Stiprinama apsauga nuo diskriminacijos. Kokias teises įgyja Lietuvos gyventojai?

Palangos tiltas, 2022-07-13
Peržiūrėta
1424
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Stiprinama apsauga nuo diskriminacijos. Kokias teises įgyja Lietuvos gyventojai?

Rugpjūčio 1 d. įsigalios naujos Lygių galimybių įstatymo pataisos. Pakeitimais išplečiamas nuo diskriminacijos saugojamų asmenų ratas, stiprinama žmonių su negalia apsauga darbo rinkoje. Pagaliau asmenys galės teikti skundus ir susidūrę su diskriminacija dėl šeiminės padėties, ir kai prie jų priekabiaus ką nors perkant ar gaunant paslaugas. 

Jau vasaros pabaigoje asmenys, susidūrę su diskriminacija dėl vaikų turėjimo ar neturėjimo, santykių statuso ir pan., galės teikti skundą lygių galimybių kontrolierei. Darbuotojai ir darbuotojos galės teikti skundus ir bus apsaugoti (-os) nuo diskriminacijos dėl tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų, nemokamų atostogų, skirtų slaugyti šeimos narį ar narę, lankstaus darbo grafiko nesuteikimo. 

Tuo pat metu įsigalios ir teisė teikti lengvatas dėl amžiaus, negalios bei socialinės padėties. Pavyzdžiui, atsiras galimybė taikyti tam tikras nuolaidas ar papildomas priemones atsižvelgus į mažas asmens pajamas. Šias lengvatas turės pateisinti teisėtas tikslas, kurio bus siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. 

Nuo rugpjūčio pradžios darbdavių pareiga nediskriminuoti potencialių ir esamų darbuotojų su negalia apims ir tinkamų darbo sąlygų sudarymą. Tai reiškia, kad bus būtina ne tik užtikrinti fizinį darbo vietos prieinamumą, bet ir atsižvelgti, kokie įprastų darbo sąlygų pakeitimai žmonėms su negalia sudarytų galimybę dirbti lygiai su visais (-omis). 

Nuo birželio 1 d. įvestas priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ir nurodymo diskriminuoti draudimas teikiant paslaugas ar parduodant prekes. Tai reiškia, kad gyventojai ir gyventojos, naudodamiesi (-osi) viešosiomis ar privačių įmonių teikiamomis paslaugomis, yra apsaugoti (-os) nuo neteisėto elgesio, susijusio su jų asmens tapatybės požymiais. Pažeidimais laikytini atvejai, kai vyresnio amžiaus žmonėms aiškinama, jog tam tikros paslaugos yra „ne jiems“, nepageidaujami prisilietimai masažų, vairavimo pamokų metu, nepageidaujamas elgesys baruose bei kitose pasilinksminimo vietose. Toks draudimas įvestas ir organizacijoms bei asociacijoms. Jos turi užtikrinti, kad nariai ir narės taip pat nepatirtų išvardytų diskriminacijos formų. 

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė džiaugiasi kad su komanda galės tirti diskriminacijos atvejus dėl šeiminės padėties ar priekabiavimo ne tik darbo aplinkoje, bet ir prekių ir paslaugų srityje. „Darbo praktikoje gana dažnai susidurdavome su diskriminacijos atvejais, kurie, nors ir būdavo akivaizdūs žmogaus teisių pažeidimai, nepatekdavo į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos veiklos sritį. Dabar būsime įgalinti su diskriminacijos apraiškomis kovoti didesne apimtimi. Atlikdami tyrimus dažnai girdėdavome istorijų, kaip vienoje ar kitoje darbovietėje atsisakoma suteikti vadinamus „tėvadienius“ ar „mamadienius“,  tėvystės atostogas, dėl skirtingos šeiminės padėties žmonės negalėdavo gauti vietų darželiuose. Girdėjome daugybę istorijų apie žeminančius paslaugų teikėjų komentarus dėl amžiaus, tautybės, lyties. Dėl tokių situacijų dabar galėsime pradėti tyrimus. Būtent todėl šie pokyčiai yra itin reikšmingi“, – sako ji. 

Atsižvelgdama į įsigaliojančias naujoves Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pristato „Diskriminacijos žodyną“. Tai naujausia institucijos sąmoningumo didinimo kampanija, kuria visuomenė bus supažindinama su vasarą vykstančiais pokyčiais apsaugos nuo diskriminacijos srityje. 

Dvi savaites nuo liepos 14 d. LRT Radijo ir „Power Hit Radio“ eteryje ir feisbuke sklis šios institucijos ir socialinės reklamos agentūros „Nomoshiti“ parengtos reklamos, kuriomis gyventojai ir gyventojos bus supažindinami (-os) su įvairiomis diskriminacijos formomis. Jie ir jos taip pat bus informuojami (-os), kur kreiptis susidūrus su lygių galimybių pažeidimais. 

 

Izabelė ŠVARAITĖ                  
Atstovė ryšiams su visuomene                   
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba  

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Plungės apylinkės teismas netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko.


Vargu ar yra kokia kita šventė, kurią galima atpažinti dėl išskirtinio kvapo – o štai Palangos stinta yra būtent tokia. Nuo 2004 metų į pajūrį suguža minios žmonių, pasiilgę mažų žuvelių neįprasto skonio, šventės bruzdesio ir kiekvienu metų laiku vis kitokios jūros.



Ar teko kada važiuoti naktį, kai prieš jus išdygo iš tamsos automobilis, kuris buvo be šviesų? Šis vaizdas kraupus ir nesaugus, todėl geriau tokio atvejo nesutikti savo gyvenime. 


Nuo šiol mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ rūpinasi ne tik ryšiu, bet ir klientų apsauga internete – naujasis įrankis padės užtikrinti saugumą naršant ir tarnaus kaip tėvų kontrolės bei turinio filtravimo priemonė.


Rugpjūčio 1 d. įsigalios naujos Lygių galimybių įstatymo pataisos.


Palangoje sutvarkyta dar viena erdvė – buvęs beveidis, pilkas praėjimas palei bažnyčios tvorą. Tai Signatarų alėja su nauju miesto akcentu – stela, skirta signatarams turintiems sąsajų su Palanga. Tai gražus veiksmas sutvarkant ne tik plotą tarp pašto pastato ir bažnyčios tvoros, bet ir formuojant miesto veidą, puošiant jį naujais ryškiais simboliais. Žinoma...


Viešoje erdvėje dažnėjant interpretacijų dėl Kretingos-Palangos vienmandatėje apygardoje išrinkto Lietuvos Respublikos Seimo nario Antano Vinkaus aktyvios veiklos – tą patvirtina straipsnis „Tortas dar neiškeptas, tačiau Seimo narys jau nusitaikė į vyšnią ant jo“ laikraščio „Palangos tiltas“ šių metų vasario 2 d. numeryje...


Klaipėdos teritorinė darbo birža įgyvendina ESF projektą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, skirtą padėti 55 metų ir vyresniems darbo ieškantiems asmenims kelti kvalifikaciją, įgyti naujų profesinių gebėjimų ar patobulinti jau turimus.


Žinote tą siaubingą jausmą, kai stipriai niežti, tačiau kasymasis nepadeda? Pasirodo, niežėjimas – rimta problema, kuri dar nėra iki galo ištirta. Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos docentė gydytoja dermatovenerologė Vesta Kučinskienė pasakojo, kad sunkiausiai būna naktį, kai nėra kitų dirgiklių ir visas dėmesys sutelktas į vienintelį, iš proto vedantį pojūtį....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius