Lieknų ir apkūnių žmonių smegenys skiriasi?

Palangos tiltas, 2016-08-11
Peržiūrėta
143
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lieknų ir apkūnių žmonių smegenys skiriasi?

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad antsvorį turinčiųjų smegenys atrodo dešimtmečiu senesnės nei lieknų žmonių, rašo „BBC News“.
Žmonėms senstant natūraliai nyksta baltoji smegenų masė – už informacijos perdavimą atsakinga smegenų dalis.
Kembridžo universiteto mokslininkų komanda išsiaiškino, kad šį nykimo procesą skatina antsvoris, taigi, nutukusio 50-mečio smegenys yra tokios pat kaip liekno 60-mečio.
Pasak mokslininkų, prireiks dar daug tyrimų, kol bus išsiaiškinta, kokį poveikį smegenims daro papildomi kilogramai. Kembridžo senėjimo procesų ir neurologijos centre dirbantys specialistai ištyrė 473 ne jaunesnių kaip 20-ies ir ne vyresnių kaip 87-erių metų žmonių smegenis, antsvorį turinčiųjų smegenis lygindami su lieknų žmonių smegenimis.
Iš žurnale „Neurobiology of Aging“ paskelbtų tyrimo rezultatų galima spręsti apie akivaizdžius baltosios masės skirtumus nutukusių ir lieknų žmonių smegenyse. Buvo nustatyta, kad nutukusių asmenų smegenyse baltosios medžiagos yra daug mažiau nei lieknųjų.
Smegenų skirtumai akivaizdūs tik tarp vidutinio amžiaus suaugusiųjų. Tai rodo, kad būtent šiuo laikotarpiu smegenys gali labiausiai pakisti. Tačiau žinių ir supratimo tikrinimo testus abi grupės atliko vienodai, todėl, pasak mokslininkų, būtina atlikti išsamesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, kas iš tiesų lemia tokių ligų kaip silpnaprotystė vystymąsi.
Tyrimui vadovavusi mokslų daktarė Lisa Ronan, dirbanti Kembridžo universiteto psichiatrijos fakultete, paminėjo, kad nėra aišku, ar tarp nutukimo ir smegenyse vykstančių procesų yra koks nors ryšys. Atsakinėdama į BBC klausimus mokslininkė sakė: „Nutukimas – labai sudėtingas reiškinys. Mes tikrai daug žinome, kokius kūno pokyčius jis lemia. Bet kaip jis veikia smegenis ir kaip smegenys reaguoja į nutukimą, dar tik pradedame aiškintis“.
Tyrime dalyvavęs profesorius Sadalas Farooqi iš Kembridžo universiteto „Wellcome Trust“ medžiagų apykaitos tyrimų instituto patvirtino išvadas apie didžiausią vidutinio amžiaus žmonių smegenų pažeidžiamumą.
„Svarbu išsiaiškinti, ar smegenyse dėl antsvorio įvykstantys pokyčiai išnyksta atsikračius papildomų kilogramų. Turime išsamiau ištirti svorio, mitybos režimo ir fizinio aktyvumo poveikį smegenyse vykstantiems procesams ir atminčiai“, – pabrėžė profesorius.

Pagal spaudą

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Prezervatyvas yra pati populiariausia kontraceptinė priemonė pasaulyje. Maždaug kas septintas lytinis aktas pasaulyje (kas penktas, jeigu imtume tik Vakarų pasaulį) vyksta su prezervatyvu. Tai yra labai veiksmingas metodas, kuris padeda apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo bei lytiniu būdu plintančių ligų. Tiesa, per laiką prezervatyvų gamyba pažengė tolyn ir dabar jie gali sukelti net...


Palangos mieste gyvenantys senjorai kviečiami būti aktyvūs bei dalyvauti jiems skirtuose renginiuose, vyksiančiuose spalio 1 d., Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną.


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Spalio 1 d., minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, Palangos miesto savivaldybė kartu su parneriais – kurorto verslininkais, kultūros, meno, sporto sričių darbuotojais, dvasininkais – miesto senjorus kviečia nemokamai pramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema Palangoje – aktyvus bei turiningas laisvalaikis ir sveika gyvensena.


Palangoje jau prieš keletą metų susiformavo tradicija Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, spalio 1 d., miesto senjorus pakviesti nemokamai papramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema – dar nematyta Palanga. Tad Palangos miesto savivaldybės iniciatyva kurorto senjorai kviečiami į nemokamas ekskursijas po miesto muziejus ir patį kurortą, kurių metu...


Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad antsvorį turinčiųjų smegenys atrodo dešimtmečiu senesnės nei lieknų žmonių, rašo „BBC News“.


Palangos miesto savivaldybėje vyko šalies Neįgaliųjų reikalų tarybos išvažiuojamasis posėdis. Posėdyje aktualias problemas aptarė Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Asta Kandratavičienė, Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos valdybos pirmininkė Algė Nariūnienė ir vadovas Vaidotas Nikžentaitis


Vis labiau artėjant advento laikotarpiui, ilgėjant rudens vakarams, ne vienam pasidaro smalsu, kaip šį laikotarpį seniau išgyvendavo mūsų protėviai, ką jie veikdavo ilgais žiemos vakarais, kada lauko darbai kaime jau būdavo baigti, o kambaryje vyraudavo prieblanda. Nejučiomis norisi pasidomėti to laikotarpio papročiais, tradicijomis, o gal ir savo namuose pamėginti sukurti kokį...


Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša   netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo...


Daugėja socialiai pažeidžiamų žmonių

‚Palangos tilto“ informacija, 2010 02 10 | Rubrika: Miestas

Augant bedarbių skaičiui, atsiranda vis daugiau socialiai pažeidžiamų žmonių. Pristigus pajamų tenka ieškoti išeities iš susiklosčiusios keblios padėties, todėl vis daugiau žmonių kreipiasi į Socialinės rūpybos skyrių, tikėdamiesi gauti maisto davinių. Šiais metais priimti jau 226 prašymai ir prognozuojama, kad skaičius dėl skurdžios materialinės padėties augs.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius