Mano atodūsis grįžus į Angliją: „Kokios buvo puikios trys savaitės prie žydinčios Palangos jūros“

Palangos tiltas, 2014-06-05
Peržiūrėta
2236
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos dekoratyvinių balandžių parodos organizatorius R. Liaudanskas ir Šiaulių dekoratyvinių paukščių klubo pirmininkas R. Beneta.
Palangos dekoratyvinių balandžių parodos organizatorius R. Liaudanskas ir Šiaulių dekoratyvinių paukščių klubo pirmininkas R. Beneta.

Esu jūros vaikas. Žinau, o ir visada žinojau, jog pavasariais, ar rugpjūtį, kai vanduo jūroje įšyla kaip „arbata“ – jūros pakrantės ima ir nusidažo neįprasta geltona spalva. Poilsiautojai, nė kiek nesutrikę, vienas kitam skuba paaiškinti: „Jūra žydi“. Šį sykį, atvažiavusi trumpų atostogų į namus, pasimėgavau karšta saule, dar tuščiu, siela raminančiu paplūdimiu, vasarai besirengiančia Palanga ir, kaip visada, atlikau begalę asmeninių darbų. Nežiūrint nei į nieką, sugrįžusi į namus Anglijoje sau pasakiau: „Turėjau puikias tris savaites atostogų prie žydinčios jūros“.

 

Jokių užrašų

Važiuodama į namus (gerai turėti ne vienus namus) buvau sumąsčiusi, jog šį sykį nepasiimsiu jokių užrašų. Paprasčiausiai viską fiksuosiu savo akimis ir širdimi. Juk tai, ką žmogus pamato, išgirsta ir išgyvena lieka giliai paslėpta pasąmonės užkabariuose, o šie –liudininkai, kurių nereikia priverstinai atvesdinti į teismo posėdį. Jie, kaip patys ištikimiausi draugai –visada šalia. Tad, pirmomis akimirkomis, kada patekau į savo namus (naujai renovuotą butą), buvau sužavėta. Iš visai nuniokoto buto, kurį paliko man mano nuomojamo buto gyventojai (pridarę skolų dingo), mano meistro Valdo Girčio darbščios rankos padarė stebuklą. Tiesa, mano bendrus draugus turinti nuomininkė iki šios dienos žada atlyginti patirtus nuostolius. Užsienyje tokių dalykų būti negali. Jei tu šeimininkui nesumokėsi už pragyvenimą – atsidursi po tiltu ir jokios policijos tau nepadės. Pasirodo, Lietuvoje yra madinga (ypač, jei šeimininkai gyvena užsienio valstybėse) nemokėti mokesčių, o progai pasitaikius – dingti (be adreso ir pavardės). Pirmąją naktį, kai Palangoje buvo tik penki laipsniai šilumos, gulėjau ant žemės susisukusi į šiltą antklodę savo naujuose, dažais dar kvepiančiuose namuose ir mąsčiau: kaip gera turėti draugų (remontu rūpinosi mano klasės draugai), kurie tai darė su meile ir be jokių išskaičiavimų.

 

Tai, kas gadino nuotaiką

Ne kartą esu save pagavusi galvodama, kodėl man baugu grįžti gyventi į Lietuvą. Rodos, ji nesikandžioja, čia turiu savo namus, giminę, draugus... Gal kas nors mano žodžius perfrazuos kaip neadekvačius lietuviškam patriotizmui (dar jo esama), bet patikėkite, ponai, Lietuvoje labai gera gyventi tiems, kas turi daug pinigų (politikai, verslininkai, sukčiai), kas gali samdyti darbuotojus už minimalų atlyginimą (pragyvenimo minimumas prilyginamas bedarbio pašalpai). Visai nejuokinga, matant skelbimus, kviečiančius į darbą virtuvėse ar kitose aptarnavimo sferose, o Darbo biržose – nutysusios žmonių eilės, prašančių pašalpos (kam dirbti, jei galima turėti valstybės duodamą paramą). Užsienyje taip pat yra kontoros, kurios rūpinasi darbo netekusiais žmonėmis. Čia žmonės taip pat gauna sąlyginius pinigus, už kuriuos gali užsimokėti už butą. Tačiau žmogus yra suinteresuotas greičiau susirasti darbą, kad jo atlyginimas viršytų gaunamos pašalpos sumą du ar tris kartus. Negaliu teigti, jog ir čia žmonės visada yra patenkinti uždarbiu. Tačiau niekada nesu pastebėjusi, jog didžiuliuose marketuose (kaip lietuviška „Maxima“), pardavėjos neapdovanotų kiekvieną lankytoją šypsena ir mandagiu aptarnavimu. Apsilankiusi Palangoje esančioje „Senukų“ parduotuvėje, sumaniau nusipirkti buitinę smulkmeną savo namams. Deja, buvau aprėkta pasiėmusi išpakuotą prekę (tokią radau lentynose), ant kurios nėra prekybinio kodo. Atsisakiau eiti ir ją pakeisti motyvuodama savo, pirkėjo, teise. Už tai gavau eilę komentarų: čia savitarna, ji (pardavėja) dirba tik prie varžtų ir t. t. Jau sugadinta nuotaika išėjusi iš „Senukų“ nukulniavau į modernų maisto prekybos centrą „Rimi“. Kasininkė, kaip mumija, išdažytomis lūpomis ir didžiuliais per visą kaklą nutysusiais auskarais, nusviedė mano varganas prekes į šoną, tepasakiusi vieną žodį – kainą. Išėjau visai sutrikusi.

 

Lietuvos „keistuoliai“

Turbūt sutiksite su manimi, jog žmones, kurie kitoniškai rengiasi, kalba, užsiima ne tuo, kaip visi – vadiname keistuoliais. Eilinį kartą, apsilankiusi savo klasės draugo Reinoldo Liaudansko, Palangos balandininkų klubo pirmininko, II-osios tarptautinės dekoratyvinių balandžių parodos, surengtos kurortinio sezono atidarymo proga restorano „DeCuba“ sode, susidariau neginčijamą nuomonę: kol Lietuvoje bus tokių žmonių, kaip palangiškis R. Liaudanskas, šimtą balandžių atvežęs ir su žodžiais „Aš myliu Palangą“ žmonėms suteikęs galimybę paleisti juos į dangų, Afganistane tarnavęs gargždiškis Rimvydas Leonauskas bei Šiaulių dekoratyvinių paukščių klubo pirmininkas Rimantas Beneta – žemėje bus dar daug gėrio ir šviesos. Pasak balandžių mylėtojų, „jei  pasaulyje nebūtų tokių keistuolių – būtų nuobodu gyventi“. Parodoje dalyvavo per du šimtai dekoratyvinių paukščių (50 rečiausių veislių), o šventę vainikavo gražiausio paukščio rinkimai. Pirmąją vietą laimėjo klaipėdiškio M. Fidarčiuk publikos išrinktas Karakulinis balandis. Aš balsavau už gražuolį Klaipėdos aukštaskraidį (gražus, didingas, auginamas tik mūsų regione). Kaip pastebėjo į šventę atėjusi ponia Janina, visi balandžių augintojai yra tarsi šventieji. Jie spinduliuoja ramybę, gerumą ir norą, kad žmonės nors menkai sekundei pakeltų akis į dangų ir „atsijungtų“ nuo banalios gyvenimo realybės. O paukštis, pakilęs aukštai aukštai virš debesų, skrenda į namus pas tuos, kurie myli ir laukia.

 

Atostogos baigėsi

Mano namo kaimynai nustebę teiravosi, kodėl aš, sutvarkiusi savo gyvenamą vietą, išvažiuoju. Kažkada esu rašiusi, jog namai yra ne ten, kur tu gyveni. Namai yra ten, kur gyvena tavo ilgesys. Mano ilgesys gyvena Lietuvoje, gimtinėje (dažnai čia lankausi) ir ten, kur gyvena mano šeima. Namo grįžau su nuotykiais. „OLLEX“ firmos mikroautobusiukas, nuo Klaipėdos pajudėjęs Kauno link, du kartus buvo „atakuotas“ naktinių stirnų, kurios išbėgusios į važiuojamąją kelio dalį ne juokais išgąsdino primigusius keleivius. Tokie incidentai verčia galvoti, jog Lietuvos keliais nakties metu labai pavojinga važiuoti. Juokingiausia buvo Kauno oro uoste, kada muitininkas, patikrinęs mane ir mano dokumentus (bilietą) praleido į salę, kurioje žmonės skrido poilsiui į Kostą (kurortas Ispanijoje). Gerai, kad susizgribau. Galėjo mano lėktuvas parodyti man uodegą. Tad, jau sėdėdama savo lėktuve meldžiausi, jog nebenoriu daugiau jokių nuotykių. Viskas lyg ir gerai, jei ne jaunas britas, sėdėjęs šalia manęs ir visą karštą arbatą užsipylęs ant „savo gražumų“. Gaila buvo jaunuolio, juolab prisiminus savo dukros sužadėtinį, vestuves, dėl kurių pasiruošimo buvau atvykusi. Vasara tik įsibėgėja, o kartu su ja – viltis pagauti ją už „uodegos“.

 

Irena VALUŽĖ

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje atostogautojų neužimtų ir nerezervuotų kambarių vasaros sezonui dar yra labai daug, sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė. Vis tik, jei šį savaitgalį nusprendėte praleisti prie jūros, reiktų suskubti.


Tie, kurie galvoja apie nuosavą verslą, puikiai žino, jog be kruopštaus veiksmų plano parengimo verslas gali žlugti net nespėjęs įsibėgėti.


Miegoti traukinyje ir nubusti prie pat jūros? Laisvai. O ir atsieis vos keliolika eurų.


Birželio 22 d., 10:30 val., prie Palangos centrinės gelbėjimo stoties (Žvejų g. 2A, Palanga), vyks akcija „SOS – Saugi mano vasara“! 


Palanga – miestas prie jūros, turintis ypatingą aurą. Prancūzų rašytojas Alber'as Camus yra pastebėjęs, kad „kai kurios išskirtinės vietovės, pavyzdžiui, pajūrio miestai, atsiveria dangui“.


Neįgaliesiems privažiuoti prie jūros Palangoje tapo patogiau – paplūdimyje ties neįgaliesiems draugišku Lino taku įrengtas iki pat vandens vedantis plastiko takas su nuolydžiu į jūrą.


Palangos „Kuršiai“ praėjusią savaitę tapo viena iš dviejų komandų, „7bet-NKL“ laimėjusių po dvejas rungtynes, o pajūrio ekipos vedlys Derekas Hanesas buvo pripažintas savaitės MVP.


Apartamentai prie jūros - nuo 30 Eur! Kambarių rezervacija: ▪️internetu – booking.apartamentaitenisas.lt ▪️el. paštu – [email protected] ▪️telefonu – (8 460) 58033


Septyniasdešimt ketveri metai prabėgo nuo tada, kai 1941 m. birželio 14-osios naktį prasidėjo masiniai lietuvių areštai. Gyvuliams skirtuose vagonuose žmonės su šeimomis buvo tremiami į Sibirą, kur spiginant negailestingam šalčiui buvo verčiami kęsti badą bei sunkiai fiziškai dirbti. Ne vienas lietuvis, neištvėręs tokių atšiaurių gyvenimo...


Esu jūros vaikas. Žinau, o ir visada žinojau, jog pavasariais, ar rugpjūtį, kai vanduo jūroje įšyla kaip „arbata“ – jūros pakrantės ima ir nusidažo neįprasta geltona spalva. Poilsiautojai, nė kiek nesutrikę, vienas kitam skuba paaiškinti: „Jūra žydi“. Šį sykį, atvažiavusi trumpų atostogų į namus, pasimėgavau karšta saule, dar...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius