Vasario 24-oji Palangos senojoje gimnazijoje

Palangos tiltas, 2023-02-26
Peržiūrėta
851
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos senosios gimnazijos išlyginamoji ukrainiečių klasė su klasės auklėtoja L. Sinušiene.
Palangos senosios gimnazijos išlyginamoji ukrainiečių klasė su klasės auklėtoja L. Sinušiene.

2022 m. vasario 24-oji – labai skausminga data, kurios nesinori minėti, kurią norėtųsi pamiršti, bet kurios iš tiesų jau niekada nebeištrinsime iš savo širdžių.

Ir vasario 24-oji – ne vien Ukrainos skausmo ir jos stiprybės data. Tai ir Lietuvos prieš jau daugiau nei tris dešimtmečius pradėto kelio tęsinys. Mūsų tauta parodė kryptį, kad galime būti laisvi ne tik mes – kiekviena tada dar tebeegzistavusios Sovietų sąjungos tauta. 

Galbūt dėl to, kad buvome pirmieji iš Rusijos okupuotų šalių, tuo metu patyrėme ir didelę Dievo malonę. Lyginant su dabartine Ukrainos kova, mes išsilaisvinome labai lengvai, nors ir turime savąją skausmo dieną, Sausio 13-ąją.

Akcijas inicijuoja buvusio gimnazisto sūnus

Praėjusių metų vasario 24-oji iki pat pašaknų sujudino ir mūsų tautą. Toji kruvina data parodė, kad ir mūsų kova dar nebaigta. Todėl šiandien mūsų tauta taip garbingai, sąmoningai visokiausiais būdais ir remia brolius ukrainiečius fronte bei seses ukrainietes su jų vaikais, radusias prieglobstį visoje Lietuvoje, taip pat – ir Palangoje. 

Beje, didžiausias paramos akcijas Ukrainai, pradedant nuo pirmojo bairaktaro „Vanagas“ iki šiai dienai didžiausios – „radarom“ – akcijos, inicijuoja mūsų buvusio gimnazisto žurnalisto Laimono Tapino sūnus, taip pat žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas. 

Nuo praėjusių metų pavasario iki šiandien Palangos senojoje gimnazijoje mokėsi apie 50 moksleivių ukrainiečių. Šį rugsėjį mokykloje suformuota išlyginamoji ukrainiečių klasė, turinti po 4 lietuvių kalbos pamokas kasdien. Ją lanko 12 gimnazistų iš Charkovo, Chersono, Zaporožės, Sumų, Kyjivo, Nikolajevo, Lugansko, Dnepropetrovsko. 

Po vieną ar kelis ukrainiečius mokosi ir vyresnėse Gimnazijos klasėse. 

Vėliavos galia

Šį penktadienį Palangos senojoje gimnazijoje pamokos prasidėjo tylos minute pagerbiant žuvusiuosius Ukrainos kovoje už laisvę. 

O vos įeinant į mokyklą pasitiko dviejų vėliavų – Lietuvos ir Ukrainos – meninės instaliacijos, kurias kūrė mokiniai, padedami ne tik mokytojų, bet ir direktoriaus pavaduotojų Sandros Žutautienės bei Linos Toleikienės. 

Pindami geltono ir mėlyno popierių juostas su I U kl. mokiniais kalbėjomės ir apie tai, kad šios spalvos šiandien irgi yra ginklas, kurį pirmiausia nori sunaikinti priešas. Tai ypač aiškiai išgyveno okupuotose teritorijose gyvenę jaunuoliai. 

„Aš labai gerai suprantu vėliavos galią, nes mums Charkove daugybę mėnesių nebuvo galima jos naudoti“, - sakė gimnazistas Mytrofan Danshin. 

Pirmieji išsiskyrimai – su ašaromis

Išlyginamoji ukrainiečių klasė Gimnazijoje suformuotą šių mokslo metų rugsėjo 1-ąją, bet pirmosios lietuvių kalbos pamokos nuo karo pabėgusiems moksleiviams pradėtos dėstyti nuo praėjusių metų balandžio 4 d. Tą datą gerai įsiminiau, nes susitarėme visi buvę moksleiviai lygiai po metų susiskambinti internetu. Iš jų – tų pirmųjų – Gimnazijoje besimoko tik vienas. 

Tie pirmieji atsisveikinimai su išvykstančiais mums buvo labai skausmingi – buvo ir sunkiai tramdomų, ir nevaldomų ašarų.

Šių vaikų mokymasis mūsų Gimnazijoje tuo ir išskirtinis, kad nė vienas iš jų niekada nežino, kada čia bus paskutinė jo mokymosi diena. Su keliais mokiniais net nepavyko ir atsisveikinti. Vienas atsiuntė video pranešimą, kad jau štai, išvyksta, kito mama savaitgalį paskambino, jog sekmadienį jau išsikrausto į Klaipėdą, Palangoje taip ir negavę būsto, kur gyventi. Ir verkia pasakodama, nes sūnui beprotiškai sunku palikti Gimnaziją ir čia sutiktus naujus draugus. Šį pirmadienį šis mokinys turėjo mokykloje skaityti pranešimą, skirtą Gimtosios kalbos dienai. Žinoma, su Klaipėdoje įsikūrusiu, tikrai susitiksime. 

Gimnazija – saugumo uostas

Palangos senoji gimnazija tikrai daugeliui šių vaikų tapo saugumo uostu. 

„Mokykla – kaip medus, – negalėjo atsistebėti jau buvusio mokinio mama, būtent tokiais žodžiais ir išsireiškusi. – Kitos mamos man pasakoja, kad vaikų negali į mokyklą išvaryti – net ir čia, Palangoje, o mano tik atsikelia ir lekia. Man tai kažkoks stebuklas.“

Kaip šiems vaikams seksis integruotis į lietuviškas pamokas, pamatysime kitąmet, nors jau šiemet kai kurias lengvesnes disciplinas (technologijas, dailę, kūno kultūrą, muziką) jie jau lanko ar pradeda lankyti. Šie moksleiviai – išlyginamosios klasės moksleiviai, kurie šiemet kasdien turi po 4 lietuvių kalbos pamokas. Ir dar dvi pamokas per savaitę – anglų kalbos. Kitąmet jie sugrįš į tą pačią, pirmąją, klasę mokytis visų dalykų jau lietuviškai.

Kokiomis sąlygomis šie vaikai mokosi? Turi atskirą savo klasę, yra įtraukiami į visus mokyklos renginius – nuo pirmokų krikštynų, kalėdinio karnavalo iki pasisakymų mokyklos bei miesto renginiuose. Štai ir šiandien vakare prie Palangos tilto vyksiančiame Ukrainos palaikymo renginyje juos išgirsime. 

Gimnazistų parama bendraamžiams ukrainiečiams

Mokymasis kartu su ukrainiečiais ugdo ir mūsų vaikus. Štai pernai mokyklos mokinių parlamentas inicijavo paramos ukrainiečiams akciją, kuriai patys gimnazistai paaukojo 1000 eurų. Iš šių pinigų kiekvienam ukrainiečiui buvo nupirkta uniforma, surengtos įvairios edukacijos. 

Moksleivius ypač sužavėjo vasarą aplankyta Nida (ukrainiečiai buvo mokomi visą vasarą, išskyrus kelias savaites prieš rugsėjį) ir kūrybinis užsiėmimas Nidos meno kolonijoje. Du mokiniai, išvydę dažais išteptų augalų antspaudus ant popieriaus, net šūktelėjo vienu balsu: „Kapiec!“ Vienas iš tų mokinių – siekiantis profesionalios krepšininko karjeros, dėl kurio labiausiai nerimavau, kad šiame dailės centre nuobodžiaus. O jis, visas apsvaigęs nuo susižavėjimo, dar pareiškė, kad tą darbą pasikabins savo kambaryje ant sienos – kaip tik ten trūksta paveikslo.

Pačių gimnazistų surinkta parama leido Gimnazijos moksleivių parlamentui suorganizuoti ir šiltą susipažinimo su ukrainiečiais popietę.

Ukrainiečiai abiturientai atšoko ir išleistuves

Šios lėšos iš dalies padengė ir pernai Gimnaziją baigusių dviejų ukrainiečių abiturientų išleistuvių išlaidas. Labai džiaugiamės praėjusių metų abiturientų tėvelių jautrumu, kad išlaidų dalį už mamytes jie prisiėmė sau.

Galimybė vaikams dalyvauti vienoje svarbiausių gyvenime švenčių ir jiems patiems, ir mamoms buvo be galo svarbi. Juk nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams reikia ne tik stogo virš galvos, ne vien tik galimybės pavalgyti ir apsiauti – jiems reikia paties gyvenimo. O kaip jiems buvo brangu iškilmingoje išleistuvių eisenoje matyti ir savąją vėliavą, ir išgirsti skambant savo himną!

Vieno abituriento mama čia, Palangos pajūryje vykusiose išleistuvėse savo sūnų šokantį matė apskritai pirmą kartą gyvenime. Su buvusiais bendraklasiais jis bendrauja ir dabar, būdamas studentas. Būtent jie, mūsų Palangos vaikai, Gimnazijos mokiniai, jam suteikė sparnus. 

„Mama, kaip gaila, kad čia mokiausi tiek mažai. Taip norėčiau čia pasimokyti dar daugiau,“ – pernai taip kalbėjo jaunuolis, dabar Šiauliuose studijuojantis kompiuterinį programavimą.

Jo bendraklasė, praėjusių metų mūsų abiturientė ukrainietė, sėkmingai išlaikiusi ir lietuvišką (išverstą į rusų kalbą) biologijos egzaminą, viename Ukrainos universitetų studijuoja mediciną.

Dar vienas buvęs Gimnazijos moksleivis iš Kijevo, iš Palangos išvykęs paskutinę mokslo metų dieną į Kauną, kur ir laikė egzaminus (Palangoje su mama nebeturėjo būsto), studijuoja verslo vadybą Estijos Tartu universitete. Būtent jo poeziją šiandien palangiškiai ir Palangos ukrainiečių bendruomenė ir išgirs. 

Šį rudenį į mūsų miestą atvykusieji su nekantrumu laukia vasaros, prisiklausę bendraklasių pasakojimų. Nors šiokį tokį vaizdą jau susidėliojo iš žmonių antplūdžio per Stintų šventę.

Pirmieji moksleiviai ukrainiečiai aplankė ir Nemirsetos mini zoologijos sodą. 

Šiais mokslo metais su naujais šių metų mokiniais bei auklėtiniais gimnazistų paramos dėka susipažinome su pirmojo povandeninio Lietuvos laivo „Sūduvis“ istorija, Sausio 13-osios išvakarėse Kurhauze pažiūrėjome vaikus sužavėjusią lietuviško kino juostą „Žvėrynas“.

Tebūna saugu

Padėti Ukrainai galime ir padėdami geriau jaustis mūsų mieste prisiglaudusiems ukrainiečiams. Kad jie ir pilno džiaugsmo, bet karo patirtis vistiek paliko pėdsaką jų širdyse. Pavyzdžiui, jiems dienos įvykis – kaukiantis pranešimas telefone apie besiartinančius vėjo gūsius, kuriuos daugelis mūsų paprasčiausiai ignoruojame. 

„Maniau, kad numirsiu, širdis pradėjo daužytis“, – tokiomis ir panašiomis žinutėmis vaikai paskui dalijasi klasės „Telegram" grupėje, nors pamokos metu, rodos, ir nereaguoja, tik sekundei sustingsta. Dabar, jau žinodama, su kuo mano auklėtiniams asocijuojasi tas signalas, net namuose būdama ir gavusi tokį pranešimą skubu jiems brūkštelti: „Vaikai, viskas gerai. Tai tik vėjas. Lietuvoje nėra karo, čia saugu.“

Ir tebūna saugu. Ir ne tik mūsų žemėje, bet ir Ukrainos. Jos saugumas automatiškai užtikrina ir mūsų. 

 

Ligita Sinušienė, Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusį ketvirtadienį Palangos senojoje gimnazijoje 118 abiturientų nuskambėjo paskutinis skambutis. 


Per visų dalykų pamokas susitelkti į kurią nors kultūros epochą Palangos senojoje gimnazijoje jau tampa tradicija. Tiesa, ji dar nauja, prasidėjo tik praėjusiais metais. Pernai gimnazistai kartu su mokytojais tyrinėjo antikos, viduramžių ir Renesanso epochas. Šiemet paskutinę lapkričio savaitę mokiniai ,,lankėsi’’ baroko epochoje. Patirtis rodo, kad per visas pamokas...


"Sniego gniūžtės“ veikla Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" redakcija, 2020 02 14 | Rubrika: Jūros vaikai

Sausio 17-19 dienomis Palangos senojoje gimnazijoje vyko Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ organizuojama prevencinė programa „Sniego gniūžtė“ (SG).


Kovo 8-9 dienomis Palangos senojoje gimnazijoje vyko Lietuvos mokinių prancūzų kalbos olimpiada ir konkursas. Olimpiadoje dalyvavo III ir IV gimnazinių klasių mokiniai, o konkurse „Je parle français et toi?“ – 7 klasių prancūzakalbiai. Visi 72 mokiniai į šalies etapą pateko sėkmingai įveikę II-ąjį (rajoninį) turą – atlikę rašymo bei kalbėjimo...


Tinklinio turnyras Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Sportas

Tinklinio turnyras „Geltona, žalia, raudona”, skirtas Vasario 16-ajai paminėti, vyko Palangos senojoje gimnazijoje. Tapo tradicija, jog sportinius renginius, kuriuose telkiama Palangos miesto bendruomenė, organizuoja patys gimnazistai – grupė „Sportas netrukdo mokslui, mokslas netrukdo sportui”. Jaunuoliai nori draugauti, sportuoti, būti matomais ir veikliais.


Karjeros diena Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 10 | Rubrika: Jūros vaikai

Kokią ugdomosios veiklos kryptį rinktis III gimnazijos klasėje? Kokią profesiją ar veiklą pasirinkti baigus mokyklą? Tai klausimai, kurie dažnai kyla I-II ir III-IV klasių gimnazistams. Būtent sausio mėnesio 24 dieną Palangos senojoje gimnazijoje vykę Karjeros dienos renginiai ne tik pateikė gimnazistams informacijos apie įvairias profesijas, bet ir paskatino pirmiausia pažinti save ir...


Palangos senojoje gimnazijoje „siautė“ matematikos ,,bacila“ – vyko tradicinė matematikos savaitė. Ji prasidėjo gimnazistų viešnage Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijoje, kur vyko respublikinė konferencija ,,Matematika už lango”. Joje IID klasės mokinys Dovydas Žemaitaitis (mokytoja Aušra Ševeliova) skaitė pranešimą...


Palangos senojoje gimnazijoje vyko Karjeros ir verslumo ugdymo diena. Ugdymo karjerai konsultantės Jūratės Vaišvilės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Jolitos Vaičiulienės iniciatyva mokiniai buvo pakviesti klausyti motyvacinių ir informacinių paskaitų, turėjo galimybę pateikti klausimus ir konsultuotis asmeniškai.


Palangos senojoje gimnazijoje lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo narys Paulius Saudargas, Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala ir Seimo nario P. Saudargo padėjėja-sekretorė Eglė Švabauskienė. Visi jie dalyvavo ekspedicijoje „Karlagas 15“, skirtoje 70-osioms lietuvių tremties į Kazachstaną metinėms paminėti.


Palangos senojoje gimnazijoje sklandė Laisvės dvasia

Dalia RAKAUSKIENĖ Palangos senosios gimnazijos mokytoja, 2013 03 14 | Rubrika: O man ne dzin

Kovo 11-oji Palangos senojoje gimnazijoje pažymima netradiciškai. Jau devinti metai gimnazistai ir kūno kultūros mokytojai organizuoja sveikatingumo žygį-krosą „Palangos senoji gimnazija – Prezidento ąžuolas”.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius