Kunigų sklype – inkvizicijos kančios

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2011-08-28
Peržiūrėta
847
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kunigų sklype – inkvizicijos kančios

Įvyko tai, kas seniai buvo prognozuota. Iš Olandijos atvežtas nudrengtas atrakcionas „Move it“ užstrigo žemyn galva pakabindamas 9 vaikus. Siaubo apimtų tėvų akivaizdoje jie šitaip prakabojo ne 10 minučių. Ir net ne 20. Tarp gyvybės ir mirties vaikai kybojo daugiau nei valandą.

 

Ką tai reiškia gali pajausti kiekvienas, namuose pamėginęs atsistoti ant galvos. Manau, kad toks savanoriškas eksperimentas truktų ne ilgiau, kaip 5 minutes. Skirtumas nuo aukštyn kojomis pakabintų vaikų net ne šio kankinimo trukmėje. Kiekvienas namuose pabandęs išmėginti tai, ką patyrė vaikai, žinos, kad bet kada gali nusileisti ant kojų. Vaikai tokios galimybės neturėjo. Jie kabojo nesuvokdami, kada visa tai baigsis.

Kodėl dingus elektros srovei atrakcione pakibę vaikai ant žemės nebuvo nuleisti rankiniu būdu? Kaip paaiškino dar pavasarį atrakciono patikrą atlikęs bendrovės „Tuvlita“ atstovas, užstrigęs atrakcionas turi 24 voltų įtampos akumuliatorius, kurių pagalba užstrigę „Move it“ suolai avariniu būdu privalėjo būti atversti ir nuleisti ant žemės. Kad ši avarinio nuleidimo įranga veikia, buvo pademonstruota kitą dieną komisijai apžiūrint atrakcioną.

Tačiau kodėl avarinis nuleidimas nesuveikė tą lemtingą vakarą? Dosniems olandams uoliai advokataujanti Palangos teisininkė aiškina, kad atrakcionas užstrigo, nes dingo elektros srovė, o avarinis nuleidimas neveikė, nes iškviesti ugniagesiai gelbėtojai esą nukirpę kažkokius laidus.

Tačiau 22 valandą 54 minutės pranešimą apie nelaimę gavę Palangos ugniagesiai per žmonių spūstis atrakcionus pasiekė tik po keliolikos minučių. Tuo metu įkalinti vaikai atrakcione jau buvo prakyboję ne mažiau kaip 20 minučių. Kodėl jie nebuvo nuleisti ant žemės, kol ugniagesių dar nebuvo nė kvapo? Teisinimasis dėl dingusios elektros srovės niekam tikęs. Akumuliatorių pagalba veikiantis avarinis nuleidimas ir yra numatytas tam atvejui, jei dingtų elektra.

Į šiuos paprastus žurnalistų klausimus atsakymų advokatė neturi ir, lyg užsikirtus plokštelei, savo tiradą vėl kartoja iš naujo. O atsakymas gali būti visai paprastas. Ar tik nebus atsitikę taip, kad tą vakarą atrakciono mechanizme akumuliatorių iš viso nebuvo? O atsirasti jie galėjo per naktį, po kurios kitą dieną atjungus elektros srovę komisijos akivaizdoje avarinis nuleidimas kuo puikiausiai veikė.

Reikia tikėtis, kad visą tiesą atskleis policijos pradėtas tyrimas, tačiau ir jis, regis, klimpsta vis giliau. Nuo nelaimės praėjo savaitė. Suburta įvairiausių specialistų komisija į atrakcioną prisižiūrėjo iki valios. Kur išvados? Arba nelaimės priežastys nustatomos iš karto, arba iki šiol svarstoma, kokią tiesą paskelbti. Juk atrakcionas neišvežtas tirti kokiems nors ekspertams. Jis jau veikia ir net po įvykusios nelaimės aukštyn žemyn skraidina likimu žaidžiančius begalvius.

Anksčiau ar vėliau tokia ar panaši nelaimė buvo užprogramuota dar ir todėl, kad lietuviams linksmintis iš Olandijos yra atvežtos senienos. Užstrigęs „Move it“ yra pagamintas 1988 metais.  Ne ką jaunesni yra ir kiti į Palangą atboginti atrakcionai.

Už nemažus pinigus atrakcionų patikrą atliekantis „Tuvlitos“ atstovas tikina, kad gerai prižiūrimiems atrakcionams jų amžius įtakos neturi. Kaip įrodymą jis pateikia faktą, kad J.Basanavičiaus gatvėje veikia net 1940 metais pagaminta vaikiška karuselė, kuri blizga it nauja. Blizga tik paviršius, o ar dešimtmečiais veikiančių atrakcionų mechanizmai nesidėvi? Be to, viena yra suptis lėtai judančioje karuselėje ir visai kitoks poveikis mechanizmams yra, kai intensyviai eksploatuojamas įrenginys sukasi pašėlusiu greičiu.

Tačiau net ne olandiškų senienų keliamas pavojus yra svarbiausias. Šiemet šių atrakcionų J.Basanavičiaus gatvėje iš viso neturėjo būti, nes jų veiklai leidimo nėra išdavusi Palangos savivaldybė. Jėga į patį kurorto centrą atvažiavusius atrakcionus buvo galima sustabdyti tik jėga. Savivaldybė nei savo policijos, nei armijos neturi. Tai privalėjo padaryti valstybė, kurios teisės aktus pamina atvykėliai.

Tik dabar šalies premjeras Andrius Kubilius sunerimo dėl nelegaliai Palangoje veikiančio atrakcionų parko. Ar tam reikėjo sulaukti nelaimės? Ar šis faktas jam nebuvo žinomas anksčiau? Kad ir privačiame sklype pasistatyk parduotuvę ir pradėk prekiauti negavęs jokių leidimų. Tokią parduotuvę bemat apspistų policijos ir kontrolierių armija, ji būtų nušluota buldozeriais, o verslininkui nelegalui uždėtų baudų užtektų dar jo vaikams.

Tada kodėl valstybė metų metus negali susitvarkyti su Palangoje šeimininkaujančiais olandais, kodėl nesustabdoma teisės aktus ignoruojančios bendrovės „Leander LTU“ veikla? Toje pačioje J.Basanavičiaus gatvėje įsikūrusioje olandų karalystėje bent du atrakcionus valdanti ir per vasarą milijonines pajamas gaunanti bendrovė „Intelligent Projects“ tik rugpjūčio 8 dieną įsiregistravo, kaip 100 tūkstančių litų apyvartą pasiekiančia PVM mokėtoja. Tai padaryta buvo tik po to, kai prasidėjus trečiam vasaros mėnesiui jų veiklą patikrinę mokesčių inspektoriai aptiko, kad ši bendrovė dirba neapskaitydama pajamų. Kur iškeltos baudžiamosios bylos?

Jėga kasmet į Palangą besibraunanti bendrovė „Leander LTU“ pernai nurodė gavusi 730 tūkst. litų pajamų ir patyrusi beveik 180 tūkst. litų nuostolio. Ar mokesčių inspekcija uždavė sau klausimą, kodėl olandai veržiasi į Palangą vykdyti „nuostolingo“ verslo?

Užtat viduramžio inkvizicijos laikų vertą kankinimą patyrusiems vaikams olandai tepasiūlė po tūkstantį litų siekiančias kompensacijas. Žinia, jie atrakcionų biznio Palangoje sustabdyti negali.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvoje apie 1 350 vaikų laukia globėjų. Daugiausia – tai vyresni nei 10 metų vaikai. 


Paaiškėjo Palangoje įvykusioje avarijoje žuvusios žinomos gyvūnų mylėtojos, jų globos namų „Nuaras“ Vakarų Lietuvos regiono administratorės Gintarės Liutkuvienės ir jos vyro Egidijaus mirties priežastis. Sutuoktiniai nuskendo. Į vandens pilną griovį prie namų įlėkusį ir apsivertusį automobilį įvairavo girtas moters vyras. 


Skaudi nelaimė tykojo rugpjūčio 6 dieną, ketvirtadienį Palangos svečių.


Kovo pradžioje Vyriausybei buvo pateiktas siūlymas dėl 260 Šventosios namelių perėmimo valstybės žinion. Po šių namelių savininkų pasipriešinimo šis sprendimas buvo atidėtas. Pastaruosius kelis mėnesius institucijos vertino situaciją vietoje, nustatė, kiek namelių yra Pajūrio juostoje, kiek jų įregistruota, tačiau iki šiol nėra žinoma vidutinė namelių vertė....


Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai...


Palangos švietimo pagalbos tarnyba (PŠPT) atvira ir vaikams, ir jų tėvams, ir mokytojams, ir net senjorams. Čia pas psichologą apsilankę mažiausieji net nesupranta, kad šiltas, smagus pokalbis su „gražia mokytoja“ sprendė jų bendravimo, mokymosi sunkumus. O tarnybos pažyma ne vienam moksleiviui gali palengvinti ir egzaminų maratoną. O kur kitos vaikus...


Praėjusį savaitgalį trumpam pasijutau atlikęs   „žygdarbį“: dėl dviejų (kiekvienam buvo skirta po 15 minučių) interviu sukoriau penkias valandas į Rygą ir tiek pat – atgal į Klaipėdą.


Nuo praėjusių metų rudens „Omnitel“ pasiūlymais lojaliems klientams jau pasinaudojo daugiau negu pusė klientų, kurių numeris „Omnitel“ tinkle veikia 5 metus ir ilgiau. Auksiniai ir sidabriniai „Omnitel“ klientai dovanų jau gavo beveik 9 milijonus nemokamų minučių pokalbių ir 2 milijonų litų vertės nuolaidų naujiems telefonams. Tai reiškia, kad...


Kunigų sklype – inkvizicijos kančios

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2011 08 28 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Įvyko tai, kas seniai buvo prognozuota. Iš Olandijos atvežtas nudrengtas atrakcionas „Move it“ užstrigo žemyn galva pakabindamas 9 vaikus. Siaubo apimtų tėvų akivaizdoje jie šitaip prakabojo ne 10 minučių. Ir net ne 20. Tarp gyvybės ir mirties vaikai kybojo daugiau nei valandą.


Trečiadienio vakaro linksmybės olandų atrakcionuose J.Basanavičiaus gatvėje devyniems vaikams baigėsi ašaromis. Dingus elektrai, ore pakibo atrakcionas-centrifuga „Move it“. Vaikai aukštyn kojomis kabojo apie valandą laiko. Kai kurie vaikai buvo kurorto svečiai iš užsienio. Miesto meras Š. Vaitkus tapo šio kraupaus įvykio liudininku.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius