Socialinės dirbtuvės atveria kelią į darbo rinką asmenims su psichine negalia
Palangos miesto savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendina projektą ,,Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų sostinės regione, vidurio ir vakarų Lietuvos regione Nr. 07-018-p-0001". Taip kurorte veiklą pradėjo vykdyti socialinės dirbtuvės, padedančios asmenims su psichine negalia integruotis įgyjant darbinių įgūdžių ir jaustis reikalingiems. Jau matyti pirmieji rezultatai, o tam, kad jie būtų dar ryškesni, kviečiama prisijungti ir daugiau norinčiųjų.
Veikla tik įsibėgėja, bet jau matomi rezultatai
Palangos miesto savivaldybės direktoriaus 2023-09-05 įsakymu Nr. A1-1154 „Dėl socialinių dirbtuvių paslaugos Palangos miesto savivaldybėje partnerio projekte „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“ skyrimo“ Nr. 07-018-p-0001 Palangos miesto socialinių paslaugų centras paskirtas socialinių dirbtuvių paslaugos Palangos miesto savivaldybėje partneriu projekte „Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų Sostinės regione, Vidurio ir vakarų Lietuvos regione“.
Nuo gegužės mėnesio vykstantis projektas dar tik įsibėgėja, bet jau dabar pastebimi pirmieji rezultatai. Dirbtuvių kūrėjų gaminiai jau pasiekia pirmuosius pirkėjus ne tik Palangoje, jie paštu siunčiami ir į kitus miestus, tam pasitarnauja sukurta elektroninė parduotuvė. Taip pat Palangos miesto socialinių paslaugų centre Palangos gyventojams teikiama labai pasiteisinusi kapų priežiūros paslauga, kuria galima pasinaudoti ir dėl vienkartinio, ir dėl nuolatinio kapų tvarkymo.
Šis projektas suteikia Socialinių dirbtuvių dalyviams, dažnai susiduriantiems su įvairiais stereotipais, galimybę ne tik džiaugtis kūryba, bet ir per ją įsitraukti į visuomenę bei pajausti, kaip gera būti naudingam. Specialistės, teikiančios Socialinių dirbtuvių paslaugą, džiaugėsi tokiu projektu ir tikino, kad tai visapusiška nauda tiek kuriantiems žmonėms, tiek visai bendruomenei.
Galutiniai darbai spinduliuoja pasididžiavimu
Kaip pasakojo Palangos miesto socialinių paslaugų centro socialinio darbo organizatorė Gražina Diemintienė, šis projektas pradėtas vykdyti, gavus pasiūlymą iš ministerijos, tad netrukus projektui ir buvo nutiestas kelias.
„Tam, kad projektas sėkmingai vystytųsi, kiekvieną dieną turi dirbti aštuoni paslaugų gavėjai, tad esame suinteresuoti, kad jų būtų pakankamai. Dirbtuvių dalyviams, dienos metu dirbant su pertraukomis, kiekvienas gali pasirinkti jam tinkamą tempą. Bet svarbiausia, kad visi įsitrauktų į veiklą, žinotų, ką daryti. Viena iš motyvacinių priemonių yra atlygis už darbą, tai nėra dideli pinigai, bet tai asmenis, turinčius negalią, vis tiek paskatina“, – kalbėjo G. Diemintienė.
O dirbantieji turi galimybę įvairiai atskleisti savo kūrybiškumą. Jie kuria dirbinius iš ekologinės dervos, polimerinio molio, prieš tam tikras šventines dienas kuria puokštes, prieš Kalėdas imsis žaisliukų gamybos.
„Kadangi žmonės su negalia yra silpnesni, tad pasirinkome kurti iš jiems lengviau įveikiamų medžiagų. Puikūs dirbiniai jiems gaunasi, o paskui su didžiuliu pasididžiavimu pardavinėja savo darbus turguje, parodydami pirkėjams, kuris darbas yra jų, jiems tai labai svarbu. Tad labai norėtųsi, kad šis projektas gyvuotų, kad būtų norinčių šiame procese dalyvauti“, – šypsojosi socialinio darbo organizatorė, pabrėžusi, kad šio projekto vykdytojų tikslas yra pakeisti visuomenės nusistovėjusį požiūrį į žmogų su negalia, kad jie susitiktų su jais, turėtų galimybę kitokiomis akimis pamatyti juos ir jų veiklą, įrodyti, kad asmuo su negalia gali padaryti kokybišką dirbinį ir už nedidelę kainą, nes projekto įgyvendinimas yra ne pelno siekiantis, o integracinis.
Svarbiausias yra grįžtamasis ryšys, kai jie pajaučia tą džiaugsmą, jog pagaminau ir kažkas nupirko. Jų dirbinių jau galima rasti ne tik turguje, bet ir elektroninėje parduotuvėje https://www.palangosspc.lt/parduotuve/.
Sudaromos galimybės įsidarbinti
Socialinių dirbtuvių paslaugos tikslas – sudaryti galimybes žmonėms, turintiems intelekto ir (ar) psichikos negalią, su specialistų pagalba įgyti darbinius įgūdžius atliekant realias darbo užduotis ir didinti jų galimybes įsidarbinti atviroje darbo rinkoje. Socialinės dirbtuvės yra tęstinė, ilgalaikį poveikį ir naudą turinti veikla, nešanti abipusę naudą: tiek rinkai, tiek žmogui su negalia. Dalyvaudamas socialinių dirbtuvių veikloje, žmogus su negalia turi galimybę save realizuoti: būti našiu bendruomenės nariu, už darbą gauti atlygį, turėti galimybę panaudoti savo pinigus ten, kur nori, kurti darbinius ar artimesnius santykius su kolegomis ir plėsti pažinčių ratą, kaupti darbinę patirtį ir gerinti įgūdžius, spręsti problemines situacijas, kurių būna kiekvienoje darbovietėje.
Socialinių dirbtuvių veikloje gali dalyvauti asmenys nuo 18 metų amžiaus, turintys intelekto ar psichikos negalią, kuriems nustatytas 0-55 proc. dalyvumo lygis. Kitokių kriterijų nėra, tad atėję bus apmokyti ir tikrai bus galima džiaugtis gražiais rezultatais.
Su didžiule meile
Tam, kad visiems pavyktų pasidžiaugti savo galutiniu rezultatu, itin padeda meistrė Ingrida Kubilė ir individualios priežiūros darbuotoja Jūratė Vitkienė.
Ingrida papasakojo, kad jų darbo diena prasideda nuo jau išmoktų žingsnių. Dirbtuvių dalyviai pasiruošia savo darbo vietas, kiekvieną darbą atlikdami lėtai, bet užtikrintai. Aplinka kuriama kaip namuose, kur saugu, ramu ir žinoma visa darbo eiga. Darbo metu nuolat daromos pertraukėlės, kad dirbtuvių dalyviai galėtų pailsėti. „Tai yra jų darbas, tad tą ir bandome įdiegti, sukurti darbinę aplinką su jiems pavestomis užduotimis. Ir jie viską tą daro su begaline meile. O paskui jie žino, kad viską padarius, reikės savo dirbinius parduoti. Kartais tiesiog stebimės, kaip žmonės gali būti tokie laimingi, nes jie viską padaro savomis rankomis, bet su tokia meile ir nuolatinėmis šypsenomis lūpose. Jų darbuose pasitaiko trūkumų, bet tai natūralu, nes jie nėra profesionalai ir visko mokosi nuo pradžių. Jie labai kruopščiai savo dirbinius pakuoja į dėžutes, ruošdamiesi juos parduoti. Jie supranta, kad yra didelės visuomenės dalis. Ir norime jiems parodyti, kad mes visi esame lygūs“, – teigė I. Kubilė, pasidžiaugusi, kad ir visi jiems padedantys yra atsidavę savo darbui, suprantantys, kad reikia ir daugiau empatijos, ir kantrybės. Tokia praktika įrodė, kad visi žmonės visko gali išmokti. „Norėtume, kad daugiau žmonių prisijungtų, nes tai vieta, kurioje malonu dirbti, dalintis viskuo, čia jau dirbantieji į užsiėmimus ateina kaip į šventę, nes jie čia puikiai jaučiasi“, – paragino jungtis asmenis, atitinkančius kriterijus, Ingrida.
Svarbiausias – visų požiūris
Palangos miesto socialinių paslaugų centro direktorė Daiva Dekontaitė pasidžiaugė, kad tokie projektai apskritai vyksta, ir kad jie gali vykdyti, taip skatinama žmonių su negalia integracija į bendruomenę, parodant, kad ir jie gali save realizuoti bei tapti visaverte visuomenės dalimi. Man širdis džiaugiasi, kad tai gali vykti, o mes ir esame tam, kad padėtume, kiek pajėgiame. Tad džiaugiamės šiuo laimėjimu, kad galime vykdyti šį projektą. Juk jeigu žmonės su negalia gebės kurti, pripras prie darbinės veiklos, tai bus žingsnis ir į platesnes veiklas. O bendruomenės nariai matys, kad yra kuriami dirbiniai, reikalingi tiek buityje, tinkantys ir dovanoms, nupirks būtent iš Socialinių dirbtuvių kūrėjų, nes supras palaikymo prasmę. Mes turime patys keisti savo ir visuomenės požiūrį. Bet smagu, kad žmonės jau sąmoningėja ir kitaip žiūri į žmones su negalia“, – projektu džiaugėsi direktorė D. Dekontaitė, atkreipusi dėmesį, kad vien prekiavimas turguje suteikia galimybę pabendrauti su ten apsilankančiais ir tai jau yra neįkainojama vertė žmonėms su negalia, o ir tas uždirbtas euras taip pat jiems yra labai svarbu, nes yra tokių, kurie dėl negalios niekada nedirbo, tad jiems tai teikia didžiulį pasitenkinimą. Džiugu, jog žmonės įvertina dirbinius ir mielai juos perka. Tad trūksta tik daugiau dirbtuvių dalyvių, galinčių prisidėti prie vykdomos Socialinių dirbtuvių veiklos ir kuriamo grožio.
Palangos miesto savivaldybėje socialinių dirbtuvių veikla vykdoma – Klaipėdos pl. 76, Palangoje, ir Žuvėdrų g. 4-2, Palangoje (Šventojoje).
Dėl detalesnės informacijos kreipkitės telefonu +370 (687) 34962.
Palangos socialinių paslaugų centro informacija
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Socialinės dirbtuvės atveria kelią į darbo rinką asmenims su psichine negalia
2024 11 05 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendina projektą ,,Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų sostinės regione, vidurio ir vakarų Lietuvos regione".
Palangos miesto socialinės dirbtuvės Palangos turguje
2024 08 29 | Rubrika: Miestas
Šiandien Palangos miesto socialinių paslaugų centro socialinių dirbtuvių paslaugų gavėjai kartu su darbuotojais dalyvauja Palangos turguje, kur prekiauja savo kruopščiai rankomis sukurtais gaminiais.
Savo darbą pradeda socialinės dirbtuvės
2024 04 22 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės administracija dalyvauja projekte ,,Perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų sostinės regione, vidurio ir vakarų Lietuvos regione”.
Palangos miesto savivaldybėje steigiama Asmens su negalia gerovės taryba
2024 01 02 | Rubrika: Miestas
Informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 16 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Palangos miesto savivaldybėje steigiama Asmens su negalia gerovės taryba.
Vasaros pradžią pajūryje pasitinka atveriamos prekybos tinklo „Rimi“ sezoninės parduotuvės.
Kurorto muziejuje – seminaras suaugusiems „Kaip rūpintis savo psichine sveikata“
2021 11 13 | Rubrika: Miestas
Palangos kurorto muziejus prisijungia prie Lietuvoje lapkričio 15–21 dienomis vykstančios Suaugusiųjų mokymosi savaitės surengdamas seminarą suaugusiems „Kaip rūpintis savo psichine sveikata“.
Pacientės su psichine ir fizine negalia Palangos ligoninėje istorija: motina ir ligoninės direktorė Laimutė Ežerinskienė pateikia skirtingas versijas
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 07 22 | Rubrika: Sveikata
Į „Palangos tiltas“ redakciją kreipėsi palangiškė Sigita Stančaitienė, kuri papasakojo apie, jos žodžiais tariant, netinkamą gydytojų elgesį Palangos ligoninėje (oficialiai – Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamente) birželio 9 dieną, o dar anksčiau S. Kulikauskienės šeimos centre.
Palanga numatė atokias patalpas asmenims sergantiems koronavirusu izoliuoti
2020 03 13 | Rubrika: Miestas
Palangoje šiandien, kovo 13 d., numatytos patalpos asmenims (ligoniams ir asmenims, įtariamiems, kad serga ir (arba) asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu ar asmeniu, įtariamu, kad serga), kuriose jie gali būti izoliuojami ir gydomi ne jų gyvenamojoje vietoje.
Vyresni darbo ieškantys žmonės įgyja paklausias darbo rinkoje profesijas
2016 09 29 | Rubrika: Aktualios naujienos
Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.
Žmonių su psichine negalia pasigyrimas – mažiau apsilankymų ligoninėje
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 22 | Rubrika: Miestas
Negalią turintis žmogus dažnai tampa visuomenės atstumtuoju, jo vengiama ir vis dar sukama akis į šoną. Nors jau imamas reikšti kitoks požiūris į negalią – fizinę ar psichinę – turinčius žmones, specialiai vaikams kuriamos grupės tam, kad galėtų pilnavertiškai mokytis, stengiamasi priimti, neatsižvelgiant į negalią. Tačiau, kaip paminėjo Anė Petrikienė, Palangos sutrikusios psichikos...