„KILiMAS“ į Palangą sukvietė jaunuosius alternatyvios mados kūrėjus

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-09-15
Peržiūrėta
1809
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pirmojo jaunimo alternatyvios mados festivalio „KILiMAS“ akimirkos. G. Šedžio nuotr.
Pirmojo jaunimo alternatyvios mados festivalio „KILiMAS“ akimirkos. G. Šedžio nuotr.

Šeštadienio vakarą kultūrinėje erdvėje „Kablys: Jūra. Kultūra“, įsikūrusioje Vasaros parodų paviljone, netilo jaunimo klegesys, o susirinkusiųjų akis traukė įspūdingi rūbai bei spalvos: čia vyko pirmasis jaunimo alternatyvios mados festivalis „KILiMAS“, sukvietęs jaunuosius mados kūrėjus iš visos Lietuvos.

 

Pirmasis festivalis

Dar gerokai prieš 19 valandą, kai ant kilimo, podiumo ir scenos turėjo pradėti kilti alternatyvios mados kolekcijas pristatantys modeliai, Vasaros parodų paviljono kiemelyje pradėjo būriuotis bei pasirodymams rengtis kūrybingas jaunimas – tiek palangiškiai, tiek į svečius Palangon atvažiavę kitų miestų atstovai.

Tarp berepetuojančių modelių, dėl kolekcijų pristatymo išgyvenančių jų kūrėjų bei jų mokytojų, smalsių žiūrovų nardyte nardė festivalio organizatoriai – VšĮ „Užtaisas“ atstovai Agni ir Alenas.

Pasak jų, pirmojo alternatyvios mados kūrėjų festivalio metu jaunieji kūrėjai iš visos Lietuvos turės progą pamatyti vieni kitų darbus, viešai pristatyti savo kolekcijas bei pasimokyti iš profesionalų ir dizaino studentų. Gabūs jaunieji dizaineriai, padedami mokytojų bei klasiokų, Palangos bendruomenei bei miesto svečiams pristatė 18 savo sukurtų kostiumų kolekcijų.

Jaunimo alternatyvios mados festivalis „KILiMAS“ pirmiausiai yra skirtas gabiam, mokyklose besimokančiam jaunimui, kuris kuria įvairias drabužių kolekcijas. Organizatoriai teigia, kad tokiu festivaliu siekia skatinti jaunimą atsiskleisti ir nebijoti pristatyti savo talentus.

 

„KILiMAS“ padės pakilti

„Pavadinimas „KILiMAS“ pasirinktas neatsitiktinai: dauguma būsimų dizainerių, mados kūrėjų jau mokykloje stebina savo kūrybiškumu, kurdami įvairius kostiumus, – sakė viena iš festivalio organizatorių Agni Samulytė. – Įgiję patirties mokykloje vėliau dauguma iš jų svarsto galimybę toliau kurti drabužių dizainą meno akademijose. Festivalis „KILiMAS“ tai tarsi platforma, pakilimo takas, suteikiantis jaunimui galimybę įsijausti į dizainerių vaidmenis. Tikimės, kad šis festivalis taps postūmiu gabiems talentams atsiskleisti“.

Jos žodžiais, pasibaigus vasaros sezonui, renginių Palangoje labai sumažėja, todėl dar vienas festivalio siekis – prisidėti prie profesionalaus meno ir kultūros renginių organizavimo Palangoje, skirtų būtent jaunimui. Ir tikimasi, jog šis festivalis taps tradiciniu, o ateityje galbūt išaugs iki tarptautinio festivalio lygio.

 

Pradžia – Senojoje gimnazijoje

„Pirmaisiais žingsniais į festivalį galima laikyti Senojoje gimnazijoje vykusius alternatyvios mados kūrėjų rengtus kolekcijų pristatymus, – priminė A. Samulytė. – Stebint juos, kilo mintis rengti šį pirmąjį festivalį – nes į gimnaziją atvykdavo ir svečių iš kitų miestų su savo kolekcijomis. Šįkart priėmėme visus, norėjusius dalyvauti. Kitąmet gal bus rengiamos atrankos, gal parinksime temas. Yra minčių festivalį padaryti konkursu, o komisijos geriausiai įvertiną kolekciją siųsti į Klaipėdoje vykstantį Baltijos šalių mados festivalį IKRA MADA“.

„Aš, kaip mokytoja, tikrai labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad prieš beveik dešimt metų mūsų gimnazijoje prasidėję alternatyvios mados kūrėjų pristatymai pamažu perauga į ne tik Palangos talentingų moksleivių festivalį, – sakė Senosios gimnazijos dailės mokytoja ekspertė Daiva Stonkuvienė. – Madų kolekcijų kūrimas ir jų pristatymas – didžiulis meninis lavinimas, nes jis apima kelių menų sintezę. Čia – ir dailė, ir muzika, ir teatras. Visada sakiau gimnazistams: kol turite galimybę, pabūkite menininkais, pažaiskite, net kiek pakvailiokite. Gal ir netapsite rūbų dizaineriais, gal ir nepasuksite į kitas menų kryptis, tačiau daugiau tokios galimybės galite ir nebeturėti. O gal kaip tik čia rasite savo pašaukimą“.

 

Puikus sumanymas

Dvi kolekcijas šiame festivalyje pristatęs šiemet Senąją gimnaziją pabaigęs palangiškis Gvidas Šedys, beje, nemažai prisidėjęs prie paties festivalio rengimo, prisipažino, jog tapti rūbų dizaineriu neketina, tačiau ateitį žada sieti su menu.

„Šį vakarą pristatau dvi kolekcijas. Viena jų – „Chlips“ – sukurta iš 250 senų kaklaraiščių: vos ne visa gimnazija padėjo man juos surinkti. Kita, „Smogas“, – eksperimentinė: kurdamas ją naudojau įvairias atliekas: nuo padangų iki senų celofano bei plastiko pakuočių. Šia kolekcija noriu atkreipti dėmesį į ekologijos problemas“, – kalbėjo G. Šedys, pasidžiaugęs, kad puikus sumanymas surengti festivalį, regis, puikiai ir pavyko.

Kad sumanymas surengti jaunųjų alternatyvios mados kūrėjų festivalį yra puikus, kad labai šaunu, jog jame galima išvysti kūrėjų darbus iš praktiškai viso Žemaitijos regiono, pasidžiaugė ir Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja dailės skyriui Jūratė Kavaliauskienė.

„Mūsų moksleiviams rūbų dizainas nėra naujiena – turime tokią discipliną, kurią gimnazistai noriai renkasi. Ne pirmą kartą atvykstame ir į Palangą, su savo kolekcijomis svečiuodavomės Senosios gimnazijos rengtuose pristatymuose. Puiku, kad atsirado žmonių, pasiryžusių surengti tokį festivalį, puiku, kad jį įsileido į išties šaunią erdvę“, – pasidžiaugė J. Kavaliauskienė.

 

Įspūdingas reginys

Renginį ir scenon kylančias kolekcijas bei jų kūrėjus pristatęs Senosios gimnazijos moksleivis Žygimantas Mitkus įžanginėje kalboje pabrėžė: „Kai kuriose Lietuvos mokyklose nuolat vyksta madų pasirodymai: jaunimas drauge su savo mokytojais pačiais įvairiausiais būdais kuria ir demonstruoja daugeriopų idėjų bei motyvų drabužių kolekcijas, važinėja parodyti jų į kitas mokyklas. Festivalis „KILiMAS“ siekia, kad tokie renginiai neužsidarytų tarp mokyklos sienų, o taptų atviri visai bendruomenei bei praturtintų rudeninių renginių asortimentą Palangoje. Juk jauniesiems dizaineriams ir modeliams tai puiki proga pasijusti kaip pakilus ant tikrojo podiumo, išbandyti save ir išgirsti skirtingus publikos požiūrius“.

Pirmajame festivalyje, ir, kaip tikisi jo organizatoriai, tikrai ne paskutiniame, pristatytos Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos rūbų dizaino ir modeliavimo būrelio kolekcijos „Blykst“ ir „Antras gyvenimas“, bei „Infinity“ studijos kolekcija „Alisa stebuklų šalyje“; Gargždų vaikų ir jaunimo centro „Stilinga geometrija“ , Klaipėdos Eduardo Balsio gimnazijos „Atogrąžų maskuotė“ ir „Šešėliai“, Palangos senosios gimnazijos „Chlips“, „Smogas“, „Monochrom“, Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos meno studijos „Ažūrė” sukurtos kolekcijos „Karpinukai” bei „Les silhouettes du passe“ ir dekoratyvinės tekstilės būrelio kolekcija „Saulėgrąžos“, Šiaulių Sondeckio menų gimnazijos kolekcijos „Džinsomanija“ ir „ABOriGRA“ bei Šiaulių profesinio rengimo centro profesinio rengimo centro mados teatro studijos „Svajokliai” kolekcijos „Paslaptis naktyje“ ir „Rudens nuotaka“. Dvi kolekcijas – „Etno atgarsiai“ ir „Etno gijos“ pristatė ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai.

Tiek festivalio dalyviai, tiek žiūrovai jam pasibaigus išsakė viltį, jog „KILiMAS“ taps gražia tradicija rudenėjančioje Palangoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prabėgo lygiai metai, ir vėl, pagarbos  mokesčių mokėtojų dienos proga, ketvirtadienį, gegužės 11 d., į Kurhauzą Savivaldybė sukvietė didžiausius mokesčių į Palangos miesto biudžetą mokėtojus – verslo atstovus ir gyventojus.


Kaip ir viršutiniai rūbai, taip ir moteriškas apatinis trikotažas išgyvena mados tendencijų pasikeitimus. Stebint kartą iš kartos, galima pamatyti, kaip jis pasikeitė iki šių dienų – nuo ilgų pantalonų iki siaurų juostelių ar seksualių nėrinių. Nors apatinių niekas nedemonstruoja viešai (nebent tai būtų mados renginys), vis tik moterims labai svarbu jaustis gražioms „nuo iki“. Tad ir šiuos...


Savaitgalį būsite pajūryje? Tuomet tikrai nesinorės praleisti išskirtinai šį savaitgalį Palangos sporto arenoje vyksiančios mados ir grožio mugės “Design for life”. Praėjusiais metais šimtus mados ir grožio industrijos kūrėjų bei tūkstančius lankytojų subūrusi mugė, šią vasarą skelbia tik vieną datą ir į Palangą atvyksta liepos 3-4 dienomis.


Gegužės pabaigoje Palangos senojoje gimnazijoje įvyko didžiulis, kas antrus metus vykstantis alternatyvios mados renginys ,,Devintoji Banga“. Tik šiemet jis buvo kitoks – dėl karantino teko viską vykdyti nuotoliniu būdu, dėl to buvo sukurtas mados kolekcijų filmukas.  


Kilimas yra priemonė, galinti akimirksniu pakeisti patalpoje esančią dinamiką. Be kilimo kambarys gali atrodyti šaltesnis, mažiau jaukus ir svetingas. Jeigu kilimą patiesiame, reikalai iš karto pasikeičia į gerą. Nors daug kas diskutuoja dėl to ar jie yra tinkami moderniam interjerui – mes net nedvejodami sakome, kad TAIP!


Šeštadienį, rugpjūčio 1-ąją dieną Palangą užburs mada ir grožis. Palangos sporto arenoje vyks viena didžiausių, nemokama mados ir grožio mugė „Design for life“. „Design for life“ renginiai Palangą aplanko jau ne pirmą kartą, šią vasarą čia susitiko jau daugiau kaip keli šimtai mados ir grožio industrijos kūrėjų bei tūkstančiai lankytojų, tad...


Susiruošėte liepos 6-ąją praleisti pajūryje? Tuomet Jus tikrai suvilios Palangos Sporto arenoje, Sporto g. 3, vyksiantis išskirtinis renginys – mados ir grožio mugė ,,Design for life’’. Liepos 6 dieną, nuo 12 iki 20 val., geidžiamiausioje vasaros sostinėje, Palangoje, vyksianti mugė po vienu stogu suburs virš 100 prekės ženklų iš visos Lietuvos ir...


Jau trejus metus Palangoje veikianti vaikų futbolo komanda „Gintaras“, skinanti pergales įvairiose varžybose, savo amžiaus grupėje iškovojusi Vakarų Lietuvos čempionų titulą, kviečia jaunuosius palangiškius į savo būrį. Kodėl verta rinktis futbolą ir kodėl būtent šioje komandoje, pasakoja klubo vadovas Marselis Balasanovas.


Šeštadienio vakarą kultūrinėje erdvėje „Kablys: Jūra. Kultūra“, įsikūrusioje Vasaros parodų paviljone, netilo jaunimo klegesys, o susirinkusiųjų akis traukė įspūdingi rūbai bei spalvos: čia vyko pirmasis jaunimo alternatyvios mados festivalis „KILiMAS“, sukvietęs jaunuosius mados kūrėjus iš visos Lietuvos.


Ilgąjį Žolinės savaitgalį    Šventosios    miestelį drebino alternatyvios muzikos festivalis ,,Satta    Outside”, kuris Šventojoje vyko jau antrus metus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius