Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? (VISAS STRAIPSNIS)

Linas JEGELEVIČIUS, 2020-05-21
Peržiūrėta
1997
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Karantinas mus uždarė namuose tarp keturių sienų ir, net jam laisvėjant, labiau žvalgomės į namų pusę. Priverstinė saviizoliacija veikia kiekvieną: nerimaujame, keiksnojamės, o nusiraminimo neretai ieškome sočiau valgydami ar...mylėdamiesi. Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? „Palangos tiltas“ ieškojo atsakymų pas seksologą, psichinės sveikatos specialistą ir palangiškius.

Karantinas pirmiausia veikia nuotaiką
Vienoje Klaipėdos klinikoje urologu - seksologu dirbantis Arvydas Varaneckas „Palangos tiltui“ pabrėžė, kad tiesioginio ryšio tarp karantino ir seksualinio potraukio nėra.
„Karantinas pirmiausia veikia žmonių emocijas. Ko gero, pradžioje jis trumpai teikė net džiaugsmą – buvo galimybė ilgiau laiko praleisti namuose, būti su šeima. Bet ilgainiui dauguma nuo jo pavargo. Matome, kad ir smurto artimoje aplinkoje padaugėjo, ir net žmogžudysčių skaičius išaugo,“ – sakė gydytojas.
Vis tik A. Varaneckas neatmetė galimybės, kad metų gale išvysime „karantininių“ kūdikių bangą: „Juk partneriai dabar gerokai laiko praleidžia kartu, galbūt kai kam seksas padeda ir nusiraminti. Tačiau man atrodo, kad po karantino gerokai daugiau sulauksime nusiskundimų dėl emocinių sutrikimų: nerimo, depresijos ir panašiai.“

Tikisi daugiau pacientų po karantino
„Į darbą per karantiną buvau nuvažiavęs kelis kartus dėl ekstrinių atvejų. Pavyzdžiui, buvo ūmus inkstų akmenligės atvejis. Kitaip nei prieš ekstremalią situaciją, karantino metu nesulaukiau pacientų skambučių dėl kokių nors intymaus gyvenimo sutrikimų. Matyt, net jeigu jų ir buvo, ne jie pirmiausia rūpėjo žmonėms,“ – svarstė seksologas.
Tačiau A. Varaneckas tikisi tokių pacientų antplūdžio po karantino: „Žmonės išlies, kas susikaupė per tuos beveik du mėnesius.“
Urologas - seksologas prisipažino, kad ir pats su šeima per karantiną buvo namuose.

Daugiau pacientų
Palangos poliklinikos psichiatrė Svetlana Gaidienė „Palangos tiltui“ sakė, kad nepastebėjusi streso ir įtampos tiesioginių sąsajų su padidintu seksualiniu aktyvumu ar valgymo sutrikimais.
„Jeigu tuos dalykus stresas kam nors ir sukelia, matyt, žmonės apie tai dar nekalba,“ – svarstė gydytoja.
Ji pastebėjo, kad nerimas veikia ir jau esamus pacientus, ir į psichikos sveikatos specialistus iki šiol nesikreipusius palangiškius.
„Ypač pradžioje buvo skambučių antplūdis, po jo sekė šioks toks atoslūgis. O dabar – antroji banga. Matyt, žmonės laukė, kad pasibaigs karantinas, tačiau jis nesibaigia. Dauguma jaučiasi labai nesaugūs ir dėl savo finansinės ateities, ir dėl ateities apskritai. Didžiajai daugumai skiriu vaistus, kai kuriais atvejais, rekomenduoju pasikonsultuoti su psichologu,“ – sakė S. Gaidienė.
Per karantiną pacientai nebuvo guldomi į ligoninių psichiatrijos skyrius.
Anot jos, karantino metu poliklinikos psichiatrai sulaukė daugiau skambučių iš jaunų pacientų.
„Nenuostabu: saviizoliacija – didelis iššūkis. Kai kuriems ji sukelia agresiją, ypač artimoje aplinkoje. Juk žmogus taip sutvertas, kad turi bendrauti su kitais,“ – sakė S. Gaidienė.
„Mano patarimas visiems būtų toks: nusiteikti, kad karantinas – laikinas dalykas, užsiimti namuose dalykais, kurie teikia malonumą, riboti neigiamą informaciją, apie koronavirusą taip pat,“ – sakė S. Gaidienė.

Energiją nukreipė kitur
26 metų palangiškis Alfredas Pumpulis „Palangos tiltui“ sakė, kad natūralu, jog žmogus, negalintis dėl karantino savo energijos realizuoti profesinėje ar laisvalaikio veikloje, ją nukreipia kitur.
„Tuomet ji yra realizuojama namų aplinkoje, santykiuose su artimu žmogumi. Mano atvejis būtent toks: visą energiją, kurią iki karantino skyriau mėgstamam darbui, dabar skiriu savo santykiams su savo mylimąja,“ – atviravo A. Pumpulis, kurį „Palangos tilto“ skambutis užklupo gaminant vakarienę jai.
„Kai sakau žodį „santykiams“, į jį įdedu kelias dedamąsias – ir maisto gaminimą kartu, ir filmų žiūrėjimą kartu, ir, žinoma, mylėjimąsi. Karantinas šią mano gyvenimo pusę gerokai sustiprino,“ – prisipažino jaunas palangiškis.
Kūdikių pagausėjimas bus!
Vyras įsitikinęs, kad karantinas sukels ne tik nerimo ir jo pasekmių bangą, bet pasaulis išvys ir daug „karantininių“ kūdikių: „Jei ir nebus jų bangos, tai bangelės tikrai sulauksime,“ – šypsojosi pašnekovas.
„Ypač Palangoje. Čia žmonės, ypač jaunimas, kaip sakau, „neužsikrauna“ gyvenimo rūpesčiais, yra laisvesni ir labiau mėgaujasi gyvenimo malonumais, tarp jų – ir seksu. Juk čia yra visas šalia – ir namai, ir parkas, ir jūra. Tai ramina. Karantino suvaržymai gerokai labiau jaučiami didmiesčiuose. Įsitikinęs, kad būtent didmiesčiuose išvysime psichikos ligonių bangą,“ – svarstė A. Pumpulis.
Alfredas neatskleidė, ar ruošiasi vestuvėms: „Tegul tai būna mano ir mano mylimosios reikalas,“ – juokėsi jis.

Karantinas jaunas poras ir išskyrė
Palangos Senosios gimnazijos abiturientas Deivydas Kryževičius „Palangos tiltui“ sakė, kad karantinas daug jaunų porų Palangoje ne tik uždarė namuose, bet ir išskyrė. „Tiesiog kai kurie sąžiningai laikėsi saviizoliacijos ir nelabai galėjo susitikti su savo antrąja puse. Ypač turint omeny, kad dauguma gyvena kartu su tėvais,“ – sakė 18-etis gimnazistas.
Anot jo, karantinas neigiamai veikė jo bendraamžius.
„Kaip aš sakau, kad dauguma dabar mokosi „psichuodami.“ Daug nežinios dėl egzaminų, atsiskaitymų, ateities, nuotolinis mokymasis nėra itin natūralus dalykas, kai esi įpratęs kiekvieną dieną eiti į mokyklą, nors mūsų gimnazijos mokytojai labai gerai susitvarkė su naujuoju iššūkiu,“ – sakė D. Kryževičius.
Išardė planus
Vaikinas teigė, kad karantinas gerokai pakoregavo kai kurių kurorto abiturientų planus.
„Kai kurie ketino mokytis užsienyje, tačiau dėl koronaviruso pandemijos ir taip pat dėl „bregzito“ (Anglijos išstojimo iš Europos Sąjungos – aut.) tokių planų turėjo atsisakyti,“ – sakė vaikinas. „Aš, pavyzdžiui, pirmiausia būtent dėl „bregzito“ turėjau atsisakyti ketinimų mokytis Anglijoje. Nusprendžiau studijuoti Lietuvoje,“ – pridūrė.
Karantino metu jaunas palangiškis daugiausiai laiko praleidžia namuose prie kompiuterio.
„O ką daugiau gali namuose daryti? Jau pasiilgau renginių fotografavimo – buvimo tarp žmonių,“ – sakė abiturientas.
Per karantiną jis įsigijo garso plokštę – kuria muziką. „Su nauju pomėgiu ir karantinas ne toks liūdnas,“ – sakė palangiškis.

Ypač sunku žmonėms su dvasine negalia
Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Anė Petrikienė „Palangos tiltui“ sakė, kad karantinas „labai išblaškė visą veiklą“, o bendrijos nariai „išsibarstė kas kur.“
„Natūralu, kad mūsų žmonės, kurie turi dvasinę negalią, yra labiau sunerimę ir jautresni. Nėra paprasta visiems paaiškinti, kodėl negalime rinktis ir bendrauti. Karantino pradžioje kiekvieną dieną sulaukdavau po penkis ar net daugiau skambučių iš mūsų bendrijos narių. Sunku tapo ir jų artimiesiems, kurie turi namuose visą parą rūpintis savo artimaisiais su dvasine negalia,“ – pasakojo A. Petrikienė.
Pagalbos ji kreipėsi ir į poliklinikos specialistus – ir pas šeimos gydytojus, ir gydytojus psichiatrus – tačiau esama tvarka – konsultacijų teikimas nuotoliniu būdu – ne visada išsprendė bendrijos narių problemas.
„Labai džiaugiamės, kad karantinas yra dar labiau atlaisvinamas – galėsime dabar rinktis nors lauke,“ – džiaugėsi pašnekovė.

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Negalia būna ne vien fizinė, bet ir proto, psichikos ar intelekto. Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje psichikos ir elgesių sutrikimų turėjo 12,1 proc. suaugusių šalies gyventojų.


Balandžio 14 dieną sukako lygiai dešimt metų, kai Palangos miestui vadovauja meras Šarūnas Vaitkus. Trečią kadenciją miesto vairą savo rankose tvirtai laikančio kurorto vadovo pasiteiravome, koks, jo nuomone, šis dešimtmetis buvo miestui, bei kokią Palangą Š. Vaitkus nori matyti ateityje.


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Karantinas mus uždarė namuose tarp keturių sienų ir, net jam laisvėjant, labiau žvalgomės į namų pusę. Priverstinė saviizoliacija veikia kiekvieną: nerimaujame, keiksnojamės, o nusiraminimo neretai ieškome sočiau valgydami ar...mylėdamiesi. Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? „Palangos tiltas“ ieškojo atsakymų pas seksologą...


Karantinas mus uždarė namuose tarp keturių sienų ir, net jam laisvėjant, labiau žvalgomės į namų pusę. Priverstinė saviizoliacija veikia kiekvieną: nerimaujame, keiksnojamės, o nusiraminimo neretai ieškome sočiau valgydami ar...mylėdamiesi. Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? „Palangos tiltas“ ieškojo atsakymų pas seksologą...


Kol Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių bangos ar psichikos ligonių bangos? "Palangos tiltas" ieškojo atsakymų pas seksologus, psichinės sveikatos specialistus ir palangiškius.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos policijos komisariate dirbantys pareigūnai turėjo vilties iškart po 2013-ųjų metų sutiktuvių persikelti į rekonstruotą pastatą Ganyklų g. 30. Tačiau įkurtuvių, kurių laukė ne tik jie, bet ir į miesto pakraštį pavargstantys važinėti kurorto gyventojai, teks palaukti iki šių metų pabaigos. Nutraukus sutartį su savo įsipareigojimų neįvykdžiusia bendrove ir...


Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Parengė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo programą pagal sutartį su Palangos savivaldybe, 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata

Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius