Palangos gintaro muziejaus Klasikos sezonas tęsiasi: apie Baltijos gintarą

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-05-24
Peržiūrėta
2163
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Parodos autorių Ramutį Petniūną (dešinėje) pristatė vyr. muziejininkė Regina Makauskienė ir Lietuvos dailės muziejaus vadovas Romualdas Budrys.
Parodos autorių Ramutį Petniūną (dešinėje) pristatė vyr. muziejininkė Regina Makauskienė ir Lietuvos dailės muziejaus vadovas Romualdas Budrys.

Gegužės pradžioje Palangos gintaro muziejus pakvietė į Klasikos sezono pradžios renginius. Klasikos sezonas prasidėjo dailės ir muzikos valanda rūmų Didžiajame salone, kur buvo atidaryta Petro Balčiaus jubiliejinė paroda „Laiko ženklai“, kitą dieną vyko ir kitų renginių. O praėjusį penktadienį palangiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į parodą „Spalvos ir atspalviai: Baltijos gintaras Ramučio Petniūno kolekcijoje“.
Prieš pristatant naujausią parodą, Palangos gintaro muziejaus vyr. muziejininkė Regina Makauskienė pasiūlė apžiūrėti neseniai pristatytą menininko Petro Balčiaus jubiliejinę parodą „Laiko ženklai“. Nematę parodos dalyviai mielai apžiūrėjo ekspoziciją, kurioje gausu krikščioniškų, baltiškų, prūsiškų motyvų, vienas dailininko darbas yra su inkliuzu, mažyčiu uodu. Palangos gintaro muziejaus rinkiniuose saugoma apie 70 dailininko autorinių papuošalų ir suvenyrų bei didelė kolekcija serijinei gamybai sukurtų etalonų.
„Tradiciškai pavasaris pas mus labai derlingas. Prieš porą savaičių atidarėme P. Balčiaus jubiliejinę parodą, kita paroda – visiškai kitokia. Čia nerasime tokios juvelyrikos, kaip ankstesnėje parodoje, tačiau papuošalų tikrai pamatysite“, – prieš pristatant naujosios parodos „Spalvos ir atspalviai“ autorių Ramutį Petniūną sakė R. Makauskienė.
Lietuvos dailės muziejaus vadovas Romualdas Budrys visų pirma visus pasveikino su Tarptautine muziejų diena. „Šįkart atidarome labai unikalią parodą. Esu matęs daug įvairių parodų, bet ši yra ypatingai unikali tuo, kad autorius pabandė atskleisti gintaro atspalvių įvairumą, individualizuodamas kiekvieną gintaro gabalėlį. Taip susidarė visuma, kurioje atsiskleidė, koks spalvingas yra Baltijos gintaras“, – paroda džiaugėsi Lietuvos dailės muziejaus vadovas.
Pats parodos autorius pripažino, jog užsiimant kolekcionavimu, didžiulė laimė yra ne tik gauti, bet ir dalintis, kažką duoti. „Man labai džiugu surasti žmonių, kurie vienu žvilgsniu supranta, ką tu norėjai parodyti, ko siekei. Daug kas gyvenime prasideda nuo žodžio meilė. Todėl, kad myliu, o myliu todėl, kad gražu“, – su parodos dalyviais atvirai bendravo parodos autorius R. Petniūnas.
Iš unikalesnių kolekcijos darbų jis akcentavo karinio laikmečio apyrankę, kurioje įamžinti pirmieji lietuviški centai. Kitos apyrankės įdomios tuo, jog gintaro meistrai galėjo sau leisti pjauti gintarą iš vieno gabalo. „Matyt, tuomet jis nebuvo toks brangus“, – pastebėjimu pasidalino autorius.
Vienas įspūdingas R. Petniūno darbas papuošė Palangos gintaro muziejaus Didžiąją salę, kurioje kabo didžiulis gintarinis sietynas. „Teko praleisti daug vakarų kuriant šį sietyną, pusę metų jį kūriau. Panaudota apie 70 metrų gintaro karolių ir vidutiniškai paskaičiuota apie 25 tūkstančiai gintaro gabaliukų. Labai savimi didžiuojuosi, kad man užteko kruopštumo jį padaryti. Tačiau toks darbas suteikia daug ramybės“, – šypsojosi parodos autorius R. Petniūnas.
Pasakodamas apie savo kolekciją R. Petniūnas atkreipė dėmesį į gintaro gabalėlius, kuriuose atvirkštinėje pusėje išgraviruoti miestai, švyturiai, jo manymu, tai gali būti Felikso Daukanto darbas.Beje, visi jo pristatyti darbai sukurti tik iš Baltijos gintaro.
„Gintarą suvokti padeda toks pavyzdys, jog, pakėlus galvą į dangų, tu matai keliasdešimt milijonų žvaigždžių. O kai žiūri į gintarą ir supranti, kad tai 40-50 milijonų metų, ir kai pamatai kažkokią musę ar vabalėlį gintaro gabalėlyje, suvoki, kad tai tikrai kažkas didingo. Aišku, esama senų uolienų, bet mes jomis nesižavime, o gintaras yra visiškai kitoks, jis kuria grožį“, – reziumavo parodos autorius R. Petniūnas.
Parodoje eksponuojama virš 350 Baltijos gintaro atspalvių pavyzdžių ir 100 Lietuvos gintaro meistrų pagamintų gintaro apyrankių.
Renovavus Gintaro muziejų, išsiplėtė jo muziejinė infrastruktūra – dabar muziejus veikia kaip daugiafunkcė kultūros ir meno erdvė, kurioje, be ekspozicijų ir parodų grafų Tiškevičių rūmuose ir jų terasose, rengiami muzikos, literatūros festivaliai bei kultūros paveldo vakarai, valstybės ir diplomatinio protokolo susitikimai. Šio gausiai lankomo muziejaus lankytojai vasarą galės ne tik gėrėtis gintaro grožiu, ne tik žavėtis grafų Tiškevičių rūmų istoriniu interjeru, bet ir susipažinti su rūmų bei parko istoriją savitai pristatančiais kultūrinio svetingumo renginiais ir klausytis muzikos bei poezijos trijuose meno klasikos festivaliuose, kurie sudaro Klasikos sezono triptiką: tai tradicinės „Nakties serenados“, tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalis ir festivalis „Pasaulio balsai“. Vasarą muziejuje numatoma surengti per 30 renginių.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šio „7bet-NKL“ sezono atkrintamosiose „Kretinga“ daro stebuklus. Arimanto Mikaločiaus kariauna išvykoje 73:71 (13:19, 19:19, 21:18, 20:15) ketvirtfinalyje eliminavo „Telšius“.


Lietuvos gintaro muziejuje Palangoje atnaujinta ekspozicija „Mūsų gyslomis teka gintaras“. Joje ironiškai žvelgiama į 20 a. suformuotas gintaro ir lietuviškumo sąsajas. 


LNDM Palangos gintaro muziejuje gegužės 19 dieną, penktadienį, 18 val. atidaroma kartu su Vokietijos gintaro muziejumi parengta paroda „Gintaras iš gelmių“.



Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Netrukus Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje karaliaus jaunieji palangiškiai ir jų šeimos nariai – gegužės 29 d. 12 val. į nuotaikingą popietę kviečia knygų vaikams autorė Daiva Molytė-Lukauskienė.


Gegužės pradžioje Palangos gintaro muziejus pakvietė į Klasikos sezono pradžios renginius. Klasikos sezonas prasidėjo dailės ir muzikos valanda rūmų Didžiajame salone, kur buvo atidaryta Petro Balčiaus jubiliejinė paroda „Laiko ženklai“, kitą dieną vyko ir kitų renginių. O praėjusį penktadienį palangiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti į parodą „Spalvos ir...


Lietuvos dailės muziejus gegužės 19-20 d. kviečia į Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga) vyksiančius Klasikos sezono pradžios renginius. Lankytojų lauks naujausių knygų apie Baltijos gintarą pristatymai, įdomūs Dalios Kutraitės pokalbiai su naujausių knygų autoriais – istoriku Adomu Butrimu bei Gintaro muziejaus įkūrėju Romualdu Budriu, įvyks taikomojo meno darbų autorių...


Ketvirtą kartą Lietuvos pajūrį stebinsiantis tarptautinis M. K. Čiurlionio festivalis visada pasiūlo ryškiausių Lietuvos ir užsienio klasikos žvaigždžių.  


Nuo šios savaitės patekti į „Palangos gintarą“, vienintelę šalyje vaikų sanatoriją, tapo kaip niekada paprasta: tereikia, gavus gydytojo reabilitologo siuntimą, užsiregistruoti internetinėje svetainėje www.sergu.lt arba per jos nuorodą „Palangos gintaro“ svetainėje www.palangosgintaras.lt. Žinotina, kad į sanatoriją nuo birželio 1 dienos iki rugsėjo 31...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius