Opozicija Seime pamiršo fiskalinę drausmę

Dovydas BAJORAS, 2010-12-08
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Vakar Seime svarstant 2011 metų valstybės biudžeto projektą iš opozicinių partijų lyderių lūpų liejosi populistiniai siūlymai. Vienas po kito lipdami kalbėti į Seimo tribūną, jie siūlė numatyti 600 mln. Lt pensijų sumažintų krizės metais grąžinimui.

 

Panašu, kad socialdemokratai ir Darbo partija visiškai pamiršo fiskalinę drausmę ir, siekdami pelnyti rinkėjų palankumą artėjančiuose savivaldos rinkimuose, pažėrė daug populistinių šūkių ir siūlymų, kurių šiandien neįmanoma įgyvendinti. Nepaisant to, kad premjeras A, Kubilius aiškiai pareiškė dėsiantis pastangas į privatizavimo fondą, 2011 metais surinkti daugiau nei 300 mln. Lt, iš kurių būtų grąžinamos sumažintos pensijos dirbantiems pensininkams, ministrės V. Blinkevičiūtės valdymo metais, opozicija panoro, kad kone visos pensininkų pensijos būtų tokio dydžio kaip prieš krizę. Tam prireiktų biudžete rasti papildomus 600 mln.litų. Ko gero, šiandien visiems aišku, kad dabartinė šalies ekonominė padėtis dar nė iš tolo nėra panaši į tą, kuri buvo iki krizės. Taigi kuo grindžiami tokie siūlymai?

Rytiniame Seimo posėdyje darėsi linksma girdint, iš kur būtų galima paimti tuos 600 mln. pensijoms. Dar neseniai visi garsiai rėkė, kad šalyje prastos sąlygos verslui, dėl to neateina investuotojai, šalies verslininkai traukiasi į šešėlį. Ir štai šiandien lyg žaibas iš giedro dangaus opozicijos siūlymas - net 5 proc. didinti pelno mokestį. Ne gana to, jie siūlo nebepervedinėti nuo dirbančiųjų sumokamų įmokų po 2 proc. į privačius pensijų fondus ir visus dabar dirbančiuosius palikti be ateities garantijų. Gal būtų nieko nuostabaus, jei tokius siūlymus būtų pateikęs premjeras ir valdančioji Tėvynės Sąjungos – Krikščionių demokratų partija, bet kai tai girdima iš opozicinių partijų, susidaro toks įspūdis, kad jie visi vakar ryte išlipo ne ta koja iš lovos.

Reikia pažymėti, dabar pensininkų pensijos, kurios buvo sumažintos vidutiniškai 5 procentais, vis tiek yra didesnės už tas, kurias jie gaudavo 2008 metų sausį, kai ekonomika šalyje augo. Mano nuomone, šiandien reikia džiaugtis tuo, kad mes kitais metais neprivalome didinti PVM tarifo. Tai planuoja daryti latviai. Labai svarbu tai, kad per krizę mums neprireikė kreiptis pagalbos į Tarptautinį valiutos fondą, nereikėjo devalvuoti lito, imtis kitų drastiškų priemonių. Tačiau per paskutinius 2 metų ketvirčius pastebimas BVP augimas ir ekonomikos atsigavimas nesuteikia teisės išlaidauti. Jei gruodžio 9 dieną bus patvirtintas toks biudžeto planas, koks dabar yra svarstomas Seime, tai kitais metais šalies deficitas padidės dar 5,5 milijardo litų. Net ir su tokiu deficitu vis dar nepajėgsime vykdyti NATO, kuri mums garantuoja saugumą, reikalavimo skirti 2 proc. biudžeto išlaidų gynybai.

 Siūlyčiau opozicinių partijų lyderiams nepamiršti vieno iš pagrindinių prioritetų - šalies saugumo, tikslinės drausmės, o prieš teikiant naujus pasiūlymus, kurie tik didintų išlaidas, pažiūrėti koks ir taip didžiulis ateinančių metų deficitas, bei kaip sparčiai auga valstybės skola.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kodėl, anot Tarybos politinei daugumai oponuojančios Elenos Kuznecovos, savivaldybėje jau dirba net trys viešųjų ryšių specialistai? Diskusija apie tai ir kvietimas visiems palangiškiams teikti pasiūlymus dėl savivaldybės 2018-ųjų metų biudžeto buvo bene pagrindiniai vakar įvykusio Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdžio akcentai.


„Kad niekas nebenorėtų išvažiuoti iš Lietuvos“, – taip pajūrio moksleiviai apibendrino savo idėjų, skirtų Lietuvos šimtmečiui paminėti, pristatymą prieš savaitę kurorto viešbutyje „Prie parko“ įvykusiame Jaunimo sąskrydyje.  


Aš nebijau išgirsti: „Nutilk, filosofe“. Ne. Ir kalbėsiu, ir rašysiu, nors buvo gyvenimo keliuos ir tokių „TSKP pareiškėjų“, dar 1964–1969 metais „raudonpelkės“ Kelmės rajone: „Mes tau uždrausim rašyti“. Kas taip geidė – jau numirę. Rašysiu bent iki Algio Čekuolio metų. Mintys, kojos...


Šį sekmadienį – rinkimai į miesto savivaldybės Tarybą ir netrukus kurorto vystymuisi diriguos naujoji Taryba, o darbus vykdys naujoji administracija. „Palangos tiltas“ apklausė daugiau kaip 20 miesto verslo, politikos ir visuomenės atstovų, teiraudamasis, kurie miesto politikai, administracijos ir savivaldybės įmonių vadovai paliko ryškiausią pėdsaką miesto...


Palangos miesto savivaldybės biudžeto planas 2014 m. buvo įvykdytas 102 procentais – viršplaninių pajamų praėjusiais metais gauta 1,6 mln. litų. Šios lėšos pateko į 2015 m. miesto biudžetą bei bus panaudotos Savivaldybės paimtų paskolų investiciniams projektams finansuoti grąžinimui.    


Metams skaičiuojant paskutines dienas, gruodžio 30 dieną, Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos aktų salėje vyko 2011-ųjų metų geriausių Palangos miesto sportininkų pagerbimo renginys. Sportininkus sveikino ir atminimo dovanas bei padėkas įteikė miesto vicemeras Saulius Simė, mero patarėja Karolina Kubeldzienė ir Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė. Geriausių miesto sportininkų bei...


Kol Europos Sąjungos strategai laužo galvas, kaip priartinti Europą ir Europos Sąjungą (ES) prie kiekvieno jos miestelio, net tokio mažo kaip Palanga, europarlamentaras Algirdas Saudargas (taip, jis – pirmasis   nepriklausomos Lietuvos užsienio reikalų ministras, stovėjęs prie šalies užsienio politikos vairo 1990-1992, taip pat 1996-2000 metais) apie Lietuvos...


Didelių iečių laužymo dėl koalicijos sutartį pasirašiusių partijų programinių nuostatų derinimo nebuvo – vakar po centro-dešiniųjų partijų koalicijos 2011-2015 metų programa parašus baigė suraityti paskutiniai naujosios savivaldybės Tarybos kadencijos valdančiosios daugumos nariai, kurių, kaip žinia, yra 15. S. Kulikauskienė yra išvykusi, todėl ant partijų suderintos programos prie jau...


Opozicija Seime pamiršo fiskalinę drausmę

Dovydas BAJORAS, 2010 12 08 | Rubrika: Miestas

Vakar Seime svarstant 2011 metų valstybės biudžeto projektą iš opozicinių partijų lyderių lūpų liejosi populistiniai siūlymai. Vienas po kito lipdami kalbėti į Seimo tribūną, jie siūlė numatyti 600 mln. Lt pensijų sumažintų krizės metais grąžinimui.


2010 m. miesto biudžeto svarstymo peripetijos

Mindaugas Skritulskas, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, 2010 03 03 | Rubrika: Miestas

Vasario 19 d. Palangos miesto taryba patvirtino 2010 m. miesto biudžetą, kurį parengti  buvo kaip niekada sudėtinga. Lyginant su praėjusiais metais, savivaldybės biudžeto apimtis sumažėjo apie 14 mln. litų, o išlaidos, dėl kurių paprastai daugiausia diskutuojama - nuo 52 mln. iki 40 mln. litų, kitaip tariant - daugiau kaip 20 proc. Kas blogiausia, kad realiai išlaidos mūsų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas