Palangos vandentiekiui – jau 105 metai

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013-08-12
Peržiūrėta
7
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šie metai Palangai dosnūs istorinių įvykių sukaktimis – nuo „Laiminančio Kristaus“ atstatymo 20-mečio iki Palangos vardo paminėjimo istoriniuose dokumentuose 760-ties metų. Negana to, kaip liaudyje sakoma, „Dievas davė ir dar drėbtelėjo“, Palangai atiteko didi garbė ir didis įpareigojimas pabūti dar ir Kultūros sostine.
2013-ji metai atmintini ir Palangos vandentiekininkams. Prieš 105 metus Tiškevičių bulvare  atsirado tuomet dar techninė naujovė – artezinis gręžinys, „girdęs“ miestiečius ir kurorto svečius penkiasdešimt ketverius metus – iki 1962-jų.Tai buvo centralinio vandens tiekimo „naujagimis“, tai buvo trečiasis vandentiekis Lietuvos istorijoje (po Vilniaus ir Klaipėdos).
Prieš 70 metų, 1953 metų kovo 1 dieną, buvo įsteigta ūkiskaitinė gamybinė įmonė „Palangos vandentiekis“, tiesa, ji gyvavo viso labo tik ketverius metus.
Palangos vandentiekis vystėsi ir augo. Pačioje pradžioje miestiečiai vandenį iš fontonuojančio gręžinio nešėsi kibirais, vėliau jis pats iki vartotojų pradėjo atitekėti vamzdžiais. Vartotojus pradėjo netenkinti vandens kokybė – per daug geležies, per daug mangano, per daug fluoro. Tobulinant technologijas, investuojant lėšas, praėjus šimtmečiui Palanga gauna Europos vandens kokybės standartus atitinkantį geriamąjį vandenį.
Šiais jubiliejiniais metais norėčiau pristatyti Palangos bendruomenei pirmuosius vandentiekininkus, daugelis jų – jau Anapus, tačiau aš juos pažinojau, su jais kartu dirbau ir kol dar esu, šiais prisiminimais atiduodu skolą jiems.
Norėčiau rubrikoje „Vandentiekio žmonės“ pateikti pirmųjų darbuotojų tam tikrus gyvenimo faktus, atvejus, charakteristikas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Su Naujaisiais metais, mieli „Palangos tilto“ skaitytojai ir visi palangiškiai! Nors pagal kinų kalendorių 2018-ieji – Šuns metai, man jie – naujovių metai.


Vasaros pradžioje žinia, kad Palangos miestas sėkmingai iš UAB „Litesko“ perėmė į savo rankas jai prieš 15 metų išnuomotą savo turtą – šilumos tinklus, liko vasaros nuotaikomis gyvenančių palangiškių mažai pastebėta, bet už šio virsmo – titaniškos miesto, savivaldybės įmonės „Palangos šilumos tinklai“...


Balandžiai paprastai sukelia daug įvairių minčių. Tai – ir taikos, ir meilės, ir pašto simbolis, o per šventes į dangų kylantys šie gražūs sparnuočiai tikriausiai nepalieka abejingų. Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas teigė su šiais gražuoliais paukščiais draugaujantis jau ne vienerius metus. „Tai labai gražus ir...


Birželio 29 d. Palangoje bus minimas ypatingas jubiliejus – kartu su visuomene Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai minės tarnybos veiklos 95-mečio jubiliejų. Beje, šiemet sukanka ir 25 metai nuo tos dienos, kai Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje pradėta kurti valstybės sienos apsauga.


85-oji palangiškės, buvusios mokytojos Stasės Beniušienės jubiliejaus šventė šiandien bus kitokia: su filmu, įprasminančiu ilgus gyvenimo metus. Galbūt į šventę atvyks pakviestas, jau 91-erių sulaukęs buvęs dėstytojas iš buvusios Klaipėdos mokytojų seminarijos, kiti seminaristai, jau nekalbant apie gausius šeimos narius. Svarbiausia, ponia...


Palangos vandentiekiui – jau 105 metai

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 08 12 | Rubrika: Miestas

Šie metai Palangai dosnūs istorinių įvykių sukaktimis – nuo „Laiminančio Kristaus“ atstatymo 20-mečio iki Palangos vardo paminėjimo istoriniuose dokumentuose 760-ties metų. Negana to, kaip liaudyje sakoma, „Dievas davė ir dar drėbtelėjo“, Palangai atiteko didi garbė ir didis įpareigojimas pabūti dar ir Kultūros sostine.


„Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013 turi visas galimybes parengti Kultūros plėtros programos viziją ir, sukūrusi didžiulį bendradarbiavimo tinklą, jungiantį savivaldybės, biudžetines įstaigas, viešąjį ir verslo sektorių, nuoširdžiai ir nuosekliai dirbdama šiuos ir ateinančius metus, 2017-aisiais pateikti savo kandidatūrą tapti Europos kultūros sostine...


Palangos miesto Taryba jau šią savaitę gali iškelti šampano taures – kadencija jau įpusėta. Kokie bus likę du metai Tarybai? Bus sėkmingai užbaigta koalicinės daugumos programa? Ar partijos numos į ją ir sieks įsiteikti rinkėjams, jau dažniau mąstydamos apie 2015-ųjų savivaldos rinkimus? Kokio palangiškių rinkėjų verdikto dabartiniai Palangos politikai ir...


Jau dvidešimt du metai praėjo nuo 1991-ųjų sausio 13-osios. Nuo įvykių, sukrėtusių visą pasaulį. Nuo nakties, kai mažytė tauta, vieninga ir susitelkusi, parodė ir įrodė, kokia mums brangi Lietuva, jos laisvė ir nepriklausomybė. Artėjant Laisvės gynėjų dienai „Palangos tiltas“ klausė savo pašnekovų: ką jiems reiškia Sausio 13-oji? Ir – ar...


Praėję metai bus įrašyti į Palangos istoriją  11

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2011 12 30 | Rubrika: Savaitės komentaras

  Prabėgę kiekvieni metai miestą, kitaip nei žmogų, stumteli link jaunatviškų pasikeitimų, modernių urbanistinių pokyčių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas