Penktoji Turgaus šventė: tradicinės rungtys ir gražiausių sparnuočių rinkimai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-10-20
Peržiūrėta
664
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Penktoji Turgaus šventė: tradicinės rungtys ir gražiausių sparnuočių rinkimai

Penktąjį kartą ne tik tradiciškai apsipirkti turgaus dieną – šeštadienį, – bet ir paminėti Pasaulinę maisto dieną, smagiai pašvęsti, padainuoti, pašokti, išbandyti savo jėgas šešiose jau žinomose rungtyse bei paganyti akis naujose netradicinėse varžytuvėse pakvietusi palangiškius ir miesto svečius Turgaus šventė ir jos organizatoriai gali pasidžiaugti, jog prieš ketverius metus sumanyta šventė ne tik turi geras tradicijas, bet ir kuria naujas.

Balandžiai ir... vištos
Viena iš tradicijų – šventės atidarymas, nes juk būtina duoti pradžią šventei. Tradiciškai šalia pastatytos scenos pilnėjo dosnių ūkininkų bei atvažiavusių su pačiomis įvairiausiomis prekėmis į turgų prekiautojų dovanojamų prizų būsimų rungčių nugalėtojams krepšiai. Tradiciškai visus šventės dalyvius linksmino, kartu dainuoti bei įsitraukti į šokio sūkurį kvietė moterų vokalinis ansamblis „Guboja“, šokių ansamblis „Bočiai“ ir liaudiškų šokių grupė „Banguolis“.
Jau prieš dešimtą valandą ir šventės svečiai, ir prekystalius palikę prekiautojai būriais traukė pažiūrėti Palangos balandininkų klubo iniciatyva surengtos pirmosios tarptautinės dekoratyvinių paukščių ir balandžių parodos – mugės gyvųjų eksponatų. Iki pat pusės antros, kai buvo paskelbti gražiausio balandžio rinkimų nugalėtojai, palangiškiai ir miesto svečiai ne tik aktyviai balsavo už jiems labiausiai patikusius paukščius, bet ir domėjosi jų kainomis, auginimo subtilybėmis bei kur ir kaip galima įsigyti šių augintinių. Labiausiai besidomintys balandžiais ir balandininkyste galėjo įsigyti tądien pristatytą Kazio Girdžiūno knygą „Balandžiai, balandininkai, balandininkystė“, o tie, kurie gal ir nelabai iki šiol domėjosi šiais paukščiais, tikrai susidomėjo žinia, kad jie skrisdami pasiekia 100 km/h greitį, ir kad Klaipėdoje gyvena Europos čempionas: greitasparnis pirmas įveikė atstumą nuo Berlyno iki Klaipėdos.
Gražiausiais buvo išrinkti Vytauto Šunoko, Genutės Šunokienės ir Jurgio Pauliko augintiniai.
Bet ne tik jie gavo apdovanojimus: pirmąkart penktojoje Turgaus šventėje buvo išrinkta ir... gražiausia višta, kurią užaugino Natalija Domarkienė.
„Turguje viskas telpa: nuo augalų iki vaisių bei daržovių, nuo kiaušinių iki vištų“, – šypsojosi prizus teikęs nepamainomas šventės vedėjas Nerijus Stasiulis.

Rungtys ir mažiems, ir dideliems
Kaip ir prieš tai buvusiose, taip ir penktojoje Turgaus šventėje norintieji galėjo išbandyti savo jėgas šešiose rungtyse, sutraukusiose įvairaus amžiaus vyrus bei moteris ir, žinoma, vaikus.
Dvikova šiaudų maišais, stovint ant dviejų medžio trinkų, visada sulaukia didžiulio žiūrovų susidomėjimo ir palaikymo. Ir nors finalinėje kovoje žiūrovai garsiausiai skandavo „Tomai, Tomai“, palaikydami palangiškį kovotoją, sėkmė nusišypsojo čempionu tapusiam mažeikiškiui Petrui, kuriam atiteko ūkininko Romo Benečio padovanotas prizas – maišas lazdyno riešutų.
Užpernai sumanytasis obuolių valgymo čempionatas sutraukė itin gausų būrį dalyvių, kurie varžėsi, kas greičiau sukramtys obuolį. Absoliutaus čempiono nebuvo. „Skaniausia valgytoja“ išrinkta jauniausia visų iki šiol buvusių varžytuvių dalyvė – dviejų metukų mergytė, prizai įteikti greičiausiai ir elegantiškiausiai obuolius krimtusiems vyriškiui bei damai.
Tradiciškai daugiausiai žiūrovų susirinko žiūrėti bėgimo su bulvių maišu – kuris ir tapo rungties prizu – varžytuvių. Jose dalyvauti susiėjo ne tik palangiškiai. Tačiau šiemet įveikti 20 metrų distanciją su 30 kg sveriančiu ūkininko Petro dovanotu bulvių maišu, kuris ir atiteko nugalėtojui, pasiryžo tik vyrai. Nugalėtoju tapo Paulius iš Palangos, įveikęs distanciją per 13,31 sekundės ir aplenkęs palangiškius Vidmantą (14,22 sekundės) ir Petrą (15,09 sekundės).
Tiek dideli, tiek maži labai azartiškai varžėsi vinies kalimo rungtyje „Taiklioji rankelė“. Prie kaladės sustoję keturi rungties dalyviai lenktyniavo – kas greičiau po kartą smūgiuodami plaktuku – beje, vyrai „smailiąja“ jo puse – įkals į kaladę vinį. Varžytasi keturiose grupėse, ir nugalėtojais tapo Irena iš Vilniaus, Živilė iš Palangos, Algirdas iš Užvenčio bei Jurgis iš Palangos.
Tradiciškai daug besivaržančių išsirikiavo rungtis dėl „Baltuonių kalakutų ūkio“ kasmet varžytuvėms dovanojamo paukščio. Vyrai 7 kg sveriantį jau nupeštą bei išdarinėtą ir maišelin įdėtą kalakutą laikė viena ištiesta ranka, moterys – abiem. Penktojoje kalakuto laikymo rungtyje ketvirtą kartą laimėjo moterys: šįkart gardžiu patiekalu tapsiantis prizas atiteko Saulei iš Palangos, sugebėjusiai išlaikyti kalakutą 2 min. 40,22 sek.
Paskutinė rungtis buvo skirta patiems mažiausiems šventės dalyviams, nekantriai trypčiojusiems prie scenos ir laukusiems varžytuvių pradžios. Vaikai į tris išrikiuotus krepšius mėtė šokoladinius kiaušinukus. Tiems, kurie nebuvo patys taikliausi ar apskritai nė karto nepataikė į krepšius, atiteko po porą „kindersiurprizų“ – tad pralaimėjusių nebuvo. O laimėjo rungtį Karolis iš Palangos.
 

Jūsų komentaras:

Atmaišyk!... 2014-10-23 08:05 (. / IP: 86.100.63.40)
Ačiū ,Tamstai, kad leidai kalbėti žemitiiškai!...O apie savo "draugiškus pastebėjimus"(?)...laikraštyje, kreipkitės į red. L.J. kad įkurtų skyrelį tokioms " baltos varnos karksėjimai" ir pan. ,rašliavoms!... Gal būtų idomu?..kai kam...

tamstos trigrašis ..ne vietoje!.. 2014-10-22 07:13 (. / IP: 86.100.63.40)
..Tai puikus, visiems priimtinas ir suprantams žemaitiškas išsireiškimas "MALADEC", kaip ir daugelis kitų pasisavintų slavų žodžių -viedras, zupė, dura,.... Šventė - puiki ! kuo daugiau tokių švenčių! Ačiū organizatoriams, ir nekreipkite dėmesio, kad, kai kas brūkšteli, kaip velnias su uodega ( o kaip kitaip?),jei toks išprusimo lygis? -Jog galima buvo ir asmeniškai tai patarti, o ne išviešinti per laikraštį...Gerai, kad tai neveikia, o tai - tik "baltos varnos" karksėjimas...

Taip pat skaitykite

Kai sostinei priklausančių poilsio namų Palangoje nepavyko paversti daugiabučiais, mero Remigijaus Šimašiaus komanda juos pusvelčiui išnuomojo ir dar apkaltino kurorto savivaldybę tyčiniu kenkimu. Apie tai rašė ir Palangos miesto laikraštis „Palangos tiltas." 1133 eurai. Tiek kiekvieną mėnesį Vilniaus savivaldybei mokės bendrovė „Baltasis...


Palangos turgaus direktorius numetė 73 kilogramus

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 13 | Rubrika: Miestas

Palangos turgaus direktoriaus Andrejaus Byčkovo negalima pažinti – vyras numetė daug svorio ir dabar atrodo žymiai sveikesnis. „Numečiau 73 kilogramus,“ – „Palangos tiltui“ prisipažino UAB „Palangos klevas“, kuri valdo kurorto ir Šventosios turgus, direktorius. Tačiau jis nepanoro komentuoti, kaip jam tai pavyko. „Galiu pasakyti, kad...


Azarto mėgėjų rinkimai nenuvils  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 01 21 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ateinantį rudenį palangiškių laukia kaip niekada įdomūs ir azartiški Seimo rinkimai.


Rytas Palangos miesto turguje prasideda bruzdesiu – prekeiviai zuja nešini savo prekėmis, kruopščiai dėlioja jas ant prekystalių, ore tvyro dar neatšalusi rudeniška gaiva, aplink prekybininkų gražiai išrikiuotą medų ratus suka bitutės, o pirmieji pirkėjai džiugiai renkasi prekes iš siūlomo plataus prekių asortimento. Bet tai –...


Palangos Kalėdų eglė, vietos gyventojus ir svečius stebinanti savo išskirtine forma, išrinkta viena iš gražiausių šalies šventinių žaliaskarių – naujienų portalo „Delfi“ surengtoje apklausoje kurorto eglė tarp visų šalies žaliaskarių užėmė antrąją vietą.


Penktąjį kartą ne tik tradiciškai apsipirkti turgaus dieną – šeštadienį, – bet ir paminėti Pasaulinę maisto dieną, smagiai pašvęsti, padainuoti, pašokti, išbandyti savo jėgas šešiose jau žinomose rungtyse bei paganyti akis naujose netradicinėse varžytuvėse pakvietusi palangiškius ir miesto svečius Turgaus...


                Dar kartą „sės“ ir įsikals vinį į karstą savo, kaip politiko, karjerą? Ar kaltinimai savivale jau buvusiai Palangos turgaus UAB „Palangos klevas“ direktorei Irena Vitkienei ir už finansinę veiklą įmonėje atsakingam, po direktorės atleidimo susirgusiam Eimučiui...


Pernai rekonstruota kurorto vaizdo nepuošusi Senojo turgaus gatvė vis dar tebekursto palangiškių aistras. Nepatenkintieji tuo, kad gatvė praktiškai atiduota pėstiesiems bei tuo, jog pasunkėjo privažiavimas prie nuosavų namų, ofisų ir parduotuvyčių, gyventojai, nesulaukę jiems palankių Eismo saugumo komisijos bei Savivaldybės administracijos sprendimų, kreipėsi į teismą....


Palangos Senojo turgaus gatvė netrukus virs pėsčiųjų alėja

"Palangos tilto" informacija, 2011 11 04 | Rubrika: Miestas

Senojo turgaus gatvė Palangoje netrukus turės naują veidą – šią savaitę pradėti 230 metrų ilgio atkarpos nuo Ganyklų g. iki Senojo turgaus g. 2 remonto darbai. Rangovai įsipareigojo įrengti naujus važiuojamosios dalies pagrindus bei šaligatvį, asfalto danga bus pakeista trinkelėmis.


Palangos turguje jau kvepia braškėmis. Jos iš Lenkijos, lietuviškos kol kas dar tik pakeliui. Tačiau braškės ir kiti tradiciniai turgaus produktai (daržovės, vaisiai, žuvis ir mėsos gaminiai) – tik mažoji dalis prekių. Turgus – drabužių ir batų karalystė. „Palangos tiltas“ domėjosi, ar tokiam būriui panašiomis prekėmis prekiaujančiųjų užtenka „erdvės verslui“?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius