Netolerancija: mokyklose – dėl socialinės padėties, tribūnose – dėl odos spalvos

Ugnė RAUDYTĖ, 2010-11-16
Peržiūrėta
1889
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vakar buvo minima Tarptautinė tolerancijos diena. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir kitų žmonių, kurie nėra „kaip visi“, toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, kantrybę. O ar palangiškiai tolerantiški?

 

Pasitaiko įžeidimų juodaodžių atžvilgiu

„Naglio-Adakrio“ klube žaidžia ir juodaodis krepšininkas Chrisas Čarlzas Lowe, kuris neseniai pakeitė kitą juodaodį krepšininką iš Amerikos. „Naglio-Adakrio“ treneris Gediminas Petrauskas mano, kad palangiškiai yra tolerantiški atvykusiems iš kitur žaidėjams. „Mūsų komandoje buvo nemažai žaidėjų iš kitų šalių, tačiau jie jokios diskriminacijos nejautė. Visi komandos nariai puikiai juos priimdavo, bendraudavo ir neišskirdavo iš kitų. Komandoje, kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiais metais turime juodaodžių žaidėjų komandoje. Jiems kartais galbūt būna sunkiau. Nors komandoje jie priimami draugiškai, tačiau kartais pasitaiko jų adresu negražių replikų iš priešininkų sirgalių. Tačiau tokių, įžeidinėjimus laidančių žmonių, yra vienetai. Manau, kad tai - neišsilavinę, nuo sovietinių laikų „užsilikę“ žmonės“, - sakė G. Petrauskas. Praėjusiais metais žaidęs komandoje juodaodis minėjo, pasakojo treneris, kad Palangoje kartą vienas praeivis kažką negražiai pasakė jam. „Tačiau tokie atvejai – išimtis iš taisyklės. Aš pats esu labai tolerantiškas kitų tautų ar rasių atžvilgiu. Nuo mažens su tėvais daug kur keliaudavome, matydavau įvairių žmonių - tėvai išmokė tolerancijos. Tolerancijos įgavau ir gyvendamas Rusijoje, tačiau, kaip teko pastebėti, rusai yra labai netolerantiški. Ten vyksta labai negražūs dalykai, todėl, manau, kad lietuviai yra tikrai tolerantiški žmonės“,- kalbėjo G. Petrauskas.

 

Mokykloje – netolerancija dėl socialinės padėties

Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Lina Kunickienė pasakojo, kad mokykloje netolerancijos tautiniu pagrindu nėra. „Dažniausiai netolerancija būna dėl socialinės nelygybės: vieni vaikai turi daugiau pinigų ir perka viską mokykloje, kiti neturi nieko. Ši netolerancija tarp vaikų yra skaudžiausia. Mokykloje labai stengiamės skatinti toleranciją. Vyksta papildomos popamokinės veiklos, vykdoma tarptautinė „Olweus“ patyčių prevencijos programa. Aš dirbu jau aštuonerius metus su vaikais, tačiau per tuos metus nei pamažėjo, nei padidėjo tolerancijos lygis. Visuomet atsiranda vaikų, kurie būna kažkam netolerantiški. Manau, kad pakantumo ir meilės šeimoje stoka ugdo netoleranciją augančiame vaike. Tik efektyvus mokyklos ir šeimos bendradarbiavimas gali padėti ugdyti toleranciją tarp vaikų. Aš pati esu labai tolerantiška vaikų atžvilgiu, niekuomet nei vieno neišskiriu dėl elgesio ar išvaizdos. Esu tolerantiška ir tuomet, kuomet vaikas ieško savo stiliaus, man svarbiausia, kad vaikas beieškodamas surastų save“,- kalbėjo L. Kunickienė.

 

Latvė nepatogumų dėl tautybės nepatyrė

Šventosios seniūnijos vyriausioji buhalterė Elma Jalonina ir pati yra kitatautė, tačiau niekuomet nejautė netolerancijos iš kitų žmonių. „Pati esu latvių kilmės, vyras yra pusiau estas. Tačiau visada gyvenome Šventojoje ir niekada nejautėme jokios diskriminacijos. Galbūt jei būtume atvykę iš kažkur toli, būtų kitaip, tačiau Šventojoje jau seniai gyvena labai daug latvių, todėl lietuviai nuo latvių čia neišskiriami. Labai džiaugiuosi, kad mūsų kraštas yra tikrai tolerantiškas“,- pasakojo E. Jalonina.

 

Tolerantiškesni matomai fizinei negaliai

Palangos miesto neįgaliųjų draugijos narė Genoefa Navickienė mano, kad Lietuvos žmonės yra tolerantiškesni matomai fizinei negaliai turintiems žmonėms, o nelabai matomai negaliai – netolerantiški. „Pati fiziškai esu sveika, puikiai vaikštau, tačiau turiu regėjimo negalią. Turiu 35 procentų darbingumą – tai sunki negalia. Tačiau vien valdžia savo spendimais pasirodo esanti ne itin tolerantiška: automobilius neįgaliųjų vietoje gali pasistatyti tik 30 procentų darbingumą turintys asmenys. Vadinasi, aš šiai grupei nepriklausau. Tai nėra tolerantiška.“, - pasakojo G. Navickienė.

Anot jos, kas turi fizinę negalią ir sėdi invalido vėžimėlyje, tam jaučiamas gailestis, žmonės yra tolerantiškesni, jam užleidžiama eilė, einant pas daktarą. „Tačiau jei aš paprašyčiau žmonių užleisti eilę pas daktarą, nes labai blogai jaučiuosi, retas ją užleistų. Tolerancijos trūksta visuomenėje. Jos turėtų mokyti tėvai savo vaikus jau nuo mažų dienų. Palangoje jaunimas yra gana tolerantiškas, tačiau pasitaiko ir „chamų“, kurie būtinai pasakys kokią nors įžeidžiančią repliką. Mano manymu, viską lemia auklėjimas. Jei tėvai savo vaikus moko tolerancijos, tuomet ir tas vaikas yra nuoširdus ir tolerantiškas visų žmonių atžvilgiu, ar tai būtų negalia, ar kita tautybė. Žinoma, dažnai būna pikti ir patys neįgalūs žmonės. Jie pyksta ant viso pasaulio dėl savo nelaimės, tačiau aš vadovaujuosi labai puikiu principu – jei negali pakeisti situacijos - keisk požiūrį. Jei šiais žodžiais vadovautųsi žmonės, tuomet ir pasaulis būtų tolerantiškesnis“, - pasakojo G. Navickienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną Palangos senjorai raginami leisti aktyviai ir „skaniai“ – kaip ir kasmet, jiems siūloma įvairių pramogų bei vaišių. Raginame nepamiršti Pensininko pažymėjimo.


Balandžio 6-oji – Saugaus eismo diena Lietuvoje. Septynioliktus metus iš eilės minima Saugaus eismo diena siekiama dar kartą atkreipti visų eismo dalyvių dėmesį į saugų eismą kelyje bei priminti, kad Kelių eismo taisyklių turime laikytis kasdien. 


Ši diena skirta atkreipti tėvų ir gydytojų bendruomenės dėmesį į kūdikių galvytės deformacijas.


Gruodžio 9 dieną minima Tarptautinė antikorupcijos diena, skirta kovos su korupcija problemoms spręsti, atkreipti visuomenės dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią.


Spalio 1 d., ketvirtadienį, minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Palangoje yra susiklosčiusi graži tradicija šią dieną senjorus pakviesti į nemokamas jiems skirtas veiklas, kultūrinius renginius, o verslo atstovai senjorus kviečia pasivaišinti puodeliu kavos, arbatos ar desertu bei pasimėgauti įvairiomis procedūromis.


Šventojoje bus minima Jūros diena

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 11 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį, rugsėjo 14 d., linksmai nusiteikę į šventę pakvies šventojiškiai – miestelyje bus minima Jūros diena. Jos metu Jūros gatvės pėsčiųjų alėjoje šurmuliuos renginiai, skirti pirmosios Lietuvoje Jūros dienos paminėjimui. Pasak Palangos kultūros ir jaunimo centro kultūrinės veiklos vadybininkės Mantės Lukošienės, Jūros dienos...


Palangoje jau prieš keletą metų susiformavo tradicija Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, spalio 1 d., miesto senjorus pakviesti nemokamai papramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema – dar nematyta Palanga. Tad Palangos miesto savivaldybės iniciatyva kurorto senjorai kviečiami į nemokamas ekskursijas po miesto muziejus ir patį kurortą, kurių metu...


Kasmet Palangos pradinėje mokykloje lapkričio 16-ąją minime Tarptautinę tolerancijos dieną. Tolerancija apibūdinama kaip pakantumas kitiems bei supratimas, jog kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų. Kartu tai ir pripažinimas, jog jis turi teisę būti kitoks. Tolerancijos ugdymas mokykloje ypatingai svarbus. Jis skiepija vaikams žmogiškąsias vertybes ir padeda priimti teisingus sprendimus....


Vakar buvo minima Tarptautinė tolerancijos diena. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir kitų žmonių, kurie nėra „kaip visi“, toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, kantrybę. O ar palangiškiai tolerantiški?


Palangos spalvos skirtingų menininkų akimis

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 09 04 | Rubrika: Miestas

Visą savaitę vykęs keturių valstybių menininkų pleneras vėl prikėlė aptuštėjusį po vasaros šurmulio miestą. Susirinkę menininkai iš Baltarusijos, Ukrainos, Gruzijos ir žinoma Lietuvos noriai dalinosi savo nepaprastais gabumais. 21 poetas ir 11 dailininkų atgaivino savo kūriniuose Baltijos jūrą ir atskleidė savo skirtingus temperamentus. Tarpusavyje bendradarbiaudami jie vertė vienas kito...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius