Ar esame pasiruošę teroristų vizitui?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015-11-19
Peržiūrėta
1484
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar esame pasiruošę teroristų vizitui?

Po žiaurių islamistų atakų aiškiai panikuoti pradėjusią Europą jau savaitę krečia terorizmo baimės drugys.
Po visą pasaulį sukrėtusio išprotėjusių islamistų susidorojimo su niekuo dėtais ir atsitiktiniais žmonėmis Paryžiuje, Europos šalys iki šiol krūpčioja nuo kiekvieno viešose vietose be priežiūros palikto lagamino ar rankinės.
Aptikus įtartiną radinį evakuojami oro uostai Kopenhagoje, Londone. Anglijos sostinėje evakuota metro stotis, Diuseldorfe – traukinių stotis. Dėl sprogimo grėsmės Hanoveryje atšauktas Vokietijos ir Nyderlandų futbolo rinktinių susitikimas. Teroro grėsmės lygis padidintas Švedijoje. Iš JAV į Paryžių skrendantys „Air France“ orlaiviai papildomai apžiūrai tupdomi Nyderlanduose.
Iš Lenkijos į Egiptą poilsiautojus skraidinančiame lėktuve kažkuriam pergėrusiam keleiviui užteko mestelti užuominą apie bombą ir orlaivis stabdomas Bulgarijoje. Įdomu, jei šis lėktuvas būtų skridęs ne į arabų pasaulio šalį, o tarkime, į Italiją, įgulos sprendimas būtų toks pat?
Tokia, iš pirmo žvilgsnio, liguista reakcija į abejotinas grėsmes yra visuotinės panikos ženklai. Juo labiau, kad taip ir neteko girdėti apie likviduotą realų pavojų evakuotuose oro uostuose, ar aptiktus sprogmenis lėktuvuose. Tiesa, tvirtinama, kad grėsmės, esą, buvusios realios, apie jas buvusi gauta žvalgybinė informacija. Tačiau tai labiau atrodo į specialiųjų pajėgų pasiteisinamą, arba reakciją į bet kokius gandus.
Kita vertus, geriau jau kelyje sugaišti ilgiau nei planuota, negu ši kelionė būtų buvusi paskutinė gyvenime. Dabar oro uostuose nė vienam keleiviui neturėtų šauti į galvą piktintis užsitęsusia patikra. Priešingai, jie reikalaus kuo kruopščiau apžiūrėti keleivius ir jų bagažą. Nes skrendant tik tai suteiks gyvybės garantiją. Po orlaivio susprogdinimo su Rusijos turistais ir to, kas praėjusį penktadienį dėjosi Paryžiuje, net ir menami pavojai tampa grėsmingais ir realiais.
Prancūzijoje pirmą kartą islamo teroristai ėmėsi atvirų žmonių žudynių. Neimant įkaitų, nepateikiant jokių reikalavimų. Vienos iš didžiausių Europos valstybių sostinės centre lauko kavinėse vakaroję ar koncerto klausęsi žmonės be jokio gailesčio buvo šaudomi, kaip kokios kurapkos medžioklėje. Į koncerto salę įsiveržę smogikai žmones šaudė netardami nė žodžio. Šūvių serijos trumpam nutildavo tik kol teroristai keisdavo automato apkabas. Taip šaudoma tik kare siekiant sunaikinti kuo daugiau priešų.
Kada šis karas pasieks ir Lietuvą? Nereikia gyventi iliuzijomis, kad mūsų taikioje ir ramioje šalyje teroro aktai neįmanomi. Lietuva – ne Mėnulyje. Žmonės šaudomi čia pat Europoje, vos už 2 tūkstančių kilometrų. Teroro grėsmės jau kyla čia pat. Pasirodė specialiųjų tarnybų pranešimų apie „Islamo valstybės“ užverbuotus Latvijos ir Lenkijos piliečius. Iš Vokietijos atsiųsto anglų kalba surašyto elektroninio grasinimo sulaukė Šiaulių oro uostas, kuriame bazuojasi Baltijos šalių oro erdvę saugantys NATO lėktuvai. Grasinančių laiškų sulaukė Vilniaus oro uostas, Šiaulių valstybinės institucijos.
Praėjusio penktadienio vakarą, pradėjus plisti kraupiai žiniai apie susidorojimą Paryžiuje Vilniaus studentų miestelio bendrabutyje sklido džiūgavimas ir musulmoniškos maldos. Valstybės saugumo departamentas paskelbė, kad Lietuvoje gyvena apie 50 teroro grėsmę galinčių kelti asmenų.
Lietuva yra NATO priklausanti valstybė, kurios kariai vykdė karinę misiją Afganistane. Važiuos ir į Siriją, jei ten prasidės Vakarų koalicijos karinė operacija sausumoje. Teroristams nesvarbu kuriai NATO partnerei smogti. Tikėtina, kad Vakarų šalims sustiprinus savo apsaugą, maksimaliai įjungus visą žvalgybinę galią, baimę ir paniką siekiantys sukelti teroristai rinksis mažiau apsaugotas šalis, kuriose laisviau galima organizuoti išpuolius, yra daugiau galimybių pasislėpti ir išvengti atsakomybės.
Tarp tokių valstybių yra ir Lietuva, kuri neranda reikiamų lėšų net savo priešgaisrinei apsaugai. Taupydama pinigus mūsų šalis provincijoje nuo sausio atsisako ugniagesių tarnybų ir vietoj profesionalių gelbėtojų kviečia savanorius, kuriems bus mokama tik už išvažiavimus į gaisrus. Ar esant tokiai situacijai terorizmo grėsmę įspėti privalančiai VSD bus papildomai skirta 5,3 mln. eurų, o su galimais teroristais tiesiogiai susikauti turėsiančiai „Aro“ tarnybai – 1,8 mln. eurų? Ar valstybė savo ižde suras šiuos pinigus laukiamai terorizmo grėsmei, jei pinigų pritrūko realiam kasdieniam karui su ugnimi?
Iki šiol islamo teroristai kerta ten, kur yra labiausiai matoma ir skaudžiausia – Europos galią kuriančioms pagrindinėms valstybės. Tačiau kažkada islamistams atsisukus į mažiau saugias „mažyles“ šalis, į jų akiratį gali patekti ir Lietuva. Tuomet padidinto pavojaus rizikoje atsiduria Palangos kurortas, kuris vasarą tampa masinio žmonių susibūrimo vieta. Juo labiau, kad pas mus poilsiauja tiesioginiai teroristų taikiniai – turistai iš Vakarų Europos šalių ir Siriją bombarduojančios Rusijos.
Ar Palanga yra apsaugota nuo galimos terorizmo grėsmės ir kokios priemonės tam būtų reikalingos? Viena iš jų gali tapti net ir įvažiavimo rinkliava, kurią renkant būtų fiksuojamos visos į Palangą patenkančios transporto priemonės. Taip būtų galima atsekti į VSD akiratį patenkančius automobilius, o kurorte planuojantiems išpuolius tai taptų papildoma kliūtimi. Pagelbėtų ir prie naujosios Palangos koncertų salės įėjimų sumontuoti metalo detektoriai, apie kuriuos kol kas niekas neužsimena.
Ruoštis blogiausiam reikia jau dabar, nes vėliau tai gali tekti daryti paskubomis ir tramdant gedulo ašaras.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kviečiame palangiškių ir ukrainiečių bendruomenes vasario 24 d., penktadienį, 17.30 val. susitikti Jūratės ir Kastyčio skvere prie Palangos tilto bei dalyvauti Ukrainos palaikymo akcijoje „Mes esame kartu“. 


„Palangos tiltas“ skelbė, kad šiandien, lapkričio 22 d., Palangoje lankysis premjerė Ingrida Šimonytė, tačiau ji atvykti negalėjo.


Prieš pusantro mėnesio pradėta Palangos oro uosto aerodromo rekonstrukcija baigta. Jos metu įvykdyti visi planuoti darbai: atnaujintas lėktuvų kilimo ir tūpimo, riedėjimo takas, rekonstruotas orlaivių peronas, atnaujintos inžinerinės ir apšvietimo sistemos. Ketvirtadienį, spalio 19 d., po 45 dienas trukusios pertraukos, oro uostas atnaujins savo veiklą ir priims pirmuosius reguliarius...


Kai lauke šaltis nosį žnybia, skubame į namų vidų ir čiupinėjame radiatorius – ar karšti? Daliai palangiškių suskubus sausį socialiniuose tinkluose diskutuoti dėl neva didelių šilumos kainų šiemet, Palangos šilumos tiekimo įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė Giedrė Juršėnė turi atsakymą: „Socialiniuose...


Daugelis Europos valstybių jau ne vieneri metai bando spręsti visuomenių senėjimo tendencijas ir problemas, nes suvokia, kad tai tiesioginė grėsmė jų ekonomikoms – su senstančia visuomene ir didėjančiu pensininkų skaičiumi valstybė netenka darbuotojų, o tuo pačiu mokesčių mokėtojų. Visa tai yra tiesioginė grėsmė valstybės finansams ir visos ekonominės sistemos tvarumui. Su tomis pačiomis...


Kurorto gyventojai dėl praūžusių vagysčių patyrė nemenkų nuostolių. Vagių taikiniais tapo automobilių katalizatoriai, kurie, kaip žinia, yra labai vertingi. Į Palangos policijos komisariatą kreipėsi 10 nukentėjusiųjų, nors jų gali būti daugiau. Nuo vagišių nukentėjo ir du savivaldybės darbuotojai.


Teroristinės „Islamo valstybės“ pareiškimas praėjusią savaitę, kad jos priešų sąraše yra ir Lietuva, ne vieną gerokai išgąsdino, nors valstybės Saugumo departamentas ramina, kad jokių ženklų, kad islamistai planuotų kokius nors teroro aktus Lietuvoje, nėra. Vis tik kalbintos Palangos tarnybos pripažįsta, kad, atsiradus pavojui, būtų tinkamai...


Ar esame pasiruošę teroristų vizitui?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 11 19 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Po žiaurių islamistų atakų aiškiai panikuoti pradėjusią Europą jau savaitę krečia terorizmo baimės drugys.


Šiandien, kai esame nepriklausoma suvereni valstybė, nepriklausomybės troškimą vis dažniau keičia finansinės laisvės troškimas. Tai nuo ko visgi mes šiandien priklausomi ir nuo ko tikrai nepriklausomi?


Pernai lapkričio 14 dieną dramos sambūrio „M“ – 3-iosios kartos jaunieji aktoriai bei kiti mokyklos moksleiviai su vadove Alma Pronckūniene ir istorijos mokytoja Daiva Latožiene, įgyvendindami tarptautinį projektą „Tau, brangi šalie“, svečiavosi Kaliningrado Liudviko Rėzos lietuvių kultūros draugijoje. Iš šios kelionės jie grįžo ne tik kupini gerų emocijų, bet ir atlikę nuostabią misiją –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas