Palangiškiams svarbiausia – geras oras: kviečia budinti žemę, kad greičiau atšiltų

Jubiliejinis 35-asis Jurginių festivalis „Jurgi, paimk raktus!“ balandžio 23–27 d. Palangoje
Palangos kurortas, šiltuoju metų laiku sulaukiantis gausesnio poilsiautojų antplūdžio, gerai žino – ar sezonas bus sėkmingas, didele dalimi priklauso nuo oro. Todėl nuo seno čia gyva tradicija pavasarį pasitikti ypatingai – atrakinant žemę, dainuojant pavasario dainas, džiaugiantis žirgais ir gamta. Palangoje balandžio pabaigoje aidės viena svarbiausių šio krašto švenčių – Jurginės, simbolizuojančios gamtos pabudimą, šviesos ir žalumos sugrįžimą, gyvybės pergalę prieš stingdantį šaltį.
Legendomis apipinta tradicija – gyva ir šiuolaikinė
Šiemet Jurginių festivalis „Jurgi, paimk raktus!“ švenčiamas jau 35-ąjį kartą. Tai ne tik folkloro šventė, bet ir simbolinis gamtos budinimo ritualas, įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą. Festivalio širdis – legendomis apipintas Birutės kalnas – šventa vieta ne tik palangiškiui, bet ir kiekvienam lietuviui. Pagrindinė šventyklos ašis rodo, kad balandžio 23-oji buvusi svarbiausia palangiškių šventė – tai Jurginės arba Jorė. Pavasario pradžia mūsų senoliams buvo gyvenimo, atgimimo, galimybės išsaugoti gyvybę ir ją gausinti metas. Pasak Palangos kultūros centro etnografės ir ilgametės festivalio organizatorės Zitos Baniulaitytės, ši šventė suvienija gamtą, žmogų ir gyvąją tradiciją. Šiemet festivalis skirtas Lietuvių liaudies dainų metams paminėti.
Šiemet šventei ruošiamasi 35 dienas
Jubiliejiniam, 35-ajam Jurginių festivaliui, visa Palanga ruošiasi net 35 dienas. Pirmąją savaitę intensyviai tvarkyta pagrindinė festivalio vieta – Birutės parkas: mokiniai sodino daigelius, kėlė inkilus, bendruomenė švarino aplinką, o folkloro ansamblis „Mėguva“ išbandė, kaip parke skamba jų dainos. Antrąją savaitę Palangos turgus kartu su vietos tautodailininkais kvietė gyventojus ir svečius pasigaminti pagrindinį festivalio simbolį – žirgelį. Trečioji savaitė buvo skirta kūno paruošimui intensyviam Jurginių savaitgaliui – juk teks žingsniuoti po visą Palangą, šokti aplink medžius ir nugalėti baisųjį smaką. Ketvirtąją, pažintinę savaitę, vietos gyventojai gilinosi į Jurginių simboliką, pasakojo apie Jurgio ir smako legendą. Paskutinę – kūrybos savaitę – miestas bus išpuoštas Jurginių šventei, bus švenčiamos Velykos, o visi kvies draugus ir artimuosius į festivalį, kuris prasidės balandžio 23 d. Šventė kasmet tampa bendru kūrybiniu vyksmu, kuriame dalyvauja vietos darželiai, mokyklos, bendruomenės, kūrėjai, savanoriai. Palangos kultūros centras kryptingai plėtoja šventę, kad ji būtų aktuali ne tik folkloro mylėtojams, bet ir kiekvienam miestiečiui, poilsiautojui ar smalsiam praeiviui. Festivalio šūkis – mažiau kalbų, daugiau dainų!
Jurgis atrakina žemę ir išleidžia šilumą
Jau tampa tradicija, kad Jurginių festivalį pradeda mažieji palangiškiai. Tikrąją Jurginių dieną – balandžio 23 d. – jie susirenka Pasakų parke ir čia glaudžia ausis prie medžio, prie žemės ir klauso, ką ji sako: ar jau pasiruošus pabusti, išleisti žalumą. Vaikai dainuoja daineles, šoka ratelius, draugauja su žirgeliais ir ragauja Jurgio duonos, kuri - kaip kažkada sakė viena mažoji palangiškė - „skanesnė net už snikerį“.
Jurginių šventinis savaitgalis kasmet suburia folkloro ansamblius iš visos Lietuvos. Jie dainomis, šokiais ir grodami tradiciniais instrumentais kviečia pavasarį į Palangą. Linksmomis eitynėmis su žirgais nuo Palangos bažnyčios keliaujama į Birutės parką, kur kartu su paukščiais giedamos sutartinės, sukami rateliai aplink medžius, ant Birutės kalno atliekami ritualai, o galiausiai – paplūdimyje simboliškai inscenizuojama Jurgio, taikos nešėjo, pergalė prieš smaką, šaltį ir blogį įkūnijančiu slibinu.
Šiemet šventėje dalyvaus ypatingi svečiai – šokėjai iš Palangos miesto partnerio Prancūzijoje, Saint-Gilles-Croix-de-Vie. Jurginių festivalio iniciatoriai folkloro ansamblis „Mėguva“ su prancūzais užmezgė draugystę įgyvendindami bendrą Lietuvos ir Prancūzijos projektą „Skulptoriaus Antano Mončio pėdsakais Prancūzijoje“. Jo pagrindu sukurta multikultūrinė oratorija „Mončys“, kurią Saint-Gilles-Croix-de-Vie mieste kartu su palangiškiais atliko prancūzų folkloro ansamblis „Bise Dur“. Palangoje prancūzai įsijunks į festivalio veiklas Birutės parke.
Jurginių festivalis kupinas veiklų – nuo šventinių eitynių, koncertų, žirgų pasirodymų, iki naktinės ugnies misterijos pajūryje, edukacijų, parodų, žemės meno instaliacijų. Jaunimas kviečiamas į „Žirgapolkės“ naktišokius, o šeimos – į Atvelykio pramogas Birutės parko rotondoje: margučių ridenimą, liaudies žaidimus ir kūrybines veiklas.
Tradicijos susilieja su dabartimi
Jurginės Palangoje – tai ne tik senųjų papročių atgaivinimas, bet ir šiuolaikinio žmogaus vertybių šventė. Čia tradicijos susitinka su rūpesčiu dėl gamtos, o bendrystė tampa kūrybos varikliu. Visa renginių programa kviečia permąstyti mūsų santykį su aplinka, puoselėti tvarumą, stiprinti bendruomeniškumą ir auginti sąmoningumą. Skiautinių paroda „Jorės vėjyje“ – tai ne tik meno instaliacija po atviru dangumi, bet ir priminimas, kad kiekvienas audinio gabalėlis gali turėti naują gyvenimą. Žemės meno konkursas „Smakas smėlyje“ atskleis, kad tikras grožis slypi paprastume – pakanka pajūrio smėlio, saulės šviesos ir vietinės augmenijos. O svarbiausia – būti kartu: dainuoti, šokti, kurti ir dalintis švente su visa bendruomene.
Pagrindiniai festivalio akcentai:
Balandžio 23-24 d. – renginiai vaikams Pasakų parke.Balandžio 26 d. – linksmosios eitynės su žirgais, sutartinės aplink parko tvenkinį, apeigos Birutės kalne, ugnies misterija pajūryje.Balandžio 27 d. – šv. Mišios ant Birutės kalno, bėgimas „Pralenk žirgą“, Atvelykio linksmybės Birutės parke.Balandžio 25–27 d. – Jurgio mugė, žemės meno konkursas pajūryje, skiautinių paroda „Jorės vėjyje“, ekskursijos žirgynuose, folkloro ansamblių pasirodymai.
35-asis Jurginių festivalis Palangoje
„JURGI, PAIMK RAKTUS!“
Balandžio 23–27 d.
Balandžio 23d., trečiadienis
17.30 val. Susitikimas su etnologe Gražina Kadžyte. „Pasikalbėkim apie Jurgį ir Jurgines: pasaulis ir Palanga,
senovė ir dabartis“. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus
Balandžio 23 d., 24 d., trečiadienis ir ketvirtadienis
14 val. „Jurgi, budink žemę“ – renginys vaikams. Pasakų parkas
Balandžio 25d., penktadienis
9–15 val. Jurgio mugė. Palangos turgus
10–18 val. Žemės meno konkursas „Smakas smėlyje“. Pajūris ties Birutės kalnu
13–16 val. Atverti vartai žirgynuose: „JSK Happy Horse“ Registracija tel. nr. +37069072788
Jojimo mokykla „Lyderis“ Registracija tel. nr. +37068612900
13–19 val. Skiautinių paroda „Jorės vėjyje“. Palangos kurorto muziejaus kiemas
14 val. Skiautinių parodos „Jorės vėjyje“ atidarymas. Palangos kurorto muziejaus kiemas
22 val. Jorės naktis: „Labingio koncertas“ „Dangiškoji šeimyna“ ir pasidainavimas Palangos kurhauzo koncertų salė
Balandžio 26 d., šeštadienis
8–16 val. Jurgio mugė. Palangos turgus
11–19 val. Skiautinių paroda „Jorės vėjyje“ ir 13-17 val. edukacijos. Palangos kurorto muziejaus kiemas
12 val. Ekskursija žirgyne „Horseland“, Kunkių g. 40, Kunkių kaimas. Būtina registracija tel.nr. +37068011123
14 val. Folkloro ansamblių pasirodymai mieste
15.30 val. Eitynės su žirgais. Nuo Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios į Birutės parką
16 val. Gamtos ir folkloro sutartinė. Birutės parkas
17.30 val. Birutės kalno pagerbimas
21 val. Ugnies misterija „Jurgi, paimk raktus“. Pajūris prie tilto
22 val. „Žirgapolkės“ naktišokiai. Palangos kurhauzo koncertų salė
Balandžio 27 d., sekmadienis
8–15 val. Jurgio mugė. Palangos turgus
11–15 val. Skiautinių paroda „Jorės vėjyje“. Palangos kurorto muziejaus kiemas
11.30 val. Bėgimas „Pralenk žirgą“. Nuo Žemaičių Alkos iki Birutės kalno. Daugiau informacijos: www.sportpalanga.lt
12 val. Šv. Mišios ant Birutės kalno prie Šv. Jurgio koplyčios
12.15 val. Bėgimas „Pralenk žirgą“. Nuo Naglio kalno iki Birutės kalno. Daugiau informacijos: www.sportpalanga.lt
13 val. Atvelykio jurginėjimas – margučių ridinėjimas. Birutės parkas prie rotondos
Festivalio metu:
Žemės meno paroda „Smakas smėlyje” pajūryje ties Birutės kalnu
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palangiškiams svarbiausia – geras oras: kviečia budinti žemę, kad greičiau atšiltų
2025 04 13 | Rubrika: Miestas
Jubiliejinis 35-asis Jurginių festivalis „Jurgi, paimk raktus!“ balandžio 23–27 d. Palangoje
Palanga penktadienį: oras apniukęs, žmonių galybė, vietų nakvoti beveik nebėra
2024 08 16 | Rubrika: Miestas
Žolinė ir galimybė penktadienį pasiimti laisvadienį daugeliui padovanojo ilgąjį savaitgalį. Nors oras apniukęs, žadamas ir trumpalaikis lietus, žmonių populiariausiame Lietuvos kurorte – visa galybė. O nakvynės vietų Palangoje ir jos apylinkėse beveik nebėra.
Gimnazistės tyrė, kur Palangoje labiausiai užterštas oras ir kur – mažiausiai
2024 05 31 | Rubrika: Miestas
Kurorto gimnazistai, vykdydami metinius darbus, atlieka ir visai miesto bendruomenei aktualių tyrimų. Štai ką tik, prieš savaitę, trys trečiokės gimnazistės nustatė, kur Palangoje labiausiai užterštas oras ir kur – mažiausiai.
Onkologiniai pacientai pas gydytoją registruosis patogiau ir greičiau
2023 11 28 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) tobulina onkologinių pacientų aptarnavimo tvarką. Nuo šiol užsiregistruoti pas gydytoją onkologą chemoterepautą bus lengviau ir greičiau.
Aktualu savarankiškai dirbantiems: kaip gauti „Sodros“ išmokas greičiau?
2023 01 22 | Rubrika: Miestas
Savarankiškai dirbantys gyventojai gali greičiau sulaukti ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokų, jei mokės valstybinio socialinio draudimo įmokas (VSD) kiekvieną mėnesį.
Žinomi palangiškiai ragina pasinaudoti masinės vakcinacijos galimybe: „Grįžkime visi į įprastas gyvenimo vėžes kuo greičiau!“
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 06 03 | Rubrika: Miestas
Nuo birželio 1 dienos visi palangiškiai, kaip ir bet kurios kitos savivaldybės gyventojai, sulaukę 16 metų, yra kviečiami savarankiškai registruotis skiepui nuo koronaviruso. Žinomi kurorto žmonės ragina pasinaudoti tokia galimybe ir pasiskiepyti. „Kuo daugiau žmonių kuo greičiau tai padarys, tuo sparčiau grįšime į iki pandemijos buvusias gyvenimo vėžes“, – sakė...
Pas gydytojus savivaldybių poliklinikose bus galima patekti greičiau?
2020 07 27 | Rubrika: Miestas
Po Vyriausybėje pirmadienį, liepos 27 d., vykusio COVID-19 valdymo komiteto posėdžio ministrą Aurelijų Verygą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, kad keisis tvarka dėl patekimo pas gydytojus. Žmonės galės patekti į įstaigą greičiau, paprasčiau, tik antrinė ir vėlesnė konsultacija galės vykti nuotoliniu būdu. Sprendimą ministrų kabinetas priims trečiadienį.
Italijoje regėtas geras pavyzdys įgyvendintas ir Palangoje 2
Rasa GEDVILAITĖ, 2017 05 11 | Rubrika: Miestas
Į redakcijos pašto dėžutę atskriejo Tomo Vilko pastebėjimas, jog Palangoje, kaip ir Italijoje, kur gyvena jo draugė, besinaudojanti neįgaliojo vežimėliu, galėtų būti nutiestas takas link jūros. Tokį taką Palanga jau turi, jis įrengtas atnaujinus populiarų tarp judėjimo negalią turinčių žmonių „Lino“ taką.
Kurorte budinti vaistinė – pernelyg didelė prabanga 1
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 08 04 | Rubrika: Sveikata
Vasarą, kada marios poilsiautojų suplūsta į Palangą, dažnas čia pasigenda budinčios vaistinės. Ar galvai vakare suskaudus, ar stipriai maudžiant danties skausmui, ar skrandžiui spyriojantis, tenka pagalbos prašinėti pažįstamų ar viešbučio administratorių, o blogiausiu atveju netyla Greitosios pagalbos telefonas. Nenuostabu, kad medikai ligoninėje priversti dirbti be atokvėpio...
Amžinojo poilsio – ne į žemę, o pelenų urnoje į kolumbariumą
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2015 11 19 | Rubrika: Miestas
Ar esate kada pamąstę, kaip norėtumėte būti išlydėti amžinojo poilsio – rinktumėtės tradicinį laidojimo būdą – į žemę, o gal kremavimą – palaikus sudeginti ir pelenų dėžutę įdėti į nišą kolumbariume? Argumentams, kad žemė tampa labai brangi ir tradicinės kapinės negali būti plečiamos beatodairiškai, mažytė pelenų urna kolumbariume atrodo kaip...