kirpėjų darbo broko, o jei ir matau, net nenoriu to parodyti – visiems visko būna“, – sakė specialistė.

Turi nuolatinių klientų
Pasiteiravus, su kokiais klientais dirbti sunkiausia, moteris tikino, jog tokių nėra. „Man visi žmonės vienodi – nėra kokių nors išskirtinių. Klientas yra klientas, ir privalai prie jo prisitaikyti, atsižvelgti į jo ar jos norus. Kerpu ir vyrus, bet daugiausia dirbu su moterimis. Man patinka su visais dirbti, – sakė kirpėja. – Mano visos klientės geros – nėra aikštingų, įnoringų. Dabar juk klientai pasirenka, pas ką eiti kirptis, todėl neina pas tą specialistą, kurio darbas jų netenkina, kuriuo nepasitiki. Kai padarau šukuoseną, praktiškai visi išeina patenkinti, padėkoja. Jei reikėtų rinktis specialybę iš naujo, jei kas grąžintų laiką atgal, vėl rinkčiausi kirpėjos amatą. Mane džiugina, kai matau, kad žmonės patenkinti, tada ir man didžiausias džiaugsmas. Apskritai patinka ir darbas su plaukais, įdomu išgauti neįprastus plaukų atspalvius“. Pasmalsavus, ar yra tekę plaukus dažyti labai egzotiškomis spalvomis, specialistė sakė, jog žmonės renkasi įvairius atspalvius, tačiau raudonų ar mėlynų plaukų neprašo.
Jei ateina žmogus ir prašo padaryti jam visai netinkančią šukuoseną, kirpėja pirmiausia stengiasi parodyti, kaip tokia šukuosena atrodys, kaip su ja atrodytų konkretus žmogus. „Pašukuoji, pakeli plaukus daugmaž kaip klientė ar klientas nori, ir jie patys pamato, kad šukuosena netinka. Tuomet pažiūrime, kas tiktų: ar sukelti plaukai, ar garbanos, ar kas. Pamodeliuoji, kažką patari“, – kalbėjo kirpėja.
Kirpėjos darbe neišvengiamai tenka susitikti su daugeliu skirtingų žmonių, turinčių savitą supratimą apie tai, kas yra gražu, kas jiems tinka, kas ne. Paprastai darbas su klientais sukelia nemažai įtampos, nesusikalbėjimo. Pasiteiravus, ar nepasitaiko tokių klientų, kuriuos gražindama jaučia įtampą, ilgametę darbo patirtį turinti kirpėja sakė, jog jai taip nebūna. „Turiu tokių klienčių, su kuriomis dirbu jau nuo jų vaikystės: iš pradžių ateina mergaitė, vėliau jau mergina, moteris“, – pasakojo specialistė.
Darydamos įvairias šukuosenas kirpėjos paprastai bendrauja su savo klientais, kalbasi, išgirsta ir jų gyvenimo detalių, tačiau, pasak pašnekovės, apie tai kitiems nepasakoja. „Bendraujame, žmonės atvirauja, pasipasakoja visą savo gyvenimą, bet, kai tik žmogus uždaro duris, viską mes pamirštame, kad apie tai kalbėjome. Yra toks posakis, kad kai nėra ūpo, reikia eiti į kirpyklą arba ką nors nusipirkti – pakyla nuotaika“, – sakė pašnekovė.

Vaikystėje lėlių nešukavo
Kartais polinkis į vieną ar kitą profesiją išryškėja dar vaikystėje per žaidimus, tačiau I. Vainorienės atveju taip nebuvo. „Kažin, ar buvo tų lėlių mano vaikystės laikais, neprisimenu, kad būčiau šukavusi, – paklausus, ar mėgo vaikystėje daryti lėlėms šukuosenas, sakė pašnekovė. – Polinkis į kirpėjo profesiją atsirado tada, kai baigiau mokyklą. Stojant buvo didelis konkursas – iš penkių norinčių tapti kirpėjomis mokytis priėmė tik vieną. Aš esu baigusi Šiaulių profesinę mokyklą, kirpėjos specialybę“. Kalbėdama apie profesinėje mokykloje praleistus metus, I. Vainorienė prisiminė, jog kirpėjos amatą daugiausia rinkosi merginos – vaikinai būdavę reti svečiai. „Mūsų kurse buvo tik vienas vaikinas, visos kitos – merginos“, – juokėsi pašnekovė.
Pasmalsavus, kokiomis savybėmis turi pasižymėti kirpėjas, kad būtų savo amato meistras, moteris sakė: „Kirpėjai išsiskiria kūrybingumu, fantazija, geba patarti klientui, kas jam tinka, o ko reikėtų vengti. Ir paprastai žmonės pasiūlymus priima“.
Paprašyta išduoti receptą, padedantį prisivilioti ir išlaikyti klientus, I. Vainorienė sakė: „Konkurencija Palangoje nemaža, nes kirpyklų labai daug yra. Kultūringai, su malonumu aptarnauju žmones, ateinu tuo laiku, kada klientui patogu, prisiderinu prie jo“.

Jauniausia klientė – ketverių
Kadangi nemažai klienčių pas šią kirpėją lankosi nuo vaikystės, specialistė turi galimybę matyti, kaip jos auga, keičiasi ir prisidėti prie tos kaitos. „Būna, iš pradžių ateina mergaitė, paskui, kai jau paauga, atėjusi prašo jau kitokios šukuosenos, tinkančios pagal amžių. Aišku, būna, kad ir aš naują šukuoseną pasiūlau. Jaunimui tinka ilgi plaukai, todėl, kad jie gražiau atrodo, o vyresniems jau tinka trumpi, nes ilgus reikia daugiau tvarkyti, prižiūrėti, o padarai gerą trumpą kirpimą, tai jis reikalauja mažiau priežiūros“, – sakė kirpėja.
Pasiteiravus, ar palangiškių šukuosenos kuo nors išsiskiria iš kitų miestų gyventojų šukuosenų, kirpėja sakė skirtumo nepastebėjusi.
I. Vainorienė tolerantiškai vertina įvairias šukuosenas, neturi išankstinių neigiamų nuostatų, nesivadovauja tradicine nuomone, kad, tarkime, ilgi plaukai vyro nepuošia ar išskirtinės šukuosenos – tik jauniems. „Jei vyras menininkas, man labai gražu ir pusilgiai plaukai, ir kad pasidažo sruogelėmis. Manau, tokie žmonės, kurie prašo neįprastų šukuosenų, yra menininkai, ir tokie dalykai jiems labai tinka. Svarbu, kad plaukai būtų tvarkingi“, – įsitikinusi kirpėja.
Specialistė turi ir tokių klientų, kurie renkasi egzotiškas, neįprastas šukuosenas. „Kas mėgsta egzotiškas šukuosenas, tai tokias ir renkasi – negaliu sakyti, kad tai priklauso nuo amžiaus. Čia nuo žmogaus skonio priklauso. Juk ir vyresniems gali tokios šukuosenos tikti ir patikti“, – sakė pašnekovė.
Nors dažyti plaukai būna ryškesni ir atrodo įspūdingiau, mažoms mergaitėms kirpėja to daryti nepataria. „Visai mažoms mergaitėms nepatariu plaukų dažyti. Bet neretai atsitinka taip, kad mažosios pačios iš interneto išsitraukia kokį receptą ir pasidažo, – pasakojo kirpėja ir pridūrė, jog tokį mažųjų kirpėjų meną ištaisyti pavyksta, tačiau tai nėra paprasta. – Kartą atvedė pas mane gal ketverių metų klientę – išsikirpusi buvo plaukus“.
Mokinukėms kirpėja nepataria nešioti palaidų ilgų plaukų. „Mokyklinio amžiaus mergaitėms rekomenduoju įvairias kasytes, pynimus, kadangi mokykloje palaidi plaukai trukdo, lenda į akis“, – patarė specialistė.
Pasak I. Vainorienės, anksčiau prieš išleistuves abiturientės dažnai ateidavo pasidaryti šukuosenų, tačiau dabar ši tendencija yra sumažėjusi.

Daro ir nuotakų šukuosenas
Pasmalsavus, ar teko daryti šukuosenas būsimosioms nuotakoms, kirpėja teigė, kad tokių teko daryti ne vieną. „Darome ir progines šukuosenas. Dabar madingi kuodai, holivudinės garbanos, bangos. Ilgiausiai prie vienos šukuosenos užtrunku apie valandą ar pusantros. Teko ir nuotakoms daryti šukuosenas – kai joms darai, ir pats jauti šventę, nes ta šukuosena iškilminga. Ir pačiai nuotaika pakyla, – atrodo, kad ir pati šventėje dalyvauji“, – entuziazmo neslėpė pašnekovė.
Kirpėja teigė, jog dabar neretai pasitaiko, kad nuotakos prieš vestuves ateina ir prašo padaryti bandomąją šukuoseną, norėdamos pamatyti, kaip plaukai atrodys svarbiausią jų gyvenimo dieną, tačiau specialistė abejoja tokio pasirinkimo teisingumu. „Antrą kartą vis tiek nepavyks pakartoti tos pačios šukuosenos – antrą kartą tai plaukai kitaip krenta, tai dar kas nors ne taip. Kaip ir menininkui nepavyksta antrą kartą nutapyti to paties paveikslo, taip ir čia“, – patirtimi pasidalino kirpėja.
Pasmalsavus, kaip elgiasi matydama, jog šukuosena nepakankamai gerai pavyko, pašnekovė teigė, jog taip atsitinka retai. „Jei kažkas nepavyksta, nors klientas gali to ir nepastebėti, bet pats ilgai prisimeni nesėkmę“, – prisipažino specialistė. Ji sakė, kad jai nėra atsitikę taip, kad šukuosena visiškai nepasisektų, nudegintų klientei plaukus ar panašaus darbo broko.
„Jei iš pašaukimo eini dirbti kirpėja, tai aišku, stengiesi įtikti klientui. Žinoma, rūpiniesi, kad viskas gerai pavyktų, tačiau jaudulio klientui neparodai – tiesiog tikrai stengiesi, kad viskas būtų gerai“, – kalbėjo I. Vainorienė.

Kosmetikos priemonės tobulėja
Ne vieną dešimtmetį su plaukais dirbanti specialistė džiaugėsi, jog, palyginti su tuo, kas buvo jos darbo pradžioje, šiandien tikrai yra kuo pasidžiaugti. „Kirpėja dirbu 35 metus ir galiu pasakyti, jog darbo pradžioje kosmetika buvo tikrai kur kas prastesnės kokybės negu šiandieninė. Dabar ir darbo įrankiai, ir kosmetika nuo naudotų sovietiniais laikais skiriasi kaip diena ir naktis. Žinoma, šiandienos priemonės yra daug pažangesnės, kokybiškesnės“, – džiaugėsi specialistė.
Didesnė kosmetikos kokybė turi įtakos ir kirpėjų darbo rezultatams. „Tobulesnė kosmetika veikia ir šukuosenų kokybę – dabar ir plaukai kitaip blizga, ir apskritai klienčių plaukai dabar stipresni, ne tokie nualinti, kokie buvo sovietiniais laikais, ir priemonės šukuosenai formuoti, plaukams fiksuoti visiškai kitokios. Tikrai nepalyginsi darbo dabar ir tada, o sovietinių laikų net nenoriu prisiminti. Jeigu plaukai labai ploni, o klientė pageidauja įmantrios šukuosenos, dabartiniais laikais galima prisegti plaukus, yra pridėtinės kasos – galima pastorinti ir plonus plaukus, o anksčiau pati darydavau šinjonus“, – sakė kirpėja.
Pasiteiravus, ar nuolat dirbant su įvairiomis cheminėmis medžiagomis nesutrinka sveikata, pašnekovė teigė, jog jai tokių bėdų nekyla. „Chemikalams alergiška nesu, todėl jie man jokių sveikatos sutrikimų nesukelia. Profilaktiškai man dėl to taip pat nereikia imtis jokių priemonių“, – džiaugėsi specialistė.
Rūpinantis plaukais šaltuoju metų laiku kirpėja rekomenduoja nešioti kepurę. „Visiems siūlau nešioti kepurę, nes šaltis tikrai kenkia plaukams. Čia mano nuomonė tokia, o žmonės, žinoma, patys pasirenka, ko jie nori“, – kalbėjo palangiškė.

Vaikai kirpėjais netapo
Nors kai kuriose šeimose tėvų profesija tampa savotiška tradicija ją pasirinkus ir atžaloms, I. Vainorienės šeimoje taip neatsitiko. „Turiu dukterį ir sūnų, bet jie šios profesijos nepasirinko. O kodėl turėtų? Jie savarankiški žmonės, galintys patys rinktis savo gyvenimo kelią. Tik dvejų metų anūkė mane pamėgdžioja, bet jai kol kas neduodame dar žirklių“, – juokėsi kirpėja. Pašnekovės teigimu, vaikystėje savo dukrai įmantrių šukuosenų nedarydavo. „Tik kai būdavo proga, garbanas sukdavome. Cheminio sušukavimo dukrai nereikėjo, kadangi jos garbanoti plaukai“, – sakė kirpėja.
Paklausta, kaip pailsi nuo darbo, specialistė prisipažino, jog stovimas darbas išvargina kojas, tačiau dirbant to nuovargio nesijaučia – jį pajuntanti tik grįžusi į namus.
„Dirbu nuo ryto iki vakaro kasdien, tai atsipalaiduoti laiko nelieka. Sekmadieniais nueinu prie jūros, į paplūdimį, išvažiuoju atostogauti, taip ir pailsiu“, – sakė pašnekovė.
Pasmalsavus, kas kirpėjai ir jos šeimos nariams daro šukuosenas, pašnekovė nepatvirtino posakio, jog paprastai atsitinka taip, kad batsiuvys būna be batų. „Sau šukuosenas darausi dažniausiai pati, taip pat aš darau šukuosenas ir savo šeimos nariams“, – teigė I. Vainorienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjantis ilgasis Joninių savaitgalis tautiečius išvilios į kaimus, prie ežerų ar į pajūrį. Jei norite artimiausias tris dienas praleisti prie jūros, tačiau dar neužsisakėte nakvynės, galite rinktis iš paskutinės minutės pasiūlymų.


Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pasieniečių mokykla kviečia rinktis pasieniečio profesiją.


Marius Matijošaitis, „Laisvės“ frakcijos narys Seime, į jį išrinktas vienmandatėje Savanorių apygardoje Kaune, teigia: „Nėra tikslinga apie parlamentaro darbą spręsti tik pagal parengtų įstatymų ir jų pataisų skaičių. Parlamento darbo spektras yra kur kas platesnis. Kadangi dirbu Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetuose, pastarajame esu pirmininko pavaduotojas, mūsų veikla – užsienio...


Įsigaliojus Galimybių pasui, ne vieno kurorto verslo savininkai, ypač grožio paslaugų teikėjai baikščiai dairosi į duris – ar nepasirodys tikrintojai, tačiau, regis, Palangos kirpėjos ir grožio specialistai uoliai laikosi reikalavimų. 


Gegužę Irena Vainorienė, grožio salono „Irena“ kirpėja ir savininkė, šventė išskirtinį jubiliejų – ji Palangoje kirpėja jau dirba 40 metų. „Kai kurių mano pirmųjų klientų ne tik vaikai, bet ir anūkai pas mane ateina kirptis. Vadinasi, pasitiki. Geresnio darbo nei kirpėjos kurorte nerasi: pirmoji sužinai visas naujienas ir gandus“, – juokėsi pokalbiui su „Lietuvos pajūriu“, laikraščio „Palangos...


Nesunku pastebėti, kad kiekvieno iš mūsų namai susideda iš tūkstančių detalių, tačiau kartais tereikia tik atnaujinti labai nedidelę jų dalį, kad susidarytų vaizdas, jog nuo šiol gyvensite visiškai naujuose namuose. Nieko keistai ir tai, kad didelei daliai žmonių kyla klausimų, kaip dažnai turėtų būti keičiamas vienas ar kitas elementas, o taip pat – kam...


Pavasarį Palangos gyventojams pristatyta apsipirkimo internetu paslauga „Barbora Express“ smarkiai plečia asortimentą. Nuo šiol, užsisakant maisto ir kitus kasdienio vartojimo produktus internetu, bus galima rinktis iš daugiau kaip 9 tūkst. skirtingų prekių. Asortimentas plečiamas visame „Barbora Express“ tinkle, siekiant patenkinti augantį paslaugos...


Šiandien, ketvirtadienį, nuotoliniu būdu įvykusiame Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdyje visi 19 jame dalyvavusių kurorto politikų balsavo už sprendimo projektą, kuriuo jauni asmenys, per tikslines išmokas, bus skatinami rinktis Palangą nuolatiniam gyvenimui, darbui, vaikų auginimui. Tokį projektą parengė Savivaldybės Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Irena...


Grožio studijos kirpėja Irena Vainorienė kerpa ir šukuoja jau 35 metus ir teigia niekada nesigailėjusi, jog pasirinko kirpėjos profesiją. Moteris sakė, jog iš kirpyklos išeinantys gražūs ir patenkinti klientai yra didžiausias džiaugsmo ir pasitenkinimo šaltinis. „Aš galiu nepastebėti žmogaus aprangos, bet šukuoseną matau visada“, –...


Jackų šeimos reikalavimas iš naujo nustatyti naudojimosi Palangos kurhauzu tvarką, suteikiant galimybę jiems naudotis Palangos miesto Savivaldybei priklausančia ir po gaisro jau restauruota mūrine pastato dalimi, atmestas – tokį sprendimą antradienį priėmė Palangos miesto apylinkės teismas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius