Pradedama ruoštis vėjo jėgainių parkų Baltijos jūroje statyboms: investuojama dešimtys milijonų

Pietinė Klaipėdos uosto dalis – buvusi Tarptautinė jūrų perkėla – bus naudojama Lietuvos jūros vėjo jėgainių parkų statyboje, trečiadienį pristatė Klaipėdos valstybinis jūrų uostas.
„Beveik 40 metų veikęs jūrų perkėlos terminalas (...) yra transformuojamas į specialią teritoriją, specialią bazę jūrinio vėjo jėgainių statybai, surinkimui ir aptarnavimui", – ketvirtadienį žurnalistams Klaipėdoje sakė uosto generalinis direktorius Algis Latakas.
Lietuvoje iki 2030 m. bus įrengti du bendros 1,4 GW galios jūrų vėjo jėgainių parkai. Įgyvendinus abu projektus teritoriniuose vandenyse ties Palanga pastatytos jėgainės, planuojama, generuos iki 6 TWh elektros energijos – apie pusę dabartinio Lietuvos elektros poreikio.
Darbus vykdo Klaipėdos uostas ir Klaipėdos jūrų krovinių kompanija („Klasco“), pasirašę investicinę uosto pritaikymo vėjo jėgainių statybai sutartį.
„Kada Lietuva paskelbė, kad 40 kilometrų nuo Klaipėdos bus vystomas jūros vėjo parkas, kilo probleminis klausimas, kur uoste atrasti vietos bazei įrengti. Buvo pakeisti tam tikri Vyriausybės nutarimai, leidžiantys uoste lengviau plėtoti laivų statybos ir vėjo jėgainėms skirtą veiklą. Buvo tokie nutarimai priimti, pavyko 2022 m. pasirašyti sutartį su „Klasco“, kad šitoje teritorijoje šita bazė būtų įrengta", – kalbėjo A. Latakas.
Pasak A. Latako, sovietų kariniais tikslais 1986 m. pastatytame terminale jau pradėti jėgainių komponentams krauti ir surinkti infrastruktūros kūrimo darbai – jau nugriautos beveik visos terminalo konstrukcijos ir pastatai.
„Nugriauti tiltai, nugriauti pylimai, ardomi geležinkeliai, išardyti pastatai“, – sakė uosto vadovas.
Kaip skelbia uosto direkcija, Smeltės pusiasalyje vėjo elektrinių krovai ir surinkimui bus pritaikytos dvi krantinės ir 20 hektarų teritorija. Uosto investicijos į pusiasalio infrastruktūrą, skaičiuojama, gali būti didesnės nei 30 mln. eurų.
„Visa teritorija yra apie 40 hektarų. Jūrinei vėjo jėgainei skirsime 20 hektarų, nes vystytojai išreiškė tokį poreikį. Esant reikalui yra galimybė išplėsti terminalo teritoriją iki 34 hektarų“, – žurnalistams teigė „Klasco“ generalinis direktorius Vitalijus Muštukas.
Įrengti vėjo elektrinių statybai būtiną įrangą bei atitinkamą infrastruktūrą, taip pat įsigyti specialią krovos techniką turės „Klasco“.
„Iš tikrųjų teritorija bus lygi kaip stalas ir nieko čia nebus. Nes pagrindinis reikalavimas yra dangų apkrova. Ir tos „heavy duty“ krantinės apkrova sieks 40 tonų vienam kv. m, sandėlių apkrova irgi bus 40 tonų kv. m. Ant krantinių apkrova – 15 tonų. Pagrindinis reikalavimas yra lygus paviršius, kuriuo komponentai galėtų būti judinami per teritoriją“, – žurnalistams sakė V. Muštukas.
Anot „Klasco“ vadovo, įmonės investicijos į teritorijos pritaikymą galėtų siekti apie 80 mln. eurų – reiktų įsigyti specialius kranus, pakrovimo įrangą.
Baigus rekosntrukciją, į krovos aikštelę atplukdyti vėjo jėgainių komponentai bus dalinai surenkami ir plukdomi į parko statybvietę jūroje, teigė V. Muštukas.
„Be laivų atplaukimo ir dangos, čia bus daug specifinės įrangos. Turėsime 2 kranus savo, bet jie pritaikyti paprastesniems darbams, sudėtingesniems turėsime kitus. Komponentai bus atgabenami instaliacijos tipo laivais, dalis krantinės bus skirta komponentų surinkimui.
Vėjo jėgainė susideda iš bokšto, turbinos ir sparnų. Jie atkeliauja dalimis ir terminalo paskirtis surinkti iki tam tikro lygio. Realiai taip ir bus – atvyks, iškrausime, privešime prie krantinės, surinksime iki tam tikro lygio, sukrausime atgal į laivą ir tas laivas išvyks statyti toliau į jūrą“, – kalbėjo jis.
V. Muštuko teigimu, griovimo darbai bus pabaigti vėliausiai rugsėjį, tuo tarpu A. Latakas pažymėjo, kad perkėlos rekonstrukciją tikimasi pabaigti 2025 m. pabaigoje.Ro-ro laivų krova terminale nevykdoma nuo 2017 metų.
ELTA
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Tyrimas: vėjo elektrinių parkus Baltijos jūroje palaiko dauguma Lietuvos gyventojų
***, 2024 08 09 | Rubrika: Miestas
Absoliuti dauguma Lietuvos gyventojų teigiamai vertina elektros gamybą iš atsinaujinančių šaltinių ir mano, kad mūsų šalis tokiu būdu turėtų pasigaminti visą reikalingą energiją. Reikšmingas vaidmuo čia matomas ir jūrinio vėjo energetikai – dauguma lietuvių pasisako už tai, kad vėjo elektrinių parkai būtų vystomi Baltijos jūroje.
„Ignitis renewables“ statys jūrinio vėjo elektrinių parką: atlieka reikalingus vėjo matavimus
"Palangos tilto" redakcija, 2024 03 15 | Rubrika: Miestas
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia pirmojo Baltijos šalyse jūrinio vėjo elektrinių parko vystymą ir Baltijos jūroje atlieka projektui reikalingus vėjo ir hidrometeorologinius matavimus. Tam tikslui į būsimo parko teritoriją atplukdyta ir pritvirtinta plūduriuojanti matavimų stotis su specializuota įranga. Ant specialaus plūduro iškelta matavimo stotis...
Šventosios uostą norima pritaikyti laivams, aptarnausiantiems vėjo parkus jūroje
2024 02 22 | Rubrika: Miestas
Nedidelis Šventosios jūrų uostas, esantis netoli Palangos kurorto ir Latvijos sienos, ateityje galėtų priimti laivus, skirtus vystyti ir prižiūrėti būsimus vėjo parkus Baltijos jūroje.
Pietinė Klaipėdos uosto dalis – buvusi Tarptautinė jūrų perkėla – bus naudojama Lietuvos jūros vėjo jėgainių parkų statyboje, trečiadienį pristatė Klaipėdos valstybinis jūrų uostas.
Vėjo energetikos Baltijos jūroje plėtra kelia vis didesnį atsinaujinančios energetikos projektų vystytojų susidomėjimą – jau šių metų rugsėjį turėtų būti paskelbtas aukcionas pirmojo jūrinio vėjo parko šalia Lietuvos krantų vystymui.
Švedijos ir Estijos Baltijos jūroje – vėjo jėgainių plėtra
2022 09 30 | Rubrika: Miestas
Aplinkos ministerija penktadienį išplatino pranešimą, kuriame skelbiama apie Švedijos ir Estijos Baltijos jūroje planuojamus statyti vėjo elektrinių parkus.
Šiandien Klaipėdos uoste lankosi ir jūrinio vėjo plėtra Baltijos jūroje domisi Rytų ir Centrinės Europos naftos perdirbimo sektoriaus lyderio — Lenkijos naftos koncerno „PKN Orlen S.A.“ atstovai.
Jūroje planuojamas vėjo jėgainių parkas nuo kranto neturi būtų matomas – tam bus dedamos visos pastangos
"Palangos tilto" informacija, 2021 11 03 | Rubrika: Miestas
Energetikos ministras Dainius Kreivys sureagavo į Palangos miesto bendruomenės ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos keltą problemą dėl jūroje ties Palanga statyti planuojamų vėjo jėgainių parko poveikio kraštovaizdžiui.
Dėl vėjo elektrinių jūroje ties Palanga meras Š.Vaitkus kreipėsi į valstybės vadovus: „Grafas Tiškevičius jūros tiltą statė ne tam, kad žiūrėtume į vėjo malūnus“
"Palangos tilto" informacija, 2021 10 07 | Rubrika: Miestas
Palangos meras Šarūnas Vaitkus trečiadienį, spalio 6 dieną, kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę, Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę – Nielsen, energetikos ir aplinkos ministrus Dainių Kreivį bei Simoną Gentvilą, o taip pat į Seimo Ekonomikos ir Aplinkos komitetus, išreikšdamas kategorišką „prieš“ prieš planuojamas Baltijos jūroje, nuo Klaipėdos iki Būtingės, vėjo jėgaines.
Lietuvai planuojant Baltijos jūroje ateityje įrengti 700 megavatų (MW) galios vėjo jėgainių parką, energetikos viceministras sako, kad jau dėliojama tolesnė projekto plėtra. Projektui numatyta 138 kvadratinių metrų teritorija yra maždaug 30 kilometrų nuo jūros kranto ties Palanga. Ryčio Kėvelaičio teigimu, antrame projekto etape būtų instaliuota dar 700 MW galios.