P. Žeimys: „Nepasitikėjimo atmosfera Seime mane labai slegia. Geriau jaučiausi savivaldybėje“

Linas JEGELEVIČIUS, Briuselis, 2011-08-01
Peržiūrėta
1905
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

P. Žeimys: „Nepasitikėjimo atmosfera Seime mane labai slegia. Geriau jaučiausi savivaldybėje“

Nors už lango vasara, ir Seimo posėdžiai nevyksta, įstatymų leidėjai dar nesiturškia pajūryje, o lankosi savo rinkėjų apylinkėse, bendrauja su vietos valdžia. Seimo narys Pranas Žeimys, į Seimą išrinktas Pajūrio rinkimų apygardoje, užėjęs į „Palangos tilto“ redakciją, prisipažino, kad dar neatostogaująs. „Galbūt vėliau“, - sako P. Žeimys, sutikęs pasikalbėti su „Palangos tilto“ redaktoriumi.

 

Pradėkime nuo svarbiausio vasarą dalyko – atostogų. Kada atostogausite?

Seimo narių atostogos nėra įstatymiškai įformintos, tačiau metas tarp sesijų – šiuo atveju, tarp pavasario ir rudens sesijų – suteikia Seimo nariui šiokią tokią galimybę pailsėti. Aš asmeniškai dar nepradėjau atostogauti.

 

Tai ką veikiate, jei jau nevyksta plenariniai Seimo posėdžiai?

Pasibaigus Seimo posėdžių sesijai ir grįžus namo į Palangą, gal nepatikėsite, daugiau laiko tenka praleisti ne šeimoje, ne draugų rate, o susitikinėjant su rinkėjais, sprendžiant jų klausimus.

 

Praėjusiame Palangos tarybos posėdyje jus mačiau, ko gero, pirmą kartą per metus. Ar ankstesnė valdžia nepakviesdavo atvykti pasiklausyti vietos politikos batalijų?

Ne, netiesa, esu per metus dalyvavęs ne tik paskutiniame tarybos posėdyje. Pavyzdžiui, dalyvavau naujojo mero inauguracijoje. Bėda ta, kad Seimo posėdžiai, kaip ir tarybos posėdžiai, vyksta tomis pačiomis savaitės dienomis, dažniausia ketvirtadienį, todėl turiu rinktis, kur man būti. Žinoma, kadangi dirbu Seime, dalyvauju jo posėdžiuose pirmiausia. Tačiau kai tik turiu laisvo laiko nuo darbo Seime, būtinai atvykstu ir į Tarybos posėdžius.

 

Tačiau atrodo, kad išrinkus Šarūną Vaitkų, vietos konservatorių pirmininką, miesto meru, jūsų, taip pat Tėvynės-Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) nario, santykiai su vietos valdžia tapo kur kas dinamiškesni, energingesni. Ar to nebuvo, kai Palangos meras buvo liberalcentristas?

Žinoma, matyt, visi, ne tik jūs pastebite, kad tie santykiai tapo gerokai šiltesni, aktyvesni. Manau, yra akivaizdu, kad naujasis miesto meras yra gerokai aktyvesnis nei jo pirmtakas. Išrinkus Š. Vaitkų meru, kaip sakau aš, visos žvaigždės danguje išsidėstė labai palankiai miesto labui. Žinia, ir meras, ir Vyriausybės koalicijos didžiausia jėga atstovauja TS-LKD. Natūralu, kad bendraujant su kitai partijai priklausančiu meru, išgirsti vieną idėją, vieną jos įgyvendinimo būdą, o kalbantis su bendrapartiečiu ta pati idėja yra labiau suprantama, lengviau randama bendra kalba. Tai yra privalumas ir reikia juo pasinaudoti. Džiaugiuosi, kad su dabartiniu Palangos meru man pavyksta labai gerai sutarti ir rasti bendrą kalbą.

 

Dabartinis Palangos meras, jūsų bendrapartietis Š. Vaitkus labai stengiasi pasinaudoti, kaip jūs sakote, idealiu „žvaigždžių išsidėstymu“. Jam vadovaujant miestui, premjeras A. Kubilius jau triskart lankėsi Palangoje, buvo atvykusi ir Seimo pirmininkė I. Degutienė. Ar buvo galima dar daugiau „išspausti“ naudos iš tokių santykių negu padaryta iki šiol?

Nemanau, kad meras galėtų ką nors daugiau, kaip jūs sakote, „išspausti“ iš santykių su Vyriausybės ar Seimo bendrapartiečiais vadovais. Man atrodo, kad Š. Vaitkus maksimaliai pasinaudoja tokia padėtimi. Nesvarbu, kokią idėją meras pateikia – apleisto nekilnojamojo turto didesnio apmokestinamo ar kitą – jis neabejotinai geriau pasinaudoja ir mano, kaip Seimo nario, galimybėmis. Aptarus strategiją, tenka ir man eiti kalbėtis dėl mero sumanymų į Vyriausybę, ministerijas, apie juos kalbu Seime.

 

Ar jūsų šiek tiek neužgauna, kad meras įstatymų pataisas inicijuoja ne per jus, Seimo narį, išrinktą Palangoje, o pateikia jas tiesiogiai Vyriausybei, jos kancleriui ar veikia per Seimo narį Kretingos rinkimų apylinkėje, taip pat konservatorių Vaidotą Bacevičių, kuris, pastebėjau, dažnai dalyvauja didesniuose oficialiuose susitikimuose Palangoje?

Ne, tikrai manęs tai neužgauna. Jeigu pažvelgtume giliau į politikos virtuvę, pastebėtume, kad visi tie žingsniai, kuriuose meras Š. Vaitkus padarė per truputį daugiau kaip tris mėnesius, yra kolektyvinių pastangų darbas. Vienas žmogus negalėtų tiek pats padaryti. Mes visi kalbamės, taip pat ir kartu ir su V. Bacevičiumi, kurio padėjėju yra dirbęs Š. Vaitkus. Žinoma, meras yra lyderis.

 

Kaip suprantu, tokio bendravimo ir tarimosi nebuvo su buvusiu Palangos meru V. Stalmoku?

Šioks toks bendravimas buvo, bet dažniausiai jis nevirsdavo į konkrečias idėjas – nebuvo keliami konkretūs uždaviniai.

Ko gero, galėčiau prisiminti tik vienintelį dalyką, kurį pavyko išspręsti, kreipusis ankstesnei valdžiai. Buvusieji prašė manęs inicijuoti nekilnojamojo turto įstatymo pataisą, kuri numatytų, kad tie, kas turi nekilnojamąjį turtą Palangoje ir turi patentą apgyvendinimo paslaugoms teikti, turi sumokėti atitinkamus mokesčius ne į Molėtų ar Kėdainių biudžetą, o į Palangos.

 

Jūs - buvęs meras, kuris, populiariai kalbant, kiekvieną dieną „čiuopė“ miesto ūkinius dalykus. Žinia, Seime tenka įstatymus priiminėti. Kur – savivaldybės vadovo kėdėje ar Seimo salėje - jūs jaučiatės patogiau? Kuri veikla jums artimesnė?

Ir artimiau, ir patogiau jaučiuosi savivaldoje. Prieš atvykdamas į redakciją šiam pokalbiui, susitikinėjau su rinkėjais. Matau, kad žmonės neskiria, kur yra savivaldos problemos, klausimai, o kur įstatymų leidybos. Žmonės linkę visus valdininkus vadinti vienu žodžiu – valdžia. Štai, pavyzdžiui, šiandien, susitikęs su rinkėjais, išgirdau apie viename name Medvalakio gatvėje nesantį vandenį. Žmogus, užuot kreipęsis į savivaldybės administraciją, kreipiasi į Seimo narį. Žinoma, aš stengiuosi padėti, kiek galiu. Bet toks mąstymas, kad viską gali padaryti – sutaisyti „bėgantį“ stogą ar sutvarkyti vandenį – Seimo narys, yra ydingas.

 

Kokie buvo tie daugiau kaip du metai Seime jums? Kas labiausiai jus nuvilia jame?

Nusivylimo yra nemažai. Vien dėl to, kad Seime yra labai blogi Seimo narių tarpusavio santykiai. Tiesą pasakius, kitą kartą ir nežinau, kodėl taip yra. Ar dėl to, kad mikrofonai įjungti, ar dėl to, kad daug yra žurnalistų Seimo rūmuose. Gal dėl to, kad kai kam norisi pasakyti aštresni žodį – girdi, matote, kokie konservatoriai yra blogi. Tokia nepasitikėjimo vieni kitais atmosfera Seime mane labai slegia. Pasigendu ne tik politinės etikos, bet ir žmogiško padorumo.

Turbūt kalbate apie opoziciją, o ne apie savo pusę Seime?..

Taip. Pastebėkite: pozicijos pusėje Seime visi sėdi ramūs, tylūs, o kitoje pusėje kai kurie Seimo nariai yra pasiruošę pulti. Žinoma, politikoje, kaip ir gyvenime, yra įvairių žmonių, bet lazda dažnai, kaip minėjau, perlenkiama.

 

Beje, ir jus reikėtų priskirti prie tylesnių Seimo narių. Kaip rodo Seimo narių darbo statistika, esate tarp tų Seimo narių, kurie pateikė mažiausiai įstatymo pataisų, mažiausiai pasisakė plenarinių posėdžių metu... Dirbate nematomą darbą frakcijoje?

Taip. Iš tiesų taip. Manau, kad galima daug nuveikti Seime ir nuolat nelipant į tribūną. Dirbu tylų darbą frakcijoje, komitetuose, komisijose. Man kartais atrodo, kad kai kurie kiti Seimo nariai pateikia įstatymo pataisas dėl gražesnės asmeninės statistikos. Tai – ne mano kelias.

Kokios yra jūsų paskutinės Seimui pateiktos įstatymo pataisos ar įstatymo projektas?

Paskutinį kartą pateikiau pataisas įstatymui dėl pajūrio juostos. Deja, įstatyme buvo užmiršta Palanga.

 

Ką turite omenyje?

Pagal įstatymą, vykdant statybas pajūrio juostos teritorijoje, reikalingi atitinkami suderinimai dėl statybų Neringos ar Klaipėdos savivaldybėse, bet joks derinimas nenumatytas su Palangos savivaldybe. Mano pataisa buvo užregistruota daugiau kaip prieš metus, bet iki šiol ji nebuvo priimta. Mažytė, bet svarbi Palangai pataisa.

 

Beje, jūs paprašėte teismo išsiaiškinti ir dėl rinkliavų rinkimo tvarkos teisėtumo, vykdant konkursus dėl prekybos paplūdimio paviljonuose.

Taip. Teismas yra paskelbęs dar griežtesnį sprendimą tuo klausimu, nei aš tikėjausi: tokia rinkliava negali būti nustatoma konkurso būdu. Į teismą kreipiausi po to, kai pamačiau, kad kai kurie buvę politikai proteguoja vienus kurorto verslo subjektus, o kitus ignoruoja. Žmogus, pradėdamas verslą Molėtuose ar Palangoje, turi iš anksto žinoti, kiek verslas jam kainuos, kiek reikės pinigų surinkti ir panašiai. Nors teismas ir priėmė sprendimą, tačiau tam tikra problema pajūrio savivaldybėms, taip pat ir Palangai, išlieka, nes yra labai daug norinčių verstis verslu sezono metu paplūdimyje.

 

Grįžtant prie jūsų tylesnės politikos Seime, ar visuomenei kartais dėl jos nėra siunčiamos klaidingas signalas: „Girdi, dirba daug tie, kurie daug šneka...“

Na, būtų labai blogai, kad visi politikai sprendimus priimtų tik vadovaudamiesi visuomenės nuotaikomis ir stereotipais. Patikėkite, debatai komitetuose ar komisijose, kuriose man tenka dirbti, kartais tampa net karštesni nei Seimo salėje. Be to, kartais svarstant didesnių ir strategiškų įstatymų projektus, tokius kaip, pavyzdžiui, dėl energetikos, yra rengiamos konferencijos ar išvažiuojamieji posėdžiai. Juose taip pat tenka dalyvauti ir pasisakyti, apginti savo požiūrį.

 

Matyt, svarstant tokius, kaip jūs sakote, strateginius, itin svarbius klausimus, išlenda lobistinių grupių „ausys“. Ar teko jums susidurti su tokių grupių įtaka, lobizmu?

Asmeniškai aš, tokios įtakos nejaučiu. Galbūt darbo Seime pradžioje pajutau tokį norą - daryti įtaką, ypač iš tabako pramonės, tačiau, kalbėkime atvirai, jie pasirenka tuos žmones, kurie pasiduoda jų įtakai. Aš, matyt, nebuvau lengvai paveikiamas, todėl tapau jiems neįdomus.

Regis, pasivaikščiojęs po naktinę Palangą, buvote nustebęs, kad alkoholis parduodamas naktį J. Basanavičiaus gatvėje laisvai, prisidengiant tariamu bistro vardu, nors jums buvo pareikšta, kad sumuštiniai jame neparduodami. Akivaizdu, kad yra netvarka, bet kodėl tik dabar susirūpinta ja? Ar nereikėtų kokios nors pataisos Prekybos alkoholiu įstatymui, kad naktį žmonių girdinimas būtų sustabdytas J. Basanavičiaus gatvėje?

Kalbant apskritai, kai Seime yra paliečiama alkoholio tema, vyksta bene karščiausi ir didžiausi ginčai, batalijos. Net koalicijos partneriai, liberalai, ne paslaptis, siekia, kad alkoholiu būtų laisvai prekiaujama degalinėse, bistro kavinėse ar panašiai. Tiesą pasakius, net konservatoriams sunku išlaikyti pakankamai griežtą dabartinį įstatymą, reguliuojantį prekybą alkoholiu, jo reklamą žiniasklaidoje. Tik padedant socialdemokratams mums pavyko tokių ir kitų liberalų pasiūlymų svarstymą nukelti į rudens sesiją.

Manau, kad alkoholio pardavimo ir įsigijimo tvarka kurorte turėtų būti dar griežtesnė.

 

Bet daugelis verslininkų J. Basanavičiaus gatvėje alkoholio prekybos draudimui nuo vidurnakčio, be abejonės, pasipriešins, nes gauna dideles pajamas iš prekybos alkoholiu. Ar mero užsispyrimas tokį draudimą nustatyti nekirs per koalicijos patvarumą? Paties mero kėdės tvirtumą?

Žinoma, kad sukeltų tam tikrų žmonių didelį pasipriešinimą. Negalima atmesti galimybės, kad liberalai nuspręstų pasitraukti iš valdančiosios koalicijos priėmus tokį sprendimą. Liberalai vietos savivaldose, kaip ir Seime, pasisako už liberalią prekybos alkoholiu tvarką, ir kartais labai sunku, o gal ir neįmanoma su jais suderinti pozicija šiuo klausimu.

 

Iki Seimo kadencijos pabaigos liko visai nedaug. Ar galvojate, ką veiksite jai pasibaigus?

Nežinau. Dar negalvojau, tiesą pasakius.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Buvęs kurorto meras ir buvęs Seimo narys, ilgametis TS-LKD narys Pranas Žeimys jau nebedirba Palangos mero Šarūno Vaitkaus patarėju.


Kai į pirmąjį posėdį susirinko 2016–2020 metų kadencijos Seimas, palangiškiams gerai pažįstami jau buvę jo nariai – konservatorius Pranas Žeimys ir liberalsąjūdiečiams mirksinti Jolita Vaickienė, kuriai rinkimai į Seimą pasibaigė nesėkmingai, patylomis jau dėlioja naują gyvenimą kaip privatūs asmenys – be valdžios ir dėmesio. JOKIO dėmesio. „Deja, tokia Prano...


„Tik neklauskite manęs, kur yra Neringa Venckienė“, – šyptelėjo į tradicinį „Palangos tilto“ antradienio kavos rytmetį atvykęs Seimo narys Pranas Žeimys, šių eilučių autoriui paraginus į redakciją gausiai susirinkusius palangiškius užduoti svečiui klausimų. Konservatorius išties išlaikė egzaminą – atsakinėjo...


Pergalę dėl Seimo nario mandato Pajūrio rinkimų apygardoje paskutinę akimirką sugriebęs Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatas Pranas Žeimys Darbo partijos kandidatę Genoveitą Krasauskienę aplenkė vos 45 balsais. P. Žeimys surinko 50,18 proc. balsų, G. Krasauskienė – 49,82 proc., bet „darbietė“ pasinaudojo įstatymo numatyta galimybe ir...


Kovą dėl Seimo nario mandato Pajūrio rinkimų apygardoje   paskutinę akimirką laimėjo Tėvynės Sąjungos Krikščionių demokratų partijos kandidatas, palangiškis Pranas Žeimys, aplenkęs Darbo partijos kandidatę Genoveitą Krasauskienę vos 45 balsais.


  Seimo rinkimai Pajūrio rinkimų apygardoje visus varžovus surikiavo kai kam galbūt į nelabai tikėtą rikiuotę: pirmasis – Seimo narys Pranas Žeimys (surinko 14,87 proc. balsų) , antra – „darbietė“ Genoveita Krasauskienė (14,60 proc.) , trečia – Liberalų Sąjūdžio atstovė Alina Velykienė (11,94 proc.), ketvirtas – socialdemokratas Danas Paluckas (10,87...


„Konservatoriai su koalicijos partneriais reanimavo valstybę, dabar jiems, pastačius ją ant kojų, turi būti suteikta teisė ją reabilituoti ir prikelti naujam gyvenimui. Seimui nereikia rėksnių, kurių Parlamente, deja, yra ne vienas, o dabartinis Seimo narys Pranas Žeimys – labai vakarietiškas, puikiai išmanantis įstatymų leidybą ir, svarbiausia, labai sąžiningas...


Vakar Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių (TS-LKD) demokratų kandidatas Pajūrio rinkimų apygardoje Pranas Žeimys partijos bendražygius, žiniasklaidą pakvietė į savo rinkimų štabo, įsikūrusio Vytauto g. 128a, atidarymą.


Nors už lango vasara, ir Seimo posėdžiai nevyksta, įstatymų leidėjai dar nesiturškia pajūryje, o lankosi savo rinkėjų apylinkėse, bendrauja su vietos valdžia. Seimo narys Pranas Žeimys, į Seimą išrinktas Pajūrio rinkimų apygardoje, užėjęs į „Palangos tilto“ redakciją, prisipažino, kad dar neatostogaująs. „Galbūt vėliau“, - sako P. Žeimys, sutikęs...


Seimo narys Pranas Žeimys: būtina kalbėtis

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 16 | Rubrika: Miestas

Kaip „Palangos tiltui“ telefonu apibūdino Vilniuje įvykusią protesto akciją Seimo narys, valdančiajai daugumai astovaujantis Pranas Žeimys, mitingo, kurį organizavo šalies profsąjungos, pradžia buvo tvarkinga ir pakankamai taiki.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius