Lietuvoje reali grėsmė išplisti paukščių gripui

Palangos tiltas, 2017-03-02
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Lietuvoje reali grėsmė išplisti paukščių gripui

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad vasario 27 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 6 gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8.Kovo 1d. Kaune nustatytas jau antras paukščių gripo atvejis.Ištyrus 4 gulbių nebylių gaišenų mėginius, visoms joms nustatytas itin patogeniškas to paties tipo – H5N8 – paukščio gripo virusas.
Tokio tipo virusas Lietuvos istorijoje nustatytas pirmą kartą. Nugaišusios gulbės rastos Kaune, Nemuno upėje. Šioje vietovėje gausiai būriuojasi vandens paukščiai, gyventojai lesina gulbes.
Grėsmė, kad atšilus orams virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais, labai didelė, todėl VMVT tiria visus rastus nugaišusius vandens paukščius. Paukščių gripo atvejai jau kurį laiką užregistruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse tiek laukinių vandens paukščių buvimo, tiek naminių paukščių laikymo vietose, kuriose dėl šios ligos jau sunaikinta apie 7,5 mln. paukščių. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos pranešimų apie gyvūnų ligas sistema oficialiai pranešė apie 3 gulbėms nebylėms nustatytą paukščių gripo virusą H5N8 Kaliningrado srityje (Rusijos Federacija).
Specialistai pabrėžia, kad paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams, tačiau žmonių sveikatai grėsmės nekelia.
VMVT primena paukščių augintojams, kad nuo kovo 1 d. mažiausiai vieną mėnesį (jeigu situacija neblogės) įsigalioja tam tikri draudimai, t. y. nurodoma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pavyzdžiui, lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).
Paukščių laikytojai privalo:
• nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti,
• laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų,
• apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti VMVT Palangos teritorinį padalinį,
• asmenims, organizuojantiems renginius su naminiais ir dekoratyviniais paukščiais pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais), laikytis Veterinarijos reikalavimų pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. sausio 2 d. įsakymu Nr. B1-2 „Dėl Veterinarijos reikalavimų pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams patvirtinimo“, ir užtikrinti, kad šie renginiai vyktų tik uždarose patalpose.
„Labai svarbu, kad patys paukščių laikytojai suprastų artėjančią grėsmę. Labai patogeniškas paukščių gripas H5N8 jau Lietuvoje. Dėl didelės paukščių koncentracijos Nemune ties Kaunu virusas gali plisti ir toliau. Labai svarbu apsaugoti naminių paukščių ūkius, nes virusui patekus į paukščių laikymo vietas, ekonominiai nuostoliai bus didžiuliai. Kiekvienas augintojas atsako už savo laikomų paukščių sveikatą. Išleistas VMVT įsakymas, nurodantis, kokias priemones reikia taikyti komerciniams paukštynams ir smulkiesiems paukščių laikytojams, siekiant išvengti paukščių gripo. Europos Komisija taip pat yra išleidusi sprendimą „Dėl rizikos mažinimo ir sustiprintų biologinio saugumo priemonių bei ankstyvo ligos nustatymo sistemų, susijusių su naminių paukščių užsikrėtimo pavojumi labai patogenišku paukščių gripu nuo laukinių paukščių“. Pagrindinis šių teisės aktų tikslas – nurodyti priemones, padedančias išvengti paukščių gripo. Primename, kad VMVT tikslas – ne taikyti nuobaudas paukščių laikytojams, bet kelti jų sąmoningumą ir padėti bendromis jėgomis apsisaugoti nuo šios pavojingos, didelius nuostolius nešančios ligos.
Pagrindiniai paukščių gripo simptomai:
• Pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja daugiau nei 20 proc.;
• ilgiau kaip dvi dienas sumažėja kiaušinių dėjimas (daugiau kaip 5 proc.);
• paukščių gaišimas padidėja 3 proc. per savaitę (keletą paukščių laikančiuose ūkiuose dviejų ir daugiau paukščių nugaišimas vienu metu – sunerimti verčiantis požymis!);
• paukščiams pasireiškia klinikiniai požymiai ar pakitimai, leidžiantys įtarti susirgimą.
Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, prašomi apie tai pranešti VMVT Palangos VMVT šiais tel. numeriais –48015, 48026arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Palangos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sausio 19-20 dienomis Kaune, Aleksandro Stulginskio universiteto parodų paviljone Nr. 3 vyko VI-oji paukščių ir gyvūnų paroda „PET SHOW LIETUVA“, kurioje nepastebėti neliko ir palangiškiai. Parodą globojo Seimo narys Kęstutis Mažeika.


Sausio 20-21 d. Kaune, Aleksandro Stulginskio universiteto parodų paviljone vyko balandžių, vištų, triušių ir dekoratyvinių paukščių bei kitų gyvūnų paroda.


Šeštadienį Palangos universaliame sporto komplekse vyko 10-oji Klaipėdos aukštaskraidžių ir 1-oji Aukštaičių burbulių balandžių bei dekoratyvinių paukščių (vištų, kanarėlių ir papūgų) paroda-mugė. Atvykusieji į parodą turėjo galimybę pasigrožėti įspūdingais dekoratyviniais paukščiais, o išradingi balandininkai užsukusiems padovanojo ir...


Palangos miesto savivaldybė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Palangos skyrius (toliau – NVSC) perspėja, kad liūtys ir potvyniai gali neigiamai paveikti iš šachtinių šulinių naudojamo geriamojo vandens kokybę ir saugą, dėl paviršinės taršos patekimo galimybės į gruntinius vandenis.


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad vasario 27 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute 6 gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8.Kovo 1d. Kaune nustatytas jau antras paukščių gripo atvejis.Ištyrus 4 gulbių nebylių gaišenų mėginius, visoms joms nustatytas itin...


Šuns karštą vasaros dieną automobilyje palikti negalima, tą žino kiekvienas. Tačiau ką daryti, jei apsipirkti reikia, o palikti mažytį šuniuką, pririštą prie „Maxima“ parduotuvės, baisu, kad kas nors miniatiūrinio augintinio nepaimtų. Įsidėjusi jį į rankinę ir įėjusi į „Maxima“ Palangos viešnia užsitraukė akylaus prekybos centro...


Anekdotiškai sakoma, kad rojus žemėje – tai rusė žmona, amerikietiškas atlyginimas, kinų virtuvė ir... senas angliškas namas. Tačiau juokas juokais, bet veikiausiai pamatinis visų visuomenių laimės indekso garantas jų piliečiams – galimybė įsigyti nuosavą būstą. Kuomet Lietuvoje visais ruporais barbenama apie iš šalies nutekančius protus ir...


Praėjusį savaitgalį visa Lietuva minėjo Pasaulinę žemės dieną. Su nekantrumu laukdami sugrįžtančio pavasario, visi ėmė laukti ir pradėsiančių savo čiulbėjimu džiuginti paukščių. Vakar Žemės dieną minėjo ir Palangos moksleivių klubo vaikai su savo pedagogėmis. Iškelta Žemės vėliava nuo šiol plevėsuos visą mėnesį.


Kurorto Bendrajam planui iškilo grėsmė

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 10 07 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apygardos administracinio teismo kolegija, išnagrinėjusi UAB „Energetikas“ prašymą ištirti ar pernai gruodį priimtas Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimas, kuriuo patvirtintas kurorto Bendrasis planas, bei šiemet sausį minėto sprendimo papildymas atitinka Teritorijų planavimo įstatymo nuostatas. Teismas konstatavo, kad Bendrojo plano sprendiniai prieštarauja šiam...


Trečiadienį S.Vainiūno muzikos mokykloje už pasiekimus moksle, mene, muzikoje, sporte keturiolikai kurorto mokinių įteiktos nominacijos, kurias įsteigė Palangos viešbučių ir restoranų asociacija.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas