Palangos verslininkai pasitinkant eurą: „Pagyvensime – pamatysime“

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2014-11-13
Palangos verslininkai pasitinkant eurą: „Pagyvensime – pamatysime“

Artėjant euro įvedimui „Palangos tiltas“ pasidomėjo, kaip kurorto verslininkai ruošiasi šiai permainai: kokios nuotaikos dėl euro įvedimo? Kaip tam ruošiasi kavinės, restoranai, viešbučiai? Kaip keitėsi kainos? Ar verslininkai jas kėlė? Kiek kainuos kasos aparatų pertvarkymas? Kokias klientų nuotaikas verslininkai jaučia?
Kavinės „Luiza“ savininkė Irena Staponienė, pasidomėjus, kokios nuotaikos vyrauja dėl euro įvedimo, nestokojo optimizmo. „Nuotaikos „liuksiškos“. Bus nauja valiuta, aš tik už. Dabar neretai pasitaiko, atvažiuoja į Lietuvą užsieniečiai, atsiveža 1000 eurų, gauna čia daugiau kaip 3000 litų, tada pučiasi, vaidina turtuolius. Kai Lietuvoje bus euras, visi bus lygūs. Man labai nepatinka, kai vaidina turtuolius, tenka su tokiais susidurti“, – gera nuotaika tryško moteris.
Pasidomėjus, kaip ruošiamasi euro įvedimui, kavinės savininkė sakė: „Mokausi perskaičiuoti, kainas paversti eurais, kad nepridaryčiau klaidų. Baugina valiutos keitimas, kada klientas duos litais, o grąžą reikės atiduoti eurais. Bijau, kad nepritrūktų eurų, nežinau, ar bankai aprūpins pakankamai šia valiuta“.
Pasiteiravus, ar kavinė kėlė kainas, I. Staponienė tvirtino, jog savo įmonėje to nedarė.
Pašnekovė neslėpė optimizmo ir kalbėdama apie laukiančias su euro įvedimu susijusias išlaidas. „Jokių išlaidų dėl to kol kas neturėjome. Meniu reikės perspausdinti. Sausį atvažiuos pakeisti kasos aparato, perves jį į eurus. Pats aparatas tinka, jo keisti nereikės, tik pervesti į eurus. Kai atvažiuos sausį, matysim, ar jie už tą pervedimą ims kiek, ar ne, – kalbėjo I. Staponienė. – Klientai išgyveno, kai buvo perėjimas iš rublio į litą, šiuo metu darbuotojai būgštauja, kad bus maži atlyginimai eurais. Pati aš bėdos nematau. Tai tokios mano žemaitiškos mintys“.
Palangos kavinės „Armėniška virtuvė“ savininkė Inga Drakšaitė apie euro įvedimą kalbėjo labai ramiai. „Nuotaikos geros prieš euro įvedimą. Aplinkiniai turi, tai ir mes turime eiti prie to. Jei Vyriausybė nusprendė, tai, vadinasi, turi taip būti“, – sakė verslininkė.
Pasiteiravus, kaip kavinė „Armėniška virtuvė“ ruošiasi euro įvedimui, I. Drakšaitė tvirtino, kad tai jau yra padaryta: „Jau nuo liepos mėnesio išėjo įsakymas, kad reikia pasiruošti, tai mes ir pasiruošėme. Kavinėje nieko nebranginome, tik konvertavome kainas pagal nustatytą kursą“.
Nebaugina verslininkės ir išlaidos, susijusios su kasos aparatų keitimu ar pertvarkymu: „Nereikės mums keisti ar pertvarkyti kasos aparato, kadangi jis paprastas, rodo tik skaičius. Nerodo ar litais, ar eurais, tai nieko nereikės keisti. Paraiška į banką jau paduota, kad gautume pakankamai smulkių“.
Pasak pašnekovės, tarp klientų ji taip pat nepastebi kokių nors su euro įvedimu susijusių būgštavimų. „Klientai irgi jau pripratę, ypatingų nuotaikų nesijaučia“, – sakė moteris.
Palangos kavinės-baro „Fėjų vyninė“ direktorė Kristina Kudžmaitytė apie euro įvedimą kalbėjo paprastai. „Ramios nuotaikos. Jauni žmonės esame, dėl nieko nepanikuojame. Domimės, ką reikia padaryti dėl euro įvedimo. Užsisakėme, kad perprogramuotų aparatą, kuriuo vykdome apskaitą. Tai mums kainuos netoli 500 litų. Buvome seminare apie euro įvedimą – esame pasiruošę“, – sakė kavinės-baro direktorė.
Kalbėdama apie kainas, moteris pabrėžė, jog jos vadovaujamoje įmonėje šios nekilo. „Meniu nepasikeitė, kainos nepasikeitė. Pastebėjau, kad Palangoje daug kavinių pakėlė kainas – jau pavasarį, vasarą daug kur pabrango, pavyzdžiui, alus, o pas mus nekilo – kokios buvo kainos, tokios ir liko“, – tvirtino įmonės direktorė.
„Kadangi šiuo metu nedirbame, tai apie klientų nuotaikas artėjant euro įvedimui negaliu pasakyti“, – sakė pašnekovė.
Privataus apgyvendinimo sektoriaus „Svetingas šeimininkas“ pirmininkė Irena Švanienė per daug atvirauti euro įvedimo tema nebuvo linkusi. „Negaliu kalbėti apie atskirus žmones. Aš pati tiesiog ruošiuosi tam atvejui ir viskas. Domiuosi tuo. Pereinamuoju laikotarpiu įvairių dalykų gali nutikti ir nutinka – gali į apyvartą patekti padirbtų eurų. Žmogus turi domėtis, pats savimi rūpintis ir kliautis pats savimi. Šiaip nei mane šiurpina, nei mane džiugina. Žmogus esi tam tikroje nežinomybėje ir nekeista – tas pats buvo Latvijoje, tas pats Estijoje. Jie jau atkuto po to, o ar jie patenkinti – nuomonių yra labai įvairių, tiksliai nepasakysi. Žiūriu aš į tai pakankamai atsargiai“, – sakė verslo atstovė.
Pasidomėjus, kaip euro įvedimui ruošiasi verslininkai, pašnekovė sakė: „Verslininkai ruošiasi kaip ir kiti žmonės. Ir psichologiškai turi pasiruošti. Juk kuo verslininkai skiriasi nuo biudžetinėse įstaigose dirbančių žmonių? Kiekvienas žino savo finansines galimybes ir pagal tai reikia elgtis“.
Pasiteiravus apie klientų nuotaikas I. Švanienė teigė, jog šiuo metu pastarųjų nesą, na, o vasarą tos nuomonės buvusios skirtingos. „Klientų nuomonių yra labai įvairių. Juk 40 procentų žmonių buvo prieš euro įvedimą. Tai jie ir nenori jo“, – sakė moteris.
„Roberto vilos“ savininkas Robertas Urbonas euro įvedimo klausimu buvo lakoniškas. „Dėl euro įvedimo nuotaikos normalios. Pagyvensime, kaip sako, pamatysime. Nežinomybė, ir tiek. Euro įvedimui ruošėmės kaip ir visi. Kainų kol kas nekėlėme. o kaip toliau bus, pamatysime. Dėl kainų, tai didesnius viešbučius žiūrėkite, nuo jų viskas priklauso“, – kalbėjo verslininkas.
Kalbėdamas apie tai, kaip prieš euro įvedimą jaučiasi klientai, R. Urbonas sakė: „Normalios nuotaikos. Daugiausiai dirbame tik vasarą. Tuomet nebuvo tos nuotaikos tokios, kad labai gerai ar labai blogai. Iš lietuvių įvairių nuomonių girdėjome, latviai, estai prie euro jau pripratę“.
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas, kavinės „Armėniški šašlykai“ savininkas Darius Miklovas akcentavo prisitaikymo prie būsimos situacijos svarbą. „Optimistinės. Mūsų, kaip verslininkų, nuotaikos visada yra optimistinės. Ateis euras, prisitaikysime prie euro. Kaip sakoma, gyvenimas vagą vagoja, turime prie to prisitaikyti. Ypatingai nesiruošėme euro įvedimui, kainų didinti nežadame. Svarbiausia, kad Palangoje būtų žmonių. Mes esame sezoniniai darbuotojai, bet norėtųsi, kad Palangoje būtų tokia gera infrastruktūra, kad čia ir žiemą, ir pavasarį būtų žmonių. Aišku, dabar dėl euro žmonės turi vidinę baimę, bet, laikui bėgant, manau, viskas bus gerai“, – kalbėjo verslininkas.
Pašnekovas nebuvo linkęs sureikšminti išlaidų, atsirasiančių įvedus eurą. „Aišku, kažkiek padidės išlaidos, bet visiems būna visokių momentų. Ir turguose buvo – turėjo žmonės įsigyti kasos aparatus, bet įsigijo, ir gerai. Taip ir mes prisitaikysime. Turime protestuoti arba sutikti. Jeigu neprotestuojame, vadinasi, turime prisitaikyti“, – sakė verslininkas.
D. Miklovas teigė apie euro įvedimą girdėjęs įvairių klientų nuomonių. „Toks jau gyvenimas. Bus patenkintų, bus nepatenkintų. Manau, žmonės prisitaikys ir bus viskas gerai. Tikėkimės“, – optimistine gaida užbaigė pašnekovas.
Kavinės „Molinis ąsotis“ savininkas Klaidas Pakutinskas didelių sunkumų dėl euro įvedimo nemato. „Teigiamos nuotaikos. Koks skirtumas, kokie pinigai. Ruošiamės taip pat, kaip ir visi ruošiasi. Buvo vieni pinigai, bus kiti. Mums taip pat kaip ir visiems“, – sakė verslininkas. Paklaustas apie su euro įvedimu susijusias išlaidas, pašnekovas detalizuoti nebuvo linkęs: „Visada yra papildomos išlaidos, bet jos nurašomos į nuostolius“.
Kalbėdamas apie klientų nuotaikas, verslininkas teigė jokių ypatingų pokyčių nepastebėjęs: „Prie mūsų kartos juk daug kartų keitėsi tie pinigai, tai koks skirtumas“.
Valgyklos „Alka“ savininkė Lilija Serapinienė sakė euro įvedimui kol kas ypatingai nesiruošianti. „Nieko baisaus nematau“, – pasiteiravus, kokios nuotaikos jų įmonėje dėl naujos valiutos įvedimo, sakė moteris, tačiau pripažino, jog dėl to klientų perkamoji galia gali kristi. Ruoštis šiam pakeitimui įmonė kol kas neskuba, kadangi jos darbas sezoninis, o iki naujo sezono dar yra nemažai laiko. „Nieko nesiruošiame. Ruoštis pradėsime pavasarį. Pradėsime dirbti nuo birželio pirmosios – turime dar laiko. Kadangi buvo įsakymas, iki rugpjūčio 22 dienos perskaičiavome kainas eurais, ir viskas“, – neskubėjimo priežastis įvardijo verslininkė. Pasiteiravus apie kainų kėlimą, L. Serapinienė tvirtino savo įmonėje to nedariusi: „Kainų nekėlėme – centas į centą skaičiavome“.
Pasak moters, džiaugsmo dėl euro įvedimo tarp klientų ji nepajutusi. „Pikti žmonės, pikti. Nepatenkinti. Žmonėms ir taip pinigėlių trūksta, o kai įves eurą, bus visai prastai, nebegalės nei rudenį į Palangą atvažiuoti“, – pasakojo L. Serapinienė.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ateinančio penktadienio rytas ir pirmadienio rytas bus karšti Palangos verslininkams, siekiantiems laimėti leidimus prekiauti Palangos miesto savivaldybės tarybos nustatytose viešosiose vietose. Pirmoji atranka įvyks gegužės 22 d. nuo 9 val. Sporto g. 3, Palangos universalioje sporto salėje, kita – tuo pačiu metu ir toje pačioje vietoje kitą pirmadienį. Įdomiausias...


Praėjusį šeštadienį į Stintų šventę visus kvietusi Palanga, vaizdžiai kalbant, pati virto į stintų statinę. Įvažiuojant į Palangą driekėsi automobilių eilės, o J. Basanavičiaus gatvėje žmonės knibždėte knibždėjo – vėžlio žingsniu mindžikuojant, šių eilučių autoriui užtruko lygiai pusvalandį įveikti beveik kilometro J. Basanavičiaus gatvę. Tokia spūstis ne...


Artėjant euro įvedimui „Palangos tiltas“ pasidomėjo, kaip kurorto verslininkai ruošiasi šiai permainai: kokios nuotaikos dėl euro įvedimo? Kaip tam ruošiasi kavinės, restoranai, viešbučiai? Kaip keitėsi kainos? Ar verslininkai jas kėlė? Kiek kainuos kasos aparatų pertvarkymas? Kokias klientų nuotaikas verslininkai jaučia?


Kiek dar verslininkai atrakcionams vietą mieste rinksis patys?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 06 28 | Rubrika: Savaitės komentaras

Pernai visą vasarą užtrukusios karštos batalijos su J.Basanavičiaus gatvėje atrakcionų parką įkūrusiais olandais tęsiasi ir šiemet. Tiesa, patyrę koncentruotą beveik visų verslą kontroliuojančių šalies institucijų spaudimą, šiemet olandų verslininkai jėga brautis į pamėgtą vietą nesiryžo. Kalbama, kad jie su savo taboru iškeliavo į Latviją, tad neliks...


Vakar Palangos miesto savivaldybės posėdžių salėje įvyko pirmasis konkursas dėl savivaldybės Tarybos nustatytų viešųjų prekybos ir paslaugų teikimo vietų. Dėl 32 vietų miesto gatvėse užsiregistravo 29 verslininkai, nors ne visi atskubėjo sužinoti rezultatų. Šįkart siūlomos sumos siekė bemaž 4 tūkstančius litų. Tačiau dėl keletos vietų, tokių kaip Jūratės gatvėje, nei menkiausio...


UŽ MODERNŲ KURORTĄ! (verslininkai)

Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS – LKD) Palangos skyrius, 2010 12 20 | Rubrika: Miestas

Šiandien mes pristatome mūsų kandidatų sąraše esančius verslininkus. 


Joninės – ant Alkos kalno, verslininkai pyksta

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 06 23 | Rubrika: Kultūra

Švęsdama Jonines Šventoji niekada nestokojo kūrybiškumo – šventės dažniausiai vykdavo skverelyje ties Prieplaukos ir Jūros gatvių sankryža, uoste. Šventes paįvairindavo baikerių motociklų riaumojimai, galiūnų pūškavimai ir juos raginančių žiūrovų šūksniai. Šiemet, taupant lėšas, Šventojoje buvo nuspręsta Jonines švęsti kartu su Rasų šventėmis. Kai kurie verslininkai dėl tokio sprendimo...


Konkurse dėl vietų verslininkai nebekonkuravo

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 04 14 | Rubrika: Miestas

Savivaldybės skelbtuose konkursuose prekiauti ir paslaugas teikti paklausiausios vietos Palangos, Šventosios paplūdimiuose bei miesto centrinėje dalyje buvo išgraibstytos. Dėl likusių, daugiau kaip per šešias dešimtis vietų, vakar organizuotame konkurse sulaukta tik dvylikos pasiūlymų. Tad iš esmės paskutiniajame konkurse konkurencijos dėl vietų nebeliko, nes į pageidaujamą vietą...


Smulkieji verslininkai vėl liko apgauti

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 04 10 | Rubrika: Miestas

Prekybos ir paslaugų teikimo vietomis prekiaujanti Savivaldybė apgaudinėja net po keliasdešimt tūkstančių litų miesto biudžetui negailinčius verslininkus.


Vakar Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai surengė apskritojo stalo diskusiją. Joje kurorto verslininkai išsakė parlamentarams problemas dėl padidinto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bei prašė palengvinti mokestinę naštą. Diskusijoje dalyvavo Seimo nariai Pranas Žeimys, Vaidotas Bacevičius, Palangos miesto savivaldybės tarybos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas