Abejojantiems dėl garsiųjų Palangos dušinių teisėtumo burną visiems laikams užčiaupė teismas

Palangos tiltas, 2022-04-01
Peržiūrėta
1762
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lrytas.lt nuotr.
Lrytas.lt nuotr.

Ginčas dėl Palangos kopose vietoj sovietmečiu buvusių dušinių pastatytos privačios vilos teisėtumo nutrūko Aukščiausiajame teisme – jis atsisakė nagrinėti visuomenininkų skundą.

Ar teismai turi teisę vertinti viešojo intereso pažeidimo neįžvelgusių prokurorų atliktą tyrimą? Ar net ir esant aiškiems prokuroro padarytiems tyrimo trūkumams teismas gali įpareigoti juos ištaisyti?

Tokie klausimai kilo Nacionalinei nekilnojamojo turto vartotojų asociacijai (NNTVA) ginčijant pajūrio kopose atsiradusių dušinių statybose pažeidimų neradusios prokuratūros nutarimą. 

Tačiau net du kartus NNTVA kasacinio skundo nepriėmusios skirtingos sudėties Aukščiausiojo teismo (AT) Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegijos nutarė, kad toks išaiškinimas neturės didelės reikšmės teisės taikymui Lietuvoje.

Prokuroras neklysta?

„Gerbiame Aukščiausiojo teismo nutartį, tačiau apgailestaujame, kad viešojo intereso gynimo procese svarbius sprendimus priimančio prokuroro galios taip ir lieka neišaiškintos.

Viešojo intereso pažeidimo nematantis prokuroras lieka paskutinė instancija, nors, pagal Konstituciją, teisingumą šalyje vykdo tik teismai“, – teigė NNTVA atstovaujantis verslo teisės advokatų kontoros „SPC Legal“ partneris Marius Rindinas. 

Advokato teigimu, formuojama teisminė praktika viešojo intereso gynimo procesą daro pažeidžiamą, nes galutinį sprendimą priimanti prokuratūra lieka iš esmės nekontroliuojama.

Teismas patikrina, ar nutaręs atsisakyti ginti viešąjį interesą prokuroras atliko būtinus procedūrinius veiksmus, tačiau nevertina paties tyrimo turinio: ar apklaustos visos suinteresuotosios šalys, ar tinkamai įvertinta surinkta medžiaga, ar teisingai pritaikyti tuo metu galioję teisės aktai. 

O dabar prokuroro nutarime net ir matydamas teisės normų pažeidimus teismas negalėtų panaikinti neteisėto prokuroro nutarimo, nes atsisako vertinti jo paties atliktą teisės normų taikymą.

Tikrino pati save

Keletą metų trukęs ginčas dėl valstybės griežtai saugomoje pajūrio juostoje atsiradusio poilsio pastato statybos teisėtumo visuomenei atskleidė, kad tam pačiam prokurorui teisės aktai nedraudžia pakartotinai atlikti to paties tyrimo ir vertinti savo išvadų. 

NNTVA skundus nagrinėję teismai visiškai nevertino, kad dušinių statybos teisėtumą tris kartus tyrė ir pažeidimų nesurado ta pati Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorė.

Negana to, nors įstatymas numato, kad teismams skundžiamas prokuroro nutarimas, visuomeninei asociacijai net nebuvo leista susipažinti su pačiu nutarimu.

Visuomenininkai prokuratūros nutarimą atsisakyti ginti viešąjį interesą teismui buvo priversti skųsti tik pagal paskelbtą prokuroro atrinktų nutarimo motyvų santrauką.

Nenuleidžia rankų

Dėl apribotų teismo teisių viešojo intereso gynimo procese Nacionalinė nekilnojamojo turto vartotojų asociacija nusprendė su individualiu skundu kreiptis į Konstitucinį teismą (KT).

Visuomenininkai prašys išaiškinti, ar Prokuratūros įstatymo nuostatos, teismams leidžiančios tirti tik procedūrinius prokuroro nutarimo pažeidimus, atitinka šalies Konstituciją.

KT bus prašoma išaiškinti, ar Konstitucijai neprieštarauja ir tos teisės normos, pagal kurias visuomeninėms organizacijoms neleidžiama susipažinti su jų pačių skundžiamais prokurorų nutarimais. 

Anot advokato M.Rindino, Konstitucinio teismo išaiškinimas viešojo intereso gynimo institutą padarytų skaidresnį ir prieinamesnį visuomenei, o Seimui leistų imtis Prokuratūros įstatymo tobulinimo.

Abejonių dar liko

Teismams atmetus NNTVA skundus taip ir liko neatsakyta į asociacijos iškeltus klausimus. 

Ar 2007 metais pajūrio kopose savavališkai pradėta pastato statyba prokurorės teisėtai buvo įvertinta kaip dušinių rekonstrukcija, jei iš pradžių tas pats pastatas projekte buvo vadinamas nauja statyba?

Kaip prokuratūra įvertino teismų priimtus ir įsiteisėjusius sprendimus, kuriais buvo nustatyta, kad pajūrio juostoje pradėta naujo pastato statyba? Vėliau Palangos savivaldybei leidus rekonstrukciją statybos darbai buvo tęsiami pagal beveik nepakitusį projektą, kuris anksčiau buvo rengtas naujo statinio statybai. 

Ar 2014 metais Palangos savivaldybė teisėtai išdavė statybos leidimą rekonstruoti ir keisti dušinių paskirtį, jei pajūrio juostoje keičiant statinių paskirtį statybos leidimą galėjo išduoti tik Vyriausybės įgaliota institucija – Aplinkos ministerija?

Alvydas Ziabkus

„Lietuvos rytas"

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Dabar gyvename tokiais neramiais laikais, taip sparčiai besikeičiančiais, kad tai, kas anksčiau užtrukdavo metų metus ar net šimtmečius, šiandien, kaip kaleidoskope, įvyksta per valandą ar net akimirksniu. Vadinasi, įvykių greičiui padidėjus neatpažįstamai, tyko ir daugiau pavojų, galimų istoriją keičiančių pokyčių“, – pokalbį su nemokamu žurnalu „Lietuvos pajūriu“, laikraščio „Palangos...


Jau lyg ir nuslopus skandalui dėl vadinamųjų dušinių, kitaip sakant, poilsio vilos įteisinimo Meilės alėjoje, Palangoje triukšmą kelia pajūrio kopose prasidėję kavinės įrengimo darbai.


Žmonės suglumę: tai, kad Palangoje, pajūrio kopose, skandalingosios dušinės yra pastatytos teisėtai, nustatė prokuratūra, bet ne teismas, nors pagal Konstituciją teisingumą vykdo tik teismai.


Ginčas dėl Palangos kopose vietoj sovietmečiu buvusių dušinių pastatytos privačios vilos teisėtumo nutrūko Aukščiausiajame teisme – jis atsisakė nagrinėti visuomenininkų skundą.


Iki šiol tik viena kryptimi teisėsaugos stumtas ginčas dėl Palangos kopose išdygusių vadinamųjų dušinių statybos teisėtumo lėtai pajudėjo atgal – Vilniaus apygardos teismas bylą įpareigojo nagrinėti iš naujo, rašoIki šiol tik viena kryptimi teisėsaugos stumtas ginčas dėl Palangos kopose išdygusių vadinamųjų dušinių statybos teisėtumo lėtai pajudėjo atgal – Vilniaus apygardos teismas bylą...


Trečiadienį, kovo 24 d., Klaipėdos apygardos teismas tęsė sunkios baudžiamosios bylos nagrinėjimą. Jos smagratyje yra buvęs palangiškis Marius Civinskas, kuris yra kaltinamas prieš 16 metų žiauriai nužudęs kitą palangiškį, 28 metų Raimondą Šimkų. Ši didelio rezonanso pajūryje sulaukusi byla pradėta nagrinėti sausio 20 d., bet kovo pradžioje turėjęs vykti...


Palangos meras Šarūnas Vaitkus, reaguodamas į dienraštyje „Lietuvos rytas“ pasirodžiusią publikaciją „Skandalingos dušinės ant apgaulės pamatų“, į šiame straipsnyje galimų liudytojų pateiktą naują informaciją dėl statinio rekonstrukcijos teisėtumo, dėl pastato, esančio Meilės al. 26, Palangoje (vadinamųjų dušinių), kreipėsi į...


Palangos miesto savivaldybės taryba nepažeidė jokių įstatymų, kai pernai gegužės 30 d. priėmė sprendimą, kuriuo 2014 metams padidino turto mokesčio tarifą nuo 0,5 proc. iki 3 proc. didžiųjų mokesčių mokėtojų kategorijai priskiriamiems mokesčių mokėtojams. Tokią išvadą spalio 20 d. padarė Klaipėdos apygardos administracinis teismas, paskelbęs sprendimą administracinėje byloje pagal...


Savivaldybė kreipsis į Teisingumo ministeriją dėl AGATA mokesčio teisėtumo  5

Šarūnas Vaitkus, Palangos miesto savivaldybės meras, 2013 06 13 | Rubrika: Miestas

  Toks naujai atsiradęs asociacijos AGATA renkamas mokestis už turimus televizorius privačių namų gyventojams yra visiškai nesuprantamas. Vienas dalykas, kai yra apmokestinamas oficialus viešbutis, kuris yra viešos paskirties žemės sklype ir jį valdo įmonė. Tačiau, mano manymu, tokio paties mokesčio negalima pritaikyti privačių namų savininkams, kurie savo...


Eksvicemerą teismas sugrąžino į pareigas

„Palangos tilto“ informacija, 2010 05 15 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs buvusio vicemero Edmundo Krasausko skundą dėl jo atleidimo iš pareigų, konstatavo, kad jis atleistas neteisėtai, ir sugrąžino į postą. Teismas nustatė, kad vienas balsavimo biuletenis buvo negaliojantis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius